Ožujak 28, 2024, 19:28:41 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CPL filteri  (Posjeta: 1686 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
CPL filteri
« u: Studeni 28, 2010, 23:45:57 poslijepodne »
Giottos Super Ion Multi-coating Circular Polarizing Filter 77mm

naletio sam na ovo a kako nikad nisam koristio cpl filtere zanimaju me baš iskustva vas ovdje koji ste ih koristili....
nisam baš bio zagrižen nešto za igranje sa filterima ali neki dan, kad je bilo sunce kod nas u Zadru, ja napokon ponesoh aparat sa sobom vani na šetnju sa mojom curicom........
naravno, kad sam htio okinuti par sanimaka prema moru i gradu, marao sam se malo pomučiti da dobijem što bi htio.. a to nije tako lako uraditi kad vam dite leta okolo i vi više pazite da ona ne upadne u more nego što se možete koncentrirati na samo slikanje...... da li bi ovo olakšalo malo stvari?
pročitao sam malo prednosti cpl_a ali bi volio doznati iz prve ruke koliko pomažu............
koliko skida refleksiju i da li stvarno saturizira i malo kontrastira more i nebo?.........
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: CPL filteri
« Odgovori #1 u: Studeni 29, 2010, 10:27:56 prijepodne »
CPL je nezamjenjiv za fotografiranje vode (micanje odbljesaka) i općenito za fotografiranje s jakim sunčevim svjetlom - i da, saturiraju boje i skidaju odbljeske s vode i stakla, ne s kromiranih predmeta. Jeftiniji CPL filtri proizvode color cast (obojenje), ali ako fotkaš u RAWu posložiš si postavke, skineš tu ljubičastu ili zelenu u koju baca, spremiš postavke i dereš po svim fotkama napravljenim s CPL. Kod širokokutnih objektiva treba kupiti tanki CPL (slim) jer inače vinjetira. Za prave rezultate treba i uložiti malo više para (min. 600-700 kn, bez beda i više) jer jeftiniji daju loše rezultate pogotovo kod širokog kuta (dobiješ razmuljanu plavu boju neba u obliku sinusoide). Isto tak CPL skida blendu-dvije tak da i to uzmeš u obzir (ne da skida blendu, nego propušta dio svjetla, tj. propušta manje svjetla nego bi inače došlo do senzora). Eto

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: CPL filteri
« Odgovori #2 u: Studeni 29, 2010, 11:03:53 prijepodne »
ma probao bi uzeti za početak ipak nešto pristupačnije... trenutno su financije u banani od banane!.........
treba mi za canon-a 17-55 f2.8...... filter je 77mm pa bi ga koristio sa step-up ring-om 67-77mm za 70-200 f4.......
nadam se da neće vinjetirati je nije neka ultra širina ali........ma probati ću.....
onaj giotto sam našao po 270kn pa ću probati.....evo i njihova stranica o tom cpl-u....
http://www.giottos.com/    na samom dnu su filteri........
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline JED2i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
Odg: CPL filteri
« Odgovori #3 u: Prosinac 03, 2010, 23:18:50 poslijepodne »
moja preporuka ti je da s ebaya naručiš filter za par dolara, ako ti se svidi, lako uzmeš pravu stvar

inače cpl su jako korisni kod svih reflektirajućih površina, jako korisni kod slikanja vode, vodopada, pejzaža sa dobrom količinom neba u pozadini.... sve u svemu najkorisniji filter kojeg možeš našarafit na objektiv
 

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: CPL filteri
« Odgovori #4 u: Prosinac 03, 2010, 23:58:50 poslijepodne »
evo sam naručio danas preko kuma iz Zg jedan............ nije skup 250kn a viditi ćemo kakav je............
svidio mi se marumijev i ima jako dobar test o cpl filterima (našao prije par dana)      http://www.lenstip.com/115.4-article-Polarizing_filters_test_Results_and_summary.html      
kad skupim para........  marumi
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline JED2i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
Odg: CPL filteri
« Odgovori #5 u: Prosinac 05, 2010, 10:36:56 prijepodne »
marumi dhg super cpl na ebaju ga se da naći jeftino