Ožujak 28, 2024, 17:12:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)  (Posjeta: 78571 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #225 u: Srpanj 11, 2020, 21:04:03 poslijepodne »
Ne sekiraj se!
Htio sam vidit kak to sve skupa izgleda.
Ima algi, al nije tak strašno. Budeš vidio kak će se situacija odvijat.
Vidio sam ja i gorih situacija. Čak i kod sebe doma...  8)

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #226 u: Srpanj 14, 2020, 23:42:50 poslijepodne »
Ne sekiraj se!
Htio sam vidit kak to sve skupa izgleda.
Ima algi, al nije tak strašno. Budeš vidio kak će se situacija odvijat.
Vidio sam ja i gorih situacija. Čak i kod sebe doma...  8)

Ponovo ponavljam, očistio sam svo kamenje i panjeve prije koji dan, pa zato to prihvatljivo izgleda.... Hahaha...🤣

Situacija se prati... Vidjećemo šta će biti....

Ma kao što znate, meni je ovo prvi akvarijum, tako da ja predstavu nemam koliko je to loše ili normalno, sva ta situacija... Ja kad ovu diatomu vidim, ma okrene mi se stomak koliko je ružno sve, ja mislim gotovo je, ode sve...🤣☺️
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #227 u: Srpanj 15, 2020, 00:09:07 prijepodne »
Eto ga na!
On u skoro ponoć razmišlja o akvariju!
Imaš rađe temu "Šta se sluša", a sutra ćemo o akvarijima!  :a045k:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #228 u: Srpanj 15, 2020, 09:30:29 prijepodne »
Moj zadnji pokušaj igranja s biljkama, gnojenjem i pizdarijama još uvijek stoji neočišćen pored radnog stola već mjesecima.  :-X
Čisto kao opomena: Ne daj se Dante u vegetarijansku akvaristiku!  :D :D :D

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #229 u: Srpanj 24, 2020, 00:08:08 prijepodne »
Raja, evo aktivirao ja upravo ovaj DIY kit za CO2... Ma ne može se porediti sa onim JBL bio sranj**, da izvineš... Može i 20 balončića u sekundi ako hoćeš.... Piči k'o ludo... :)
@kniggo živ bio, hvala na sugestiji i linku od ranije... :)

1) Čujte, na koliko mi je dovoljno da podesnim ventil? Na 1 balončić/sek ili nešto drugo? Da li postepeno dozirati ili odmah ovako?

2) Ovdje kod ovoga pitanja mi nemojte vrdati... S obzirom koliko iskustva imate i bili ste i još uvijek ste u ovakvim situacijama... :) Mišljenja su oko ovoga različita, ali eto ja hoću da čujem vaša... 8) Da li tokom noći da ostavljam CO2 ili da ga gasim (imam onaj ispusni ventil dodatni na crijevu, za ispuštanje u prostoriju CO2)? Ili možda samo smanjim protok u toku noći?

3) Smjesa je limunska 200g+600ml vode i soda 200g+200ml vode (onaj standardni recept). Radili ste ovo već vjerojatno, koliko vremenski ovo može da traje, po vašem iskustvu?
« Zadnja izmjena: Srpanj 24, 2020, 00:12:23 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #230 u: Srpanj 24, 2020, 07:56:25 prijepodne »
Nek je sa srećom!  :klap:

1) Čujte, na koliko mi je dovoljno da podesnim ventil? Na 1 balončić/sek ili nešto drugo? Da li postepeno dozirati ili odmah ovako?
Namesti na 1/sec i ne diraj ništa bar 10 dana. Posle možeš vrlo malo da pojačaš ako ima potrebe, zavisi od difuzora. Ako čačkaš napravićeš oscijacije količine CO2 i veliku štetu (provereno). Prati ribe i prati DC. Ribe će ti pokazati kad ima viška CO2 (provereno), a DC napravi sa KH4 otopinom ako hoćeš da ti bude precizniji.

2) Ovdje kod ovoga pitanja mi nemojte vrdati... S obzirom koliko iskustva imate i bili ste i još uvijek ste u ovakvim situacijama... :) Mišljenja su oko ovoga različita, ali eto ja hoću da čujem vaša... 8) Da li tokom noći da ostavljam CO2 ili da ga gasim (imam onaj ispusni ventil dodatni na crijevu, za ispuštanje u prostoriju CO2)? Ili možda samo smanjim protok u toku noći?
Ja ga ne bi gasio niti dirao protok noću. Sa 1/sec ne možeš ništa zeznuti. @kniggo na primer, ne gasi.

3) Smjesa je limunska 200g+600ml vode i soda 200g+200ml vode (onaj standardni recept). Radili ste ovo već vjerojatno, koliko vremenski ovo može da traje, po vašem iskustvu?
Ne znam. Pisali su mnogi ovde o tome ali ne mogu da se setim.

Kakvo je stanje u akvarijumu? Jel se poboljšava situacija? Kad će slike?


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #231 u: Srpanj 24, 2020, 09:29:24 prijepodne »

3) Smjesa je limunska 200g+600ml vode i soda 200g+200ml vode (onaj standardni recept). Radili ste ovo već vjerojatno, koliko vremenski ovo može da traje, po vašem iskustvu?
pa ovisi koliko ga pustas van. Kao i prava boca. Pod uvjetom da ti ne pusta nigdje na spojevima. Kao i prava boca.  :D 2-3 tjedna mozda
Ja ga ne bi gasio niti dirao protok noću. Sa 1/sec ne možeš ništa zeznuti. @kniggo na primer, ne gasi.

netocno, prevelika mi je razlika u ph, kolicina koju trebam danju je prevelika da bi to isto mogao pustati i nocu. Bez obzira na to kaj ja imam relativno duge foto periode.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #232 u: Srpanj 24, 2020, 10:04:12 prijepodne »
netocno, prevelika mi je razlika u ph, kolicina koju trebam danju je prevelika da bi to isto mogao pustati i nocu. Bez obzira na to kaj ja imam relativno duge foto periode.

Evo ga na... Samo ovo sam čekao... Nova komplikacija... 8) :)

Pa šta preporučuješ onda?

Iz tvog posta sam skontao, da ipak noću smanjuješ protok CO2 zbog oscilacija ph koje bi bile prevelike da ostane protok isti kao danju, pošto biljke noću ne troše CO2... Jesam li dobro razumio?

Onda se to svodi na probama i eksperimentisanju i mjerenju ph na osnovu protoka CO2 i treba pogoditi optimalni protok noću, da se ne dogode velike oscilacije ph... Razumio sam dobro ili ne?

Da li je pametno meni sada oko toga eksperimentisati ili jednostavno pustiti na početku ovako konstantno da ide???


2-3 sedmice može znači trajati? To je ok... I ja sam se zeznuo kad sam napisao... Nisam koristio sodu, nego Backpulver (neki prah za pecivo po naški čini mi se) tako je stajalo u receptu koji sam dobio uz DIY kit... :-[
Uglavnom funkcioniše dobro za sada!!!
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #233 u: Srpanj 24, 2020, 10:12:30 prijepodne »
Nek je sa srećom!  :klap:

Kakvo je stanje u akvarijumu? Jel se poboljšava situacija? Kad će slike?

Hvala Aleksandre!

Pa čuj, alge se ne šire, to je definitivno! Čak se možda i ova smeđa krenula povlačiti, ali u to nisam siguran još... Po travi na dnu ima još neke zelene i te smeđe pošasti, ali manje nego što je bilo... Biće i koja slika, dok uspijem samo uhvatiti vremena da postavim... :)

Vidjeću sada kakva će situacija biti sa konstantnim CO2 sljedećih dana, pa dam update...  :)

Ono što sam primjetio, da su mi kozice u zadnje vrijeme počele da budu manje aktivne, da se skrivaju... Na početku ih je bilo po cijelom akvarijumu, sad samo po ćoškovima i među žbunjem... Noću su mnogo aktivnije, to sam primjetio! Vjerovatno ove izmjene vode svaki drugi dan, neki je šok za njih, kao i za puževe... Jedan već treći dan stoji niti pomjerio se nije... Takođe sam primjetio da su samo noću aktivni... Sem ovog što je već treći dan kao kip na jednom mjestu... :rolleyes:
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #234 u: Srpanj 24, 2020, 10:20:11 prijepodne »
pa gle, mjehuric ili dva ne bi trebalo znaciti nista tak da.......nahrani svinje i ne diraj nista.

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #235 u: Srpanj 24, 2020, 10:23:46 prijepodne »
netocno, prevelika mi je razlika u ph, kolicina koju trebam danju je prevelika da bi to isto mogao pustati i nocu. Bez obzira na to kaj ja imam relativno duge foto periode.
Čini mi se sa sam negde pročitao da ti CO2 radi stalno. Možda je to bilo davno ili sam nešto pomešao.
Ja sam izbacio EM ventil i smanjio CO2 na 1/sec, logikom da mi biljke jos uvek ne troše toliko svega (pa ni CO2) jer su skoro posađene i tek počinju da rastu. Cilj mi je da izbegnem oscilacije Ph. Grešim?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #236 u: Srpanj 24, 2020, 10:43:56 prijepodne »
pa uvijek ces imati oscilacije ph. Poanta je samo da one nisu prevelike i jos bitnije prenagle. Ali 1 gore dolje tijekom dana je OK.

Imas onaj sustav od JBL koji regulira ph bas dodavanjem CO2 ali nisam nikad previse ulazio u to kako radi. Mislim, kuzim osnovni princip. Ali mi dodajemo CO2 radi CO2 a ne radi toga da ustabilimo ph. Veliku ulogu igra i tvrdoca vode, ne znam kako je kod vas ali ova ZG pipovaca je beton tak da tu nemas nekih problema sa naglim oscilacijama ali u mekoj vodi to bas i nije tak jednostavno. Uglavnom, ima tu puno vise toga od samo nafrljis bocu i vozi.
ovo bi ti otprilike trebalo reci o cemu pricam



Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #237 u: Srpanj 24, 2020, 10:47:26 prijepodne »
Ja sam izbacio EM ventil i smanjio CO2 na 1/sec, logikom da mi biljke jos uvek ne troše toliko svega (pa ni CO2) jer su skoro posađene i tek počinju da rastu. Cilj mi je da izbegnem oscilacije Ph. Grešim?

Meni se čini da se priča kod nas dvojice svodi na to... :)

Ništa ne eksperimentisati na početku dok sistem ne postane potpuno stabilan, a kasnije... I sa povećavanjem CO2 i sa m/m gnojivom... To je moja logika trenutno... Da li je dobra, vidjecćmo... :roll: -? :D 8)

Namjestio sam odmah sinoć po difoltu 1 mjehur/sek i jutros je tester u već zelenom... Nekih ca. 15-20mg/l ja bih rekao... Sasvim dovoljno...  :)
« Zadnja izmjena: Srpanj 24, 2020, 10:51:08 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #238 u: Srpanj 24, 2020, 11:00:18 prijepodne »
Veliku ulogu igra i tvrdoca vode, ne znam kako je kod vas ali ova ZG pipovaca je beton

U Zagrebu bolje da te neko kamenom pogodi nego da ti zlije kantu vode na glavu!  :D

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #239 u: Srpanj 24, 2020, 11:52:26 prijepodne »
pa uvijek ces imati oscilacije ph. Poanta je samo da one nisu prevelike i jos bitnije prenagle. Ali 1 gore dolje tijekom dana je OK.
Svatam da oscilacije moraju postojati. Samo što ja bez testera nemam predstavu kolike su. Npr. kad povećam na 5meh/sec da li pH padne za 0,5 1,0 ili 1,5. Isto mi važi za prihranu. Da bi znao koliko da dodam nitrata moram znati koliko ih imam.
Dakle, i pored toga što sam hteo po osećaju, sa ovakvim znanjem i iskustvom ne ide bez testera.

U Zagrebu bolje da te neko kamenom pogodi nego da ti zlije kantu vode na glavu!  :D
I kod nas je voda tvrda. Imam drugaricu u vodovodu radi u laboratoriji. Poslaće mi tačne parametre naše pipovače. Nego, za šta bi još mogao da je iskoristim? Mislim na akvarijum.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #240 u: Srpanj 24, 2020, 12:04:56 poslijepodne »
Svatam da oscilacije moraju postojati. Samo što ja bez testera nemam predstavu kolike su. Npr. kad povećam na 5meh/sec da li pH padne za 0,5 1,0 ili 1,5.

Za ovo ti ne trebaju testeri... Na osnovu tvrdoće vode (uslov da je dobiješ od kolegice), boje DC (koncentacija CO2) i ove tabele gore možeš upratiti oscilacije ph... :)

Jeste da je precizno odrediti koncentraciju CO2 bojom DC-a malo zajebano iliti praktično nemoguće, ali okvirno možeš... Tako sam bar ja razumio... -? :)
Ja imam DC od JBL i ova tabela što je kniggo postavio je došla uz pribor...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #241 u: Srpanj 24, 2020, 14:38:53 poslijepodne »

Svatam da oscilacije moraju postojati. Samo što ja bez testera nemam predstavu kolike su. Npr. kad povećam na 5meh/sec da li pH padne za 0,5 1,0 ili 1,5. Isto mi važi za prihranu. Da bi znao koliko da dodam nitrata moram znati koliko ih imam.
Dakle, i pored toga što sam hteo po osećaju, sa ovakvim znanjem i iskustvom ne ide bez testera.

obrati pozornost na razlike u vrijednostima koje svi preporucaju za rezim ovaj ili onaj. Kad jednom dodjemo do toga da su razlike 10% onda mozemo o tome zasto testeri. Do tada, mozes komotno i bez njih.
Ima iznimaka kod nekih osjetljivih vrsta ili salinitet u morskoj i mozda jos ponesto ali kod slatkovodnog biljnog ides sa time da ti je voda tvrda na ovim prostorima i da unutra nemas nis od makro mikro kombinacije. Sto nije istina ali je zanemarivo. Jer uz odgovarajucu filtraciju, kolicinu biljne mase i redovnu promjenu vode to tako i je. Cak i nitrati kao nusprodukt riba ne igraju neku ulogu.
Svjetlo. Svjetlo. Svjetlo. Tu prica pocinje. Ako ga imas dovoljno i uz njega CO2 onda ti prihrana nece biti uzrok nicega. Osim ako je nedovoljna. Ili ti se prolije citava boca.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #242 u: Srpanj 24, 2020, 15:27:42 poslijepodne »
Svjetlo. Svjetlo. Svjetlo. Tu prica pocinje. Ako ga imas dovoljno i uz njega CO2 onda ti prihrana nece biti uzrok nicega. Osim ako je nedovoljna. Ili ti se prolije citava boca.

Evo mene zanima ovaj dio ako je prihrana nedovoljna. Ako i kada budeš imao volje i vremena, da pojasniš malo opširnije to... Šta se u stvari u tom slučaju dešava i zbog čega...?? Kad budeš imao volje... ;)
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #243 u: Srpanj 24, 2020, 15:45:12 poslijepodne »
desavaju se alge....jer bilje nema hrane da moze pratiti razvoji koji mu svjetlo omogucava. Nije da je akvarij sa jakom rasvjetom jednostavan za dovesti u red ali meni se nekako uvijek bilo lakse izboriti u takvim uvjetima nego kod slabe rasvjete. Jer onda imas situaciju da nis ne raste osim algi i ne znam od kuda poceti. Osim dodati jos jednu lampu  :D
A kad ima svjetla i vidis da bilje napreduje a to je ono kaj zelis, ignoriaj alge na pocetku, onda je vec lakse to malo pojacati, smanjiti, igrati se sa trajanjem osvjetljenja. I pratis promjene. Naravno uz uvijet da imas dovoljno otopljenog CO2 i da je dobra distribucija unutar sistema. 

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #244 u: Srpanj 24, 2020, 19:36:28 poslijepodne »
Evo novi detalj... K'o da sve nije bilo dovoljno, sad sam i ovo primjetio... Neke male larve, kao bijeli crvići pojavili mi se u akvarijumu...  Kada se dobro zagledam u njih, vidi se da se kreću... Pa šta bi moglo biti sada to? Nemoguće da je nešto sa biljkama ušlo i da se aktivira nakon mjesec i po? Ili se varam?

U akvarijumu imam samo kozice i tri nerite puža... Jel moguće da su larve od puževa?? Mada jajašca nisam apsolutno primjetio da su polagali...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #245 u: Srpanj 24, 2020, 19:39:52 poslijepodne »
Zaboravil sam kak se zovu, al niš opasno. Inaće se pojavljuju kod previše hranjenja...
Ak hraniš koze nije čudo... Budeju ih ribe stamanile...
Nemoraš se sekirat!

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #246 u: Srpanj 24, 2020, 22:31:38 poslijepodne »
A dobro je onda... Već sam pomislio neki paraziti i razbijam glavu kako sam ih unio....  :roll:

Ma ne hranim ja kozice nešto posebno, tek prije dva-tri dana krenuh ubacivati po koji listić hrane za ribice za njih... Do sada su bar imale dobar meni... Algi k'o u bari bilo...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #247 u: Srpanj 24, 2020, 22:42:50 poslijepodne »
A dobro je onda... Već sam pomislio neki paraziti i razbijam glavu kako sam ih unio....  :roll:

Ma ne hranim ja kozice nešto posebno, tek prije dva-tri dana krenuh ubacivati po koji listić hrane za ribice za njih... Do sada su bar imale dobar meni... Algi k'o u bari bilo...

Nebi se čudio da je do toga.
U kozičnjaku 20-tak + koza i nešto puževa šta mi dobro dođu kao čips za Borisa ubacim svaki drugi-treći dan jednu-dvije granulice hrane za ribe.
Snađu se koze, bez brige budi.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #248 u: Srpanj 25, 2020, 10:15:52 prijepodne »
Ja ponovo imam problem...

Nakon što sam aktivirao DIY kit za CO2, prangija on dobro, ali sam primjetio da svakih nekoliko sati pritisak u bocama opane pomalo i svakih nekoliko sati sam morao ventil pomalo dodatno odvrnuti da bi održao doziranje 1 mjehur/sek...

Kad sam ga pokrenuo pritisak na manometru je pokazivao 2, sinoć oko 1, a jutros oko 0.4... Tu nešto ne štima... Jel' to normalno? I pored svega toga, sinoć sam malo zamućao flaše, ali nikakvu promjenu ja nisam vidio...
Jutros kad sam ustao primjetio sam da je tečnost iz prve flaše sa limunskom uglavnom prešla u drugu flašu... Ne razumijem?? Da li to tako treba? Pa sistem je u pogonu tek treći dan....

Gas još uvijek ide u akvarijum 1mjehur u sekundi, ali sam morao jutros dodatno ventil odvrnuti da bih to postigao...

Da li je moguće da ovaj sistem nema kapacitet toliki da održi 1 mjehur/sek???

Da li je moguće da negdje pušta??? Ako pušta, kako da provjerim to, imate li neki prijedlog?? U kantu sa vodom flaše ne mogu uroniti da bih provjerio curenje na čepovima jer su previsoke, a kanta preplitka... A čepovi su metalni i imaju gumeni dihtung i baš sam ih pritegao... Ne kontam uopšte šta se dešava...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #249 u: Srpanj 25, 2020, 10:36:39 prijepodne »
Napravi sapunicu u nekoj posudi. Četkicom ili sundjerom stavi sapunicu gde godmisliš da može  da pušta (spojevi, ispod čepa i sl.). Ako pušta, pojaviće se mehurovi koji rastu.

Sent from my Samsung Galaxy Smartphone