Travanj 28, 2024, 18:39:30 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: akvarij za oskara  (Posjeta: 21445 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
akvarij za oskara
« u: Siječanj 19, 2012, 01:14:01 prijepodne »
bok,
u akvaristici sam potpuni novajlija  :-[ i već sam se raspitivao o oskarima i uvjetima koje zahtjevaju. Sad me zanimaju malo određenije stvari, naime planirao sam uzet akvarij dimenzija 100x50x50, znači 250 litara. Zanima me dal oskarima više odgovara viši ili širi akvarij (npr.: 100x60x40)??? Pitao sam lokalnog majstora koji ima iskustva s izradom akvarija za cijenu i rekao mi je da ce me akvarij tih dimenzija s ljepljenjem kostat 300 kuna, sto mi se uopce ne cini skupo ili?? Za filter sam mislio stavit Haqos 1200, dovoljno ili?? dal bi mi bila potrebna jos kakva dodatna pumpa da poboljsa strujanje vode unutar samog akavarija?? Kakav grijač bi mi trebao za tu litražu?? Kakva rasvjeta mi treba??? Citao sam da oskari bas i ne vole drustvo u akvariju, odnosno da ga vole pojest  :D  pa me zanima dal je netko uspio iskombinirat koje ribice s njima? Cime mogu ukrasiti akvarij u kojem je oskar jer sam pročitao da biljke redovito uništavaju?? Mogu stavit panjeve i slične krute predmete?? bojim se da se ne ozlijede... kakvu hranu najvise vole (ako moze konkretan naziv), kolko hrane pojedu kroz odredeni period i cijena?? Kakva podloga je za oskare najbolja?? Odgovore na par ovih pitanja sam našao i na internetu ali bi volio da mi na njih odgovori i neko ko ima iskustva s oskarima jer informacije s interneta znaju biti prenapuhane i ne tocne. Hvala unaprijed  :)

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #1 u: Siječanj 19, 2012, 01:22:25 prijepodne »
iskustvo sa oscarima nisam bas imao, ali ako bi si ih jednog dana nabavljao, nebi ih stavljao u akvarij manji minimum 400lit, jer to su ajmo reci zvijeri koje stvarno narastu dosta, cak i do 30cm, tako da sto veci akvarij za njih puno bolje..
al zanima me to, dal je to samo ljepljenje akvarija 300kn ili sve te toliko izađe, znaci i staklo od staklara i ljepljenje, nisam dobro razumio, pa mi je malo cudno to sto ce te kostat 300kn.. pa ako mozes malo vise reci o tome, i koje debljine staklo mislis stavljati, tj sto ti je staklar rekao tocno ako se sjecas?

filter haqos 1200 bi ti bio donekle oke, ali oscari puno kakaju, i prljaju vodu, tako da neznam dal bi bilo dovoljno, ali vidjet ces nakon nekog vremena, ako bude malo, onda uzmes jos jedan haqos ako budes pri novcima naravno..  ;)
drustvo za njih naravno nije preporuceno ajmo reci nesto sto mogu progutat, ali neke druge ribe koje im nestanu u usta mozes staviti s njima, imas na forumu negdje sto moze ici sve s njima..

a grijac ide na preporucenu litrazu, ako ces imati npr 250lit, nebi trebao stavljati grijac ispod 200w, sto vise to bolje, lakse odrađuje svoje..

za ostalo cekaj jos odgovora, to je nesto od mene, za detaljnije ce se naci neki kolega ili kolegica..  :up:
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 01:26:52 prijepodne od alen_zgb »

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #2 u: Siječanj 19, 2012, 09:16:28 prijepodne »
Da istina je da oscari traže veću litražu obzirom na veličinu koju dosegnu ali šta je tu je. Oscare je je najbolje naučiti na suživot ostalih riba upravo sada dok su mali. Kad porastu naknadna ubacivanja riba može biti fatalno za nove stanovnike, pa makar se radilo i o oscarima. Iz razloga što će tvoji oscari svaku novu pridošlicu smatrati uljezom i napadat će ga dok ga ne ubiju. Od čistaća možeš staviti plechostomusa ili nešto sl. Haqos je dovoljan, nisu potrebne nikakve dodatne pumpe za strujanje vode. Što se tiče rasvijete ništa posebno obzirom da se radi o ciklidima a biljaka unutra nećeš imati jer će oni kasnije sve iskopati. Ako stavljaš kamenje recimo neko veće, prilikom punjenja prvo staviš kamen u akvarij a onda šljunak. Što se tiče hrane jedna od jeftinijih solucija je dehidrirana hrana za mačke ili pse. Ali to ne smije biti osnovna hrana već kombinirati s hranom za ciklide. Ne smiješ pretjerivati s hranom za mačke da se što manje naruši kvalitet vode. Imaš jeftinih smrznutih girica po trgovačkim centrima. Odličan izvor žive hrane koja je oscarima neophodna. Ovakvom hranidbom moraš osigurati češće izmijene vode. Jer ako ti se naseli crna čupava alga teško ćeš ju iskorijeniti.
Koju god podlogu staviš oni će uvijek kopati. Možeš staviti šljunak sitnije granulacije. :up:
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 09:20:22 prijepodne od pepi21 »

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #3 u: Siječanj 19, 2012, 10:17:30 prijepodne »

al zanima me to, dal je to samo ljepljenje akvarija 300kn ili sve te toliko izađe, znaci i staklo od staklara i ljepljenje, nisam dobro razumio, pa mi je malo cudno to sto ce te kostat 300kn.. pa ako mozes malo vise reci o tome, i koje debljine staklo mislis stavljati, tj sto ti je staklar rekao tocno ako se sjecas?
ja sam ga pitao ovak okvirno kolko bi kostao takav akvarij i on mi je rekao 300 kuna i to s pojacanjima... neznam sad tocno koju debljinu stakla ce stavit jer sam mu napisao nek on procijeni koja bi bila najbolja, jer kako sam vec napisao ima iskustva s akvarijima... Znaci nije samo lijepljenje nego i staklo!  8)


filter haqos 1200 bi ti bio donekle oke, ali oscari puno kakaju, i prljaju vodu, tako da neznam dal bi bilo dovoljno, ali vidjet ces nakon nekog vremena, ako bude malo, onda uzmes jos jedan haqos ako budes pri novcima naravno..  ;)

nadam se da ce bit dovoljan, jer planiram uzet malog oskara pa cu vidjet dal bude potrebe za dodatnim filterom kako bude rastao...

 Znaci za sad je definirano:

filter: haqos 1200
grijac: od bar 200W
prehranu mi je pepi21 objasnio

Molio bi da mi neko sto prije napise kakve dimenzije akvarija bi bile najbolje za oskare, s tim da ne odstupaju bitno od navedene litraže, znaci dal vise vole siri akvarij ili visi (tako da sto prije javim majstoru koje dimenzije akvarija trebam)??? a i odgovori na jos ne odgovorena pitanja iz prvog posta bi bili korisni  :D





Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #4 u: Siječanj 19, 2012, 11:17:38 prijepodne »
ako ne možeš odmah uzeti veći akvarij nemoj ni uzimati oskare. nije to riba za svakog, ne znam zašto ih uopće ima toliko u prodaji. svako malo netko udomljava oskare kad im postanu preveliki, a pogodnih udomitelja nema.

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #5 u: Siječanj 19, 2012, 11:27:40 prijepodne »
procitao sam na http://www.oscarfishlover.com/ da je 50 UK galona dovoljno za jednog odraslog oskara sto je 230 litara... a i po forumima sam procitao da oskari sasvim normalno žive i u 200 litarskim akvarijima...

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #6 u: Siječanj 19, 2012, 11:58:15 prijepodne »
da, za jednog je dovoljna litraza od 230lit, a ti zelis dva, znaci minimum 400lit...

a ako taj tvoj staklar kako kazes radi akvarij od 250lit sa svim svojim materijalom i staklom, cak ga i zaljepi za 300kn, sto je meni nemoguce, ak je tako, onda ce ti zaljepiti akvarij od 400lit do 500kn, ako tako gledamo po njegovoj cifri.. odkud si ti, ak je tako ja dolazim i placam mu da mi zaljepi akvarij od minimum 400lit.. :) po meni za ruke bi toliko trazio, znaci lijepljenje stakla samo do nekih 300kn, al sad kakvo staklo on ima i mozda mu nije potrebno pa ti ga poklanja, stvarno neznam, svaka cast na tome.. al ipak mi je cudno..

imam ja kolegu koji drzi dva oscara, imaju cca 25-30cm, stvarno su zvijeri, ali iskreno dosadne ribe, nikakvih situacija medju njima, tamo amo po akvariju idu, ali naravno svako ima svoj ukus, tako da tebi sretno s njima..  ;)

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #7 u: Siječanj 19, 2012, 12:08:16 poslijepodne »
a ako taj tvoj staklar kako kazes radi akvarij od 250lit sa svim svojim materijalom i staklom, cak ga i zaljepi za 300kn, sto je meni nemoguce, ak je tako, onda ce ti zaljepiti akvarij od 400lit do 500kn, ako tako gledamo po njegovoj cifri.. odkud si ti, ak je tako ja dolazim i placam mu da mi zaljepi akvarij od minimum 400lit.. :) po meni za ruke bi toliko trazio, znaci lijepljenje stakla samo do nekih 300kn, al sad kakvo staklo on ima i mozda mu nije potrebno pa ti ga poklanja, stvarno neznam, svaka cast na tome.. al ipak mi je cudno..

radi u staklarskoj firmi, tako da PRETPOSTAVLJAM da ce tamo nabaviti staklo koje im je viska... ;) ne pada mi napamet propitivati zasto je tak jeftino  :P

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #8 u: Siječanj 19, 2012, 12:15:46 poslijepodne »
pa super da ima takvih ljudi, al dobro se raspitaj sa kojom debljinom stakla ce ti ga raditi, da poslije nebude kasno..  ;)

Offline dem

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #9 u: Siječanj 19, 2012, 12:17:28 poslijepodne »
u potpunosti se slažem sa kolegom alenom te dimenzije akvarija su ti dovoljne za 1 ocskara a ako želiš imati 2 ili 3 minimum 450 litara

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #10 u: Siječanj 19, 2012, 12:25:25 poslijepodne »
u potpunosti se slažem sa kolegom alenom te dimenzije akvarija su ti dovoljne za 1 ocskara a ako želiš imati 2 ili 3 minimum 450 litara

a onda cu vjerojatno uzet samo jednog oskara...

pa super da ima takvih ljudi, al dobro se raspitaj sa kojom debljinom stakla ce ti ga raditi, da poslije nebude kasno..  ;)

pa trebao bih prvo saznat koje dimenzije akvarija bi mi bile najbolje??? dal je bolji siri ili visi akvarij???

Offline dem

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #11 u: Siječanj 19, 2012, 12:42:39 poslijepodne »
pa što ti je akvari višlji to ti je sila vode veča i treba ti deblje staklo i poprečna ojačanja idi na visinu 50 a širina i dužina što veča to bolje

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #12 u: Siječanj 19, 2012, 12:53:26 poslijepodne »
Kako god da okrenes, sto god da napravis, biti ce ti malo i tijesno, ako mislis drzati 2 ribe, jer se tu prica nikako ne zavrsava.

Oscari em su dosadne ribe, kad prodje ono pocetno odusevljenje ostat ce ti samo impresivne "dimenzije" ribe kao jedini adut zasto ih drzis, ali gledati samo 2 ribe u ogromnom akvariju je izuzetno dosadno. Sto se drustva tice, ide u principu sve veliko i jednako agresivno, dakle izbor ti i nije neki, nesto od velikih ciklida, veliki pleho i slicno. Ali ovo ti pravi problem, jer ako i uguras ta 2 oskara u 200-300 litara, to je za njih, gdje mislis da ce ti ostale ribe biti?

Sa dekoracijom budi oprezan, i izbjegavaj manje kamenje, panjeve i slicno, nije mali broj slucajeva da oskar razbije staklo, jer mu nesto dodje u glavu pa prvu stvar koju moze uhvatiti uzme u usta i lupi u staklo s njom. Dakle, sigurna mjera za kamen je - ako ga ti ne mozes lako pomaknuti ili podici, onda je sigurno, sve ispod teniske loptice i slicne velicine, moj savjet je izbjegavaj. Ako ih uparis sa nekim ciklidima, ocekuj dosta kopanja podloge i rasturanja po akvariju, i dosta agresije jedne vrste prema drugoj ili trecoj, sto je opet sigurnosni rizik.

Jasno ti je da ti ovo povecanje i litraze i dimenzija, ali i vrsta riba koje mislis drzati zahtjeva i izuzetno siguran i "cvrst" akvarij, tako da ispod 10mm ja nikako nebih isao. A ako nadjes nekoga tko ce ti napraviti makar i 250 litara od 10mm stakla za 300kn, mislim da ce se taj obogatiti nabrzinu, jer ce si svi za te pare kod njega naruciti barem jedan, cisto za rezervu.... ;)

Za jedan od 250l bi ti jedan haqos bio dovoljan. Za veci akvarij, sa nekim ciklidima + oskari, bojim se da se neces tako jeftino provuci, trebat ce ti tu dosta jaca filtracija.


Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #13 u: Siječanj 19, 2012, 13:18:54 poslijepodne »
pa što ti je akvari višlji to ti je sila vode veča i treba ti deblje staklo i poprečna ojačanja idi na visinu 50 a širina i dužina što veča to bolje

da, rekao mi je i majstor da će stavit ojačanja radi sigurnosti... javit cu mu sad da mi napravi 100d x 55v x 45s i jos cu ga pitat koju debljinu stakla ce mi stavit...

Kako god da okrenes, sto god da napravis, biti ce ti malo i tijesno, ako mislis drzati 2 ribe, jer se tu prica nikako ne zavrsava.

Oscari em su dosadne ribe, kad prodje ono pocetno odusevljenje ostat ce ti samo impresivne "dimenzije" ribe kao jedini adut zasto ih drzis, ali gledati samo 2 ribe u ogromnom akvariju je izuzetno dosadno. Sto se drustva tice, ide u principu sve veliko i jednako agresivno, dakle izbor ti i nije neki, nesto od velikih ciklida, veliki pleho i slicno. Ali ovo ti pravi problem, jer ako i uguras ta 2 oskara u 200-300 litara, to je za njih, gdje mislis da ce ti ostale ribe biti?

a cuj, sad si ti subjektivan, meni su recimo male ribice dosadne... procitao sam po forumima kako je puno ljudi odusevljeno oskarovom osobnošću, te da čak prepoznaje vlasnika...


Jasno ti je da ti ovo povecanje i litraze i dimenzija, ali i vrsta riba koje mislis drzati zahtjeva i izuzetno siguran i "cvrst" akvarij, tako da ispod 10mm ja nikako nebih isao. A ako nadjes nekoga tko ce ti napraviti makar i 250 litara od 10mm stakla za 300kn, mislim da ce se taj obogatiti nabrzinu, jer ce si svi za te pare kod njega naruciti barem jedan, cisto za rezervu.... ;)

jasno mi je da 250L vode koja se potencijalno može razlijati po sobi predstavlja opasnost, ali vjerujem da ce sve biti u redu.. a sto se tice majstora, njega sam vec nasao...  8)

takoder me zanima, dal je potrebno u vodu na pocetku stavit neke kemijske aditive??? Narucit cu sad Haqos expro 1200 filter + dodatni filter materijal preko stranice elegancereef.com, a posto za narudzbe do 22.1. imaju 20% popusta, volio bi sad narucit sve sto mi je potrebno da sto vise iskoristim popust.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #14 u: Siječanj 19, 2012, 13:19:18 poslijepodne »
eto sve ti je lijepo damir objasnio, pa ti razmisli i ako imas sve uvjete koje ti je nabrojao, onda si barem donekle oke postupio.. ipak bolje malo razmisli, pa ako budes siguran da to zelis, onda kreni s tim, ali im i ugodi.. bas kako je napisao, staklo ispod 10mm nemoj stavljat, jer da ipak budes siguran.. sretno ti bilo! i sto god zatrebas tu smo, slobodno pitaj! :up:

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #15 u: Siječanj 19, 2012, 13:44:29 poslijepodne »
a svaka riba prepoznaje svog vlasnika kad se radi o hranjenju, cim primis kutijicu hrane, eto ih sve na vrhu  :D
a sto se tice tog prepoznavanja nisam jos to vidio, jer kolega koji ih ima vec dvije godine, ponasaju se ko svake ribe, osim sto stvarno unutra nesmijes gurnut ruku, jer mislim da bi bilo svasta.. tako da im nije bas za vjerovat..  ;)
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2012, 14:02:57 poslijepodne od alen_zgb »

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #16 u: Siječanj 19, 2012, 21:40:58 poslijepodne »
a sto se tice tog prepoznavanja nisam jos to vidio, jer kolega koji ih ima vec dvije godine, ponasaju se ko svake ribe, osim sto stvarno unutra nesmijes gurnut ruku, jer mislim da bi bilo svasta.. tako da im nije bas za vjerovat..  ;)

evo da te demantiram  :)



Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #17 u: Siječanj 20, 2012, 01:01:47 prijepodne »
Krasno! Nisam vidio ni jednu drugu akvarijsku ribu osim oscara da se da ovako maziti. :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #18 u: Siječanj 20, 2012, 09:31:00 prijepodne »
Mene to neodoljivo podsjeća na tigra u malom kavezu. Čak i neonke se drugačije ponašaju u velikom akvariju naspram malog  :(

Offline barbus1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: kraljevica
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #19 u: Siječanj 20, 2012, 09:40:26 prijepodne »
 :zagrljaj: :klap:super pravi kućni ljubimac !!!!

Offline kells1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 496
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb, črnomerec
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #20 u: Siječanj 21, 2012, 11:59:35 prijepodne »
Oskari zaista odskaču u odnosu na druge ribe po nekim karakteristikama, zlatice isto djeluju kao da prepoznaju vlasnika i poneke uplivavaju u ruku ako se stavi u akvarij, ali ako bilo tko dođe pred akvarij , evo ih, kod oskara je reakcija nekako drugačija, kad se krećeš pokraj akvarija, pokušavaju te slijediti, ponekad dođu do one strane akvarija gdje je najbliže tebi i bulje, ne reagiraju isto na svaku osobu u kući, obično oni koji ih hrane, njih prate i pogledom i pokušavaju plivati, a one osobe koje ih ne hrane im nisu toliko zanimljive, ja sam s njima imao i kripte, odmalena i nisu ih dirali ni kao odrasli, kod većeg kamenja, bitno ga je dobro učvrstiti za staklo dna, silikonom, pa tek onda staviti podlogu, oni kao i svi ciklidi mogu potkopavati kamenje, nevjerojatno su snažni pa im nije problem i prevrnuti kamenje, možda bi za njih bilo zgodnije neku tanju 3D pozadinu staviti koja ne oduzima puno mjesta i pokoji panj kojim ne mogu razbiti staklo, za grijač bi bilo poželjno nabaviti onu zaštitu kao za kornjače ili nabaviti neki od onih polimernih koje je teško i namjerno razbiti.
Za tu litražu, možda onda bolje samo jednoga, jer ako želiš par, treba ih uzeti veći broj malih i onda čekati da se upare, međutim problem je kod toga što kad se upare, teško je naći udomitelje za one koji su ti viška. Probaj nekako vidjeti da napraviš akvarij od barem 120 cm dužine, recimo 120 x 50x 40 s tim da je visina 40 , to bi i prošlo za par uz malo više održavanja.
premalo je slobodnih ravnih površina u stanu  :cupakosu:

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #21 u: Siječanj 21, 2012, 12:44:51 poslijepodne »
Oskari zaista odskaču u odnosu na druge ribe po nekim karakteristikama, zlatice isto djeluju kao da prepoznaju vlasnika i poneke uplivavaju u ruku ako se stavi u akvarij, ali ako bilo tko dođe pred akvarij , evo ih, kod oskara je reakcija nekako drugačija, kad se krećeš pokraj akvarija, pokušavaju te slijediti, ponekad dođu do one strane akvarija gdje je najbliže tebi i bulje, ne reagiraju isto na svaku osobu u kući, obično oni koji ih hrane, njih prate i pogledom i pokušavaju plivati, a one osobe koje ih ne hrane im nisu toliko zanimljive,

pa da, čitao sam mnogo o tome i to je bio jedan od glavnih razloga zasto uzimam bas oskare...

kod većeg kamenja, bitno ga je dobro učvrstiti za staklo dna, silikonom, pa tek onda staviti podlogu, oni kao i svi ciklidi mogu potkopavati kamenje, nevjerojatno su snažni pa im nije problem i prevrnuti kamenje, možda bi za njih bilo zgodnije neku tanju 3D pozadinu staviti koja ne oduzima puno mjesta i pokoji panj kojim ne mogu razbiti staklo.

kakav silikon to mora bit??? običan ili neki poseban??

Za tu litražu, možda onda bolje samo jednoga, jer ako želiš par, treba ih uzeti veći broj malih i onda čekati da se upare, međutim problem je kod toga što kad se upare, teško je naći udomitelje za one koji su ti viška. Probaj nekako vidjeti da napraviš akvarij od barem 120 cm dužine, recimo 120 x 50x 40 s tim da je visina 40 , to bi i prošlo za par uz malo više održavanja.

aha, razmislit ću o tome... akvarij se još nije počeo izrađivat tako da bez problema mogu javiti promjene dimenzija. Kako cu znat da su se sparili?? Mislim, dal se to moze razaznat po ponasanju??

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #22 u: Siječanj 21, 2012, 13:09:05 poslijepodne »
Oskari zaista odskaču u odnosu na druge ribe po nekim karakteristikama, zlatice isto djeluju kao da prepoznaju vlasnika i poneke uplivavaju u ruku ako se stavi u akvarij, ali ako bilo tko dođe pred akvarij , evo ih, kod oskara je reakcija nekako drugačija, kad se krećeš pokraj akvarija, pokušavaju te slijediti, ponekad dođu do one strane akvarija gdje je najbliže tebi i bulje, ne reagiraju isto na svaku osobu u kući, obično oni koji ih hrane, njih prate i pogledom i pokušavaju plivati, a one osobe koje ih ne hrane im nisu toliko zanimljive...

Iz mog iskustva, ovo vrijedi manje vise za sve ribe. Riba zna tko ih hrani, posebice ako to najcesce radi jedna osoba (a manje vise uvijek je tako), zna tko im cisti, ali isto tako itekako znaju tko im je nepoznat, i ponasanje im je sasvim drugacije ako nekoga ne "poznaju" a nadje se preblizu stakla. Skalari, diskusi, botie, malawci, nigrici, zlatne - sve koje ja imam se drze tocno ovoga sto si napisao, dakle, ja nebih to pripisao da je karakteristicno samo oskarima, vec bilo kojoj ribi koja je zdrava, zadovoljna i zivi u odgovarajucim uvjetima. ostalo sto si napisao stoji bez greske, izuzetno paziti na dekoraciju da nebi bilo lomova i poplave.

Kad se ribe spare, jasno ce ti biti. Dvoje se odvoji od ostalih, stalno su zajedno, u biti nemozes fulati. Jedini trik, oskari dok postanu spolno zreli, da bi se sparili, prodje dosta vremena, u tom vremenu oni enormno narastu, a da bi uopce mogao poceti razmisljati o tome, treba ti barem 6-8-10 komada, iz tog broja ces dobiti eventualno 2 para. A 250-300 litara ti jednostavno nije dosta da bi drzao toliki broj jedinki do neke "punoljetnosti" i cekao koji ce se upariti. I kad se dvoje upare, sto ces s ostalima? Dakle, ili pokusaj nabaviti upareni par (sto ce te i kostati), ili u startu imaj rijeseno gdje ces s viskom riba jednog dana.

Kamenje na dnu ljepi obicnim akvarijskim silikonom, ali ne ljepi ga na staklo, vec na stiropor, recimo 1 ili 2 cm stiropor na dno, na njega ljepis kamenje.....

Offline kells1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 496
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb, črnomerec
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #23 u: Siječanj 21, 2012, 17:43:42 poslijepodne »
Da, dobro je da si spomenuo stiropor ispod kamenja, ja sam to nekako smetnuo s uma napisati, nekako mi se podrazumjeva ali je dobro napisati sve da se netko ne zezne :)
Oskari se počnu uparivati kad su približno 10 tak cm veliki, a to bude prilično brzo i onda sa tim ostatkom je problem, već su dovoljno veliki da je gužva, da počnu svađe a ne znaš kamo sa njima. Meni su tako ostala dva para, i to je bilo bezze, svaki par je imao pola akvarija koje su si zauzeli i onda bi stajali tko lebdeći u vodi okrenuti jedni prema drugima i pazili da netko ne upliva u tuđi teritorij.

a što se prepoznavanja tiče, moje su zlatice uvijek jurcale na staklo kad bi bilo tko došao, ostali ciklidi koje sam imao su manje više kužile, ali oskari su nepogrešivo reagirali iskljičivo na mene i tatu. Ostatak familije je bio potpuno , njima , nezanimljiv
premalo je slobodnih ravnih površina u stanu  :cupakosu:

Offline Najki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 222
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Pribislavec, Međimurje
Odg: akvarij za oskara
« Odgovori #24 u: Siječanj 23, 2012, 01:20:07 prijepodne »
Kamenje na dnu ljepi obicnim akvarijskim silikonom, ali ne ljepi ga na staklo, vec na stiropor, recimo 1 ili 2 cm stiropor na dno, na njega ljepis kamenje.....

Hvala ti na ovoj informaciji!! Garant bi na staklo zalijepio...  :-[

Da, dobro je da si spomenuo stiropor ispod kamenja, ja sam to nekako smetnuo s uma napisati, nekako mi se podrazumjeva ali je dobro napisati sve da se netko ne zezne :).

Pretpostavka je majka svih zaj :-X  (citat iz nekog filma s Stevenom Segalom  8) )

a što se prepoznavanja tiče, moje su zlatice uvijek jurcale na staklo kad bi bilo tko došao, ostali ciklidi koje sam imao su manje više kužile, ali oskari su nepogrešivo reagirali iskljičivo na mene i tatu. Ostatak familije je bio potpuno , njima , nezanimljiv

Baš mi je drago da neko ima tako lijepa iskustva i da može potvrditi informacije koje sam uzeo iz drugih izvora!  :D

Zanima me kakva mi rasvjeta treba za taj akvarij (znači: 100x55x45)???
I jel mi može neko obajsnit ove grijače kak oni rade, oni imaju u sebi termometar i sami reguliraju toplinu ili se na njima može regulirat samo jačina grijanja pa treba s termometrom mjerit vodu i namještat snagu, te u koji dio akvarija ga je najbolje stavit kako bi se toplina jednako raspršivala u vodi??