Travanj 28, 2024, 00:58:04 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: potpuni stranac u akvaristici  (Posjeta: 27046 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
potpuni stranac u akvaristici
« u: Svibanj 04, 2008, 19:54:12 poslijepodne »
nabavio sam akvarij juwel60 od 54 l i sljedece ribe:

black molly
silver molly
platy calico mix color
švert ananas comet sm
platy neon wagtail m
2 skalara
riba udovica- tetra crna

akvarij je vec 2 tjedna u pogonu (tjedan dana sa ribama) pa me zanima jel bi trebao nabaviti par njima ili je ovako dobro za pocetak (nije bilo nikakvih sukoba ni niceg slicnog)?

i 2. pitanje : kupio sam plasticno bilje, a htio bih ga zamijeniti za pravo pa koje mi bilje savjetujete i kako bi se to trebalo tocno napraviti? hvala na odgovorima :-[

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #1 u: Svibanj 04, 2008, 20:02:35 poslijepodne »
pozdrav i dobro nam došel!
pa izbor riba je dosta šaren, možda bi bilo bolje da si uzeo 15 kom ali od jedne vrste!
plastično bilje jje bljak, i užasno izgleda, i bolje ti je za ribe da uzmeš pravo!
pošto si već sve stavio za bilje bitna ti je podloga, a to nisi stavio(hranjiva zemlja...)
akvarij ti je blizu prozora? ako je makni ga u čim mračniji dio stana!
pozdrav i sretno!   

-<500>-
Varaždin...

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 33
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #2 u: Svibanj 04, 2008, 20:08:14 poslijepodne »
dobro došao!

da, u svakom slučaju trebalo bi stavit više primjeraka iste vrste, tako ćeš imat i male, skalari baš i nisu za taj akvarij-ubrzo će ga prerast...a što se bilja tiče, najbolje bi bilo sve van, stavit zemlju ili kupljeni supstrat i sve ponovo vratit, pri tom seljenju treba sačuvat već zacikliranu vodu, a zemlju prije stavljanja u akvarij treba namočit barem 2 tjedna (uz mješanje) da se razgradi...

pitaj ako još nešto nije jasno  ;D...očekujemo i slikice kad ispuniš prve vizije....
okolica Zaprešića

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #3 u: Svibanj 04, 2008, 20:10:03 poslijepodne »
znam da je izbor dosta saren, ali mislim da su se vec priviknuli jedni na druge pa da ne bi trebalo biti problema... e sada... mislim isprazniti akvarij i staviti pravo bilje, pa gdje za to vrijeme drzati ribe i koliko dugo bi to trajalo (ciscenje sljunka, susenje, stavljanje zemlje i bilja, pa ponovno punjenje) ? i jel bi ribe to izdrzale?

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #4 u: Svibanj 04, 2008, 20:23:18 poslijepodne »
to ti je 1h posla najviše za tvoj akvarij!
prvo isprazniš akvarij u 2-3 kante čiste, zatim nagrneš šljunka isto u neku posudu,
zatim kupiš zemlju za akvarije, staviš ju unutra na to nabacaš šljunka, pa posadiš bilje.
i usput nalijevaš polako vodu i na kraju staviš filter i grijač u pogon i kad se isciklira za jedan-dva dana vratiš ribe.
i to ti je sva mudrost. duže će ti trajati dok ne nabaviš sve kaj trebaš, nego sama sadnja!
Varaždin...

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #5 u: Svibanj 04, 2008, 20:26:40 poslijepodne »
znaci ribe ce izdrzati dan-dva u takvoj vodi bez grijaca, filtera i pumpe?

P.S. mogu neke slike kako ste Vi, iskuniji akvaristi uredili svoje akvarije biljem?  :-[

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #6 u: Svibanj 04, 2008, 20:32:45 poslijepodne »
naravno da budu izdržale, a slike imaš od svih nas u rubrici Vaši slatkovodni akvariji i ciklidi...
Varaždin...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #7 u: Svibanj 04, 2008, 20:49:49 poslijepodne »
Sve stoji što su ti rekli, samo bih nadodao da ako več kupuješ nove živorotke obavezno pripazi da budu bar dvije ženke na mužjaka. Udovica je jatašica i trebalo bi ih biti barem 5-6 kom samo pazi da ne prenatrpaš akvarij. Mislim da bi trebao razmisliti da neke vrste izbaciš. Ubaci si još kojeg komunalca. Skalare obavezno van iz te litraže. Sretno!

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #8 u: Svibanj 04, 2008, 21:15:09 poslijepodne »
Sve stoji što su ti rekli, samo bih nadodao da ako več kupuješ nove živorotke obavezno pripazi da budu bar dvije ženke na mužjaka. Udovica je jatašica i trebalo bi ih biti barem 5-6 kom samo pazi da ne prenatrpaš akvarij. Mislim da bi trebao razmisliti da neke vrste izbaciš. Ubaci si još kojeg komunalca. Skalare obavezno van iz te litraže. Sretno!

sta onda predlazes da stavim i koje vrste?

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #9 u: Svibanj 04, 2008, 21:18:35 poslijepodne »
Sve stoji što su ti rekli, samo bih nadodao da ako več kupuješ nove živorotke obavezno pripazi da budu bar dvije ženke na mužjaka. Udovica je jatašica i trebalo bi ih biti barem 5-6 kom samo pazi da ne prenatrpaš akvarij. Mislim da bi trebao razmisliti da neke vrste izbaciš. Ubaci si još kojeg komunalca. Skalare obavezno van iz te litraže. Sretno!

sta onda predlazes da stavim i koje vrste?
pa valjda ćeš si ti izabrati vrstu riba koju hočeš da ti pliva doma!
Varaždin...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #10 u: Svibanj 04, 2008, 21:24:13 poslijepodne »
To najviše ovisi o tebi. Stavi malo jato sitnijih riba 6-7 kom, 5-6 coryja i nekog algojeda, recimo ancistrusa. Takva kombinacija kod mene odlično funkcionira u 54l. Ako više voliš šarenilo onda stavi 3-4 gupija i 3-4 platyja. Skoro sve ribe vole imati društvo svoje vrste. Samo nemoj previše riba jer je teško održavati kvalitetu vode u tako malom akvariju.

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #11 u: Svibanj 04, 2008, 21:27:42 poslijepodne »
To najviše ovisi o tebi. Stavi malo jato sitnijih riba 6-7 kom, 5-6 coryja i nekog algojeda, recimo ancistrusa. Takva kombinacija kod mene odlično funkcionira u 54l. Ako više voliš šarenilo onda stavi 3-4 gupija i 3-4 platyja. Skoro sve ribe vole imati društvo svoje vrste. Samo nemoj previše riba jer je teško održavati kvalitetu vode u tako malom akvariju.

a hoce ribe izdrzati u takvom sarenom "sastavu" bez tucnjave?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #12 u: Svibanj 04, 2008, 21:33:19 poslijepodne »
Gupiji i platyji se neče međusobno tuči. Možda pokoje ganjanje, ali to je najnormalnije kod svih. Coryji žive u svom svijetu, a ancistrus voli biti gazda, ali ako nije prenatrpano nemaš se čega bojati. Samo stavi nekakav panjić i kakvu špilju i svi sretni. :D

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #13 u: Svibanj 04, 2008, 21:35:03 poslijepodne »
Gupiji i platyji se neče međusobno tuči. Možda pokoje ganjanje, ali to je najnormalnije kod svih. Coryji žive u svom svijetu, a ancistrus voli biti gazda, ali ako nije prenatrpano nemaš se čega bojati. Samo stavi nekakav panjić i kakvu špilju i svi sretni. :D

mislim hoce izdrzati ako ih ubacim u vec postojeci akvarij sa vec postojecim ribama (gore navedenim) ?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #14 u: Svibanj 04, 2008, 21:39:37 poslijepodne »
A hoče! nemoj više od desetak sitnih plus komunalci. Skalare obavezno van! Ja sam ih davno probao držati u takvom i nisu dugo izdržali. :-[

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #15 u: Svibanj 04, 2008, 21:42:24 poslijepodne »
A hoče! nemoj više od desetak sitnih plus komunalci. Skalare obavezno van! Ja sam ih davno probao držati u takvom i nisu dugo izdržali. :-[

a komunalci su?  :-[

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #16 u: Svibanj 04, 2008, 21:48:38 poslijepodne »
Čistači! Ribe dna i algojedi. Ancistrus je izvrstan algojed za toliki akvarij. Corydorasi jedu višak hrane koja padne na dno i usput dižu mulj pa ga filter lakše riješi. Dosta su plašljivi pa im treba osigurati njihov kutak. Jako su zanimljivi u jatu. Ancistrusa preko dana rijetko i vidiš jer se svuda zavlači, ali bezprijekorno obavlja posao.

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #17 u: Svibanj 04, 2008, 21:59:59 poslijepodne »
Čistači! Ribe dna i algojedi. Ancistrus je izvrstan algojed za toliki akvarij. Corydorasi jedu višak hrane koja padne na dno i usput dižu mulj pa ga filter lakše riješi. Dosta su plašljivi pa im treba osigurati njihov kutak. Jako su zanimljivi u jatu. Ancistrusa preko dana rijetko i vidiš jer se svuda zavlači, ali bezprijekorno obavlja posao.

hvala na brzim odgovorima... znaci skalare trebam izbaciti pod hitno... vec imam neke zamisli kako ce izgledati akvarij (javim vam nakon mjesec dana sa slikama) jos jednom hvala svima na odgovorima pogotovo danteu  :-[ :klap:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #18 u: Svibanj 04, 2008, 22:08:07 poslijepodne »
Nema na čemu! Drago mi je ako mogu nekome pomoči. Podlogu ne moraš ni mijenjati ako češ ostati na jednostavnijem bilju. Isto se može lijepo srediti. Ako nemaš jaču rasvjetu to ti je i pametnije. Malo tekučeg gnojiva, koja tabletica za dno i neke biljke rasti če u punom sjaju.

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #19 u: Svibanj 05, 2008, 08:26:19 prijepodne »
Nema na čemu! Drago mi je ako mogu nekome pomoči. Podlogu ne moraš ni mijenjati ako češ ostati na jednostavnijem bilju. Isto se može lijepo srediti. Ako nemaš jaču rasvjetu to ti je i pametnije. Malo tekučeg gnojiva, koja tabletica za dno i neke biljke rasti če u punom sjaju.

gnojivo i tabletica se samo stave u vodu i rastope se?

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #20 u: Svibanj 05, 2008, 09:30:51 prijepodne »
gnojivo je u tekućem stanju i gotovo se ni ne vidi,
a tabletice se zarinu ispod korijena biljke.
Varaždin...

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #21 u: Svibanj 05, 2008, 12:38:58 poslijepodne »
e da i jos jedno pitanje... hoce li biti dovoljna originalna lampa iz juwel60 aq ili da kupim novu? i koje biljke su dobre za pocetak? ups to su 2 pitanja  :-[

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #22 u: Svibanj 05, 2008, 19:31:36 poslijepodne »
Predpostavljam da imaš lampu 15W. U taj poklopac ni ne možeš staviti jaču bez dosta preinaka jer jednostavno takve lampe te dužine imaju 15W. Bez problema možeš staviti anubiase, microsorum, neke vrste cryptocoryna, sagittariu i mahovinu vezati za kakav panj što izgleda jako efektno. Nađe se još toga, a tu su ti i razne plutajuče biljke, kao što su vodena leća, riccia i naravno rogolist.

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #23 u: Svibanj 05, 2008, 22:00:47 poslijepodne »
Predpostavljam da imaš lampu 15W. U taj poklopac ni ne možeš staviti jaču bez dosta preinaka jer jednostavno takve lampe te dužine imaju 15W. Bez problema možeš staviti anubiase, microsorum, neke vrste cryptocoryna, sagittariu i mahovinu vezati za kakav panj što izgleda jako efektno. Nađe se još toga, a tu su ti i razne plutajuče biljke, kao što su vodena leća, riccia i naravno rogolist.

vec sam smislio kako bi trebao izgledati aq nakon sto posadim biljke... a kupio sam i zemlju: TetraPlant CompleteSubstrate 2,8kg... i sada to treba 2 tjedna prvo stajati u vodi da se natopi pa onda ici po biljke?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: potpuni stranac u akvaristici
« Odgovori #24 u: Svibanj 05, 2008, 22:08:59 poslijepodne »
Nisam siguran, ali mislim da je to gotovi substrat i može odmah, a ako stavljaš običnu zemlju za cviječe onda ju prije trebaš namakati.