Travanj 28, 2024, 08:32:44 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Ah ta imena  (Posjeta: 3492 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ah ta imena
« u: Rujan 27, 2004, 08:13:00 prijepodne »


Šta bi mi sa imenima,bili bi bez njih.Nekako eudan uvod,mada baš to mi je palo u glavu,kad sam vidio spisak novih riba u ZOO Viliju.


Naime prvi napisan jeste Copadichromis kandango "Red Fin".


I koliko god ga budete tražili neee te ga naei,jer takve vrste uopšte nema ,nit ne postoji.Ali divan ciklid ,iz jezera Malawi.


To je ustvari samo variitet vrste Copadichromis borleyi.I još to ,da su kod variiteta Kandanga ženke stvarno lepo,možda i najlepše obojene ženke iz genusa Copadichromis-a.Dok ostale ženke vrste Copadichromis borleyi krase pretežito žuta boja lednje i donje peraje,kod tog variiteta odražava se ta boja u snažno naraneastoj boji i iz toga i taj "Red fin".


Šta još reei o samoj vrsti C.borleyi.


Taj ciklid traži veei akvarij,od 300l pa nadalje,uvek u grupi,gdje je sastavljena iz mužjaka i više ženki.pošto je ta vrsta iz grupe Haplochromisa,uredjenje akvarija sastoji se iz sitnog peska,te par kamnja više za neki center teritorije,a mora biti dovoljno prostora za plivanje,ti su ciklidi vrsni plivaei.


Akvaristima su poznati ,genus Copadichromis i Nyassachromis još kao Utake.U prirodi se hrane sa zooplanktonom,a u akvariju prihvatljiva im i razlieita akvarijska hrana.


Vrste iz genusa Copadichromis su u poslednje vreme u akvaristiki jako tražene ribe,jer po svojoj ljepoti te gracioznosti uopšte ne zaostaju za ciklidima iz genusa Aulonocara.


Ti ciklidi jako kasno polno sazriju,pa jim treba,da se mužjak "okrasi"svojim najlepšim bojama negdje oko 24 mjeseci.


Tu je vrstu /C.borleyi/ opisao ihtiolog Iles godine 1960.


No pošto nisam imun za ljepotu tih ciklida sad posedujem samo dve vrsti i to baš te pomenute C.borleyi i Copadichromis sp.red head Tanzania,a drugovao sam i sa C.azureus te C.trewavasae.


Svakako neke zanimljive ribe za ciklid entuziaste i akvariste.


Snaga ciklida.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ah ta imena
« Odgovori #1 u: Rujan 27, 2004, 23:34:00 poslijepodne »


Vidim,da je taj post urodio plodom,pa još par reei o tim imenima.


Ime ciklida se obieno piše : Genus velikim slovima a ime malim slovima,ako je to valjano.Primjerice :Labidochromis caeruleus.


Ali kad jeste ciklid još ihtiološko neobradjen,a po obliki pripada nekom genusu piše se to ovako:Pseudotropheus sp."Kingsizei".


I tako kod ZOO Vilija eto još par pravih naziva / tu su napisani samo pravilni nazivi/:

  • Pseudotropheus sp.Kingsizei

  • Melanochromis johannii

  • Cyrtocara moorii

  • Tropheops microstoma

  • Nimbochromis venustus

  • Aulonocara jacobfreibergi

  • Pseudotropheus sp.Acei

  • Tropheus moorii
  • [/list]


    I valjana imena,te korektno napisana jesu dio ciklid kulture,koja i na taj naein pokazuje pozitivan odnos do ciklida.I nema lepšeg,kad doei u radnji,vidjet ciklida koji se vam svidja,a na forumu napisati :Vidio sam ciklida vrste Maylandia barlowi,želio bih znati neke info o njemu.


    Pa recite zar nije to lepo i fino

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Ah ta imena
« Odgovori #2 u: Rujan 28, 2004, 08:22:00 prijepodne »


Eista milina


Ne samo za ciklide, za ostale ribe tako?er....


Problem je taj što naši duaani dobivaju robu od uvoznika ili sami uvoze, od izvoznika iz drugih zemalja (Eeška, Singapur, Malezija)koji ponekad ni sami ne znaju što imaju, pa kad pošalju specifikaciju svega ima...Ja prije 2 godine tako kupio krasne crne le?no plivajuae somove pod imenom Synodontis nigriventris "black", da bi ispalo da se radi o Mystus l. vrsti koja je nervozna, luda, tuee sve oko sebe, naraste ko šlapa i jede sve kaj mu u usta stane ..Naravno da se tu ne može kriviti trgovca koji je takvu specifikaciju dobio, a nije baš da može sve žive ribe provjeravati po internetu jesu li ili nisu te koje pišu, tako da je Bojko tvoja inicijativa hvale vrijedna


To s imenima me je tako?er jako živciralo za biljke bez ploeica sa imenima..pa sad kad sam dosta biljaka nakon toliko godina naueio, malo me manje probia, ali kad do?e nešto rijetko...khmmm...grr

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ah ta imena
« Odgovori #3 u: Rujan 28, 2004, 23:03:00 poslijepodne »


Naravno je da trgovci nisu krivi,ipak oni napišu kao što dobiju na deklaraciji.I eto,bio sam danas u Tukanu i vidim nekog ciklida,kad piše:Trofeus duposi,e sad da neko postavi pitanje šta je to,ko zna,da ne bih dobio puno razlieitih predloga.No valjano i pravilnije bi bilo Tropheus duboisi.


A opet,moram da reknem,da sam bio jako pozitivno iznenadjen,kad sam posjetio najajeu radnju sa ciklidima u BG.Preko osamdeset razlieitih vrsta ciklida pretežito iz jezera Tanganyika i Malawi,svi u svom akvariju,svaki akvarij svoj filter,sve napisano,imena a prodavae pun iskustva.


I pogledate ovu situaciju,dva sasvim razlieita stila.


Ja lieno sam uvjeren,da se akvarista,tamo,gdje znade šta kupi,tamo gdje mu znadu savetovati,rado vraea


Ja eesto napišem,da kad se ode u kupnju ciklida,prodavaeu se postavi puno pitanja,znade li on odgovore na ta pitanja,valjali mu ciklidi,ako ne znade odgovore,ko zna kako se brine o ciklidima.


Danas kad akvarista ili buduei akvarista udje u radnju,on traži savjete,on traži puno informacija,koje mu služe kao putokaz ka oformiranju akvarija,a akvaristu iskustva ili savjeto o nekoj ribi opet puno znaee.


Ali nekad eu doei i u ZG pogledati najjaeu radnju sa ciklidima


Eto ja se opet malo razbacao oko ciklida,Vedran je rekao,da je takva situacija i sa ostalim ribama,ja za ostale ribe ne znam,jer mene zanimaju samo ciklidi ali sigurno je tako.


I da bude ciklidistika a i akvaristika na nekom boljem nivou,treba skupa to raditi i prodavaei i mi akvaristi.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Ah ta imena
« Odgovori #4 u: Rujan 29, 2004, 08:01:00 prijepodne »


E vidiš, kad sam bio u BG-u nedavno nisam imao vremena za obilaske duaana, ali do tog bi se dalo skoeit Drugi put au morat...izme?u pljeskavice i muakalice



Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ah ta imena
« Odgovori #5 u: Listopad 23, 2004, 22:02:00 poslijepodne »


Imena,prosto moram još pokoju da reknem o imenima.


eesto se postavlja pitanje:Dali treba znati latinska imena ciklida ili ostalih riba?


Ja mislim,da treba,jer poznavanje pravih i adekvatnih imena riba jeste dio akvaristieke kulture.I to je jedan korak više ka nekom sveopštem podizanju akva kulture.


Ja volim imena latinska,sam se trudim,da ih i pišem,prosto to mi se eini divno,jer znam,da ee i ostale akvariste nakon nekog izvesnog vremena zaintrigirati,da ee i oni osvojiti ta imena.


Evo jedan primjer,banalan:


Kupio sam Maylandia estherae,no ne znam kako joj ime,pa me nešto zanima i napišem imam naraneastog ciklida ili ne daj bože,tražiti informacije o tom ciklidu putem nekog tražatelja.


Druga je priea ,znamo li mi ,da je naraneasti ciklid Maylandia estherae.U tom slueaju dobijemo niz informacija o njoj,ako smo aktivniueesnik na nekom stranom forumu,druga je priea napišemo mi m.estherae,negoli Orange cichlid.


Zat valja eto znati latinska imena,zato valja prodavaeima ih skroz govoriti,kako bi došao dan,kad bi vi ušli u radnju i vidjeli napisana latinska imena riba,znate li kako bi to bilo onda sve puno lakše.


I na kraju poznavanje latinskih imena riba koje imamo u akvariju,jeste stepen više u našem znanju i odnosu do ciklida.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Ah ta imena
« Odgovori #6 u: Listopad 24, 2004, 12:22:00 poslijepodne »


Citat: Bojko
Zato valja eto znati latinska imena,zato valja prodavaeima ih skroz govoriti,kako bi došao dan,kad bi vi ušli u radnju i vidjeli napisana latinska imena riba,znate li kako bi to bilo onda sve puno lakše.



prije jedno dva tjedna sam bio u zoo-shopu Vili u Utrinama, oduševilo me prvo ponuda ciklida, onda svaka vrsta u svom tanku sa ljepo oznaeenim i latinskim i "narodnim" imenom stvarno za svaku pohvalu, kao i uslužnost djelatnika, vidi se da se eovik kuži u ciklide.Odmah me je pitao koje još ribe imam u tanku, koliki je tank, dobro odmah je skužio da znam šta tražim ali pohvalno jer ljudi kupe ciklide pa ih nakon nekog vremena vraaaju, jer neznaju šta kupuju. Slažem se da bi svugdje trebala biti latinska imena jer ondalakše možeš doai do više informacija o toj ribi.

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Ah ta imena
« Odgovori #7 u: Listopad 24, 2004, 17:57:00 poslijepodne »


Ajde Bojko Legendo, turni tu i tamo slike pojedinih riba s razlikom male-female jer, moram ti priznati, da se opako borim da do?em do nekih informacija (u trgovinama rijetko doznaju vrstu a kamoli spol)


pleasseeee
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ah ta imena
« Odgovori #8 u: Listopad 24, 2004, 20:00:00 poslijepodne »


Pa Njuška ti samo lepo napiši,koji te ciklid interesira,pa eemo detaljno razraditi razliku izmedju polova,nije to ništa


No u radnji jeste razlika polova veliki problem,pogotovo ako su ciklidi mali.Svi mali ciklidi liee na ženku,izuzev M.estherae /mužjak plav,ženka narandžasta ;mladj plava muško,mladj narandžasta žensko/.


Ja u takvom slueaju uradim tako:uvek uzmem više ciklida,i prvo odaberem najveeeg,velika verovatnoea,da bude muško,a ostalo odaberem po intiuciji.nekad mi uspe,nekad i ne,ali to je ciklidistika.


Antimon,drago i lepo je proeitati tako nešto.Kao svugdje i tu ima izuzetaka i dobro je to,kako bi se sa tim einom naveli i ostali trgovci da tako urade.E sad ako oeete znati šta ste kupili,kupite onda u ZOO VILIJU.


Nemojte to gledati kao reklama,ako se u toj radnji stvarno tako trude,onda ih treba "poeastiti"barem sa obiskom.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Ah ta imena
« Odgovori #9 u: Listopad 24, 2004, 20:40:00 poslijepodne »


Citat: Bojko
Antimon,drago i lepo je proeitati tako nešto.Kao svugdje i tu ima izuzetaka i dobro je to,kako bi se sa tim einom naveli i ostali trgovci da tako urade.E sad ako oeete znati šta ste kupili,kupite onda u ZOO VILIJU. Nemojte to gledati kao reklama,ako se u toj radnji stvarno tako trude,onda ih treba "poeastiti"barem sa obiskom.



Samo da napomenem da nemam ništa sa zoo Vilijem i nije mi bila namjera nekoga reklamirati, ali kako sam ja iz Splita gdje se ponuda afriekih ciklida broji na prste jedne ruke, ostao sam bez rjeei kad sam vidio oznaeena lat. imena na tankovima,..

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ah ta imena
« Odgovori #10 u: Listopad 24, 2004, 22:37:00 poslijepodne »


Pa izgleda ,da je došlo da kratkog spoja.Ja uopšte nisam imao na umu,da bih ti koga reklamirao,prosto ja sam bio oduševljen,da postoje takve radnje,da postoje i takvi zanesenjaki,koji eto vode brigu o svemu,pa i o imenima.


tako sam ja mislio

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Ah ta imena
« Odgovori #11 u: Listopad 25, 2004, 09:16:00 prijepodne »


Evo Bojko recimo Maylandia callainos (Nkhata bay)


Imam dva komada i manji ganja veaeg. Dosada sam mislio da se radi o borbi mužjak, me?utim u zadnje vrijeme sve više šire peraje i zauzimaju "T" položaj.


Mali ima više toeaka i intezivnije je boje (što ne mora ništa znaeiti), a veliki jednu toeku. Intenzitet toeki je jednak kod oba i nema više nikakvih vidljivih razlika.


Još mogu dodati da ako se nešto desi u aq. onda je to obavezno kad nikog nema ili kad nitko ne gleda! Prasci jedni!!!!
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Ah ta imena
« Odgovori #12 u: Listopad 25, 2004, 15:01:00 poslijepodne »


Citat: Bojko
Pa izgleda ,da je došlo da kratkog spoja.Ja uopšte nisam imao na umu,da bih ti koga reklamirao,prosto ja sam bio oduševljen,da postoje takve radnje,da postoje i takvi zanesenjaki,koji eto vode brigu o svemu,pa i o imenima.


tako sam ja mislio



Znam, ali da nebi ispala reklama, "javno" se ogra?ujem , a što se radnje tiee najteže mi je bilo izaai iz nje