Ožujak 29, 2024, 13:57:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?  (Posjeta: 2370 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« u: Studeni 12, 2021, 11:42:37 prijepodne »
Sinoć pogledam slučajno akvarij s boka i cidim da je staklo na sredini malo ispupčeno, pogledam zadnju stranu ,ista stvar. Jel to normalna pojava ili se moram zabrigati. Akvarij je juwelov 110 litara, ispupčeno staklo je 80cm.
Pogledajte na svojim akvarijima je li isti slučaj.
Malo sam se uspaničio moram priznati

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #1 u: Studeni 12, 2021, 18:37:23 poslijepodne »
Normala!
100 litri vode radi poprilični tlak na stranice...
Bez sekirancije...

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #2 u: Studeni 14, 2021, 12:32:54 poslijepodne »
Normala!
100 litri vode radi poprilični tlak na stranice...
Bez sekirancije...

Ma da, i staklo je koliko toliko fleksibilno. Sad sam se smirio. Hvala dante

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #3 u: Studeni 14, 2021, 22:48:39 poslijepodne »
To mozda je normalno, ali ja bih se zabrinuo.

Ako se staklo savija, znaci da je preslabo (pretanko) da izdrzi pritisak i opterecenje. To nije kratkotrajni momenat, to je konstantno opterecenje nemalog pritiska. Dalo bi se raspravljati dali i koliko dodatno opterecuje silikon u spojevima.

Zasto to? Pretanko staklo, proizvodjaci to obicno rjese nekim okvirom na gornjem-donjem dijelu, koji sprecava da se to desi, ili u diy ljepljenju akvarija se stavljaju donja-gornja poprecna ojacanja, silikon u kombinaciji sa trakom stakla poprecno zaljepljenim sprecavaju stalo da se uvija.

8mm staklo moze drzati poprilican pritisak bez savijanja, dakle, ili je los kvalitet stakla (sumnjam), ili je akvarij previsok. Cudi me, no, eto....ja nebih mirno spavao kraj toga, rjesenje je toliko jednostavno i jeftino, i brzo se napravi, da nebih rizikovao.

Traka stakla par cm kraca od duzina prednje i zadnje stranice, sirine 3-5cm, debljina stakla nije presudna, 5,6mm je dovoljno, poprecno naljepi i miran si, to nece nikakav pritisak rastepsti.....

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #4 u: Studeni 17, 2021, 00:39:17 prijepodne »
To bih vjerovarno mogao odraditi bez izlijevanja vode iz akvarija? Znači praktički da napravim okvik koji će biti u vrhu akvarija i zalijepim cijelom dužinom?

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #5 u: Studeni 17, 2021, 10:14:23 prijepodne »
To mozda je normalno, ali ja bih se zabrinuo.

Ako se staklo savija, znaci da je preslabo (pretanko) da izdrzi pritisak i opterecenje. To nije kratkotrajni momenat, to je konstantno opterecenje nemalog pritiska. Dalo bi se raspravljati dali i koliko dodatno opterecuje silikon u spojevima.

Zasto to? Pretanko staklo, proizvodjaci to obicno rjese nekim okvirom na gornjem-donjem dijelu, koji sprecava da se to desi, ili u diy ljepljenju akvarija se stavljaju donja-gornja poprecna ojacanja, silikon u kombinaciji sa trakom stakla poprecno zaljepljenim sprecavaju stalo da se uvija.

8mm staklo moze drzati poprilican pritisak bez savijanja, dakle, ili je los kvalitet stakla (sumnjam), ili je akvarij previsok. Cudi me, no, eto....ja nebih mirno spavao kraj toga, rjesenje je toliko jednostavno i jeftino, i brzo se napravi, da nebih rizikovao.

Traka stakla par cm kraca od duzina prednje i zadnje stranice, sirine 3-5cm, debljina stakla nije presudna, 5,6mm je dovoljno, poprecno naljepi i miran si, to nece nikakav pritisak rastepsti.....

Juwel ima 6mm staklo. Mislim da je pamatnije dati napraviti 8mm akvarij po dimenzijama juwela nego riskirati 6mm

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #6 u: Studeni 17, 2021, 12:13:59 poslijepodne »
Juwel je sranje teško, viđao sam puknuća kod ljudi. Onda ono kao ništa se ne stavlja pod njega,kao oni superijorni. Nego neka još malo ovog akvarija pa ću svakako praviti veći,samo da dočekam par fotki ove postavke,neće valjda puknit u tom periodu.
Dati ću nekom da napravi akvarij ,tko daje garanciju na lom, mislim da ima jedna firma u Splitu. Dva milimetra deblje staklo nego preporučeno i sve ok. U planu mi je 120x50x50

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #7 u: Studeni 17, 2021, 12:16:19 poslijepodne »
Ja imam Juwel 110 primo, vec skoro dvije godine... Nikakvih problema nisam primjetio, sa staklom narocito... A nisam prema uputstvu takodje nista podmetnuo ispod njega...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #8 u: Studeni 17, 2021, 12:41:12 poslijepodne »
Ma nisam ni ja ništa podmetnuo. U mene je problem jedva vidljiv,baš se treba dobro dobro zagledat od gore,s boka da se vidi da je staklo ispupčeno oko 2 mm na sredini,ništa strašno ali kad primjetiš stalno ti u glavi

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #9 u: Studeni 17, 2021, 14:09:52 poslijepodne »
Ma nisam ni ja ništa podmetnuo. U mene je problem jedva vidljiv,baš se treba dobro dobro zagledat od gore,s boka da se vidi da je staklo ispupčeno oko 2 mm na sredini,ništa strašno ali kad primjetiš stalno ti u glavi

Ja mislim da je to sasvim normalno... Pa svaki materijal se pod odredjenim opterecenjem deformise. A tih 2mm o kojima ti govoris je takodje ok. Skroz normalno... Staklo kao staklo ti nece puci sigurno, ako do sada nije (jer je pod stalnim opterecenjem od vode vec duzi period). Jedino spojevi mogu biti kriticni. Ali i to ne vjerujem, ako su do sada izdrzali... Staklo znaci sigurno ne puca, ne brigaj... :)

Eto, to ti govorim iz nekoga ugla struke, posto slicne stvari racunam svaki dan... Deformacija materijala je samo opticki parametar i stvar dogovora (postoje uvijek neke preporuke i ogranicenja), dok je napon nesto sasvim drugo... :)
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #10 u: Studeni 17, 2021, 14:16:55 poslijepodne »
 Ma mislim da se bez veze zabrinjavam, baš ću stavit livel na staklo pa da se vidi o čemu se radi

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #11 u: Studeni 17, 2021, 14:20:48 poslijepodne »
 Evo sad sam gledao, kada stavim pravu letvu na staklo i prislonim je na jedan dio, na drugom dijelu bude odmaknuto 3mm,znači ispupčenje je oko 1,5mm... Neznačajno,možda i vaši akvariji ro imaju,samo vi nikad niste gledali 😁

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #12 u: Studeni 17, 2021, 20:55:36 poslijepodne »
Apsolutno ne....

Takva deformacija nije nesto sto bih ja gledao na svom akvariju....

Jedini slucaj kad bih radio, kupio, ili sto vec ne, akvarij BEZ ojacanja je taj ako je staklo predimenzionirano u odnosu na volumen akvarija (npr, 50l akvarij od 8mm stakla, 500l akvarij od 20mm i slicno....)

Sto naravno nitko ni ne radi, niti ima smisla placati tu extra debljinu stakla, koje i nije jeftino.

120x40x40 od 6 mm se napuse kao balon, 120x40x40 od 8mm je ok, kad stavis ojacanja na 6mm jednako je siguran kao i ovaj od 8mm stakla bez ojacanja.

Te trakice stakla toliko minimalno narusavaju cijenu a i vizualni izgled, da jednostavno ne zelim rizikovati bez njih. Plocu stakla ces relativno lako saviti do tocke pucanja, plocu stakla koja na dva kraja ima poprecno zaljepljenu traku stakla - neces.

Ne trebas ispustati svu vodu, dovoljno je da ispustis par cm, toliko da se staklo "izravna", trake lijepis okomito, 1 cm ispod ruba stakla, tako da sirinu trake lijepis na staklo, ako me kuzis, da staklo i traka tvore slovo T..... proguglaj malo euro bracing, slican je princip, samo se ne lijepi na rub okolo, vec samo 2 trake na najduze stranice....

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #13 u: Studeni 17, 2021, 21:40:24 poslijepodne »
Proučit ću po internetu pa odraditi

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #14 u: Studeni 18, 2021, 09:06:11 prijepodne »
Staklo ima priblizno isti modul elasticnosti tj. sposobnost da se nakon deformacije ponovo vrati u prvobitni oblik kao i aluminijum (ca. 70000N/mm2).
Aluminijske profile racunam svakodnevno. Jednostavno nemoguce je ocekivati nikakvu deformaciju usljed opterecenja... Na duzinu akvarijuma od 810mm deformacija od 2mm je sasvim normalna i prihvatljiva. To je moje misljenje. Napon koji staklo moze da podnese, to je nesto savim drugo. Ali Proizvodjac daje garanciju na to (nema sanse da se pusti proizvod u promet bez ''tog'', narocito ne u ovakvim Germanijama - navodim svoj primjer).

Ja postujem naravno i Damirov stav i mogu samo potvrditi da njegov predlog ne moze da skodi i da je ustvari dobar.

Bices u svakom slucaju osiguran i na strani sigurnosti (moja omiljena recenica u statickim proracunima: Izabran za broj veci profil i s tim proracun lezi na strani sigurnosti - Tacka.
Nakon toga niko ne pita vise apsolutno nista... :) )

Ako te bas toliko bocka to i neda ti mira, uradi sto ti je Damir predlozio i prica rijesena...  :)

Zivili ljudi... :pivkan:
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #15 u: Studeni 18, 2021, 09:30:27 prijepodne »
dramis previse.........
ja bih kod juwela prije obracao paznju na stanje silikona nego na debljinu stakla. Da je mislio puknuti sam od sebe, vec bi puknuo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #16 u: Studeni 18, 2021, 22:16:56 poslijepodne »
Sjecam se, davno, 54l juwel je radjen od 4mm stakla, nekima se puhao, nekima nije, isto bez ojacanja, jos imam taj akvarij i nisam imao problema s njim nikakvih.

Ne kazem da ce se ista lose desiti, niti da trebas panicno nesto poduzimati, samo kazem, da ne volim takve stvari, i da ih JA sigurno nebih gledao na svom akvariju.

Sve ostalo je slobodna volja.....  ;)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #17 u: Studeni 20, 2021, 18:10:50 poslijepodne »
Da, malo ga je izdramljeno!  8)
No ajde, neka malo novih postova!  :D
Česta pojava kod tih originalnih kompleta. Ne znači da neće trajat godinama...
Juwel Primo, za razliku od Ria, mislim da nema gornji plastični okvir koji ipak služi kao nekakvo ojačanje.
Da ne pričamo o Aquaelu od 100 litri kaj je napravljen od 5mm stakla...
Daleko najbitnije je stanje silikona.
Najgore je kod starih akvarija kaj su dugo bili na suhom. Stari sasušeni silikon, pa još ak se rade malo veće izmjene vode kad tlak na stranice pada pa opet raste... pa to još dodatno razjebe taj stari sasušeni silikon...
Naravno da su sigurniji akvariji kaj imaju pravilno postavljena ojačanja pri vrhu i pri dnu, al ni ovi nisu baš tak osjetljivi...

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Ispupčenje na prednjem i zadnjem staklu?
« Odgovori #18 u: Studeni 21, 2021, 11:49:40 prijepodne »
Ma nema drame ni straha, silikon izgleda kao da je u odličnom stanju. Za svaki slučaj ću staviti dvi trakice da sam siguran i to je to. A da bi pukao stvarno ne vjerujem jer to ispupčenje 90 posto ljudi uopće nikad nebi primjetilo, problem je što ja previše gledam akvarij 🤣