Travanj 27, 2024, 15:37:32 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Đak prvak  (Posjeta: 23753 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Đak prvak
« u: Prosinac 14, 2009, 12:01:14 poslijepodne »
Poštovani, imam veliku želju sastaviti mali vodeni svijet u svom domu. Prije kojih desetak godina sam imala samo dvije zlatne ribice, a čitajući ovaj i još mnoge forume i članke o akvaristici, vidim koliko pojma nisam imala ni o čemu.

Sada želim nabaviti akvarij (kompletni) i ni sama ne znam odakle krenuti. Gledala sam oglase, a danas i idem u ozbiljniji obilazak pet shopova.
Vidjela sam na akciji kompletni akvarij od 60 litara i čini mi se da bi mi to odgovaralo. Sad me zanima koliko kg pijeska i koliko biljčica trebam za takav kapacitet.

Razmišljam stalno i važem što bih htjela, a nekako me najviše vuče na slatkovodni, toplovodni akvarij sa gupijima i molijima.

Od čistača su mi se nekako najviše svidjeli koridoraši, ali vidim da su oni mesojedi, tako da će mi vjerojatno trebati i neki čistač koji bi se brinuo o algicama. Možete li mi preporučiti koje ili kojeg odabrati?

Zanima me još što mi treba od osnovne opreme u smislu kemije za početak sastavljanja akvarija, tj. cikliranje?

Pročitala sam priručnik za početnike

Vjerojatno ću vas gnjaviti sa hrpom vama možda besmislenih pitanja, ali, molim vas da mi pomognete.

Nemam nikoga tko se razumije u akvaristiku da bi išao sa mnom u kupovinu.

Imam i jedno pitanje, u slučaju da kupim ovih dana taj akvarij od 60 litara, moram li unaprijed staviti svih 60 litara vode da mi negdje odstoji ili mogu to dodavati postupno.

Vidjela sam da neki preporučuju sipati vodu direktno iz slavine pa dodati onu kemiju aquasafe ili tako nešto u akvariju ili da to dodajem u vodu koja stoji u bocama???

Kako vi pripremate toliku količinu vode odjednom?

I još jedno pitanje, trebam li ribice kupiti ranije, pa ih staviti u karantenu u neki manji akvarij ili da ih kupim tek pošto izcikliram novi akvarij i ubacim ih direktno u njega. Vidjela sam da komunalci idu nešto ranije od glavnih stanovnika.

Bila bih vam od srca zahvalna kada bi mi svojim savjetima pomogli kreirati moj maleni vodeni svijet...

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Đak prvak
« Odgovori #1 u: Prosinac 14, 2009, 13:37:38 poslijepodne »
Pozdrav i dobro došla. Prati malo oglase tu na forumu, polovan akvarij možeš dobit 2-3 puta jeftinije nego u pet shopu. I to najčešće sa ribama i biljem.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #2 u: Prosinac 14, 2009, 14:12:52 poslijepodne »
Hvala, pogledat ću

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #3 u: Prosinac 14, 2009, 14:22:33 poslijepodne »
Našla sam jedan oglas, zapravo gledam ga već nekoliko dana, čovjek prodaje akvarij od 150 litara sa svom opremom,
"Prodajem Akvarij 150 L , sa poklopcem, 3 neonke, sa kompletnom opremom,ukrasnim kamenjem,drvecem,sljunkom... pumpom za zrak novom,grijačem...sve u kompletu.." po vrlo povoljnoj cijeni.

Jedino što me brine je to (osim što ne mogu dobiti čovjeka na telefon) bi li to bio prevelik zalogaj za jednog početnika?
Znam da je jednostavnije održavanje što je većih kapaciteta, samo ne znam ni sama.

Ovo bi mi dosta snizilo troškove nabave i zaista ozbiljno razmišljam da odem pogledati tu opremu (iako je na slici sve rastavljeno, a obično se preporuča pogledati funkcionira li sve od opreme)...ako mi se čovjek javi, budem otišla vidjeti

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Đak prvak
« Odgovori #4 u: Prosinac 14, 2009, 14:27:49 poslijepodne »
Lakše je s većim akvarijem.A i ubrzo će ti postati premali. ;)
Evo sad mi je prošla poruka,ostalo ti je u pp.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #5 u: Prosinac 14, 2009, 14:36:46 poslijepodne »
Vidjela sam sliku akvarija, piše na jednom drugo oglasniku za isto to da je ručno rađeno, kako se vama čini?
]

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Đak prvak
« Odgovori #6 u: Prosinac 14, 2009, 14:41:34 poslijepodne »
ne vidim ga baš dobro.Ali ja bih ipak tvornički.

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #7 u: Prosinac 14, 2009, 14:42:48 poslijepodne »
Hvala sarita, to sam i mislila. Čovjek mi se ionako ne javlja na telefon, ali kad sam i ja bolje pogledala, odustala sam. Kud ću imati milion drugih problema, ne treba mi još briga oko toga hoće mi se dogoditi poplava ili kratki spoj

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Đak prvak
« Odgovori #8 u: Prosinac 14, 2009, 14:47:49 poslijepodne »
I ja bi za početak definitivno tvornički. Sigurno je sigurno, radije  par litara manje za istu cijenu pa garancija od godine ili 2... A i za početnika je tvornički akvarij sasvim  :up:! Za akvariostiku treba puno strpljenja i prakse i iskustva. Nakon nekoliko mjeseci i godina taj tvornički postane "premali" i onda se počne gledati dalje. Ali za prvi akvarij... ja glasan za neki cayman 50 ili cayman 60 ili juwelov rekord 600 ili nešto slično...

Nadam se da ne kršim neko pravilo foruma, ako da, stvarno se ispričavam, ali bacite oko na http://www.zoo-vili.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=81

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #9 u: Prosinac 14, 2009, 14:50:19 poslijepodne »
Hvala Alene, idem sad do pet centrova sa popisom onoga što trebam gledati i kad se vratim izvjestit ću vas. U pet centru je neki od 60 l na akciji za 499 kn, taj mi je zapao za oko, od einheim (ako sam krivo napisala oprostite, žurim)

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Đak prvak
« Odgovori #10 u: Prosinac 14, 2009, 15:00:36 poslijepodne »
Mislim da sam i ja gledao taj... Čini mi se  :up: za početak, za ozbiljniju akvaristiku definitivno  nije dovoljan... 

Iako, ako može još jedan savjet... Ja sam svog caymana 60 platio 900kn, skoro 600kn jeftinije od pune cijene, bio je na popustu jer bio model od prijašnje godine. Tako da se treba malo strpit i više puta pogledat a ne zaletiti se. I iz mog iskustva manji "kvartovski" zoo shopovi znaju imati takve akcije jer im je manja prođa nego recimo u Pet centru i ne isplati im se da akvarij stoji godinu dana na polici...

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Đak prvak
« Odgovori #11 u: Prosinac 14, 2009, 15:01:06 poslijepodne »
jedin omislim da taj ima samo jednu t8 lampu pa da nebi bilo premalo svjetla
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Đak prvak
« Odgovori #12 u: Prosinac 14, 2009, 15:02:09 poslijepodne »
Zao mi je ako unosim nedoumicu ali mislim da ti je bolje kupiti polovan , slozen akvarij nego novo. Sad jos ne znas tocno sto bi htjela i mozda brzo promjenis smjer u akvaristici(ili izadjes iz nje) a onda ti ostaje nova oprema koja je dosta placena a brzo je izgubila na vrijednosti. Kod kupovine gotovog sustava je i zgodno to sto mozes povesti nekoga sa sobom tko se kuzi i da ti na licu mjesta da ocjenu za sve komponente, sto u slucaju da sve kupujes zasebno ne bi bilo moguce(osim ako ga/ju ne vuces u svaku kupovinu).
Da ja recimo ulazim u morsku akvaristiku (o kojoj nemam pojma) mislim da ti tako napravio.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Đak prvak
« Odgovori #13 u: Prosinac 14, 2009, 15:04:30 poslijepodne »
jedin omislim da taj ima samo jednu t8 lampu pa da nebi bilo premalo svjetla

Da, ima samo jednu t8 lampu ali mislim da je za početak to dovoljno... Ako tek kreće u akvaristiku mislim da neće držati neke turbo zahtjevne biljke. Ja sam kasnije dodao još jednu, kada sam osjetio potrebu za tim...

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Đak prvak
« Odgovori #14 u: Prosinac 14, 2009, 15:10:33 poslijepodne »
Zao mi je ako unosim nedoumicu ali mislim da ti je bolje kupiti polovan , slozen akvarij nego novo. Sad jos ne znas tocno sto bi htjela i mozda brzo promjenis smjer u akvaristici(ili izadjes iz nje) a onda ti ostaje nova oprema koja je dosta placena a brzo je izgubila na vrijednosti. Kod kupovine gotovog sustava je i zgodno to sto mozes povesti nekoga sa sobom tko se kuzi i da ti na licu mjesta da ocjenu za sve komponente, sto u slucaju da sve kupujes zasebno ne bi bilo moguce(osim ako ga/ju ne vuces u svaku kupovinu).
Da ja recimo ulazim u morsku akvaristiku (o kojoj nemam pojma) mislim da ti tako napravio.

Svaka čast svakome na mišljenju, ne kažem da sam ja u pravu a ti u krivu, ali ja inače mrzim kupovati polovne stvari :)

A meni osobno kupovanje složenog akvarija kupca zakine za one početničke radosti, iznenađenja, svakodnevnog doživljavanja nečeg novog, učenja na svojim, i tuđim greškama...

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: Đak prvak
« Odgovori #15 u: Prosinac 14, 2009, 15:23:38 poslijepodne »
Ja isto glasam za rabljeni. Evo, spominje se Cayman 60 s jednom lampom. Upravo takav rabljeni sam kupila sa kompletnom opremom, postoljem i unutra originalnom Juwel rock pozadinom za 700 kn, sve u super stanju. Dakle, definitivno se isplati. Isto tako bih na tvom mjestu isla na veci akvarij. Vidjet ces da ce ti ovaj postati premali, pogotovo ako mislis drzati zivorotke.
Oko pripreme vode: svu vodu nasipas u akvarij i onda krece cikliranje (ako si procitala vodic, a jesi, onda znas o cemu  pricam), dodas ffm, aquasafe, aquatan, sto vec. Za daljnje izmjene ces trebati neki kanistar (ionako se ne mijenja nikad sva voda).
Uz corydorase uzmes manje ancice pa ih poklonis ili prodas kad narastu (ne rastu prebrzo), a ako uzmes veci akvarij ni ne moras ih se rjesavati. Osim tih ribica mozes uzeti puzeve jabucare i nerite, kozice...


Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Đak prvak
« Odgovori #16 u: Prosinac 14, 2009, 15:24:00 poslijepodne »
pozdrav i dobrodosla  :up:

ja se u biti slazem sa svima  :D ali po mom nekom vidjenju najidelaniji AQ za pocetnika je Juwel Rio 125, preferiram ga ponajvise radi poklopca, nije nit premali nit prevelik, lako se na njega kasnije nadogradjuje rasvjeta (u slucaju da ti porastu apetiti za nekim zahtjevnijim biljem), i jos jedna meni bitna stvar ne ostajes bez rasvjete kod "cackanja" AQ jer konzola ostaje unutra dok kod rekorda se mora maknuti cijeli poklopac (kod cayman-a neznam kako je rijesno jer ga nisam imao jer mi se ne svidja dizajn)...

LP i sretno  :up:

Offline helena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Ženski   Lokacija: Pula
Odg: Đak prvak
« Odgovori #17 u: Prosinac 14, 2009, 15:38:26 poslijepodne »
Lijep pozdrav. Svakako nemoj 60l već uzmi veći. Ja sam imala prvo 54l, a tjedan dana kasnije 96l. Sa manjim sam imala puno više problema tj.još uvijek imam sa održavanjem kvalitete vode, prljanjem podloge itd. O masovnom umiranju ribica zbog pojačane koncentracije amonijaka bolje da se ni ne sječam. Poslušaj Mastinov savjet , Rio 125 je stvarno idealan za početnika. I još nešto, ako misliš imati gupy-je i moly nemoj da te trgovci navuku da mogu skalari, trihogasteri, betta borac ili neka teritorijalna riba u zajednicu. Definitivno isprobano da ne ide.

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Đak prvak
« Odgovori #18 u: Prosinac 14, 2009, 16:08:14 poslijepodne »
ako se baš previše ne gleda na financije, najbolje odmah kupiti solidan komplet i litraža bar 120-150 lit minimalno
vrlo brzo se vidi da je filter preslab, treba bolji, pa malo svjetla, pa treba ovo i ono i na kraju početna ušteda preraste u golemi trošak  :down:

ovo sve iz iskustva govorim (pišem)
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Đak prvak
« Odgovori #19 u: Prosinac 14, 2009, 16:11:46 poslijepodne »
bogme je tako, na pocetku mislis proci jeftinije a za dva mjeseca kupujes sve ponovo ili nadogradujes postojece
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #20 u: Prosinac 14, 2009, 16:21:56 poslijepodne »
Evo me, obišla sam sva mjesta koja su me zanimala u gradu za kojih sat vremena.
Najveću dobrodošlicu i hrpu savjeta dali su mi u jednom manjoj ali dugovječnoj trgovini za ljubimce. Tamo smo vidjeli kompletni akvarij od 54 sa pojačanjem na donjoj stranici za 499 kn.

Onda sam u pet centru vidjela onaj njihov na akciji od 60 l za 499 kn, međutim, kad sam se raspitala, rekli su mi da mi uz njega treba još i zračna pumpica koja košta svojih stotinjak kuna, dakle taj bi me koštao 600 kn za 60 l.

Sad sam kod kuće i važem, ali nazvala sam onu trgovinicu koju spominjem i potvrdili su mi da za taj njih ne moram dokupljivati pumpicu jer ima filter koji miješa vodu i zrak, tako da je taj od 54 kompletan za 500 kn i najvjerojatnije idem po taj.

Druga stvar, u pet centru sam se iznenadila koliku su skupi ti preparati što trebam za početak. Sve nešto 80, 100 kn. Supstrat ću odabrati tetrin, on je nekih 80 kn od 2,8 kg, što vele da je dovoljno za moj akvarij.

Dakle, uz sve vaše tople preporuke za veći akvarij, ja zaista kao početnik ne bih išla na toliki trošak. Gledala sam i taj Rio 125, a cifra mu je preko 1000 kn, ako ne i blizu 2000.
Cayman je isto skup, ako ne i za 40 do 50% od ovoga što gledam.

Biljčice su u pet centru povoljnije za nekoliko lipa nego u toj radnjici, ali zaista vam moram priznati, ne mogu ne primjetiti da su u pet centru totalno nezinteresirani da mi išta pomognu, dok su gospodin i gospođa u manjoj trgovini izuzetno susretljivi, informirani i ljubazni.

Nazvala sam ih i rekla da ću doći kasnije.

Ono što me sada zanima je trebam li kupovati hipermangan, jer su se mnogi čudili kad sam to spomenula.

Pijesak mi vele samo isprati u vodi.

Hranu za ribice da kupujem odmah ili mogu za koji dan kad ću otići po biljčice?

Planirala sam staviti biljčice i neki komad drvceta koji će za neko vrijeme obrasti mahovinom koju također planiram ubaciti.

Još nešto, u toj manjoj trgovini su ribice nešto skuplje, ali mi se čini da žive u daleko boljim uvjetima nego one u pet centru...

To je samo moje osobno iskustvo od danas...



Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Đak prvak
« Odgovori #21 u: Prosinac 14, 2009, 16:39:31 poslijepodne »
ja sam stavljao hipermangan, ali u slaboj otopini i samo lisce ne korjen namakati.
od drveta mozes svasta , najcesce mangrovo i mopan,samo ga prokuhaj i polij hladnom vodom.
na supstrat ti ide jos i pijesak koji ce ti sprecavati da ta podloga ide gore, posebito kod sadenja biljaka.
sto se tice ribica cijena je bitna ali ako je ribica jeftina i nije u zdravom stanju zaraziti ce sve ostalo u akvariju, tak da prvo gledaj stanje riba.
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Ribica plava

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 289
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Odg: Đak prvak
« Odgovori #22 u: Prosinac 14, 2009, 16:42:50 poslijepodne »
Recite mi još, molim vas, dali da kupujem danas biljčice i onda da ih stavim u hipermangan na 10 min, kako piše, pa posadim ili da danas samo složim supstrat + pijesak ili šljunak, pa tek onda sadim za koji dan.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Đak prvak
« Odgovori #23 u: Prosinac 14, 2009, 16:53:03 poslijepodne »
Pozz.. Da se i ja malo uključim.. Ne treba ti pumpica za zrak,ona je potrebna samo u iznimnim slučajevima..Kod mrijesnih akvarija kao pokretač zračnog filtera ili u slučaju nedovoljno kisika u vodi a to je stvarno rijetkost ..Meni jednostavno nikad ona još nije zatrebala.. Osobito uz bilje u akvariju.. Znači treba ti samo filter,pumpica ne..možeš ju poslje kupiti kad se financijski oporaviš da ju imaš čisto za slučaj intervencije..
Možeš bilje odmah posaditi.. Hočeš li stvaljati hranjivu podlogu ispod šljunka?

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Đak prvak
« Odgovori #24 u: Prosinac 14, 2009, 16:56:00 poslijepodne »
mozes biljke sadit odmah, ali voda kasnije se treba odciklirati dva tjedna
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!