Travanj 25, 2024, 18:42:22 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: pomoć oko led rasvjete  (Posjeta: 5734 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
pomoć oko led rasvjete
« u: Studeni 26, 2011, 06:57:15 prijepodne »
radim si tank 120x50x50,i odlučio sa se za led rasvjetu pa bi molio par savjeta

evo šta planiram naručiti
20 x 3W 20000K
20 x 3W 15000K
20 x 3W 10000K
20 x 3W royal blue

sve su oko 180lm po komadu osim royal blue koje su nešto manje

zanima me jel bude to dosta rasvjete i jel mi dobra kombinacija ili da pojačam plavi spektar? (nisam nikad vidio kako ovakve ledice svijetle pa nemam pojma kakav bi spektar dobio sa ovom kambinacijom)

pošto sam i ja vidio da ima u ponudi UV ledica 3W 400-405nm zanima me koliko koliko komada bi mi trebalo da zamjeni UV spektar od t5 lampi ili je bolje da stavim dvije plave t5 54w i izbacim royal blue ledice?


hvala na odgovorima i savjetima

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #1 u: Studeni 26, 2011, 11:13:11 prijepodne »
Za kolicinu mislim da bi ti bilo dovoljno, a za spektar, mislim da si vec debelo u plavom  :)

iz dosadasnjeg iskustva nekako mi se najbolje cini kombinacija plave - bijele LED u omjeru 1:1 i uz to potpora spektra sa T5 ...  ova ideja da izbacis royalke i stavis T5 je dosta OK, obavezno reflektori na T5  :up:

pogledaj malo jos po netu kako je ekipa radila DIY LED rasvjete i koji je omjer koristen, ali mislim da ti je ovaj iizbor malo previse u plavom  :up:

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #2 u: Studeni 27, 2011, 09:49:32 prijepodne »
E to je odgovor :up:
T5 bi trebala biti vjerojatno trebala biti glavna rasvjeta koja gori 10-11h dnevno a ledice mi se mogu palit postepeno,jel tako?

A koju kominaciju T5 lampi da stavim?

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #3 u: Studeni 27, 2011, 13:04:14 poslijepodne »
pa nije ti nuzno da T5 budu glavna rasvjeta, onda ti investicija u toliki broj LEDica nema smisla (u smjeru smanjenja potrosnje struje i dugorocno ustede na mijenjanju T5 lampi)...

Ako ides na ovu brojnost LEDica, T5 ti treba biti vise kao potpora sirini spektra, i vizualno tweak boja koralja, vec prema vlastitoj preferenci...

iz vlastitog iskustva, slozio sam ovako - imam 3x80W LED armature koje imaju omjer LEDica oko 2:1 u koristi bijelih (meni malo previse bijelo), pa sam dodao sa svake strane po jednu T5 Sylvania coralstar (dobra lampa, dobre cijene pa ju nije problem cesce promijeniti), tako da je T5 kod mene potpora spektru plus pojacanje plavog dijela... Kod tebe uz ove LED sto vuku prema plavom mozda ce biti upravo obratno, moguce ces dodati dvije T5 bijelog/bijelo-plavog spektra, pozeljno izmedju redova LEDica  :up:

Najlakse ces vidjeti kad LED budu u pogonu pa ti je lakse eksperimentirati sa lampama...

Ili dodaj jos bijelih LED, pa preracunaj odnos i izbaci potpuno T5 (meni se recimo takva situacija manje svidja - vizualno - od ove gdje je kombinacija, jer T5 nisu tockasti izvor svijetla i jednostavno dodaju na "prozirnosti" tanka, cudno za objasnit ali svakako vidljivo)

Ako ides u investiciju u LEDice, onda ti one trebaju biti vise-manje primarni izvor svijetla da bi ti cijela ta igra bila isplativa - ne mijenjas lampe i ne trosis toliko struje. Ako ides da ti je T5 primarni izvor, onda slobodno smanjis ovu kolicinu LEDica na pola, ali onda one nemaju bas puno smisla...

oko trajanja rasvjete, tu ti je opet individualno kako ces namjestiti, kako ti odgovara, kada si kuci pa ces gledati u tank  :D ... Kod mene LED se pale oko 8.30 ujutro i gore do 22.30, a T5 samo sat pomaknuto (pola sata kasnije se pale ujutro, i gase pola sata kasnije od LEDica)... nije neka simulacija, ali osobno mi se te "simulacije" svitanja i smrkavanja  :D cine 95% kao marketinski trik (ono, nasa rasvjeta ima siljilo, ljestve, noz, mikrovalnu, radio i dva vesla za osmerac - ludilo, to rasvjete drugih proizvodjaca nemaju, kupite nasu, kupite nasu  -? :D)

moguce da bi simulacija mjeseca, plime, oseke, svitanja i sve to imalo smisla u nekom ciklusu uzgoja specificnih organizama koji traze takve uvjete, ali u nasim malim zatvor-kadama tesko  :)

svakako nije dobro opalit svu rasvjetu odjednom pa shokirat svaki put ribe i koralje, tako da postepeno paljenje ima smisla svakako, ali do neke mjere  :up:

kako god da napravis, neces (stvarno) pogrijesiti, a tweak-anje rasvjete ti je ionako sudbina kad si u morskoj  :D :D :up:


/edit - samo da dodam, gore navedeno je moje osobno misljenje, iz iskustva ili iz nekih razmisljanja o tematici, pa nikako ne niposto ne znaci da je to jedino i ispravno  :D :D
« Zadnja izmjena: Studeni 27, 2011, 13:33:28 poslijepodne od Pamook »
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #4 u: Studeni 27, 2011, 13:35:54 poslijepodne »
a jel se može dodati koja T5 za pojačavanje crvene boje koralja tipa aquastar ili nešto slično?

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #5 u: Studeni 27, 2011, 14:44:49 poslijepodne »
a jel se može dodati koja T5 za pojačavanje crvene boje koralja tipa aquastar ili nešto slično?

mozes, kod mene je bila jedno vrijeme ATI pro color, ali se nikako nisam mogao naviknuti na "masne" boje  :D, nije mi djelovalo prirodno, vec .... ne znam, "pojacano", "masno", "prenaglaseno"...

ali opet, to ti je individualno.... probat cu iskopat koju sliku (ako postoji) dok sam imao tu lampu na tanku, al nesto sumnjam da cu nac  :)

/edit - i da, obicno je jedna sasvim dosta, obicno su bile recimo 2xbijela, 2xplava i 1 crvena, ili tako nekakva kombinacija
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #6 u: Studeni 29, 2011, 06:48:41 prijepodne »
evo zadnjih par dana sam još učio o led rasvjeti i što više čitam manje znam :D

sad mislim ovako složiti
30x3w 6500k
30x3w 20000k
20x3w royal blue
sve bi to spojio na tri drivera i na svaki bi stavio dimmer pa si mogu pojačavati ili smanjivati spektar da dobijem boju koja mi odgovara

mislim izbaciti t5 i staviti još desetak uv ledica da potpune uv spektar t5 lampi
evo ledice na koje mislim
http://www.ebay.com/itm/10pcs-3w-395nm-40lm-UV-LED-3-Watt-/290599758481?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item43a9186a91#ht_775wt_1398

e sad me zanima jel bi bilo dosta tih 10 uv ledica i jesu li uopće potrebne?
i šta mislite na kombinaciju bijelih i plavih ledica?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #7 u: Prosinac 02, 2011, 00:13:04 prijepodne »
čekam neku informaciju da mogu krenuti sa naručivanjem :up:

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #8 u: Prosinac 02, 2011, 20:37:18 poslijepodne »
Ovaj dio sa plavim i bijelim se cini OK, i kolicinom i snagom, ali ove UV su malo van "ruke" - cijena je poprilicna za 10 komada koje bi trebao strateski razmjestiti... OK ako ces sigurno ici na LED only rasvjetu, bez T5, pa da se popuni spektar, ali svakao bi trebao staviti i koju crvenu, zutu i zelenu jos izmedju ovih bijelih i plavih (vjerojatno ne puno komada, samo kao popuna spektru)...

Mozda da krenes sa onom gore narudzbom bijelo-plavih i napravis "osnovni model" rasvjete, predvidis mjesta gdje bi isla popuna sa c/z/ž i/ili UV i onda pomalo tweakas dok ne dobijes ono sto bi htio ili sto ti se cini naj...

obavezno predvidi dobro odn. adekvatno hladjenje i na konju si  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #9 u: Prosinac 02, 2011, 21:49:50 poslijepodne »
evo zadnjih par dana sam još učio o led rasvjeti i što više čitam manje znam :D

i šta mislite na kombinaciju bijelih i plavih ledica?

Nemaš puno komentara, iz razloga što bi svaki komentar mogao voditi neproduktivnoj raspravi koju nije moguće dokazivati,a i nebi bio prvi koji na kraju kaže: predomislio sam se idem na T5.
Proizvođač LEDica kaže LED treba u vatima 50% manje od T5.Valjda broji lumene ?.Ja ga nebi poslušao.T5 ima dobre reflektore, a za ledice ne kaže dali je to sa reflektorima,lećama hlađenjem i kod kakovog napona i struje.Moj stav je da treba 1W/1l  uz napajanje za svaku boju zasebno uz mogućnost podešavanja napona.Ledice daju prilično usmjerenu svjetlost pa treba odrediti broj (i snagu) tako da pokriju što veću površinu ili ih dovoljno udaljiti od površine da se spektar pomješa i rasporedi po površini.
Kombinaciju sa T5 rade iz nekoliko razloga.Popunjavanje spektra,što se može i ledicama.Razbijanje sjena, što se čini opravdanim, jer ledice rade sjenu.Vizualni ugođaj ???

Ako pogledaš originalne resvjete,tamo ima zbilja svašta.Mislim da treba ići na kombinaciju LED 10000 k + 20000k u omjeru 1:1 kao i kod T5 s tim da se popuni praznina ko što Pamook kaže nešto između toga 12-15 tk Dali UV ili ne ? Većina originalnih nema, ali neki imaju. Naravno ne štete, ali i koštaju.Ova tvoja kombinacija izgleda dobro, Kako kažeš imat ćeš i dimmer pa onda nema frke.Moraš uzeti par ledica rezerve, znaju krepucnuti iz čista mira.
Iako ledice imaju manju širinu spektra od ostale rasvjete led od 10000K nije baš 10 nego  od 9000-11000 K tako i ostale.Kad ih budeš spajao stavljaj "boje" naizmjenično da se bolje promješaju.
http://www.ebay.com/itm/10W-Super-Actinic-Blue-Hybrid-Led-Panel-Aquarium-/270813977588?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0dc55bf4


http://www.youtube.com/user/ecoxotic1#p/u/44/__g1AD0MxF4

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #10 u: Prosinac 03, 2011, 07:55:47 prijepodne »
sad mi je već puno lakše :)

budem za početak naručio 30x10000K , 30x20000K ,doma imam par komada 6500K pa budem vidio kako to svjetli,ako mi nebude dosta plavo budem naručio i royal blue

za UV budem ostavio mjesta pa ih mogu naknadno naručiti

i mislio sam staviti za svaku boju napajanje i dimmer pa si mogu pojačavati i smanjivati boje dok ne dobijem boju koja mi odgovara

, ali svakao bi trebao staviti i koju crvenu, zutu i zelenu jos izmedju ovih bijelih i plavih (vjerojatno ne puno komada, samo kao popuna spektru)...



jel se radi o bijelim ledicama koje vuku na žuto,zeleno i crveno ili baš o žutim,zelenim i crvenim ledicama

jel ovakve
http://www.ebay.com/itm/5pcs-3W-Yellow-HIGH-POWER-LED-Star-110LM-140-light-/120723772420?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1bb29404#ht_3440wt_1500
http://www.ebay.com/itm/2pcs-3W-Green-HIGH-POWER-LED-Star-140LM-140-light-/110686933381?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c5749185#ht_3440wt_1500
http://www.ebay.com/itm/2pcs-3W-Red-HIGH-POWER-LED-Star-110LM-140-light-/110686929102?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c57480ce#ht_3440wt_1500


a kakve mi leće preporučate,ako stavim leće onda se boje slabije "mješaju",jel tak?

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #11 u: Prosinac 03, 2011, 09:31:16 prijepodne »
Upravo se o ovim navedenim radi, cak ljudi stavljaju i purple po poneki komad, ali kolicinu zbilja ne znam ni priblizno (ni za ove z/ž/c)...

provjeri koja je originalno ugradjena leca na LEDicama koje kupujes, obicno je navedeno koliko je stupnjeva negdje u opisu proizvoda, a za ove dodatne - imam iskustva samo sa 60 stupnjeva i na frag tanku visine 40 (pa plus 5 cm do LEDica) ne mijesaju se dobro (odn. vide se hot spotovi i supljine na egg crate resetci, sto za frag tank i nije lose), ali prodiru odlicno... mozda bi najbolje rjesenje bilo 90 stupnjeva na sve ili ovako po 60 (ili cak 45) na onom dijelu gdje ce ti greben biti nisko, odn. pijesak, a tamo gdje ce biti visok mozda ti dodatne lece niti ne trebaju...

Penzic je u pravu da nikako LED ne moze biti u pola snage nego klasicna rasvjeta, mora biti vise od pola sigurno  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #12 u: Prosinac 03, 2011, 19:21:05 poslijepodne »
a kakve mi leće preporučate,ako stavim leće onda se boje slabije "mješaju",jel tak?

E,da sad bi dobro došla rasprava, samo je pitanje dali bi bila korisna ?
Leće kažu: kupi nas čuvamo PAR
Al hladnjak kaže: kupi nas čuvamo LuMene ledica daje lumena koliko je deklarirana samo kod maksimalno nafrljene,ali se jako grije,pa slabi.
Reflektor kaže : kupi nas, pojačavamo svjetlo i omjer uloženog i dobivenog je dobar.
Novčanik kaže: dečki smirite se koštate ko ledice, a dajete 20-30%
Pa ti sad izaberi.Ako stavljaš leće one od 90 st na 50cm šire se oko 50--60 cm.

Pričamo o UV ledicama između 380-420 nm ,a UV svijetlo je ispod 380 nm i ne vidimo ga.Pogledaj grafički prikaz T5 lampe i probaj odšacat koliki postotak površine otpada na 380-420 nm toliko % bi trebalo dodati i ledica.To je tako malo da ja nisam skužio koliko je.Ovi na jubitou što sam ga stavio koriste 8000 K+puno plavih+ uv između ništa.Proizvođači se ograđuju da možeš sam za svoju kutiju birati spektar,pa su tako stalno u pravu.Tvoja kombinacija nije loša.Ako napraviš dobro kučište i napajanje, sa ledicama se možeš igrati, samo to trebaš predvidjeti.

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #13 u: Prosinac 03, 2011, 19:58:46 poslijepodne »
Pripazi na optiku...mada je to uglavnom kod vecih panela.
Imas od 3-90 stepeni oznaceno...ili se ja bu...la uvek zaj..em  :D :D :D naravno rade i ona posao..ali ako su u mom slucaju montirana na plafon :D :D
Mada cu verovatno experimentisati da uperim "laser" na jedan SPS jer u mom slucaju na 65cm to socivo pravi snop-krug oko 5-6cm precnika  :)

Ja nesto planiram a vrlo je moguce da cu raditi sa panelima od 10w...i ja razmisljam dali sa ili bez optike...
Ova dva od po 20w sto sad rade imaju samo reflektore tj onu kao ogradicu na koju ide socivo tj evo slike
http://www.satisled.com/20100w-led-silver-plated-plastic-smooth-reflector-58mm_p258.html

To sve deluje cool zato sto ne rasipa u oci a opet ne znam kako bi izgledalo sa optikom od 60 stepeni koju sam hteo uzeti...

Strucno pitanje- za 3 panela koja rade na 9-11v i oznaceni su na 1A je ok napajanje uz rednu vezu od 30-32v i 1,2A?




Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #14 u: Prosinac 03, 2011, 20:47:02 poslijepodne »
Strucno pitanje- za 3 panela koja rade na 9-11v i oznaceni su na 1A je ok napajanje uz rednu vezu od 30-32v i 1,2A?
Evo nestručan odgovor: Ako spojiš tri panela 9-11V 1A  seriski spojena trebaju napajanje 30-32V 1,2A. Ako ih spajaš paralelno onda rade na 9-11V 3A.
Vidio sam na slici leće od 3 do 90 stupnjeva i ništa mi nije bilo jasno. Ako nije posebno usmjeravanje,po mome treba ići na 90 st
.To sa ledicama od 9 do 11 volti posebno je zanimljivo, jer ledice jako reagiraju na razliku od dva volta i po potrošnji i po intezitetu,a i grijanju.
Potrudit ću se da to sličicama prikažem.Za koji dan.
Stalno se pitam:Ko me napravi tako ljena.

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #15 u: Prosinac 03, 2011, 20:58:29 poslijepodne »
Ok hvala samo utvrdjujem gradivo!  :up:

[quoteVidio sam na slici leće od 3 do 90 stupnjeva i ništa mi nije bilo jasno][/quote]

Pa fora je sto to socivo baca od 3-90 stepeni u zavisnosti od udaljenosti od zeljene povrsine.
Ja kad sam upalio i probao na stolu odusevio sam se dimenzijom osvetljene povrsine oko 70x70cm taman za moj aq...
a kad sam stavio na aq  proveravao sam dal je upaljena! :D dok nisam video tacku na caliendrumu  :D :D

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #16 u: Prosinac 06, 2011, 14:08:15 poslijepodne »

mislim izbaciti t5 i staviti još desetak uv ledica da potpune uv spektar t5 lampi
evo ledice na koje mislim
http://www.ebay.com/itm/10pcs-3w-395nm-40lm-UV-LED-3-Watt-/290599758481?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item43a9186a91#ht_775wt_1398

Ako misliš stavljati ove od oko 400nm evo ti stranica sa jeftinijim. Možda ima i jeftinije.Treba tražiti.

http://global.ebay.com/3W-410nm-UV-Led-Blub-for-Aquarium/250947512260/item

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #17 u: Prosinac 06, 2011, 20:33:50 poslijepodne »
a kad ćeš naručivati pogledaj si da li kupuješ samo ledice ili kupuješ i podnožje, dakle tamo gdje je ista ledica jeftinija može biti da je bez "star" podnožja koje moraš onda dokupiti a  dođe između 1 i 2 $. I naravno nije ista cijena UV ledica od 400-410nm i ona od 380-390nm.
HR/ZG/trnje

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #18 u: Prosinac 06, 2011, 22:50:06 poslijepodne »
a kad ćeš naručivati pogledaj si da li kupuješ samo ledice ili kupuješ i podnožje, dakle tamo gdje je ista ledica jeftinija može biti da je bez "star" podnožja koje moraš onda dokupiti a  dođe između 1 i 2 $. I naravno nije ista cijena UV ledica od 400-410nm i ona od 380-390nm.
na to sam posebno pazio :up:

http://www.ebay.com/itm/3W-410nm-UV-Led-Blub-Aquarium-/250947512260?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6da327c4#ht_1649wt_1485
ove uv led mi djeliju povoljno,410-415mn sa "alu zvjezom :D" za 4,30$ i shipping je 2,50$ bez obzira koliko ih naručio

gledao sam uv spektar kod t5 lampe ali mi još nije jasno koliko bi uv ledica trebalo da zamjene t5

a što se tiče zelene,crvene i žute razmišljao sam da stavim led trake(puno mi je lakše ih rasporediti nego da uzmem par komada po 3w)


Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #19 u: Prosinac 09, 2011, 12:43:10 poslijepodne »
Koliko sam primjetio proizvodaci LED rasvjete rade ih bez ovih UV ledica?
A i kako znat koliko ih je potrebno?
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #20 u: Prosinac 10, 2011, 09:16:15 prijepodne »
Koliko sam primjetio proizvodaci LED rasvjete rade ih bez ovih UV ledica?
A i kako znat koliko ih je potrebno?
i ja nemam pojma koliko da ih stavim,jedino znam da bude bolje nego bez njih
mislim napraviti 6 redova po 15 ledica i u srednja dva reda staviti uv ledice
 
plava-bijela-uv-plava-bijela-uv

tako ih mislim složiti i to mi je na ta dva srednja reda 10 uv ledica i nadam se da bude dosta

ovo radim na principu "bolje išta nego ništa" :D

i još jedno pitanje za strujiće,ako ledice smanjim na dimmeru jel troše manje struje ili troše uvijek isto? (možda glupo pitanje,ali taj dio struje baš ne kužim dobro :-[)

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #21 u: Prosinac 10, 2011, 12:58:34 poslijepodne »
Moje skromno misljenje je da trose manje... jer im se sa smanjenjem napona smanjuje i snaga i potrosnja

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #22 u: Prosinac 18, 2011, 01:39:58 prijepodne »
Nedavno su svi kompjuteri i radijatori u stanovima bili sive boje.Danas ima svašta.Akvarijska rasvjeta liči jedna na drugu kao da moraju biti takove.Evo jedne koja se bar po dizajnu razlikuje.
X-Aqua .
http://blog.captive-aquatics.com/captive_aquatics/led-lighting/
Nisam je stavio samo zbog dizajna nego i zbog članaka o ledicama. Vjerujem kako će samograditelji unesti nove dizajne,a ne samo bijele ili sive bezlične kutije.Kolega Malky je stvorio svoj jedinstven dizajn,samo nisam siguran da je smije uključiti u struju.
http://www.coralmagazine-us.com/content/we-know-mhl-works-led-can-work-better
Čitajuči razne članke,posebno vezane za UV.Ukratko MH lampa ima zaštitno staklo za sprečavanje prodora UV.Preporuka je da se ne stavljaju ledice isod 410nm.U priči o svijetlu i zooxanthellae- navikle su u prirodi (zbog dubljeg prodora svijetla) na plavo (ljubičasto) oko 420nm uz sav mogući spektar.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #23 u: Siječanj 20, 2012, 08:58:38 prijepodne »
stigle su ledice :)
jel netko ima led 10000k i 20000k?

ja sam ih spojio i uopće ne vidim razliku u boji svjetla(na oko mi svjetle jednako)
jesu li mi poslali krivo ili je jako mala razlika u boji svjetla

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: pomoć oko led rasvjete
« Odgovori #24 u: Siječanj 20, 2012, 11:01:15 prijepodne »
Vjerojatno te nisu smuljali.Baci oko na fotke.Kad mi se bude slikalo pokazat ću razliku između 6500 K i 30000 K .Obe bijele,ali....