Svibanj 05, 2024, 22:25:14 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Par pitanja... Iguana  (Posjeta: 1695 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
Par pitanja... Iguana
« u: Siječanj 21, 2007, 08:48:00 prijepodne »
Nasa iguana je sa nama 2 meseca. Kupili smo je u pet-shopu. Imamo par pitanja tj. neznamo dali je ponasanje normalno.
Jede samo zelenu salatu. Ostalu hranu (jabuke, sargarepa, cikorija krastavac...) moramo bukvalno da joj guramo u usta, i to kad ona pozeli. Pokusali smo i sa mesanjem raznih vrsta sa salatom i nista. Prehranu ni da proba. Cak smo pokusali da razmutimo brikete u vodi i pomesamo sa hranom... Ni to.

Kako i dali joj se seku nokti. Narucili smo makazice za reptile, treba da stignu za par dana al nigde ne pise kako i kad se upotrebljavaju.

Uzimamo je u ruke svakodnevno i po par puta od kako smo je kupili i jos se boji.

Inace svetlo u terarijumu je neonka D3 + ZooMEd Daylight blue. Ranije je bila zoomed-ova basking spot i mnogo se bolje ponasala. Nazalost ovde su "out of stock" trenutno, tako da cekamo da stignu. Temperatura je danju oko 26, nocu oko 23-24. Zivimo na Kipru tako da nije tesko drzati temperaturu.

Hvala unapred.

 

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #1 u: Siječanj 21, 2007, 12:09:00 poslijepodne »
Pokušat ću samo u kratkim crtama objasnit pošto tog materijal na forumu ima već na hrpe... Dakle što se tiče hrane, ponudite joj što raznolikiju prehranu, ako neće jest maknite hranu i ponudite opet predvečer i tako dok ne počne jest... Kod nas je to potrajalo 3 dana i onda je počela jest sve živo.... samo što kod vas ima i još jedan problem, a to je socijalizacija... mislim da se se malo požurili... S iguanama se ide jako polako, radi se na principu stvaranja povjerenja između vas i nje/njega... Dakle prvo samo gledanje jedno drugoga bez nepotrebnih ulaska rukama u terarij, nakon mjesec dana se pokušava nuditi hrana iz ruke i opet nakon mjesec dana se tu i tamo lagano pipne rukom, naravno samo ako su prethodno ove dvije metodice upalile, znači ako se priviknula na vašu prisutnost i na vašu ruku. Za detalje vidite na http://www.greenigsociety.org/


Što se noktiju tiče, reže se samo onaj mali vrhić, dakle samo ono oštro... mi to radimo kod našeg 1x u 3 tjedna jer je već dost velik.

 

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #2 u: Siječanj 21, 2007, 15:39:00 poslijepodne »
bok
shto se tiche socijalizacije nik vam dobro kazhe,za to treba vremena...kod nekih iguana to ide brzhe a kod nekih sporije,a neke se chak nikad ne socijaliziraju. izbjegavajte joj nuditi samo onu hranu koju preferira jesti jer chete ju tako nauchiti na jednolichnu prehranu i kad odraste imat chete puno vishe muke. obrok koji joj ponudite drzhite u terariju 15-20imn i onda ga maknite. to je iz razloga da kad iguana vidi da joj hrana nije dostupna 24h dnevno i da che ostati gladna pojest che vishe iz straha da ne ostane bez obroka.
glede dnevne temperature neka joj ispod basking spota (zharulje za sunchanje) bude oko 30-32C a u ostalom dijelu od22-25C. visha temperatura potiche probavu a i samu aktivnost gushtera.

pozzz!!!

of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline boni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #3 u: Siječanj 21, 2007, 21:14:00 poslijepodne »
Hvala na savetima.
Hranu nece ni da okusi. Ni ne primecuje posudu. Jedino ponekad zivne kad vidi zelenu salatu. I jos nesto... Dole je treset koji konstantno kopa. Iz miloste je zovemo "pseto" jer ceo dan prekopava. Dali i vase "prekopavaju" terarijum
.
 

Offline geminivg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #4 u: Siječanj 21, 2007, 21:28:00 poslijepodne »
mozda imate rovca...!?    
Ja sa svojom nisam imao nikad takvih problema, doduše ljen je spustit se po hranu s platforme jer smo ga tak naucila ( da papa iz rukica ) ali pojeo bi i zivu kokoš da mu bacim unutra,,,,a uz to i moj proda dusu kad vidi zelenu salatu, probaj mu ne davati nista dva dana da se izgladni pa mu daj sve osim z.salate a salatu 1x tjedno,da nauci da je i druga hrana jestiva...i definitivno ga nemojte toliko navlacit po rukama....pustite ga na miru jedno vrijeme da se navikne...životinja ti je pod velikim stresom
geminivg

Offline geminivg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #5 u: Siječanj 21, 2007, 21:30:00 poslijepodne »
i stavite joj neki bazenčić s vodom ( ja imam onaj max pvc wc za mačke )
geminivg

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #6 u: Siječanj 21, 2007, 21:54:00 poslijepodne »
Kad govorite o zelenoj salati nadam se da mislite na endiviju, pošto druga vrsta izaziva proljev
 

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #7 u: Siječanj 21, 2007, 23:17:00 poslijepodne »
neche izazvati proljev ako se daje umjereno i max 1x tjedno,naravno pomjeshano s drugom hranom. voda je obvezna,mozhesh staviti neku vechu plastichnu posudu koja nije pre duboka jer se iguane vole kupati,a ujedno u vodi chesto obavljaju nuzhdu. Nikako ne dopushtaj da te izdresira, ostani smiren i 6-7 dana radi kako sam ti napisala,do promjene mora dochi jer che ogladniti. Ako se brinesh da che se izgladnijeti,nemash brige jer gushterima nije problem postiti i po 10-ak dana,i to je sasvim normalno ako su pod stresom ili slichno...,a kad ju malo stisne glad pojest che sve pred sobom. imala sam identichan problem pa govorim iz iskustva..moj nije htio apsolutno nishta osim salate,a sad bi oglodao zid ako treba
pozzz i sretno

of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline tonnib

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Osijek
Par pitanja... Iguana
« Odgovori #8 u: Siječanj 23, 2007, 14:09:00 poslijepodne »
 
Citat: boni
Hvala na savetima.Hranu nece ni da okusi. Ni ne primecuje posudu. Jedino ponekad zivne kad vidi zelenu salatu. I jos nesto... Dole je treset koji konstantno kopa. Iz miloste je zovemo "pseto" jer ceo dan prekopava. Dali i vase "prekopavaju" terarijum.


Imam iguanu oko godinu i dva mjeseca. Kada je došla kod mene, cjelo vrijeme je prekopavala po tresetu, zavlačila se pod drveče i stjenama. Kasnije sam je preselio u veči terarij u kojem je samo drveče a dolje se nalazi mali bazen linoleum što je po meni puno bolje jer male iguane znaju jesti sitni treset a to nije dobro a i higijenski je bolje. Uglavnom provodi vrijeme na drveću a ide dolje kada se želi okupati ili obaviti nuždu. Što se tiće hrane
podržavam što su gore naveli kolege.