Svibanj 06, 2024, 07:11:36 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: akvarij samo s koraljima  (Posjeta: 4774 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
akvarij samo s koraljima
« u: Studeni 02, 2009, 19:09:43 poslijepodne »
zanima me jer zna tko ikakav takav primjer znači samo akvarij
i unutra koralji eventualno pužeki, kozice itd?
da li bi se takvi sistemi dali održavati bez nekog učestalog hranjenja koralja?
razmišljam si pošto uvijek je taj neki balans izmedu riba koliko ih smije biti da li postoji granica kada je riba "premalo" tj prečista voda?

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #1 u: Studeni 02, 2009, 22:14:09 poslijepodne »
    To bi bilo odlično!
Mada i koralji prljaju, ali ipak puno manje od riba posto imaju vise manje zatvoren krug iskoristavanja hranjivih tvari između simbiotskih algi i samog koralja.
Takav sistem bi bio puno stabilniji od sistema nakrcanog ribama. Tu i tamo se ubaci malo neke tekućine za koralje ili cyclopeezea i to je to!

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #2 u: Studeni 02, 2009, 22:53:55 poslijepodne »
    To bi bilo odlično!
Mada i koralji prljaju, ali ipak puno manje od riba posto imaju vise manje zatvoren krug iskoristavanja hranjivih tvari između simbiotskih algi i samog koralja.
Takav sistem bi bio puno stabilniji od sistema nakrcanog ribama. Tu i tamo se ubaci malo neke tekućine za koralje ili cyclopeezea i to je to!
evo bas sam sad kod sebe mjerio nitrate i čista 0 u akvariju kojih 16 riba ak se ne varam,
sam šta je ja opet to ne smatram dobrim,u zadnje vrijeme dosta hranim ribe mysisima i nekak mi se čini da je akvarij najbolji kad su i fosfati i nitrati malo iznad 0.
jer ima netko samo tank s koraljima u hr?

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #3 u: Studeni 02, 2009, 23:04:14 poslijepodne »
jer ima netko samo tank s koraljima u hr?

Imao njinsa do pred cetiri dana, al sad je u tanku mala jadranska babica.
To zivi i funkcionira, al tank nije mjerilo jer:
1. premlad je
2. nema neku dobru tehniku
3. koralji nisu pokazali neki nenormalni napredak boje i sl

Bum u reko da se javi, pa ce on napisat vise...
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #4 u: Studeni 02, 2009, 23:07:14 poslijepodne »
    To bi bilo odlično!
Mada i koralji prljaju, ali ipak puno manje od riba posto imaju vise manje zatvoren krug iskoristavanja hranjivih tvari između simbiotskih algi i samog koralja.
Takav sistem bi bio puno stabilniji od sistema nakrcanog ribama. Tu i tamo se ubaci malo neke tekućine za koralje ili cyclopeezea i to je to!
evo bas sam sad kod sebe mjerio nitrate i čista 0 u akvariju kojih 16 riba ak se ne varam,
sam šta je ja opet to ne smatram dobrim,u zadnje vrijeme dosta hranim ribe mysisima i nekak mi se čini da je akvarij najbolji kad su i fosfati i nitrati malo iznad 0.
jer ima netko samo tank s koraljima u hr?

Cisto sumnjam da ima netko tko moze odolit a da ne stavi barem jednu ribu u akvarij

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #5 u: Studeni 02, 2009, 23:07:28 poslijepodne »
Jel bi trebao skimer u tom slučaju?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #6 u: Studeni 02, 2009, 23:08:20 poslijepodne »


Cisto sumnjam da ima netko tko moze odolit a da ne stavi barem jednu ribu u akvarij

Pa ja bi mogao odolit u slučaju da tako nešto napravim jer imam drugi veći morski sa ribama.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #7 u: Studeni 02, 2009, 23:12:21 poslijepodne »


Cisto sumnjam da ima netko tko moze odolit a da ne stavi barem jednu ribu u akvarij

Pa ja bi mogao odolit u slučaju da tako nešto napravim jer imam drugi veći morski sa ribama.
ma ja mislim da bi ovisno u kamenju koliko ga ima?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #8 u: Studeni 02, 2009, 23:27:05 poslijepodne »


Cisto sumnjam da ima netko tko moze odolit a da ne stavi barem jednu ribu u akvarij

Pa ja bi mogao odolit u slučaju da tako nešto napravim jer imam drugi veći morski sa ribama.
ma ja mislim da bi ovisno u kamenju koliko ga ima?

Ništa ja tebe ne razumijam  :D
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #9 u: Studeni 02, 2009, 23:29:16 poslijepodne »
cjeli sam na drogama danas,
uglavnom za skimmer mislim da bi trebao ipak to hranjenje prlja vodu također,a ak nema previše kamena rađe nek skimmer vrti.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #10 u: Studeni 03, 2009, 10:37:11 prijepodne »
   Skimer je uvijek dobar, makar da samo izbacuje CO2 iz vode.

Morino: vrijednosti nitrata, a posebno fosfata koji bi ti u tanku trebali biti nisu uopće mjerljivi standardnim test setovima tako da kad i izmjeriš minimalnu količinu to je već previše.
U svakom slučaju puno je bitniji omjer količine između tih elemenata pa makar bili oni i povišeni.
Mislim da biš trebao biti zadovoljan što u tvojem tanku nemožeš izmjeriti fosfat i nitrat. To je odlično. Ako nemaš neku moćnu kemijsku filtraciju tih elemenata će uvijek malo biti u tanku. Taman onaj minimum koji je potreban.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #11 u: Studeni 03, 2009, 15:13:47 poslijepodne »
Moj akvarij ima pretežno meke koralje, par rakova i kozicu, i naravno puža. Skimer baca lijepu količinu dreka a sami koralji dobro napreduju. ksenije se množe kao i zoe. Svi me manje više popljuvaše ali do sada nisam imao neke veće gubitke(osim riba zbog icha). Koralje ne hranim a ni svijetlo mi nije baš neko, 2 plave i 3 običnjače 975 ,jedva 1W/lita ali akvarij je svega 40 cm dubok. Parametri su pri dnu. Možda nisam primjer klasićnog početnika ali sam definitivni klasični primjer kako se nebi trebalo raditi a ipak sve buja, raste živiiiiiiii.
Ricordeu Yuma sam sam fragirao prije mjesec dana i ima ih 3. Rastu i bujaju! Možda je to samo puka sreća!?

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #12 u: Studeni 03, 2009, 15:59:51 poslijepodne »
:D

ne Dare.. zaboravio si jedan jako bitan parametar koji ocjenjuje uspješnost morskog akvarija..dugovječnost...

Akvarij samo s koraljima može, naravno, ali ne treba se zanositi s idejama da zato što nema riba nema ni organskog otpada.. počnimo od samog "živog" kamena... živ nije zato jer to lijepo zvuči..plus koraljna sluz, kemije raznorazne, pa još ako koralje hranimo... u svakom slučaju, mišljenja sam da bi sistem s tehničke strane trebao izgledati jednako kao i svaki drugi koraljni greben nastanjen i ribama..znači, sa skimmerom i ostalom tehnikom...

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #13 u: Studeni 03, 2009, 16:14:26 poslijepodne »
pitanje koje sam htio potegnuti temom je isto postavljen sistem te koji bi bolje napredovao onaj s ribama ili onaj bez?koliko god ribe bile štetne vjerujem da one"gnoje" zoiće i neke koralje.ja kod sebe smatram zatvoriti refugium jer smatram da bas nema efekta od njega  pjesak cu nes prodat nes prebacit gore.čim vidim da mi se negdje zadrzava deuterus smatram da je to potencijalni problem.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #14 u: Studeni 03, 2009, 16:42:43 poslijepodne »
Pa ak ga imam od ljeta ne mogu se baš pohvaliti dugovječnošču. što se tiče tehnike tu si u pravu-uvijek dobro došla-premda vidjeh ribe i koralje samo sa običnim hang on filterom i žive več par godina. Dakle nije nemoguče al bolje je sigurnim putem nego eksperimentirati. Dosta je toga uzeto zdravo za gotovo-to tak mora ili  :dead:. Pa morska akvaristika je tek u povojima! Ima tu dosta materijala za istraživanje. Nema CRNO-BIJELO sve je šarenooo.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #15 u: Studeni 04, 2009, 21:55:34 poslijepodne »
   U pravu si Dare! Ništa nije crno bijelo. Treba experimentirati i tako se gura dalje...ali tek kad se uhvate neke osnove koje su već isprobane. E pa kad ti to uspije onda krenuti dalje.
I kod mene neki koralji u manjem "prljavom" sistemu bolje napreduju nego u velikom koji je bio kudikamo čišći. A vrag bi ga znao zašto...neki im parametri valjda više odgovaraju.
Neke koralje pak nebiš mogao ubiti sve i da ih izvučeš iz tanka i šutaš nogom po kući.

Nemoj misliti da smo ti popljuvali akvarij jer imamo nešto protiv tebe osobno...mislim, barem ja nemam.
Mene osobno frustrira koliko si ti sam vrlo zadovoljan sa tim akvarijem. Kažeš u postu da ti je akvarij ko bonbončić, a prekriven je cijano algama....jednostavno odašilješ krivu poruku ostalim članovima foruma koji su možda početnici i ne kuže se baš, a htjeli bi naučiti.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #16 u: Studeni 06, 2009, 18:29:51 poslijepodne »
Ciano je (prolazna) faza sazrijevanja. S obzirom kako sam navrat-nanos krenuo prezadovoljan sam trenutnim stanjem (dok xenije pulsiraju i sarkić ima ispružene žarnjake).
Nije mi cilj obmanjivati ili preuveličavati moja dostignuća već podijeliti sa vama svoje oduševljenje u mojim počecima morske akvaristike. Konstruktivne kritike su uvijek dobrodošle al me smetaju one druge- besciljnog blačenja i prepucavanja. Čast onima koji su me savjetovali u dobroj namjeri i podržavali u procesu sazrijevanja akvarija i mene na novom polju akvaristike.
Večina se drži plota sigurnosti saznanja predhodnih generacija koje svako malo padaju u vodu. Primjer sumpa s DSB-om. Prije je bila super metoda a sad se napušta jer je tvornica nitrata. Osnove su relativna stvar jer  se može u budučnosti opovrgnuti neke teorije pa ako neko voli eksperimentirati u svojoj kući i u svom akvariju i sa svojim novcem za morebitnu dobrobit akvaristike u budučnosti onda bi takav napor trebalo pratiti sa dozom sumljičavosti ali i uzbuđenja.
Najlakše je sve kupiti i unajmiti hendlera koji će brinuti o našoj investiciji i preuzeti se samozadovoljenjem sebe kao vrhundkog akvariste. To je skup sport! A ja ne mogu puno platiti. Znači li da se ne bi trebao niti upuštati u slane vode?? Ne! Može biti i jednostavno i jeftino!!

Još jednom SVAKA ČAST "posterima" sa dobrim i konstruktivnim kritikama ali radi onih bezumnih i  nekulturnih više se ne želim družiti s vama na ovoj stranici.


Ovdije se nalazi puno pametnih i mudrih akvarista ali i onih prepotentnih i arogantnih koji misle da znaju sve (premda i početnik može znati nešto što Oni ne znaju).
Mišljenja sam da bi se trebalo držati malo više do prijateljskog druženja i pomoći a manje reklama za kupi ovo-kupi ovdje.

Zahvala-zahvalnima!!
Šuć, muć i odo ja          Buć!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #17 u: Studeni 06, 2009, 20:38:46 poslijepodne »
 pa-pa :kava:

a za ovaj potpis bi ti stisnuo i ban, za slučaj da se predomisliš....
« Zadnja izmjena: Studeni 06, 2009, 20:50:21 poslijepodne od Vedran »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #18 u: Studeni 06, 2009, 23:44:13 poslijepodne »
Ne vidim potpis koji spominje Vedran..no računam da je sutra novi dan i da ćeš Dare ujutro biti pametniji i povući ovaj nepotreban potez odlaska s foruma. Zašto, zbog čega, zbog koga? Čak i tvoj akvarij koji nije u savršenom stanju je primjer odličnih informacija za početnike, što je dobro i što nije dobro. Čak si i sam priznao u početku da si brzopleto ušao u morsku akvaristiku i evo srećom nemaš velikih gubitaka koje prije svega treba zahvaliti neuništivoj prirodi i moru koji će izvući i najteže pogreške. Ali nije razlog ako par ljudi ne odobrava tvoje metode da odlaziš s foruma! Siguran sam 100% da svatko tko je komentirao tvoj akvarij imao je SAMO DOBRE NAMJERE i nije te želio uvrijediti ili omalovažiti tvoj trud i oduševljenje morskom akvaristikom. Na kraju krajeva ovaj forum i je zaslužan da si počeo s morskom i ljudi s ovoga foruma su ti pomogli u nabavci prvih organizama, jel tako!

Prespavaj, ohladi se, uzmi ako treba dan dva odmora pa se vidimo na forumu. Pozdrav. :)

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #19 u: Studeni 07, 2009, 01:16:04 prijepodne »
Slažem se s Rentom!
Ti koji si do sada bio toliko imun na sva bockanja i kritike, sad kad si napokon negdje i stigao svojim stranputicama, da se naduriš, digneš nos i odeš, daj molim te.  :D
Na kraju si ti koji je prepontentan!

Zato fino nabaci tu i tamo koju fotku svog malog napretka (bombončića kako ga zoveš) i napiši koju riječ. Meni je uvijek bilo zanimljivo čitati tvoje postove, tako da ih namjeravam čitati i dalje, bude li ih bilo!

Poz!


Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #20 u: Studeni 08, 2009, 10:26:49 prijepodne »
Cijano je sve samo ne prolazna faza sazrijevanja akvarija.

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #21 u: Studeni 09, 2009, 16:42:38 poslijepodne »
Cijano je sve samo ne prolazna faza sazrijevanja akvarija.
potpisujem

Offline Xenia

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #22 u: Studeni 12, 2009, 15:57:25 poslijepodne »
Nekad davno se mislilo da akvarij samo s koraljima, maltene pa ne bi trebao ni filter.
Postoje takvi akvariji ( ne kod nas, ali ima ih dosta) i , naravno, treba im baš sve što i onima s ribama i koraljima. Možda ima manje nitrata i fosfata za vađenje, ali ima još dovoljno toga ( kao produkta metabolizma koralja, njihova " mucca", toksini- sve u svemu ne bi se dobilo nešto naročito, odnosno , skimmer bi bacao malo manje - i to je sve.
Isto se tako nekad mislilo da koralji kao simbioti ne trebaju aktivno hranjenje.A sada se zna da od Zooxanthela dobivaju samo ugljikohidrate, a da bi rasli i živjeli dulje vrijeme, trebaju im i proteini. Od samih simbiota postaju pregladnjeli i tkivo im se stanjuje.
Cyclopseeze je prevelika hrana za sve SPS-e i loše koegzistencije, pa ju polip ne može uhvatiti i pojesti ( to se lijepo vidi ako se ubaci eez i promatra povećalom, koliko ga polip SPS- a može proguati. Pa ispadne- skoro pa ni jednu mrvicu ).Hrana za SPS- e treba biti prirodnog porijekla i mikroskopske veličine ( najbolje živi plankton, ali....).
Zato ne treba pojednostavljivati stvari i podilaziti sebi - i saznati kroz praksu u čemu je , doista, "stvar". Crni bi to sve lijepo i bez problema, ali... njegovi su SPS- i povijest, pa prije nego opet krene- treba imati i prave podatke  :).Hranjenje koralja je kompliciranije od hranjenja riba i skoro da zagađuje još i više .
Koralji u prirodi jedu raznoliko i svakodnevno ( svakonoćno), a u našim akvarijima su na dijeti od početka pa do...hm. kraja.
Xenia

Offline k.nigovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Velika Gorica
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #23 u: Siječanj 16, 2010, 03:04:48 prijepodne »

Imam nano 35l... nesto vise od 4kg zivog kamena, samo mekani koralji i 5 jadranskih kozica.. I narucio sam 2 sexy shrimpa.... 8)
Malo kemije, nemam skimer i za sada funkcionira bez problema,  :up
Riba je problem u nano aq. bez skimera ( ako netko uspjeva drzati ribu u 35l a da nema problema sa algama, neka podjeli iskustvo )

Imao sam u istom aq. i raka samca  Electric Blue Hermit Crab  ( http://www.advancedaquarist.com/2005/1/electrichermitmacro.jpg/variant/medium )...
Plavac je predivan i koristan jer se hrani algama i stalno je gladan... Na zalost prevelik za moju baru od 35l...
Naraste do 5cm i ima snage, pomice koralje, radi razmještaj po aq...
Tako da sam ga kompenzirao... Dobio sam 7 jadranskih kozica i par dagnji za njega....
Decko koji ga je udomio ima aq od 200l i morao ga je prosljedit dalje u jos vecu baru jer je i njemu radio kaos po aq!
Zato oprez sa tim rakom, pogotovo ako je đubre od 5cm kao ovaj....
Ne raste sa kucicom vec mu se stavlja veca prazna u aq. pa se seli i tako raste, navodno da ako se ne stavi veca kucica ne ugine vec ne raste...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: akvarij samo s koraljima
« Odgovori #24 u: Siječanj 16, 2010, 11:18:26 prijepodne »
Imam nano 35l... nesto vise od 4kg zivog kamena, samo mekani koralji i 5 jadranskih kozica.. I narucio sam 2 sexy shrimpa.... 8)
Malo kemije, nemam skimer i za sada funkcionira bez problema,  :up

Drago mi je da te veseli, ali 5 dana u morskoj akvaristici ti nije neko mjerilo uspjeha.
Javi se za pola godine. ;)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!