Travanj 19, 2024, 08:27:17 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: UV rasvjeta, DIY..?  (Posjeta: 9768 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
UV rasvjeta, DIY..?
« u: Veljača 15, 2009, 19:59:57 poslijepodne »
Namjeravam sloziti UV sterilizator i staviti ga na neko mjesto u sumpu ili cak u neku od cijevi koje vode do sumpa ili u povratu.
Izvode na lampe bih zalemio i onda zalio epoxyem ili vrucom plastikom i onda to ubacio u ovu dovodnu cijev u sump.
U mom slucaju, mogu ju jednostavno potopiti u ovu medju komoru u sumpu (slika). Posto staklo ne propusta UV spektar, onda bi utjecaj na ovaj kamen u sumpu bio zanemariv.

U zaruljoteci imaju sterilizacijske lampe, nisu cak ni skupe, a spojio bih ju na prigusnicu iz stedne. Lampa ima UV-c spektar kao i one akvaristicke.

Sto mislite, jel bi to radilo?
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #1 u: Veljača 15, 2009, 21:10:26 poslijepodne »
ne znam bi li se igro sa strujom toliko,vruca plastika sumnjam da bi drzala a epoky bi mogao,ali opet....a da lampu stavis na suho,tj nekako pricvrstis iznad tog srednejg dijela.
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #2 u: Veljača 15, 2009, 22:12:46 poslijepodne »
Radit će sigurno sa epoksijem.....ja jednom probao onako za probu i bilo je ok. UV neonka je bila duga nekih 13 cm i snage 7W (T5). U čipoteci postoje kleme koje točno sjedaju na priključke neonke to sam zalemio i zamazao epoksijem (nisam lemio direktno kontakte neonke). Ali.....20 godina radim sa UV izvorima svjetla do 250W i siguran sam da obično staklo u određenoj mjeri propušta UV spektar i vrlo loše utjeće na razna brtvila, a o očima da ne govorim.
To bi trebalo nekako po meni bolje izolirati (mislim na svijetlo), a i protok vode je na tom mjestu pre jak!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #3 u: Veljača 15, 2009, 22:19:01 poslijepodne »
drago mi cut to za epoxy,ovo ostalo nisam znao,treba nac nesto sto ne propusta,nije se igrat s uv zrakama,ko sto tbf kaze
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #4 u: Veljača 15, 2009, 22:21:34 poslijepodne »
ne znam bi li se igro sa strujom toliko,vruca plastika sumnjam da bi drzala a epoky bi mogao,ali opet....a da lampu stavis na suho,tj nekako pricvrstis iznad tog srednejg dijela.

To mi je i bila prvotna ideja, samo sto ne znam koliko gubim s time sto imam zrak izmedju lampe i vode (vjerojatno ne puno, sudeci po sterilizacijskom uredjaju kod zubara), te koliko gubim na tome sto idem sa reflektorom.
Jer ovi akvarijski sterilizatori tjeraju vodu pumpom direkt preko lampe.


Radit će sigurno sa epoksijem.....ja jednom probao onako za probu i bilo je ok. UV neonka je bila duga nekih 13 cm i snage 7W (T5). U čipoteci postoje kleme koje točno sjedaju na priključke neonke to sam zalemio i zamazao epoksijem (nisam lemio direktno kontakte neonke). Ali.....20 godina radim sa UV izvorima svjetla do 250W i siguran sam da obično staklo u određenoj mjeri propušta UV spektar i vrlo loše utjeće na razna brtvila, a o očima da ne govorim.
To bi trebalo nekako po meni bolje izolirati (mislim na svijetlo), a i protok vode je na tom mjestu pre jak!

Pa nisam znao da imamo tako strucnog covjeka na forumu!  :up:
Znaci: koliko bih izgubio da lapu stavim na suho, a iznad nje reflektor - tj. reflektira li inox lim UVC zracenje?
A sto se tice protoka: sada imam Vedranovu lampu od 11W i na njoj je pumpa od nekih 500l/h. To je, jasno, isti taj protok koji prolazi kroz tu medjukomoru gdje sam ja zamislio ubaciti svoju lampu (u komori je brzina manja jer je povrsina veca).
Zar je to stvarno preveliki protok?

Za oci sam svjestan, za spojeve nesto manje.
Hvala na odgovoru, vjerojatno cu sada ipak staviti UV na onu sivu cijev kojom voda dolazi u sump.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #5 u: Veljača 16, 2009, 22:35:29 poslijepodne »
Za izradu sam koristio:

1x UVC lampa, T5, 8W, - 57 kn
1x kanalizacijska cijev, fi 75, 500mm - 7 kn
2x kanalizacijski chep fi 75 - 2 kn
1x malo pakiranje epoxi smole - 13 kn
1x stedna zarulja 15W - 8 kn
4x klemse - nasao u garazi
1x izolacijska kutija - ima uvijek u garazi
1x euro utikac - garaza je nepresusan izvor
3x pattex patrone vruce plastike 6kn

= 93kn

Na slici su i dva zelena koljena za centralno, ali nije mi odgovarao promjer za akvarijsko crijevo fi 16/12 pa sam odustao od njih. To znaci da sam usao u nepotrebni i nikad prezaljeni gubitak od 3,20 kn.

Izrada:
1. odrezao sam cijev na duljinu 25,5cm. Dobro, blizu toga. Uvijek zaj* kad rucno rezem vece okrugle profile.
2. sa cepova sam maknuo plašt, tako da mi ostane ravna okrugla plocica (prakticki, ne treba kupovati chepove ako imate neku drugu ravnu okruglu plastiku - ja nisam)
3. epoxy dvokomponentnom smolom sam nalijepio plocice na rub cijevi. Kad sam zavrsio, procitao sam upute za epoxy smolu gdje pise da epoxy NE lijepi PolyPropilen. Kanalizacijske cijevi napravljene su od PPa.
3a. plocice su otpale
4. pizdim jer ne znam cime lijepiti polypropilen
4a. neobavezno chatam na MSNu (punoljetna je...)
5. ne znam sto bih radio, pa busim rupe na plocicama, fi 16, jer toliki je promjer lampe T5. Busim rupe na obodu cijevi, fi 12
6. odlucujem upotrijebiti tvrdu akvarijsku cijev sa ulaz/izlaz vode jer meko akvarijsko crijevo fi16/12 taman pase jedno na drugo
7. vrucom plastikom, zagrijanom na najjace uspjesno lijepim plocice i komade tvrde zelene akvarijske cijevi
8. saznajem da se PP uspjesno lijepi lijepilom za auto stakla
9. nemam lijepilo za auto stakla, pa ostavljam kako je, jer se cini dosta cvrstim i molim se Bogu, Alahu i Krišni da ne popusti kada ce dulje stajati u vodi
10. duljina cijevi + debljina plocica su cca 2 mm kraci od duljine staklenog dijela UVC lampe. Lampu namjestam u izbusene rupe i spajam na nju zice klemsama. Van plastive viri cca 1mm lampe sa svake strane cijevi.
11. dijelove lampe koji vire, klemse i dio stakla zalijevam sa epoxy smolom
12. kava sa gay akvaristima

sutra:
12. dijelove lampe koji vire i koji su zalijani epoxy smolom cu jos jednom zaliti vrucom platikom
13. spojiti lampu na prigusnicu iz stende zarulje, izolirati

Achtung, achtung!!
UVC zracenje je stetno za oci i kozu. Pri duljem izlaganjem dobivate drugi horoskopski podznak: ne morate gledat u karte, rak ste.
Pri spajanju struje pod vodom mozete kronicno oboljeti od smrti.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #6 u: Veljača 16, 2009, 23:58:57 poslijepodne »
teehee ti si legenda diy pothvata :up:
a jesi me nasmijo za rezanje okruglih profila ,tj cijevi, i ja uvijek zahebem
ideja mi je vrhunska,ja juce razbijo glavu gdje smjestit neonku,padalo na pamet kuciste od lima,pa zamracit staklo i sl.naravno sve opcije su bile s lampom na suhom.sto se tice vruce plastike ja s njom lijepim cijevi(one zelene) kad pravim izvod iz pregradnog filtera,a tu nekad treba i napravit pravi kut,a nema odgovarajucih koljena,pa samo izrezem u kutniku cijev na dva dijela i spojim.no da ne duzim,zelio sam ti rec da plastika drzi,uvijek oko nje namazem sloj silikona,reda radi i rakodjer i to drzi
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #7 u: Veljača 17, 2009, 08:35:52 prijepodne »
samo da napomenem da da se uv lampa nikako ne koristi u morskoj akvaristici kad je i kamen u pitanju.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #8 u: Veljača 17, 2009, 10:43:12 prijepodne »
teehee ti si legenda diy pothvata :up:
a jesi me nasmijo za rezanje okruglih profila ,tj cijevi, i ja uvijek zahebem
ideja mi je vrhunska,ja juce razbijo glavu gdje smjestit neonku,padalo na pamet kuciste od lima,pa zamracit staklo i sl.naravno sve opcije su bile s lampom na suhom.sto se tice vruce plastike ja s njom lijepim cijevi(one zelene) kad pravim izvod iz pregradnog filtera,a tu nekad treba i napravit pravi kut,a nema odgovarajucih koljena,pa samo izrezem u kutniku cijev na dva dijela i spojim.no da ne duzim,zelio sam ti rec da plastika drzi,uvijek oko nje namazem sloj silikona,reda radi i rakodjer i to drzi

Imas bolju foru za to: napunis tvrdu zelenu cjev sa soli. Uzmes neki blagi izvor topline - rešo ili onaj elektricni dio na štednjaku bitno da nije otvoren plamen jer spali cijev i ruzno izgleda). Lagano zagrijes i svines prstima. Sol unutra sprijeci da se cijev nabora ili krivo deformira..nemas lijepljenja, brze si gotov i jako dobro izgleda.

samo da napomenem da da se uv lampa nikako ne koristi u morskoj akvaristici kad je i kamen u pitanju.

Mislis, UV ne smije osvjetljavati kamen?
Onda ce ovo biti ok.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #9 u: Veljača 17, 2009, 12:39:21 poslijepodne »
Evo, postavljeno u seriju povratnoj pumpi.

Ocjene od 1 do 5:

Estetika: -2.
Sa epoxijem bi to trebalo ljepse izgledati, ali kad ne lijepi onda sam morao staviti puno vruce plastike, za svaki slucaj. Vire zice na sve strane, vidi se izolirka, ove klemse su mi ruzne..

Funkcionalnost: 4
Posto je to lampa od samo 8W, treba dosta slabi protok da paraziti sto dulje provedu uz lampu. Zato sam povrat prigusio do kraja.

Cijena: 5
Cini mi se da je cijena sasvim OK.

Za koga je, dobro je!
 8)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #10 u: Veljača 17, 2009, 16:39:26 poslijepodne »
ma meni je projekt 5,ako se moze sakrit hebo estetiku,a vidis nisam znao za tu fintu sa soli,pokusavao ja tako ali uvijek bi se naguzvala.hvala
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #11 u: Veljača 17, 2009, 19:09:13 poslijepodne »
 :) Dovoljno je kolega dajte index.  :up: :up: :up: :up:
Ove sive cijevi imaš kupit sa završecima na koje dolazi originalni poklopac...na oba kraja....par kuna skuplje. :klap:

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #12 u: Veljača 17, 2009, 19:29:49 poslijepodne »
:) Dovoljno je kolega dajte index.  :up: :up: :up: :up:
Ove sive cijevi imaš kupit sa završecima na koje dolazi originalni poklopac...na oba kraja....par kuna skuplje. :klap:

Joj, da cujem sutra ovu prvu recenicu, bilo bi to odlicno.. :)
I mislio sam da ima nesto slicno tome, kao produzetak ili spojnica, al nije bilo, a taman sam u spicu uletio i nisam mogo ni prema gradu ni od grada.
Napravit cu bolje drugi put.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #13 u: Veljača 17, 2009, 20:28:16 poslijepodne »
e i meni je najsladje cut ovu prvu recenicu,nisam odavno
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Leon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 323
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Šibenik
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #14 u: Veljača 17, 2009, 22:23:18 poslijepodne »
S obzirom na horoskopski znak, jel postoji mogućnost zračenja kroz zelenu cijev od ulaza i izlaza? Inače,hebeš estetiku bitno da funkcionira  :klap: :up:
Šibenik/HR

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #15 u: Veljača 17, 2009, 23:33:28 poslijepodne »
e i meni je najsladje cut ovu prvu recenicu,nisam odavno

Ajde, ajde, past ce valjda i koji ispit uskoro (umjesto tebe!)  :up: :up:

S obzirom na horoskopski znak, jel postoji mogućnost zračenja kroz zelenu cijev od ulaza i izlaza? Inače,hebeš estetiku bitno da funkcionira  :klap: :up:

Evo, bas bacih oko i mogu ti reci da manje svjetla izlazi iz te moje sprave nego sto je izlazilo iz Vedranovog, Atman sterilizatora, pa je to valjda prihvatljivo.  Manje su rupe, a i crijeva su zelena.
No cak i da vise izlazi, nije to problem ukoliko ne buljis izbliza u to(privremeno ili trajno slijepilo) ili se ne suncas direktno pod takvim svjetlom (kao i Suncevo UVA i UVB zracenje..prvo opekline, s vremenom moze doci do raka). Kod mene moze biti jedino problem ako mi to svjetlo koje pobjegne osvijetli zivi kamen, koji ce onda postati samo kamen.

Nisam naisao na to koji materijali propustaju, a koji ne propustaju UVC spektar, jer u raspravama na netu svi otpisu UVC spektar kao nesto sto ne postoji na Zemlji, jer ga ozonski omotac ne propusta, pa se uglavnom bave filtriranjem UVA i UVB spektra. Svejedno, cini mi se da sam negdje procitao da UVC zracenje nece proci kroz obicno staklo i kroz pleksiglas(tj polimer poput mojih ulaza/izlaza), ali da prolazi kroz kaljeno staklo.
Ako netko zna tocnije, neka napise..a ja mozda uspijem iskopati kakve biljeske o tome.


Inace, danas poslijepodne je popustio spoj vruca plastika - tvrda zelena cijev, tj ulaz-izlaz. Malo je kapalo, ali sam natopio cyanofixom i sada je ok. Ostali spojevi drze.  :up:
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #16 u: Veljača 17, 2009, 23:38:04 poslijepodne »
haha :D
a zao mi sto je popostio spoj,ja stvarno nisam imo problema osim kad bi upotrebijo silu.sto se tice propustanja,znam da postoje folije koje ne prpoustaju uv spektar mozda da probas s onom kuhinjskom
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #17 u: Veljača 17, 2009, 23:46:52 poslijepodne »
Ma mislim da nema potrebe, to sto izlazi je stvarno jako malo, cak i ovaj dio koji osvjetljava vodu ne prodje do dna.  :up:
 :nuclear:
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #18 u: Veljača 21, 2009, 21:10:09 poslijepodne »
Ja bi to laički napravio: omotaš prozirni šlauh oko svijetla u recimo dva sloja i nipta ne pupta. Tamotaš u alu foliju i stvar riješena?? ili ne??

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #19 u: Veljača 21, 2009, 21:40:31 poslijepodne »
Ja bi to laički napravio: omotaš prozirni šlauh oko svijetla u recimo dva sloja i nipta ne pupta. Tamotaš u alu foliju i stvar riješena?? ili ne??

Zao mi je kolega, vidimo se na iducem roku. :D
To prigusuje ili blokira UV spektar, pa nis ne bi postigao.

Nekidam me kolega poducio (tnx!):
Kristalno staklo je posebno staklo od kalcijeva dioksida kojem se dodaje olovni oksid i ono propušta čitavi UV spektar. Kaljeno i obicno staklo prigusuju UV svjetlo.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline akvarista-zg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 45
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #20 u: Ožujak 12, 2009, 19:38:35 poslijepodne »
ma ja mislim da se to da bolje izvest....slijedi uskoro moja varijanta..

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #21 u: Ožujak 12, 2009, 20:10:40 poslijepodne »
ma ja mislim da se to da bolje izvest....slijedi uskoro moja varijanta..
super , samo pozorno prati da ne bi bilo ko s kamenjem :D :D
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #22 u: Ožujak 12, 2009, 21:55:12 poslijepodne »
ma ja mislim da se to da bolje izvest....slijedi uskoro moja varijanta..

Pih, da se ja misa bojim, nosio bih macketinu pod rukom.. :D
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #23 u: Ožujak 12, 2009, 22:08:54 poslijepodne »
[quote author=Teehee
Nisam naisao na to koji materijali propustaju, a koji ne propustaju UVC spektar, jer u raspravama na netu svi otpisu UVC spektar kao nesto sto ne postoji na Zemlji, jer ga ozonski omotac ne propusta, pa se uglavnom bave filtriranjem UVA i UVB spektra. Svejedno, cini mi se da sam negdje procitao da UVC zracenje nece proci kroz obicno staklo i kroz pleksiglas(tj polimer poput mojih ulaza/izlaza), ali da prolazi kroz kaljeno staklo.
Ako netko zna tocnije, neka napise..a ja mozda uspijem iskopati kakve biljeske o tome.

[/quote]

UV-C ti propsuta kvarcno staklo, a obicno staklo "skoro" ne propusta nista cak mi se cini da oni njemacki UV sterilzatori imaju vanjsku tubu od obicnog stakla, pa kad ukljucis sterilzator svijetli cijela soba.

Svaka cast na trudu, ali jel ti nije bilo jeftinije i sigurnije kupit neki tvornicki model UV sterilzatora koji ide u sump sa pumpom  ili onaj vanjski sto se spaja na pumpu

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: UV rasvjeta, DIY..?
« Odgovori #24 u: Ožujak 12, 2009, 22:24:18 poslijepodne »

UV-C ti propsuta kvarcno staklo, a obicno staklo "skoro" ne propusta nista cak mi se cini da oni njemacki UV sterilzatori imaju vanjsku tubu od obicnog stakla, pa kad ukljucis sterilzator svijetli cijela soba.

Svaka cast na trudu, ali jel ti nije bilo jeftinije i sigurnije kupit neki tvornicki model UV sterilzatora koji ide u sump sa pumpom  ili onaj vanjski sto se spaja na pumpu

Nikako! Citav sterilizator je izasao 90 kuna, a da se nisam zeznuo sa epoxy smolom (i zelenim koljenima), izaslo bi me i manje. Najjeftiniji sterilizator dodje oko 400 kn kod nas, pa cak se i na Vogelu ne prodje puno jeftinije.

A sto se sigurnosti tice, sve je to dobro zaliveno plastikom i epoxy smolom, pa nemam straha od struje.
Na kraju je ispalo da je slaba tocka spoj ovih zelenih cijevi tj ulaza i izlaza - tu slini, ali dok to stoji nad sumpom, svejedno mi je.
Istina, ne bih to bas posudjivao okolo, jer toliko siguran u nju nisam.. :$

Da radim ponovno, stavio bih taj ulaz i izlaz na istu stranu oboda, a ne ovako na suprotne strane.

Al pricekajte sterilizator akvariste-zg, ta je ispala predobro, i daleko je sigurnija nego moja!
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!