Travanj 20, 2024, 04:55:38 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Diy LED pitanje oko izvedbe  (Posjeta: 1618 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Diy LED pitanje oko izvedbe
« u: Travanj 09, 2014, 15:07:48 poslijepodne »
Malo sam uranio s pitanjem jer još ni približno brzo neće ići izrada akvarija dok još neke stvari ne pohvatam ali svejedno, netko ovdje ziher zna:

Na akvariju staklo 40x30x30 koji bi bio za jednostavniju živad i koralje, da li je dovoljno staviti 12 3W ledica s lećama(90 stupnjeva)?

Ili da se vodim ovom izjavom s jednog foruma što bi ispalo 20 3W leća:
 This equation will give you good results. Use one 3 Watt LED per 9 square inches of surface (3"x3"). If your tank is deeper than say 12-14 inches and more intensity is needed at greater depth, use lenses/optics (80, 60, 40 degree.) If you do use lenses/optics, use a 2.5"x2.5" plan to avoid 'spot lighting'.


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy LED pitanje oko izvedbe
« Odgovori #1 u: Travanj 09, 2014, 15:22:25 poslijepodne »
Ja sam isao nekom matematikom od 0,75w po bruto zapremini akvarija, dakle, kad sve odbijes, to je vrlo blizu 1w led svjetla po litri vode koju stvarno imas u akvariju.

Da, naravno, to je previse za vecinu slucajeva, zato mi led i radi na mozda 50% snage, ali, ako ikada zatreba vise svjetla - tu je.

Konkretno, 450l vode = 333w leda + 108w t5 svjetla.

Mislim da ti je na tih 30-tak litara vode, a akvarij je dosta nizak, sasvim dosta 30w led svjetla, 9, max 12 komada po 3 w. S dimmerom naravno, da mozes smanjiti-pojacati po potrebi.

Mozda ce ti netko pametniji bolje odgovoriti.

Offline Lugi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 164
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Diy LED pitanje oko izvedbe
« Odgovori #2 u: Travanj 09, 2014, 18:03:55 poslijepodne »
Akvarij od 40x30x30 ima 36l.
Ako uzimamo da je za neko srednje osvjetljenje dovoljno 30 lumena po litri onda dolazimo do brojke od 1080 lumena potrebnih tvome akvariju. Pretpostavljam da bi uzimao kineske cipove od 3w (6500 K) koji svaki daje max oko 180 lumena. Ako podjelimo ta dva broja dobivamo 6 led dioda od 3 w.
Imam kocku od 35x30x30  na kojoj je takva rasvjeta (6x3w) i mogu reci da je cak prejaka za dobro ubiljen akvarij, tako da bi u tvom slucaju bila dostatna.
Sretno sa projektom! ;)

Edit:
Sad tek vidio da se radi o morskoj akvaristici., zabrijao da je biljna.....sorry na ot....

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Diy LED pitanje oko izvedbe
« Odgovori #3 u: Travanj 09, 2014, 18:53:17 poslijepodne »
Na svoj nano 40#40#35
2#3w 6500k i 4#3w plave
Predlozio bi 3+6 sa dimerom
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Diy LED pitanje oko izvedbe
« Odgovori #4 u: Travanj 10, 2014, 10:42:01 prijepodne »
Dimmer bi išao obavezno(jer se volim igrati s elektronikom a i koristan je :)).
Ono što me buni je da gotove konfiguracije imaju po 60W ledica što mi se čini puno previše. A gledajući po netu, nailazim na svakakva mišljenja ekipe koja istina imaju fenomenalne nano i pico reefove ali jačina, tip i broj LEDica varira vrlo.
Tako da sam vidio 25 litreni tank s jednom arcadia arc pod lampom (ultimatereef), ali i 60W LED 10 litreni akvarij(nanoreef) što mi se čini kao overkill.
Nigdje nema otprilično "pravilo palca" kao što je 1W/L za T8 ili čak i za usporedbu kupovnih gotovih kompleta jer se od firme do firme razlikuje relativno jako.

Ne bih želio biti "podsvjetljen" a bogami ni "presvjetljen".

Sama izvedba lampe i nabavka materijala nije nikakav problem, samo izvorno projektiranje je dosta maglovito jer nisam uspio naći konkretne vodilje.

Uglavnom, mislim da ću pokušati s 12 komada od 3W i dimerom, 8 plavih i 4 od 6500.

Još jedno pitanje vezano uz led rasvjetu, vidio sam na nakeim modelima i samogradnjama da ljudi stavljaju i par UV ledica, da li je to potrebno?


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Diy LED pitanje oko izvedbe
« Odgovori #5 u: Travanj 10, 2014, 14:10:10 poslijepodne »
netko ce ti reci da je, netko ce reci da nije.

ja bi ih stavio ako bih isao na led only rasvjetu. ali ja sam kombinirao s t5 lampama, tako da sam isao samo na 15000K i royal blue, zasada je omjer negdje 2,5 :1, ali planiram staviti jos koju plavu.

Cuj, bolje odmah napravi vise svjetla, pa lako smanjis, nego premalo, pa onda izmisljas kako pojacati.