Travanj 28, 2024, 13:28:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Đak prvak  (Posjeta: 23755 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #25 u: Prosinac 14, 2009, 16:58:43 poslijepodne »
Ok, razumijem to za cikliranje, onda ću odmah nabaviti i biljčice...A kad složim nešto, dugujem vam sličicu...
Puno vam hvala

p.s. Koliko sam ja spretna i upućena, tek sad vidim da su ova dva akvarija o kojima pričam zapravo jedan te isti. Čak im je i cijena ista i sve isto. Zašto su mi onda jedni rekli da mi treba pumpica za zrak, a drugi da mi ne treba?
Naziv eheim aquastar 60 me je naveo da pomislim da se radi o 60 l, a zapravo je litraža 54
« Zadnja izmjena: Prosinac 14, 2009, 17:22:30 poslijepodne od Ribica plava »

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Đak prvak
« Odgovori #26 u: Prosinac 14, 2009, 17:36:45 poslijepodne »
jedni su malo bolji trgovci, a drugi malo losiji? :D

salu na stranu, slazem se da ti pumpica ne treba...
dobro prouci bazu biljaka i biraj bilje koje ne trazi mnogo svjetla jer ga u tom eheimu neces imati dovoljno, no uz pravilan odabir mozes sloziti gusto zasadjen biljni akvarij... i gledaj da klupis sitnolisno bilje, jer ono cini akvarij vecim negoli je...

dakle: mahovina, anubias nana, neke manje crypte, mini microsorumi, sagittarija itd... i ostalo ne zahtjevno bilje... nista veliko... nikakvi echinodorusi...
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Đak prvak
« Odgovori #27 u: Prosinac 14, 2009, 17:55:18 poslijepodne »
Citat:
nista veliko... nikakvi echinodorusi...
To ti iz osobnog iskustva ?   ;)

Offline cann

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Đak prvak
« Odgovori #28 u: Prosinac 14, 2009, 17:59:53 poslijepodne »
pozdrav i dobrodosla  :up:

ja se u biti slazem sa svima  :D ali po mom nekom vidjenju najidelaniji AQ za pocetnika je Juwel Rio 125, preferiram ga ponajvise radi poklopca, nije nit premali nit prevelik, lako se na njega kasnije nadogradjuje rasvjeta (u slucaju da ti porastu apetiti za nekim zahtjevnijim biljem), i jos jedna meni bitna stvar ne ostajes bez rasvjete kod "cackanja" AQ jer konzola ostaje unutra dok kod rekorda se mora maknuti cijeli poklopac (kod cayman-a neznam kako je rijesno jer ga nisam imao jer mi se ne svidja dizajn)...

LP i sretno  :up:
ako se baš previše ne gleda na financije, najbolje odmah kupiti solidan komplet i litraža bar 120-150 lit minimalno
vrlo brzo se vidi da je filter preslab, treba bolji, pa malo svjetla, pa treba ovo i ono i na kraju početna ušteda preraste u golemi trošak  :down:

ovo sve iz iskustva govorim (pišem)

da potpišem ova dva posta  :up:

Offline kokolo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 198
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Split
Odg: Đak prvak
« Odgovori #29 u: Prosinac 14, 2009, 19:23:50 poslijepodne »
p.s. Koliko sam ja spretna i upućena, tek sad vidim da su ova dva akvarija o kojima pričam zapravo jedan te isti. Čak im je i cijena ista i sve isto. Zašto su mi onda jedni rekli da mi treba pumpica za zrak, a drugi da mi ne treba?
Naziv eheim aquastar 60 me je naveo da pomislim da se radi o 60 l, a zapravo je litraža 54
Pumpica tehnički ne treba ni u jednome akvariju. Samo podesiš izlaz vode na filteru tako da ti mreška površinu. Ima jednak efekt kao i mjehurići. Osim ako iz nekih osobnih razloga ne želiš pumpu za zrak i mjehuriće.

Što se bilja tiče pronađi ovdje neko nezahtjevno bilje, jer Aquastar ima jednu 15W neonku. Na 54 L to nije nikako dovoljno ni za neko srednje zahtjevno bilje, pa da ne potrošiš 20-30 kn po biljci da ti ona na kraju propadne u akvariju.
Josip...::...Split

Why are you wearing that stupid man suit?

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Đak prvak
« Odgovori #30 u: Prosinac 14, 2009, 19:25:40 poslijepodne »
Citat:
nista veliko... nikakvi echinodorusi...
To ti iz osobnog iskustva ?   ;)

nego...  :up:
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: Đak prvak
« Odgovori #31 u: Prosinac 14, 2009, 20:52:06 poslijepodne »
Vidim da ti nije bas svejedno za lovu (kome je:) ) pa pokusaj pratiti oglase i nazicati ili povoljno kupiti bilje i ribice. Pogotovo se cesto poklanjaju/prodaju (po simbolicnoj cijeni) zivorotke koje ti mislis imati (a kojih ces se i ti vjerojatno s vremenom rjesavati).     ;)

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #32 u: Prosinac 14, 2009, 21:14:54 poslijepodne »
Evo me, da se javim. Kupovinu sam obavila.
Sada je već i sve sastavljeno i evo proces cikliranja je započeo.
Kupila sam danas i biljčice i sadit ću ih sutra ujutro. Spakirali su mi ih samo u najlonsku vrećicu, pa sam ja sada dosipala vode za cvijeće  u tu vrećicu da sretne dočekaju jutro.

Čitam tu po forumima kako to cikliranje treba trajati od 2 do tri tjedna, a u toj trgovini su mi rekli da je dovoljno oko tjedan dana ako sam zasadila biljke (inače su preporučavali svega par dana)

Za vodu sam tražila Aquasafe, a kao pripravak sam dobila Tropi, ne znam jel znate o čemu je riječ. Piše da se stavlja jedan čep na 100 l vode i boje je kao soja sos, zapravo meni to jako slično  :D
Stavila sam pola čepa nakon što sam uključila filter da miješa vodu i to je to.

Panjeve također imam, dva komada, tj. grane koje sam prema uputama s ovog foruma prokuhala u vodi i ohladila hladnom vodom.
Pijesak sam samo isprala u vodi dva puta i čini mi se da je on zaslužan za mutnu vodu, ali očekujem da će se to slegnuti.

Temperatura vode namještena je na 26 stupnjeva i kako se čini, grijač odlično radi svoj posao.

Ispod pijeska je supstrat za biljke, onaj glineni, neki suhi.

Sad ne znam, te biljčice su u nekoj spužvi, jel tu spužvicu skidam ili ne s njih?
Kupila sam svega 4 biljčice jer su mi ostale djelovale nekako oštećeno pa nisam uzimala. Pojma nemam po nazivu što sam uzela, vidjet ćete kad uslikam sutra. Kupila sam i kuglu mahovine i pojma nemam kako ću to pričvrstiti za panj, ili da je samo stavim kraj panja, pa će ona sama to (iako sumnjam)...

Eto toliko za početak.

Offline cann

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Đak prvak
« Odgovori #33 u: Prosinac 14, 2009, 21:31:02 poslijepodne »
tropi ti je ekstrakt humusa i nema veze sa cikliranjem akvarija, ako hoćeš malo "pripomoć" cikliranju stavi bakterija, sera nitrivec il od drugog proizvođača, ali nije nužno ako si strpljiva..
ujedno stavi u tank par listića hrane, da se počnu stvarat nitrati i ostali nusprodukti raspadanja hrane, a to će ti pospješit nastajenje nitrosomas bakterija..
faza može prolazit različito, od mutne vode do poptuno bistre, al svakao pohvalno je što ćeš odma stavit bilje u tank ;)

..a bilje, naravno čistiš od spužvice i možeš slobodno podrezat korijenje, al ne do kraja..

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: Đak prvak
« Odgovori #34 u: Prosinac 14, 2009, 21:35:09 poslijepodne »
Smijesno mi je i simpaticno ovo s vatama i biljem jer je i mene to mucilo kad sam prvi put kupila.   :D Skini to. :) Mahovinu zavezi koncem za panj, i to u skroz tankom sloju da ne strune.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #35 u: Prosinac 14, 2009, 21:37:30 poslijepodne »
Jao, sad sam u panici  -? ako velite da Tropi nije to što sam ja trebala, a dali su mi pod pojmom "za pripremu vode"...trebam li još uz to kupiti taj aquasafe ili kako sad dalje.
Biljčice ću, kao što sam rekla ujutro, a i mahovinu, jel to može biti najobičniji zeleni konac?

Pitala sam i za te bakterije i hranjenje praznog akvarija zbog tog raspadanja, pa su mi rekli da mi to ništa nije potrebno, da može ovako uz taj Tropi koji imam.

A što velite o tom vijeku cikliranja, oni vele tjedan dana i ubacuj ribice


Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: Đak prvak
« Odgovori #36 u: Prosinac 14, 2009, 21:57:32 poslijepodne »
sto se tice cikliranja barem 2-3 tjedna so dulje to bolje ja sam osobno nakon 2 tjedna u ciklidni ubacio ribice.a u biljni nakon 3 tjedna i bilo sve ok
e da i zaboravio rec da nikakve bakterije ni kemije nisam koristio za vrijeme cikliranja samo izmjena vode svaki tjedan 30%

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: Đak prvak
« Odgovori #37 u: Prosinac 14, 2009, 22:06:47 poslijepodne »
Moj ti je savjet da vise slusas savjete forumasa, a manje savjete prodavaca.  Njima su ribice potrosna roba.

Ja bih kupila aquasafe (ili neku paralelu tome), ubacivanje dobrih bakterija i sasvim malih kolicina hrane ne moze naskoditi. Bitno je da se ipak strpis koji tjedan, a cim duze tim bolje.Bilo bi super da izdrzis 3 tjedna.
Moze obicni zeleni konac.  ;)

I samo nemoj panicariti, sve ce biti ok.  ;)

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #38 u: Prosinac 14, 2009, 22:22:49 poslijepodne »
Znači mijenjam vodu i u ova prva 2 ili tri tjedna dok ribice ne dođu? To nisam očito shvatila, ali dobro.
Hoću onda i dalje sipati taj Tropi na litražu koju dodajem u akvarij ili opet na ukupnu litražu?

A šta će mi odraditi posao koji je aquasafe trebao?

Velite tri tjedna, ah, tko će toliko čekati? Ali dobro što se mora, mora se

Jel još uvijek stoji ono s hranjenjem praznog akvarija da se nastane neke bakterije ili da samo ovako pričekam tri tjedna

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #39 u: Prosinac 15, 2009, 00:12:00 prijepodne »
Hvala bogu, pa sam pronašla odgovore na svoja početnička pitanja. Ja sam taj Aquasafe pripravak shvatila kao nešto ajme strašno potrebno za pripremu vode, sad sam pročitala čemu služi i shvatila kako to treba koristiti.
Nabavit ću ga prije prve promjene vode u akvariju.

Nego treba li mi taj tropi što imam (mislim za ubuduće kad potrošim bočicu) ili bih mogla i bez toga, a da kupim taj aquasafe ili aquatan...

Za ribice, ako znate nekoga (ja trenutno ne mogu pronaći niti jedan oglas) tko bi mi bio voljan poslati koju zanimljivu ribicu, ja ću je rado primiti.

Htjela sam vas pitati za kombinaciju, gupi, moli, čistači i neonke. Dragom su se svidjele neonke, a ja pojma nemam smiju li s gupijima i molijima...

Vidjela sam i neku meni jako lijepu ribicu. Izgleda kao moli, samo je jako patuljasta i izrazito narančasta, skoro crvena...ne znam kako se zove, kao da su spominjali balon u imenu, ali bila je u akvariju sa gupikama

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #40 u: Prosinac 15, 2009, 13:33:44 poslijepodne »
Evo konačno da je proradio forum, jer sam na mukama. Postavit ću vam slikice pa ćete vidjeti.
Prvo, voda mi je crvenkasta, vjerojatno od panja, jer dok su se kuhali u vodu voda je bila bordo boje, ali pročitala sam da to neće štetiti ribicama, jedino možda meni malo smeta...No to nije najveći problem.

Maloprije sam se bacila u sadnju biljčica i jako sam bila ljuta kad sam iz vrećice izvadila spathyphilum i klorofitum, za koje pouzdano znam da su sobne biljke, a maloprije sam na drugom forumu pročitala i da se to često događa da trgovine prodaju lončanice pod akvarijsko bilje...
Nije to toliko loše, ali što ako će mi strunuti, a ni da je bilo povoljno.
Da stvar bude gora spathyphiluma ima u tri kalja i taj se širi nenormalno, a ja sam jedan maleni stručak platila 25 kn...strašno.

Drugo, neka igličasta biljka mi je ružna i možda prevelika za moj akvarij (kao i spathyphilum). Od svega toga mi ostaje samo jedan simpatična biljčica, koju nisam identificirala, ali kako se čini ni ona nije vrsta akvarijskog bilja, već samo nešto što eto preživljava u vodi, ali pitanje do kada.

Mahovinu sam sa dva iskržana konca privezana za panj. Nadam se da ću taj konac jednom skinuti, jer vidi se, nije da sam baš to stručno napravila.

Onda, kupila sam danas čuveni aquasafe i hranu za tropske ribice u listićim (da mogu nahraniti akvarij za nekoliko dana)...Sad ne znam trebam li toga as-a odmah sipnuti u tank ili da pričekam prvu promjenu vode (20%) pa da sipam samo u tu količinu koju ću dosipati....

Nadam se da je i vama ostalima proradio forum, da me možete savjetovati što da radim u vezi ovih biljčica i da mi kažete kako vam izgleda akvarij (mislim na zdravstveno stanje, a slobodno možete komentirati i umjetnički dojam  :P )

Biljčicama sam zadovoljna samo malim dijelom...ljuta sam da su mi tako podvaliili, a nisu prodavali pod nazivima (ja sam imala popisić onih koje ste mi savjetovali sa sobom, ali eto kako sam prošla)  :nerv:

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #41 u: Prosinac 15, 2009, 13:46:54 poslijepodne »
sve koje znaš da su lončanice rađe odmah u teglu jer će samo istrunuti u akvariju
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Đak prvak
« Odgovori #42 u: Prosinac 15, 2009, 13:47:39 poslijepodne »
daj slikice da vidimo...
R-46

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #43 u: Prosinac 15, 2009, 13:51:11 poslijepodne »
I evo slikice kronološkim redoslijedom...

1. Jučer navečer nakon stavljanja rekvizita (mislim prije stavljanja otopin Tropic)


2. Danas ujutro, voda se razbistrila od čeprkanja, ali je pocrvenila, vjerojatno od panjeva


3. Prva postavka biljčica



4. Druga i nadam se konačna postavka biljčica

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Đak prvak
« Odgovori #44 u: Prosinac 15, 2009, 13:53:05 poslijepodne »
grijač zalijepi za staklo....

dracene vadi van ... trunuti će samo ;)
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Đak prvak
« Odgovori #45 u: Prosinac 15, 2009, 13:53:52 poslijepodne »
I mislila sam da je cladophora,a ne mahovina jer si prije spominjala kuglu.Bar mi se čini.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Đak prvak
« Odgovori #46 u: Prosinac 15, 2009, 13:58:02 poslijepodne »
grijač zalijepi za staklo....


... i stavi ga negdje iza panjeva da se ne vidi. Termometar isto mozes zaljepit negdje iza na bocnu stranu

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #47 u: Prosinac 15, 2009, 14:03:13 poslijepodne »
Grijač je zalijepljen za staklo, a što se biljčica tiče, odvažila sam se i nazvala trgovinu i sva sreća pa se kužim u nazive (sobnih biljaka) i objasnila sam im da ja to držim kao lončanice a da su mi oni to prodali pod akvarjsko bilje. Onda je bila isprika u smislu; neki to drže iznad akvarija  :D (kod njih u trgovini istina stoji u tanku, skroz potopljeno u vodi, ali pitanje je dokad to može tako) ...Uglavnom zamolila sam ih da ih zamijenim i prihavatili su...tako da ću ih prvom prilikom spakirati i odnijeti tamo gdje ćeš ih više cijeniti u smislu akvarijskog bilja (ja ne mogu i gotovo)...

Nego kako ću znati zamijeniti bilje. Njima je to složeno kao pod nisko, srednje i visoko. Čini mi se da ću i ono čupavo odnijeti s iglicama, jer mi prlja vodu i razlijeće se na sve strane, a to mi se nikako ne sviđa.
Ah, moram se boriti, ipak sam to platila, možda im je krivo, ali šta da radim, nek si naruče akvarijsko bilje i nek to prodaju onda.

Dragi je jako nestrpljiv i već hoće ubaciti ribicu  :D . Rekla sam mu da ne smijemo još barem 10 dana, a da ćemo onda ubaciti kojeg čistača...
Ja sam nestrpljiva, a još moram njega odgovarati da ne žrtvujemo male nedužne živote zbog naše znatiželje i nestrpljivosti.

Ako mi možete odgovoriti za otopine, trebam li uz te panjeve stavljati više ikad taj Tropic (koji boja vodu na smeđe) i kad da stavim as-otopinu...
Koji dan da nahranim akvarij?

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #48 u: Prosinac 15, 2009, 14:09:23 poslijepodne »
Evo premjestila sam grijač i termometar.
Nego gledam dosta se već promijenila razina vode. Jel to zbog mog čeprkanja po akvariju ili je isparilo?

Kako čistite akvarij od kamenca, magnetom ili ph minus otopinom (to su mi savjetovali), nemam još kupljeno ništa, pa ni crijevo za promjenu vode...
I još me zanima, stalno se spominje "usisavanje" dna kod promjene vode. Neće li to povući biljke i kamenčiće? Što bude s ribicama dok se "usisava" s crijevom?

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #49 u: Prosinac 15, 2009, 14:11:48 poslijepodne »
I mislila sam da je cladophora,a ne mahovina jer si prije spominjala kuglu.Bar mi se čini.

Znači li to da mi se neće primiti za panj? Ja sam to koncem nekako privezala, a i mali komadičak sam nagurala ispred panja, ali taj onako leluja, nikako da ga pričvrstim baš za tlo