Travanj 20, 2024, 02:43:55 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?  (Posjeta: 6018 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« u: Svibanj 10, 2014, 20:36:02 poslijepodne »
Pozdrav,

Nakon dosta premisljanja odlucio sam se baciti u morske vode.

Prva glavna dilema je slijedeca. Naletio sam na neki popust na Red Sea Max 250.
E sad on je Plug'nPlay pa nemam kaj previse zeznuti, ali s druge strane volim DIY projekte
(iako nisam previse vjest u tome) i mislim si mozda bi za iste pare mogao dati napravit veci akvarij, dat ga zbusit,
i slozit si neki sump ispod.

Iako nisam nov u akvaristici, do sada nisam imao morski i imam dosta za uciti.
Nisam u zurbi, uzet cu si vremena da na miru proucim sve i da se informiram kak se spada.
Jedino ako se odlucim za RSM trebao bih ga kupiti relativno brzo da ne spusim akciju.

Neka iskustva, savjeti i slicno?

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #1 u: Svibanj 11, 2014, 12:08:14 poslijepodne »
Jos jedna stvar za uzeti u obzir je da jedino mjesto na koje mogu staviti akvariji je spavaca soba, pa je i razina buke bitan faktor.
Cuo sam da sump moze biti dosta glasan. Neznam kakav je RSM po tom pitanju. Trebao bi biti tisi pretpostavljam jer je filter i skimmer u pozadini akvarija. Ima li ucinkovitih metoda da se "prigusi" sump?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #2 u: Svibanj 11, 2014, 12:45:34 poslijepodne »
neznam zasto bi sump bio glasan, ali ono sto moze biti glasno je sam preljev.

Ali, ako se dobro odradi, preljev je besuman. Ono sto ce neizbjezno praviti buku je skimmer, pumpe od reaktora i slicne. naravno, kvalitetnim pumpama mozes te zvukove eliminirati skoro u potpunosti.

Opet, neki modeli skimmera su tisi, neki glasniji. Jedino gdje odredjene zvukove ne mozes izbjeci je ukoliko koristis wavebox, ili pumpu koja radi na principu waveboxa, onda je pljuskanje vode neizbjezno, nisu to glasni zvukovi, meni npr, apsolutno ne smetaju, ali...

naravno, ako ces koristiti klasicnu stream pumpu, tih skimmer, i dobro slozis preljev, mozes imati prakticki necujan sistem.

Dalje, masa ljudi uopce ne koristi ni skimmer, ni reaktore ni nista, dakle, u osnovi imaju samo povratnu pumpu, i stream pumpu, sto dodatno smanjuje razinu zvukova i buke, ali koriste druge sisteme filtracije (alga,ats,dsb....), a to sve zahtjeva sump, s gotovim sistemima mislim da to bez prerada ne mozes.

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #3 u: Svibanj 11, 2014, 15:45:10 poslijepodne »
Ovisno o cijeni RSM. Kolko te izade na toj akciji?

Ja bi uvjek iso na DIY varijantu. Mislim da je dosta djelova u tim kompletnim sistemima bezveze. Nedovljna cirkulacija, nedovoljno jako svijetlo, nedovoljno jak skimmer.

lp
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #4 u: Svibanj 11, 2014, 17:32:43 poslijepodne »
@Damir_Sl

Ma i mislio sam na buku cijelog sustava, ukljucujuci preljev, skimmer i ostalu opremu. Nisam se precizno izrazio.
Mislim da mi pljuskanje vode nebi smetalo.
Najvise me brine zvuk vode/zraka koji od preljeva ide do sumpa. Ako se taj dio price da odraditi da bude tih,
ostalo mislim da nebi stvaralo probleme.

Naginjem vise ovoj varijanti jer bih zelio nekih 350-400 litara. Imam mjesta pa zasto se zadrzati na 250.

@IvanZ

Snizeno cca sa nekih 11500 kn na 9500 kn

Ne svidja mi se kod RSM to kaj je sve stisnuto u pozadini samog akvarija. Filter ima nesto malo keramike, neke spuzve.
Mislim da se nemoze mjeriti sa puno vecim volumenom vode i live rockom za filtraciju.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #5 u: Svibanj 11, 2014, 18:28:10 poslijepodne »
Neznam dali kreces od ciste nule, odnosno imas li ista od opreme sto bi ti bilo upotrebljivo u novom akvariju, ali za 9500kn mislim da mozes sloziti bolesno dobar akvarij tih dimenzija, i pribaviti potrebnu opremu.

ne pricam o kamenu-keramici, soli, pijesku, i slicnim stvarima, vec o samoj opremi, to je hrpa love s kojom ako volis diy, ne zuri ti se...mozes cuda sloziti.

sam preljev je necujan, barem kod mene, u smislu cudnih zvukova, klokotanja vode i slicnog. Ono sto se cuje su jedino valovi koji udaraju o stijenke akvarija-pojacanja, i naravno, kad neki val malo bucne u overflow box. Ali, nocni mod pumpe, smanjeno skroz, i opet si na sistemu s jako malo popratnih zvukova. Ali na sve se naviknes, meni apsolutno nista ne smeta i ne kvari mi san.  :D

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #6 u: Svibanj 11, 2014, 19:30:57 poslijepodne »
Krecem od ciste nule. Ne zuri mi se. I spreman sam potrositi i jos vise od toga, glavno da sam zadovoljan na kraju.
Problem je sto sam ogranicen s diy opcijama jer sam u malom stanu. Nema mjesta, nemam alata (osim par šerafcigera i slicno   :-[)

Trebao bih kupiti (osnovne stvari):
Stalak za akvarij, pa ga eventualno samo malo modifirati
Staklo i dat ga zbusit
I onda se mogu poigrat sa preljevom, PVC-om i sumpom.
Svijetlo - isao bih na gotovu kupovnu varijantu radi estetike
Ako sam slazem onda moram i poklopac smislit da sakrijem to sve,
al se brinem zbog zagrijavanja, a ne kupuje mi se chiller pa bi radije da bude otvoreni
Skimmer
Pumpe i ostale gluposti
and last but not least
RO filter

Skup sport! A sta ces kad nemres birat na kaj ces se zakaciti  8)

Ok 250l mi nekak zvuci premalo, bilo mi je bitno da se sump i preljev i
sve skupa da izvest tako da nije preglasno jer ipak moram spavat povremeno.

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #7 u: Svibanj 13, 2014, 13:19:36 poslijepodne »
Za 9k kuna napravis rajske dveri, a di ne aq od 250l.

Staklo, stalak preljev das nekom od forumasa da odradi i to bi te izaslo 2000 uvrh glave.

Skimmer, mozes polovan ako oces nekaj turbo kvalitetno ili za 200e kupis novi koji ce na tu litrazu bit zmaj.

Rasvjetu uzmes ovisno o dimenziji tanka, no za 2000kn ubodes pravu stvar za sve vrate koralja

Ro jedinica cca 100e

Povratna pumpa i cirkulacijske pumpe, grijac i sitnice bez problema stanu u ovaj preoatali dio budzeta.

Znaci fali ti kamenje. Vjerujem da i njega mozes ugurat u taj proracun ukoliko pametno trosis.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #8 u: Svibanj 13, 2014, 14:36:15 poslijepodne »
Iso bih na nekih 350-400l. Ovih 250litara je bilo uvjetovano RSM-om,
ali jedan od razloga radi kojeg vise naginjem ovoj drugoj varijanti je da mi je to ipak malo premalo litara.

Vjerojatno bih isao na duljinu od 120cm radi t5 dimenzija
(iako jos nisam odlucio dali T5, LED ili kombinacija), ali i
radi toga sto bi se dobro uklopilo u prostor.

Ne zuri mi se, imam vremena, tak da ne planiram potrosit previse na kamenje.
Mogu slozit s "mrtvim" kamenjem i stavit par komada zivog i pricekat
koji mjesec da se zivot prosiri po ostatku.

Cak sam nesto gledao i razmisljao o kombiniranju s DIY varijantom (aragoconcrete).
PH mi nije problem jer, ovak i onak nemam jos nis pa ima dovoljno vremena da se to cure-a i
ustabili prije nego bilo kaj zivo dodje u ak.
 
Mene najvise brine poroznost umjetnog kamena i s time povezana filtracijska funkcija...

Neka iskustva/savjeti oko izrade umjetnog kamenja?

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #9 u: Svibanj 13, 2014, 14:42:02 poslijepodne »
RSM je bolje i jednostavnije a uz to u stalku češ moći ubaciti sistem za automatsko doljevanje ishlapljele vode i držati opremu pribor i kemiju.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #10 u: Svibanj 13, 2014, 14:44:19 poslijepodne »
Trebaš pijesak i kamen, sve se ubaci i dodaješ od red sea mature pro kit (4 bočice bakterija i ostalih potrepština)  i za 20 dana imaš akvarij spreman za sve kaj hočeš. Od izrade keramike treba odustat i nabavit kupovnu provjerenu i sve ok.
« Zadnja izmjena: Svibanj 13, 2014, 14:49:06 poslijepodne od Balto »

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #11 u: Svibanj 13, 2014, 16:13:22 poslijepodne »
Da je RSM jednostavnije rjesenje nema dvojbe, ali je li i bolje to je diskutabilno.... zato sam i pokrenuo topic.

RSM ili ne, stalak cu imati svakako i ne vidim zasto u nekom drugom stalku nebih mogao imati sve nabrojano.

Sto se tice sazrijevanja akvarija to nije problem. Kao sto sam napisao imam vremena i ne zuri mi se, dakle dali neki kupovni mix starter bakterija ili ako ima dosta zivog kamena pustiti da samo sazrije pa pricekati malo dulje, nije mi toliko bitno.

E sad sto se tice izrade umjetnog kamena jel mozes malo argumentirati zasto treba odustati? Vidim vani to dosta rade i ima dobrih siteova i slicno o izradi. Glavna negativna strana koju svi spominju je ta sto cement drasticno podize razinu PH i treba dosta vremena da se cure-a, sto meni nije faktor za sada jer vremena imam. Ima li jos negativnih strana price za koje neznam?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #12 u: Svibanj 13, 2014, 22:38:27 poslijepodne »
nemam pojma, ja sam radio neke platice od pijeska i ljepila za ker. plocice, sto je vrlo slicno kombinaciji pijesak+portland.

cca mjesec i pol dana namakanja u ro vodi, uz redovne izmjene, i vise nista nije ispustalo, barem po testerima, a ni u akvariju nije napravilo nikakav problem. jasno, imaj na umu, to su samo plate, dakle dekoracija, nikakva filtracija nije od njih ni ocekivana ni zahtjevana...

jedina mana toga s diy kamenom, koju sam ja procitao izmedju redova, je ta, sto ga "lijecis" u ro vodi, dakle dok ne ispusti sve sto treba. kod prebacivanja u slanu vodu, ti ustvari imas, u teoriji, poroznu povrsinu napunjenu slatkom vodom, znaci, treba vremena dok ta poroznost ustvari postane prikladna za naseljavanje zeljenih bakterija. jasno, mozes ga lijeciti u slanoj vodi, ali to kostaaaa, osim ako nemas pristup pravom moru.

I druga mana, za onu najcescu kombinaciju - aragonitni pijesak+portland+sol, tesko ces sve pronaci kod nas, drugo, i to kosta, pa si cijenom vrlo blizu zivom kamenu, gledano po kili, posebice kad uracunas sistem pokusaja-pogreski, jer na papiru je to vrlo jednostavno, u praksi, potrosit ces dosta materijala, vremena i zivaca dok ne dobijes ono sto zelis, jasno, ako pricamo o nekom skejpu i oblicima. I uvijek ce biti upitno koliko ce to ustvari biti porozno i prikladno....

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #13 u: Svibanj 14, 2014, 07:44:32 prijepodne »
"E sad sto se tice izrade umjetnog kamena jel mozes malo argumentirati zasto treba odustati?"
Napisao si da imaš malo mjesta, pa je zato i puno spretnije nabaviti gotov sistem koji ima sve u sebi, stalak će dobro doći za sve potrepštine i rezervu vode, a gotova keramika će te spasiti silnog miješanja i kemijanja s cementima, pijeskom i sušenjem pa liječenjem toga a nemaš prostora. Večina tih diy materijala ispušta kojekave spojeve...a i diy keramiku treba peći što dodatno komplicira stvar...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #14 u: Svibanj 14, 2014, 10:34:28 prijepodne »
nisam vidio taj detalj da aragocrete treba peci, ali, postoji tu negdje tema na forumu, netko je radio bas ono kao keramiku, i bilo je rijeci o pecenju toga, pa potrazi malo, ali i dalje mislim da se to nama ne isplati...

lako je amerikancima i slicnima, koji sve sastojke imaju u svakoj trgovini, a koji god recept da uzmes, kod nas ces zapeti, jer nesto od navedenog jednostavno neces moci pronaci, ili neces moci naci po normalnoj cijeni (npr. oyster shels, ili sol, cak se i cisti portland bez primjesa teze nabavlja, barem ga ja nisam uspio).

dakle, za eksperiment, probu ili izraditi neku platicu-dvije, svakako, ako sve od materijala nabavis, ali zezati se s kompletnim "kamenom" za tako velik akvarij - ja nebih, za 1000+ kn mozes uzeti premium kamen, ili keramiku, ili kombinaciju, sto mozda zvuci puno para, ali barem znas sto dobivas....

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #15 u: Svibanj 14, 2014, 13:16:45 poslijepodne »
Hvala na misljenjima. Ne znam ni sam kaj bi -?

Iskreno, glavni razlog (uz cijenu) radi kojeg bih isao na izradu umjetnog kamena je jednostavno taj da mi je to gust.
Svidja mi se prckat po tome, miksat i napravit nesto sta izgleda realisticno i oku ugodno.
Sjecam se kad sam prvi put napravio pozadinu za ciklide, bio sam ponosan na sebe ko da sam napravio Michelangelovog "Davida"  :D

Ima i drugih razloga "za" kao sto je zastita devastacije koraljnog grebena itd., ali lagao bih kad bih rekao da je to glavni motiv. Samo dobra isprika.

Ako pravilno odaberes sastojke (imam ovdje (ne zivim u RH) za nabaviti sve od portland cementa (jeftilana) do Aragonita) mozes napraviti dobar umjetan reef. Iako puno ljudi koristi Oyster shell njega nije preporucljivo dodavati jer ima visoki udio Fosfata, koji se onda postepeno otapaju u vodi i mogu dovesti do neravnoteze i problema s algama.

Aragoconcrete se ne mora peci kao keramika, samo ga se treba ostaviti dan, dva vlaznog, da se pravilno "cure-a!

Evo ok link s vise detalja, pa ak nekog zanima

http://www.reefsmagazine.com/forum/reefs-magazine/56220-faking-artificial-reef.html

Osobno, glavni faktor vezano uz da li se raditi kamen ili koristiti iskljcivo prirodni, mi je bila sposobnost filtracije posto zivi kamen nije tamo samo radi izgleda vec i radi uloge koju vrsi u filttraciji cijelog sustava. Dosta sam trazio po netu neke objektivne usporedbe, ali nisam nasao nista konkretno. Vjerojatno zato sto i sam prirodni kamen dosta varira po pitanju poroznosti. Kolko sam razumio nakom par dana citanja (manje vise uz neke iznimke) sto je neki materijal porozniji to je u pravilu pogodniji za naseljavanje bakterijama. Je li to pravilan zakljucak, ili mozda nisam uzeo u obzir neke druge detalje?

Kod izrade mjetnog kamena mi se svidja to sto imas apsolutnu slobodu napraviti tocno onako kako si zamislio po pitanju scape-a.
Budem jos malo proucio i citao o tome, ali vjerojatno cu se malo poigrati s time i vidjeti kak izgleda i dal sam uopce zadovoljan.
Ako ispadne dobro, vjerojatno cu ga onda kombinirati sa zivim i mrtvim prirodnim kamenjem.

Balto, apsolutno si u pravu sto se tice prostora i to je potpuno validan argument. Znam da ako krenem u DIY sheme da cu na kraju morati preskakati preko raznih kanti, vreca, zica i slicno i da cu se htjet propucat, al kaj mogu kad mi je gust i mislim da se, ako kvalitetno odradis posao, na kraju ipak isplati.

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #16 u: Svibanj 14, 2014, 13:19:23 poslijepodne »
Damir, nisam tocno siguran kaj mislis pod plate. Imas mozda neki link ili sliku il nes?

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #17 u: Svibanj 14, 2014, 14:00:37 poslijepodne »
Bas kad sam se nekako odlucio za DIY naletim na oglas na lokalnom forumu:

Prodaje se (malo copy/paste-a):

Red Sea Max 250

The stand, however, this will require some work as the wood has slightly warped at the very bottom where it meets the floor. 
A fully integrated acrylic 3-chamber sump (35liters) on the left side of stand which can accommodate a skimmer, media reactors, return pump, etc.
A fully functional acrylic overflow box (+ syphon tubes) that fits perfectly behind the tank,
enabling the sump to function as it should.
Stevie T media rack
2 integrated power heads for internal circulation. 
The tank has 6 x T5 lights that need to be changed as they are now a year old (approx).

This tank is about 2 years old so pls dont expect anything unrealistic.
The glass has minor superficial scratches as one would expect from a 2 year old tank - nothing major."

Cijena 2250 kn

E sad to mi ostavlja dovoljno love u budzetu da napravim kaj god ocu i nabavim kaj god ocu od opreme, dodatnog svijetla itd.
Ovo kaj je malo pohaban isto mogu renovirat i popravit.

Meni ovo zvuci kao odlicna prilika.
 
Kaj velite?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #18 u: Svibanj 14, 2014, 22:51:50 poslijepodne »
dakle, na slici,desni greben, vidis ove kao izbocine, to su ti plate, znaci kao neka postolja, neznam kako da objasnim, plata je plata...

manje vise okruglasto,manje vise tanko, jednostavno - plata....za smjestaj koralja u slucaju ovog konkretnog dijela grebena...

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #19 u: Svibanj 15, 2014, 03:47:47 prijepodne »
Jasno  :up:

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #20 u: Svibanj 17, 2014, 20:18:12 poslijepodne »
Isao pogledat danas ovog RSM-a. Zapravo je u boljem stanju nego kaj sam ocekivao. I ima dobar sump, tak da se ni s tim necu morat previse zezat. S obzirom na povoljnu cijenu odluka pala da kupujem, trebao bi stici za tjedan dana, kad isprazni sve koralje i ostalo iz njega. Time zakljucujem temu. Hvala svima na savjetima  :zagrljaj:

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #21 u: Svibanj 17, 2014, 20:22:54 poslijepodne »
Pitanje: jel to onda bušen akvarij ili ima integriran sump??
"A fully functional acrylic overflow box (+ syphon tubes) that fits perfectly behind the tank, " ako je vanjski overflow to je formula za poplavu....

Offline Triput

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava / Dubai
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #22 u: Svibanj 18, 2014, 14:20:04 poslijepodne »
Nazalost nije busen nego je HO overflow.

Mislis ako se sifon prekine pa ispumpa vodu iz sumpa u glavni ak.?

Mislio sam obavezno "nastimat" tak da glavni tank moze primit vodu u slucaju da sifon stane, a sump u slucaju da pumpa stane

Navodno se ne ne prekine sifon cak i ako nestane struje, a do sada nije nikad nestalo struje tu kod mene, ali otom potom,
ecpect the unexpected, testirat cemo sve kad stigne.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #23 u: Svibanj 18, 2014, 14:54:22 poslijepodne »
nista od toga nazalost.

vjeruj, iz iskustva....svog i drugih....sve je to tempirana bomba....

od tvornickih "akrilnih" overflowa (reef octopus), koji je po rijecima covjeka trebalo paziti kao malu bebu i malo malo izvlaciti zrak, jer je gubitak sifona bio neizbjezan, preko raznih varijanti od cijevi, ovog, onog...

ja sam si slozio od cijevi, radio je preko godine dana, NIKAD NISTA, a kod mene zna nestajati struje i po 10 puta dnevno, kad zareda....uvijek se pokrene, nikad kap vode nije zavrsila tamo gdje ne treba. taj ISTI overflow prenesemo kod covjeka, on ga testira - sve radi. spoji ga na tank - par dana poslje, poplava zbog neutvrdjenog razloga.... pa si ti misli.

nikad vise, naravno, i kod busenog moze doci do problema, da pusta na bulku, da negdje, nesto, nekad....ali, to je jako jako mala sansa....

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: More, more.... Red Sea Max 250 ili Diy sa Sumpom?
« Odgovori #24 u: Svibanj 18, 2014, 16:06:07 poslijepodne »
nisam bas siguran u postavljanje akvarija u spavacu sobu,raspitaj se malo kod iskusnijih,guglaj.nije stvar samo hoce li biti buke,raznih mirisa ,previse svijetla,prevelikih isparavanja.mislim da ti nije bas ni zdravo!

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2