Travanj 23, 2024, 17:24:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Svrha podforuma diskusa  (Posjeta: 7037 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Svrha podforuma diskusa
« u: Ožujak 27, 2014, 23:15:52 poslijepodne »
Ponukan citanjem ovog podforuma,moram napisat sta mislim a i znam da nisam jedini...iako nakon svakog ovakvog posta ide drvlje i kamenje "iskusnih diskusara" po onom kaj otvara temu al eto...
Naime,ovdje prakticki ne mozes postavit pitanje,pogotovo neiskusni,a da te oni koji kao sve znaju ne saspu u uvredama i prilicno glupim komentarima i posalju da se vratis "gupyma"! Gledajuci takve postove,takvi upiti su dobili svega par komentara,osim nekih koji su se morali debelo nazivcirat da dobe koliko toliko suvisli odgovor...podforum se sveo na to da,vidi me kakve imam ribe!! I nepregledne beskorisne komentare,bravo,divno,krasno,carobno itd...a da o slikovnim znakovima da ne govorim!
Mislim da se ljudima treba puno vise pomoc nego hvalisat samoga sebe kako sve znam!
Takodjer nepregledna prepucavanja oko nabave ribe i ko ima bolje! Time su otjerana tri clana foruma koji jedini i imaju ribe za nabavu! Cro-cop vise ni ne zeli svoje ribe prodavat,fishboya nema na forumu jos od nove godine...ivica isto je maksimalno prorijedio nabavu...uglavnom vecina riba kod nas su od njih,a ovakva prepucavanja na forumu su dovela do toga da kod nas prakticki ne mozes nabavit kvalitetnu ribu....
I naravno,da se mene toliko izvrijedja oko mojih riba ne bi ni ja ih ovdje prodavao!
Na pocetku ovog foruma o diskusima nije bilo ovako,ali silni beskorisni komentari su doveli do ovog


Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2014, 23:40:25 poslijepodne »
Ljudi nemaju novca za zivot a ne za ribe,kome da se ribe mrijeste??? Nije stvar pisanja nego placanja :D

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2014, 23:54:15 poslijepodne »
Dobro znas i kuzis da ovdje uopce ne govorim o novcima...osim toga znas koja je cijena diskusa kod nas...sto se nabave tice govorim da oni koji ih uzgajaju ne zele vise tu ih niti nudit...i zato kod nas se gotovo dobra riba koja kosta citavih 200 kn nemoze niti nabavit jer ih ovi nedaju,a nakon zadnjih 7-8mj ovog podforuma ne bi ni ja...ali nabava ribe nije jedina tema ovog posta niti jedina problematika

Nadam se da ce ovo sto si ti uspio.rijesit s udrugom pokrenut stvar na bolje...

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2014, 00:01:14 prijepodne »
Pa evo,da podkrijepim svoj post,na cijelom forumu,sto se tice direktno riba,jedino kod ovog podforuma se zna desit da po 10-15 dana nema nituo jedinog komentara u niti jednoj temi...a kao diskusi,globalno najatraktivnije  akvarijske ribe...pogledaj ciklide podforum,stalno se nesto pise,a nije stvar u ribama nego u suvislim i konkretnim odgovorima,cega ovdje toga nema...i naravno da ljudi tamo s gustom sudjeluje
Tu dodjes kad oces da te neko dobro nazivcira

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2014, 00:05:49 prijepodne »
I opet ako cemo o novcima,pogledaj morski podforum,stalno se pise a ne mozes usporedit cifre morske akvaristike i diskusa...oces opet ciklide,prosjecno netko ima 6-8 boljih diskusa,a ciklida po 40...cijena je tu negdje! A tamo se pise!!

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #5 u: Ožujak 28, 2014, 00:56:47 prijepodne »
koliko ljudi trguje morskim ribama i organizmima a koliko diskusima,pitaj Ivicu da li mu se isplati mrijestiti, 3 kupca za 5 riba se javi u 2 mjeseca a brojilo vrti i struju i vodu svaki dan.Koliko se tema otvara za diskuse ima 4 teme novo otvorene,ja sad radim na udruzi i sve sam manje ovdje odi na fb diskusari,pa ces vidjeti koliko tema odgovora i svega se vrti,jednostavnii i brzi nacin komunikacije,ovdje dok  dobijes odgovor pougibaju ribe.Znaci  ovaj podforum je vezan direktno za diskusare,ali ne zelimo i ovako jadnu scenu jos vise razvodniti otvaranjem vlastitog foruma i ponavljati se kao papagaji.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2014, 01:00:35 prijepodne »
druga stvar sto si napisao da netko od novih bude popljuvan od strane nekoga tko zna vise,nije istina,ali ne mozes biti ok,ljudi nabave kupe nesto,a prije toga se nisu informirali i stave karikiram zlatnu ribicu i diskusa skupa i sta bi svi trebali rec da to ti je super da netko ne bude uvrijedjen.Ne nego se moze reci prije nabavke si trebao malo goooglati ili pitati,a ne sad kad imas problem.
netko jebio napisao temu hitnooo,pa ispod toga opet hitnooo,pa opeta sve je moglo u jednu temu i navesti naslov pocetnik sa diskusima.Mislim da je to cak i napisao netko od moderatora.Ali nebitno jos nisam dozivio da netko nije dobio pomoc a da ju je trazio.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #7 u: Ožujak 28, 2014, 01:05:38 prijepodne »
Ja kad sam pocinjao nisam imao koga ni pitati ni gdje procitati,pa sam uspio,ali bilo je i pomora riba i lijecenja i gresaka ,a u danasnje vrijeme u google upises problem i on kaze rijesenje.Ali ljudi pitaju nest vec 100x negdje napisanoa sad ta lijenost je neka druga prica,sto se ne da nekome traziti.Spamova po svim temama imas koliko te volja,zato vecina i ne cita,nego traze konkretno rjesenje.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #8 u: Ožujak 28, 2014, 01:16:30 prijepodne »
diskusari trenutno broje 192 clana sa ovim trenutkom,jucer je otvoreno 6 tema i na svakoj ima  odgovora,kako sam naveo brzi nacin komunikacije,savjet odgovor brze dobijes,komentira vise ljudi itd itd....

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #9 u: Ožujak 28, 2014, 01:30:33 prijepodne »
A govorim o ovom podforum a  ne facebooku...naravno da mozes na puno strana nac prije korisne stvari,kazem da ovdje prije izgubis zivce nego dobijes pravi odgovor! A i oni su jako sturi,pa vidim kaj citam! A nije uvijek bilo tako...i ne govorim o drugim sajtovima nego ovom upravo ovdje! 

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #10 u: Ožujak 28, 2014, 01:34:57 prijepodne »
Ponasanje odredjenih je otjeralo mnoge,a sad da li ce se tko od tih vratiti i pisati ovdje pitanje je?Odredjeni su odbili moj clanak o discusima drugi su bili sretni njime.Teme koje su otvorene pomogle su mnogima,kraj ovih koje si naveo ima jos ljudi koji mrijeste diskuse.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #11 u: Ožujak 28, 2014, 01:40:36 prijepodne »
Kazem ti usporedbu i zasto ljudi tu ne pisu,znaci na diskusarima u svakom trenu imas diskusara online ovdje nemas,tamo odgovor dobijes za 1min tu ga cekas 6 sati dok se nekome omili da napise 3 recenice.99% toga je receno samo treba pronaci,ali lijenost je taj kamen preko kojeg se pada.Ne zelim se uplitati ali stranica 3 ovog podforuma jedan clan otvori 3-4 teme i u svakoj 3 odgovora.

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #12 u: Ožujak 28, 2014, 01:43:35 prijepodne »
Upravo o tome i pricam...

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #13 u: Ožujak 28, 2014, 01:53:53 prijepodne »
Dugo te nije bilo onda jer takva je situacija duze vrijeme,pogledaj rubriku na portalu akvarij mjeseca,samo scape akvariji,nema ciklida,nema diskusa,odnosno  bolje reci vecina da se ispravim znaci da smo zapostavljeni cjelokupno,a ono na 3 stranici da je jedna tema bilo bi vise odgovora i lakse bi bilo ista pronaci i nauciti.

« Zadnja izmjena: Ožujak 28, 2014, 01:59:19 prijepodne od mbogdan »

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #14 u: Ožujak 28, 2014, 02:05:27 prijepodne »
Tocno,a da bi se to ispravilo onda vjerojatno admini moraju uvest reda u komunikaciji u postovima i stat prije na kraj potpuno besmislenim komentarima JER LJUDI ODLAZE s ovog podforuma koji je prije bio jako dobar!

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #15 u: Ožujak 28, 2014, 02:11:21 prijepodne »
ima nesto  i u tome,a i vecina koje ja znam nemaju vise bas vremena,jer je borba,eventualno dodju i procitaju i to je to ;)

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #16 u: Ožujak 28, 2014, 02:13:48 prijepodne »
Da i jos jedna stvar,stotine slika po temama,ispod opet hrpa beskorisnih komentara divno krasno i slicno,a tema DISKUS  GALERIJA zadnji put postana u prvom mjesecu!? Pa cem onda sluzi?!

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #17 u: Ožujak 28, 2014, 02:16:24 prijepodne »
da svi mi skupa vidimo sto smo razje :-X

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #18 u: Ožujak 28, 2014, 08:23:28 prijepodne »
Citam, i slazem se, djelomicno s jednim, a djelomicno sa drugim.


Po meni, stvar je ovakva; 

Ja sam prije dvije godine krenuo sa diskusima. Pola godine prije nego sam nabavio prve diskuse sam isprintao stotine stranica literature, stavio u bookmarks brdo tema o diskusima i malo po malo ih proucavao. Diskusima sam osigurao najbolje uvjete koje sam mogao. E tad sam kupio ribe. U temi sam popratio sve moguce sto sam radio, i koje sam probleme imao sa ribama, kako sam ih rijesio, i sta sam radio da ih ne ponovim.

Ako bi bilo koji pocetnik sjedne sugavih pola sata na forum, otvori samo moju temu, vec ce naci odgovore na 90 posto pitanja koja se svakodnevno postavljaju. Ono sto se dogadja je ova prica; Odem u pet centar ili slican ducan, vidim diskuse, i kupim ih. Dodjem doma, i onda problemi? Pa kako? Imam akvarij 100 litara koji je puno veci od 3 mala diskusa koje sam kupio, i filter 1200 l/h (sa pola litre filter medija), i imam problema sa diskusima. Idem pitat na forum zasto.    :klap: :klap: :klap:

Onda se javi 5  diskusara koji su osigurali prave uvjete ribama i nazafrkavali se ko kreteni s time, i opet su nekad imali problema, i uspjesno su ih rijesili, a nitko ih u nijednom trenu nije uvrijedio, vec im s voljom pomogao, JER JE VIDIO DA SU SE RASPITALI, PROCITALI POKOJU TEMU i OSIGURALI NESTO OSNOVNO ZA DRZAT DISKUSE

Ljudi ocekuju slijedece: Dofurat cu doma par riba o kojima nemam blage veze, puknut cu ih s gupijima i molijima u 100 litara jer su gupiji i moliji tu sretni. Onda kad nastane problem, onda ide direktno otvorit temu sa nazivom, HITNOOOOO,  sta ne valja?

Pa ne valja to sto nisi prije toga PROCITAO temu u kojoj neki diskusar uspjesno drzi diskuse, i procitao sta je proso da ih uspjesno drzi, te u kojim uvjetima ih ima.

Kad osiguras te uvjete, i kad budes imao problema, e onda pitaj, i nitko te nece blatiti, nitko te nece uvrijediti, vec ce ti se uredno pomoci, ako pokazes da imas volju.

Ja nisam nikad nikog uvrijedio, nisam nikad nikom poklopio, i bez problema sam dijelio na forumu sve vezano uz svoje diskuse, uz probleme na koje sam naletio i slicno.

Ovo gore napisano ne znaci da svi trebaju imat iste akvarije, vec se treba orjentirat se po onome sto netko uspjesno drzi, osigurati barem priblizno, ili najbolje moguce za ove ribe.

Ja sam nedavno prodavao nekoliko riba, i prije nego sam bilo koju ribu prodao, pitao sam novog vlasnika dal drzi diskuse, ili u kakvih uvjetima ce ih drzati. Ako sam na bilo koji nacin sumnjao da je to 100 litara akvarij gdje BEZ PROBLEMA STANU 3 diskusa, moja riba nije isla u  taj akvarij, JER SE COVJEK NIJE informirao.

ALI, da me taj isti covjek prije toga pitao sto moze napraviti da osigura ribama najbolje uvjete, reko bih mi moja iskustva, i bez problema bi mu prodao ribe ako bi to osigurao.  Nebih ga vrijedjao jer je pitao.

Problem kod ekipe je slijedeci, i to je JEDINI razlog zbog kojeg budu uvrijedjeni. Postave pitanje kako pomoci diskusima, i kad im se odgovori da treba ogdovarajuci akvarij, odgovarajuci filter i grijac i odgovarajuce ribe drzat uz diskuse, onda se oni uvrijede jer kao nemogu svi imati velike akvarije, skupe filtere, i neznam sta. E pa, dragi moji, sta se kupili diskusa ak ga nemate gdje staviti ili mu nemozete osigurati barem minimalne potrebne uvjete??

Sto se tice fejsa, i udruge, i tamo se povremeno javi netko ko je odlucio drzati diskuse, nabavio preko frenda par krzljavih riba, i puknuo ih sa malawcima (karikiram) u akvarij jer lijepo izgleda ta kombinacija.  Nitko ih ne vrijedja ukoliko  su spremni malo poslusat nekog iskusnijeg. A ako se jave sa stavom, sta ces ti meni govorit da mi akvarij ne valja, i slicno (a takvih mogu odmah par nabrojat tu na forumu), e onda se biti fino izvrijedjan.

Ko sto sam reko, nisam jedan od ovih koji bi blatili nekog ako nezna, ali bez problema bih mu par dobrih reko ako i nece naucit.

Pri svemu navedenom, slazem se sa dossierom vezano uz kamenovanje i slicno nekih clanova, i bilo bi puno vise pisanja da se to ne dogadja.  Jednostavno je svakakvih ljudi na forumu, al svejedno, ovi koji ovako naglo nastupaju sa uvredama vezanih uz nove clanove, nove diskusare i slicno, morali bi se malo suzdrzati, ili barem biti upozoreni od strane nekog viseg na forumu. 


Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #19 u: Ožujak 28, 2014, 09:17:24 prijepodne »
Da,tocno je sve to si napisao,tu ipak ima par ljudi koji ce sa strpljenjem odgovorit...a i to da ima onih koji ne zele prihvatit savjet nego i dalje po svom...al u globalu kad,mi kaj smo duze tu,kad vidim kolko je kvalitetnih i dobrih diskusara otislo s ovog podforuma govori cinjenicu da odlazi polako kvragu...a tu su admini da spase stvar....
Sto se tice drugih sajtova,je ima,ih,ko zna kak ce i oni izgledat za neko vrijeme...al ipak je ovo maticni sajt akvaristike i drzanja diskusa pa dajte onda nesto napravite!

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #20 u: Ožujak 28, 2014, 09:43:15 prijepodne »
Generalno ste u pravu, ali ima i stvari koje ne stoje.

Po meni je generalni, sveprisutni problem pogorsanja medjuljudskih odnosa prouzrokovan kojekakvim spletovima zivotnih okolnosti i karakterom pojedinca.
Isto tako ekonomska situacija ne pomaze nikome...

Slazem se sa vama u tome da uvek ima ljudi koji su voljni pomoci, ali i u tome da dosta novih clanova (pricam generalno o forumu, ne samo o ovom podforumu) ne cita dovoljno vec pita pitanja vec prozvakana puno puta. Najcesce pri tome i dobiju savet da pretraze forum, sto naravno ne prihvataju svi.

Mislim da se diskusari kao zajednica trebaju aktivirati na forumu i svakako mislim da je pozitivna stvar to sto se radi na www.diskusari.org .

Koliko sam ja primetio nije ovaj problem sad nastao, nego je prisutan vec jedno vreme. Dobar primer "zainteresovanosti" i mogucnosti ljudi je i primer predavanja H. Blehera na zadnjem AkTer-u.
I sam zalim sto nisam bio na istim, ali izdatak od 400-500kn jednostavno nije bio opcija u tom periodu.

One stvari sa kojima se ne slazem su te da su diskusari zapostavljeni na forumu. Vise mi se cini da su se nekako sami povukli i da su tome pridonele neke medjusobne razmirice, od kojih imam osecaj neke vuku korene iz privatnog vanforumskog zivota.

U rubrici akvarij meseca zadnja dva akv su ciklidni i to je predzadnji sa diskusima od jurice75, tako da to ne stoji.

A ovo sa upozorenjima moderatora - trudim se pravovremeno reagirati na bezobrazne i grube komentare, ali svi smo ljudi i nekad se nesto previdi i zato je i stavljen gumb "Prijaviti moderatoru".
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #21 u: Ožujak 28, 2014, 09:52:22 prijepodne »
Nisam ni mislio da je ovaj podforum zapostavljen nego ljudi odlaze jer imaju pametnijeg posla nego se tu nervirat...podforum tipa ciklida,biljnih akvarija,aquascapinga,morske akvaristike,uzgoja riba je upravo ugodno za citat i brdo informacija u kratkom periodu se sazna,za razliku od ovog podforuma...evo u prvih 15 tema izvucite 10 korisnih info a imas za citat ohoho,znaci gubljenje vremena...

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #22 u: Ožujak 28, 2014, 16:02:51 poslijepodne »
Dossier,di si ti bio dok je grmilo :D :D :D
Ne znam za koga se zalažeš,"ludi imaju problema,a ne pomogne im se......",pa pogledaj temu iščašila mi zlatica trepavicu i slične-30000 hitova,5000 postova,-pogledaj naše teme-tu i tamo nešto
Ovo što Zli kaže je istina,malo bolje pogledaj tko se javlja generalno na forum i sa kakvim temama
Ja samo znam da ćemo svi iz ovoga izaći bolji i stariji :D :D :D

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #23 u: Ožujak 28, 2014, 17:22:23 poslijepodne »
Pa to je i cilj ;)

Offline Clio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 157
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Svrha podforuma diskusa
« Odgovori #24 u: Ožujak 28, 2014, 20:24:43 poslijepodne »
Još nešto!Pogledaj koje uvijete zahtijevaju diskusi,a koje malwi i ostali ciklidi,pa onda piši o ostalim ciklidima,onda kako se razmnožavaju ostali ciklidi ko kuga,a pokledaj uslove uzgoja diskusa.Nemoj pljuvat po nećemu što nisi probao i kako se kaže diskus nije riba kojoj baciš jest i čao žurim tu ribu treba promatrat jer ak ju krivo pogledaš već je bolesna zato molim psssssst o diskusima više.