Travanj 27, 2024, 20:08:15 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: LED 12x3W  (Posjeta: 24902 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #50 u: Ožujak 31, 2012, 00:15:38 prijepodne »
Ledice su ledice,pa da ne otvaram za svaku- novi naslov može i ovdje,možda nekom koristi.
Rasvjeta za akv.60x30x40 Tepsija za kekse.dva hladnjaka sa otpada (nažalost nije bilo više) držač i držač police,praktično za mijenjanje visine.Držač se učvrsti za ormarić.LEDice 12v 10W 10-16-20 tisuća Kelvina.Ledice od 10000-30000  K daju prilično bijelo svijetlo i treba staviti nešto između 450-470nm da malo više zaplavi.Ledice namazane pastom za odvođenje topline i zašarafljene.Tri spajane paralelno i jedna solo.Alumini posprejan crnom bojom,sve na lanac i na držač,kao na fotki.Ledice prilično griju,tako da kilu i pol aluminija zagriju na dosta toplo,ali ne peče.Sa donje strane gotovo da ne grije .Nedostatak-kad se sjedi svijetlo udara u oči, tako da treba neku ogradu,zato sam malo lanca pustio da visi kako bi mogao na njega neki profil učvrstiti.Ispravljači:ovaj bijeli 12V 2.5A 30W cijena mu je bila isod 10 $ sa putom, ali ga više nebi kupio.Grije se, ako se premalo optereti diode žmigaju,ako se preoptereti opet žmigaju,ali uz dimmer se da podešavati, pa radi dobro.Ovaj mali ispravljač dobije se uz ledicu ako se sve plati 12$ dakle dođe oko 2$ i dobro radi svoj posao,malo grije pa može i u plastičnu kutijicu, za neku veću rasvjetu nije praktično.

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #51 u: Ožujak 31, 2012, 07:39:04 prijepodne »
kad smo već kod ledica za one koji žele probati s njima za neki manji akvarij našao sam na ebay-u slijedeće :

http://www.ebay.com/itm/5PCS-3W-Star-High-Power-White-LED-150LM-OSRAM-Chip-14mm-/220875220654?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336d3066ae

http://www.ebay.com/itm/4-6-x-3w-LED-Power-Constant-Current-Driver-Supply-Transformer-100-240VAC-/110828891946?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19cdeaaf2a

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-DIY-Kits-Case-Acrylic-Front-Cover-Side-Cover-Mounting-Bracket-/220883567998?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336dafc57e


sve ukupno =>  45,85 $  ili  260,00 kn,

 naravno dioda ima i u drugim spektrima treba malo pregledati po ebay-u kao i napajanja za njih, jer svako napajanje nije za svaku diodu, ali najviše mi se sviđa ovaj aluminijski hladnjak koji je za postavljanje 4-6 komada 3w ledica i još je s donje strane ispoliran da služi i kao reflektor i ima bočne držače za staviti na akvarij dužine je 29,5 cm tako da mislim da bi bio sasvim solidan za osvjetljenje nekog nano akvarija.
HR/ZG/trnje

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #52 u: Ožujak 31, 2012, 08:36:13 prijepodne »
 :up: vrlo prakticno rjeseno, odlicna ideja ovo sa nosacem police  :up:

od ispod je usarafljen pleksi?
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #53 u: Ožujak 31, 2012, 08:44:31 prijepodne »
nije. nego je pleksi na  uvlačenje za zaštitu ledica, ali imaš mogučnost nastavljanja jedan do drugog do veličine koje želiš ( 30cm+30+ ....) a fino je rebrast da odvodi toplinu tj. bolje se hladi nego ove naše cijevi što prakticiramo, barem mislim , i još k tome je vizualno ljepše. Ako želiš možeš ga koristiti i kao visilicu ne moraš koristiti plastične nogice, jednostavno staviš sajlu i to je to.  :) možda naručim i složim jednu rasvjetu da vidim kak radi.


Pamook, sori mislim da si govorio o ovom nosaču kaj sam dal linkove.  Iako mi se sviđa ovo sa nosačem polica. Oo ispod što je stavio mi izgleda kao staklo.
« Zadnja izmjena: Ožujak 31, 2012, 08:53:43 prijepodne od božidar »
HR/ZG/trnje

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #54 u: Ožujak 31, 2012, 10:17:34 prijepodne »
Ledice prilično griju,tako da kilu i pol aluminija zagriju na dosta toplo,ali ne peče.Sa donje strane gotovo da ne grije

Dobro je da ne peče ali na koliko su ugrijane podloške ledova? Montiranje na tepsiju nije baš dobro, dosta gubiš na dvostrukom prijenosu topline a i željezo kao takvo nije baš neki prijenosnik topline. Ne bi li bilo bolje da si izrezao tepsiju na mjestima gdje dođu ledice pa ih pričvrstiš direktno na Al hladnjak?


Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #56 u: Ožujak 31, 2012, 11:02:11 prijepodne »
to ti je jedno te isto samo kaj na ovoj prvoj dobiješ bočne držače i donju zaštitu za diode. Možda je bolje kupiti tri ove zasebne i nosače napraviti jer ne izgledaju komplicirano, a spajanje u dužinu se riješi vijcima a ne varenjem osim ako nemaš nekog tko vari aluminij  :)
HR/ZG/trnje

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #57 u: Ožujak 31, 2012, 11:22:54 prijepodne »
ljepse mi je kad je zavareno pobrusim i ispoliram sam cu zavarit mogu i sam napravit nosace samo kupim Al, samo neznam koliko ledica mogu spojit na PC napajanje

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #58 u: Ožujak 31, 2012, 11:57:18 prijepodne »
gle, sigurno znaš da ćeš grijanjem uništiti refleksiju što je zapravo jedan veliki plus ovog hladnjaka, dakle uništićeš ono zašto ga i kupuješ. A što se tiče kompjuterskog napajanja, neznam, ja bi radije dao 10-15$ za napajanje koje je za te Led diode i predviđeno, ili nek ti netko ko se kuži u to prepravi kompjutersko da ga lako možeš koristiti.
HR/ZG/trnje

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #59 u: Ožujak 31, 2012, 12:03:53 poslijepodne »
da se o zavarit malo po malo mic po mic pa se materijal puno manje zagrijava i nece se toliko unistit refleksija a u protivnom kupim jos lece za ledice pa rijesim taj problem . sviđa mi se ovaj hladnjak radi toga sto nemoras puno kemijat nego stavis samo njega lijep je i koristan.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #60 u: Ožujak 31, 2012, 12:13:32 poslijepodne »
koliko ledica mogu spojit na PC napajanje

Kod mene je pc napajanje i spojeno je 12X3W ledica,radi dobro i ledice ne trepere,jedino moram staviti tiši ventilator,jer je ovaj malo prozvrčao.


Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #61 u: Ožujak 31, 2012, 12:13:41 poslijepodne »
Ok, javi kad napraviš i kako izgleda u momentu kad zavariš, iako ti ja preporučujem da kad ti stignu hladnjaci prvo izmjeri koliko je razmak između rebara hladnjaka, i onda probaj naći aluminijski profil te debljine, mislim da bi ti kvadratna šipka 5x5 mm taman legla između, po cijeloj dužini. Imačeš spojeno tri komada bez varenja i biti će ti isto tako čvrsto, a ujedno češ imati još dodatni hladnjak mislim zbog debljine dodatnog aluminija.
HR/ZG/trnje

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #62 u: Ožujak 31, 2012, 14:38:32 poslijepodne »
od ispod je usarafljen pleksi?
Da, ispod je pleksi, odmaknut maticom.
Dobro je da ne peče ali na koliko su ugrijane podloške ledova? Montiranje na tepsiju nije baš dobro, dosta gubiš na dvostrukom prijenosu topline a i željezo kao takvo nije baš neki prijenosnik topline. Ne bi li bilo bolje da si izrezao tepsiju na mjestima gdje dođu ledice pa ih pričvrstiš direktno na Al hladnjak?
Nisam mjerio temperaturu,ali čim mogu držati ruku na njemu sigurno je ispod 60 stupnjeva.Tepsija je odličan provodnik topline.Bilo bi bolje da su diode na aluminiju,ali ne toliko da bi zbog toga išao okolo tražiti majstora koji će mi izrezati otvore.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #63 u: Ožujak 31, 2012, 14:43:05 poslijepodne »
Kako se nema love za zamjenu svih T5 odjednom mijenjam ih malo po malo,a usput se igram i eksperimentiram.Naravno kurim ledice,a i poneki ispravljač.Kako da ga ispitam ako mu dušu ne izvadim ? Koristio sam ledice 3W 3-4V 410nm,470nm 6500K i 30 000K.Leće 90⁰,htjeo sam pomiješati spektar prije nego snop dođe do dna.Oni koji su mjerili, kažu da je kod 70⁰ najmanji gubitak PAR-a.Neznam ko je izmislio te leće,ali nije se potrudio da ih do kraja obradi,tako da dobro sjedaju na diodu dok se ne zalotaju žice,a tad treba dorada.Sva sreća da ih lemilica lako topi.Nisam u stanju izbušiti tako velik broj malih rupica s točnosti na desetinku mm pa sam ih ljepio silikonskim ljepilom koje odvodi toplinu i izdrži 200 C⁰.Tako piše.Za svaku diodu sam stavio mali hladnjak (isto ljepljen) 35x35x10 s prilično površine.Napajanje; kinez VF 36-75V 680 mA.Da ne duljim, napajanje dobro i ne grije se.Dakle moj je zaključak (ne i savjet) koristiti ledice 3W i(ili) 10W hlađenje pasivno,serisko spajanje ledica, napajanje VF, naravno čim je seriski spajano ograničena struja, napon od-do.Svaki od ovih zaključaka ima razlog,ali za detaljno obrazloženje trebalo bi mi tri stranice. piskaranja.Kombinacija ledica po izboru,a moj bi izbor bio 50% 420-470nm 50% 10000-30000 K.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #64 u: Ožujak 31, 2012, 14:45:17 poslijepodne »
Kad sam se raspisao o ledicama nek i ovo ide.Sin me ugnjavio da hoće neki piko slatkovodni na stolu, pa mu treba rasvjeta.Unatoč mom protivljenju i tvrdnji da je piko muka za održavanje, mora se sam uvjeriti.Ostalo se vidi iz sličica.Kvačica odlično drži.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #65 u: Ožujak 31, 2012, 14:51:13 poslijepodne »
kako su ti se pokazale ove bijele lece su bolje od crnih

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #66 u: Ožujak 31, 2012, 15:05:31 poslijepodne »
kako su ti se pokazale ove bijele lece su bolje od crnih
Da, bolje su.Veća površina same leće,niže po visini,lakše za montiranje.Imaš ih i u crnoj boji,a izbor stupnjeva kao i ove crne, cijena ovisi o trgovini,ali sve su tu negdje.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #67 u: Ožujak 31, 2012, 20:22:36 poslijepodne »
 :D odlicno, redom  :up:

ljepilo, jel ono sa DX-a?
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #68 u: Ožujak 31, 2012, 21:22:59 poslijepodne »
:D odlicno, redom  :up:
ljepilo, jel ono sa DX-a?
Hvala
Ljepilo sa AC-RC Hobby.Imaju dve sorte, za ljepljenje na plastiku i na alumini.

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #69 u: Travanj 02, 2012, 09:09:29 prijepodne »
Ljepljenje je bolja varijanta od šarafljenja.

Umjesto šarafljenja trebalo bi pričvrsčivati nekakvom oprugom.

Vijak drži ledicu skoro nepomično i ne dopušta male pomake zbog grijanja i hlađenja, pa s vremenom bude slabiji prijenos topline.
 

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #71 u: Travanj 02, 2012, 15:34:17 poslijepodne »
Ljepljenje je bolja varijanta od šarafljenja.
Umjesto šarafljenja trebalo bi pričvrsčivati nekakvom oprugom.
Vijak drži ledicu skoro nepomično i ne dopušta male pomake zbog grijanja i hlađenja, pa s vremenom bude slabiji prijenos topline.
Ako ti nije teško,molio bih, da me uputiš gdje da potražim mjerenja koja dokazuju takovu tvrdnju.
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-DIY-Kits-Case-Acrylic-Front-Cover-Side-Cover-Mounting-Bracket-/220883567998?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336dafc57e
:zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj:
ovo tražim od pitaj boga kada!!!
 :up: :up: :up: :up:

Očito ti je promaklo.Neko je već bio stavio adrese takovih hladnjaka.Tu imaš u dijelovima i različitih dimenzija,a nađe se još ako malo guglaš.Praktično,ali meni se ućinilo skupo za puno ledica,
http://www.satisled.com/Wholesale-long-led-heatsink_c257

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #72 u: Travanj 02, 2012, 16:12:07 poslijepodne »

Očito ti je promaklo.Neko je već bio stavio adrese takovih hladnjaka.Tu imaš u dijelovima i različitih dimenzija,a nađe se još ako malo guglaš.Praktično,ali meni se ućinilo skupo za puno ledica,
http://www.satisled.com/Wholesale-long-led-heatsink_c257
[/quote]

kolko god sam proguglao stranica tek sam sad vidio ovu sa hladnjacima i priborom , hvala penzić  :up: , zbilja na ebay-u ima tolko toga da se jednostavno izgubiš.


Ljepljenje je bolja varijanta od šarafljenja.

Umjesto šarafljenja trebalo bi pričvrsčivati nekakvom oprugom.

Vijak drži ledicu skoro nepomično i ne dopušta male pomake zbog grijanja i hlađenja, pa s vremenom bude slabiji prijenos topline.

ne bi se s time složio, naime ta tvrdnja stoji ako ledicu stavljaš na bakreni hladnjak, neku metalnu ploču ili slično, ali kao što znaš ledice su na aluminijskoj podlozi a u principu ju stavljamo na aluminijski hladnjak što zapravo znači na materijal 99% istih temperaturnih karakteristika, a za  najbolji prijenos temperature ledica mora što bolje biti stisnuta uz hladnjak, naravno stavljamo još i termo pastu. Jer ako će ledica disati tj. pomicati se onda hladnjak nema smisla. Ljepilo bi možda imalo smisla stavljat ako su različiti materijali sa različitim temperaturnim koeficijentom.
HR/ZG/trnje

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #73 u: Travanj 03, 2012, 18:49:04 poslijepodne »
Ispričavam se.

Gledao sam neke upute na internetu o diy varijanti akvarijske rasvjete gdje je to napisano pa mi se činilo logično.

Uz malo pregledavanja, našao sam ipak da je šarafljenje bolje rješenje:

Citat:
Mounting method: For good thermal transfer, the
pressure between the heat sink and the heat source
must be high. Heat sink clips must be designed to
provide high pressure, while still being reasonably
easy to install. Heat-sink mountings with screws or
springs are often better than regular clips. Thermoconductive
glue or sticky tape should only be used
in situations where mounting with clips or screws is
not possible.

Ovo je sa cree stranice Xlampthermalmanagement.
 

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #74 u: Travanj 04, 2012, 16:47:35 poslijepodne »
Nema frke.Dok mi postanemo majstori za ledice oni će izmisliti nešto novo.I ja sam gore negdje bubnuo da mi griju hladilo od kilu i pol i onda dobijem upit: Koliko treba kg za.......?
Naravno hladnjak se mijeri po površini i debljini "mesa", crna boja pomaže, a ne po težini.
Tu sam pronašao zanimljivu podlogu za lotat ledice,tako da ne treba silno ožićenje i leće bi trebale sjedati bez dorade.Naravno to sve treba dodatno hladiti.
http://www.ebay.com/itm/wdm-3x-18-1W-LED-HeatSink-Aluminum-Base-plate-18leds-series-HP-led-linear-/170816708567?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c5781fd7