Travanj 25, 2024, 22:22:51 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Novi akvarij - pomoć  (Posjeta: 1453 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tximino

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Novi akvarij - pomoć
« u: Studeni 14, 2020, 00:38:21 prijepodne »
Pozdrav svima,

Apsolutni početnik ovdje.

Proučavam forum već 3 tjedna (koliko traje cikliranje) i pročitao sam vodič, no ipak bih htio malo savjeta prije nego odem po prve stanovnike akvarija :-)

Dakle stanje je slijedeće:
-Akvarij - LEDDY 60 Day&Night 54l
-Grijač
-Filter
-3 vrste LED svjetla
-Akvarij je bez bilja

S obzirom na "postavke" koje ribice bi bile prikladne za početak? Koliko njih? Kada dodavati nove?

Vodu nakon dolaska ribica mijenjati tjedno (20%)?

Isto tako, svjetlo ima 3 moda da se tako izrazim - jedan je i noćno (plavo) svjetlo. U kojim intervalima se pali/gasi? Najbolje nabaviti timer?

Hvala na odgovorima. Ne bih htio da mi prodavač u dućanu "uvali" nešto samo zbog prodaje.

Hvala!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi akvarij - pomoć
« Odgovori #1 u: Studeni 14, 2020, 10:14:32 prijepodne »
samom kupovinom tog akvarija su ti vec uvalili......Gotovi kompleti su rijetko kompletno rijesenje vrijedno novaca. Iznimke su mozda nano akvariji ali oni opet kostaju dosta.
Ako ne mislis imati bilje onda ti ne treba ni svjetlo, odnosno cim manje i cim slabije bi trebalo znaciti manje problema sa algama. No ako nemas nikakvog bilja unutra koje bi ti pomoglo kod bioloske filtracije onda nemoj niti pretjerati sa ribama jer ces u suprotnom stalno imati prljavu vodu. Ili nabavi veci vanjski filter.
I mijenjaj 50% vode.

Offline Predator198

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški  
Odg: Novi akvarij - pomo%u0107
« Odgovori #2 u: Prosinac 27, 2020, 21:44:50 poslijepodne »
Pozdrav svima, ja sam takodjer nov u ovom svemu i treba mi pomoc od vas profica.

Ja sam zapravo dobio akvarij od poznanika jer je njemu trebalo mjesta u stanu,akvarij je 60l i ima grijanje i filtere,e sada uz akvarij smo dobili 15ak ovih: https://www.imago-images.de/st/0095399086


i jednu ovu: https://media.os.fressnapf.com/cms/2020/05/Ratgeber_Aqua_Antennenwels_1200x527.jpg?t=cmsimg_920


i stavio sam 1 muski guppy i 2 zenke.
sada me zanima dali bih smio jos sta staviti u akvarij od riba? (ako da,koliko,i koje vrste)? koliko razlicitih vrsti?

dali kozice smijem mijesati s tim ribama?

dali i puzevi smiju unutra?

kako se rijesiti komadica "krsa" sto pluta u vodi i na vodi?

koliko cesto se mora mijenjati tim ribicama voda?

Sorry ako nekoliko pitanja ne pripada ovoj temi,ali nadam se da mi mozete pomoci.

unaprijed hvala

Offline stanky069

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Novi akvarij - pomoć
« Odgovori #3 u: Prosinac 31, 2020, 18:29:24 poslijepodne »
Smijes ti staviti različitih vrsti koliko god želiš dok god se one međusobno slažu.

Ako imaš već guppy onda nastavi sa živorotkama,pokoji corydoras...
 
Kozice smiješ miješati sa ribama,samo pazi većina riba će tamanito male kozice koje uspije uhvatiti,ali ukoliko imaju dosta mahovine i slično za skrivanje ipak će ih dovoljno preživjeti da napreduju.

Puževi smiju unutra,što god ti se svidi samo pazi ako imas neke koji se brže razmnožavaju da ih imaš kako i držati na broju.

Komadiće "krša" pokupiš jednostavno mrežicom za ribe...

O mijenjanju vode necu nista pisati,ja sam od onih sto vodu ne mjenjaju,već samo nadosipaju.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi akvarij - pomoć
« Odgovori #4 u: Prosinac 31, 2020, 19:31:52 poslijepodne »
Pa u tom akvariju već ima 15 platyja, 3 gupija i Ancistrus.
Na tu litražu i obzirom da je to vjerovatno onaj nekakav 60-litarski početnički set koji obično ima i očajnu filtraciju, taj akvarij je već 3X prenatrpan ribama i bilo bi suludo dodavati još.

Ovo kaj Stanky veli o izmjenama vode može proći uz optimalno naseljen akvarij, kvalitetnu filtraciju i ponešto iskustva, ali tu ne postoji niti jedan od ta tri uvjeta.
U ovom slučaju su tjedne izmjene barem 30% vode obavezne, kao i redovno čišćenje filtera u vodi izvađenoj iz akvarija inaće će kroz kratko vrijeme polagano početi kaos i "misteriozna krepavanja".

A to kaj poznaniku treba mjesta u stanu u biti realno znači "neda mi se više s tim zajebavat"!  :D


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi akvarij - pomoć
« Odgovori #5 u: Prosinac 31, 2020, 20:18:22 poslijepodne »

A to kaj poznaniku treba mjesta u stanu u biti realno znači "neda mi se više s tim zajebavat"!  :D
daj........pa ipak je to 0.18 kvadrata