Svibanj 16, 2024, 06:41:09 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: filter za vrtno jezerce  (Posjeta: 8517 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #25 u: Travanj 04, 2013, 13:29:42 poslijepodne »
Barem 100 litara, ako staviš i 500 nije previše. Što je veći filter bolje filtrira vodu.

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #26 u: Travanj 04, 2013, 21:56:51 poslijepodne »
Mislim, da smo o filtrima za vrtna jezerca več negde na ovom forumu pričali ali ipak još jednom - najbolji je filter kojeg si uradiš sam.

Svatko tko je barem malo upoznat s alatom, može proizvesti kvalitetan filter kot kuče. (Vidi skicu)
500l plastična kad je  sasvim uredu,. može se dobit za male novce.
Kao filter materjal ja preporučujem filtrirnu vatu i modru spužvu.

Nakon određenih normi trebao bih imat filtrirnog materjala  najmanje 10% od ukupne vode u ribnjaku.

Bit filtra je:

Voda ide iz ribnjaka pomoču pumpe (postoji i  bolja varijanta  filtra gdje voda teče slobodno iz ribnjaka u filter) pumpa vodu tera  u filter  na vrhu, a  iznad filtrirnog materjala mora  biti trajno barem 15 cm vode, nakon čega slijedi sloj 5cm plave spužve iza plave spužve dodže filtrirna vata, koju nesmeš naložit na tesno nego lagano, da ima izmedžu nje što više vazduha.

Na dnu staviš plastičnu mrežicu koju uz pomoć nekoliko kamenja podigneš 5cm od dna,  prazan prostor na dnu filtera  povećava protok, sa time sprečiš skupljanje prljaštine na dnu.
Izlaz  iz filtra je na samom dnu,na izlaznu cijev staviš ventil sa kojim možeš regulirat protok.
.
Na kraju nesmeš zaboraviti takozvani "iberlauf" cijev koja se nalazi iznad cijevi koja dovodi vodu u filtar. Ovo crijevo je preusmjereno  natrag u ribnjak, u normalnom radu ovaj iberlauf nije u funkciji , trebamo ga samo u slučaju kad   filterirni materjal ne propušta više vode, jer je previše prljaštine se skupilo u njemu propusnost se  smanji i tad voda proteče nazad u ribnjak kroz ovu cijev.

Filter  se ne čisti cijelu  sezonu, po potrebi se čisti samo  gornju plavu spužvu, vatu promeniš svaku godinu u prolječe, kad život u ribnjaku počinje iznova.



Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #27 u: Travanj 05, 2013, 08:32:49 prijepodne »
Kako održavati 15cm vode iznad filter mase?

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #28 u: Travanj 05, 2013, 12:43:26 poslijepodne »
hvala, ovakav još nisam našao.... mahh sve meni ko početniku to prekomplicirano... budem stavio 3 kante, u 1.kamen potočni u 2.grubi materijal (od krumpira vreća ili tako nesto ) i 3.fini materijal neš kao vata, jer sam vidio da to dobro funkcionira,......

i još pitanjce... jel bolje da pumpa vakumira ili da gura vodu ( znači da je ulaz u "kantu" s donje strane a izlaz gore...) ili je bolje da je ulaz s gornje strane pa da voda pada dole? pozz

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #29 u: Travanj 05, 2013, 14:12:17 poslijepodne »
Ulaz je uvijek odozgor, a izlaz zavisi kako konstruiraš filter. Među postovima imaš i jednu i drugu shemu.

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #30 u: Travanj 05, 2013, 18:18:42 poslijepodne »
Ulaz je uvijek odozgor, a izlaz zavisi kako konstruiraš filter. Među postovima imaš i jednu i drugu shemu.

Istina, uvijek izgora, jer voda uvijek ide na dole i vlastitim padom, a ako je moraš terat na gore, filter če se brzo zaprljat, smanjičeš moč pumpe......

U shemi filtra ne staviš na donji  deo ništa - kojih  5 - 10 cm, i to baš zbok toga da može voda ovde slobodno izlazit, ako staviš na najnižu tačku koji filtrirni materjal, prvo če se tu oprljat - i to toliko da moraš porušit filter, oprat ga i na novo složit.
Ako češ imat filter veličine barem 6% okupne količine vode u ribnjaku, nečeš trebat cijelu godinu čistit filter - i nesmeš ga.

A ako češ radit manji filter očekuj same probleme - prljava voda, uginule ribe,.....dakle što veči je filter što bolje, jer u večem se useli više mikro organizma i bakterija - to su radniki koji čeju radit za ribnjak, a u više filtrirnog materjala če se naselit više radnika, a obično više radnika obavi više posla nego manje radnika - obično.

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #31 u: Travanj 06, 2013, 13:19:39 poslijepodne »
nista, ekipa najjači ste, i hvala na svemu, dan-2 poslie 1.maja dok malo dodem sebi, počinje kopanje i priprema, pa ako ste "za" nabacim koju sliku..još jednom puno HVALA :)

Offline Paddy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 117
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zaprešić
  • bez alata nema zanata
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #32 u: Travanj 06, 2013, 22:18:28 poslijepodne »
5-10% od ukupne kubikaže jezerca :),naravno što veča to bolja ;)

Offline Paddy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 117
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zaprešić
  • bez alata nema zanata
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #33 u: Travanj 06, 2013, 22:22:37 poslijepodne »
zabunom napisao odgovor zanemarite

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #34 u: Travanj 07, 2013, 20:24:38 poslijepodne »
zabunom napisao odgovor zanemarite
don't worry ;)

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #35 u: Travanj 08, 2013, 10:11:14 prijepodne »
Ovdje su ti tri sheme pa ti vidi koja ti najviše odgovara.


Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #36 u: Travanj 08, 2013, 10:21:50 prijepodne »

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: k:filter za vrtno jezerce
« Odgovori #37 u: Travanj 08, 2013, 10:33:59 prijepodne »
Jednu stvar sam zaboravio kod sheme 1. U koliko se zaštopa filter masa voda će početi curiti preko gornjeg ruba filtera, pa moraš dodati još jedan izlaz da bi voda ipak otišla u izlaznu cijev. Evo skica kao dodatak na shemu 1.

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #38 u: Travanj 08, 2013, 17:58:41 poslijepodne »
aaaa koiman najjači si :) budem shemu 2, pumpa od 3900l/h, i bačva 150-200l.. molim te kad uhvatis vremena reci mi što si stavio od medija u svoj filter i kojim redoslijedom :) hvala

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #39 u: Travanj 08, 2013, 18:54:07 poslijepodne »
I ja imam šemu 2, iako razmišljam o novom sistemu koji bi uključio shemu 1 i još nešto drugo, ako to složim i bude radilo obzanin ću to na forumu. U filteru imam drobljeni zidarski blok (mislim da sam ovo već pisao) i mrežu koja se koristi kao zaštita stabala voća od ptica. Dolje je blok, iznad je mreža, kojoj pristiskom možeš mijenjati gustuću. Kod mene dobro radi. Uz to imam i protein skimer i UV lampu.

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #40 u: Travanj 08, 2013, 20:46:29 poslijepodne »
čemu služi skimer i koja je cijena? a gdje si uv lapu stavio? prije filtera ili u filter negdje'

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #41 u: Travanj 08, 2013, 21:28:33 poslijepodne »
čemu služi skimer i koja je cijena? a gdje si uv lapu stavio? prije filtera ili u filter negdje'
Skimmer skuplja smeče sa površine vode u jezercu, a mene zanima dal ima svoj filter i pumpu ili je spojen na filter jezerca ?

Oprostite na uletu, ali eto i mene zanima  :-[

Meni se sviđa shema br.2, ali me zabrinjava čiščenje, jer moraš raskopati filter kako bi očistio krupni filter materijal koji je na dnu.
Zapravo me zanima, koliko se često filter mora čistiti ?

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #42 u: Travanj 08, 2013, 21:35:01 poslijepodne »
čemu služi skimer i koja je cijena? a gdje si uv lapu stavio? prije filtera ili u filter negdje'
Skimmer skuplja smeče sa površine vode u jezercu, a mene zanima dal ima svoj filter i pumpu ili je spojen na filter jezerca ?

Oprostite na uletu, ali eto i mene zanima  :-[

Meni se sviđa shema br.2, ali me zabrinjava čiščenje, jer moraš raskopati filter kako bi očistio krupni filter materijal koji je na dnu.
Zapravo me zanima, koliko se često filter mora čistiti ?
a dobro smeće s površine nie problem ujutro pokupit... /ako se moze/
ma meni je 2 najljepši, 'praktičan, jednostavan i izlaz gore za mali vodopad... imaš gore negdje već piše... zapremina 500l i 1 godišnje se čisti

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #43 u: Travanj 09, 2013, 08:14:55 prijepodne »
Shema broj 2 nije najbolja, baš zbok toga što mora voda prolazit kroz filtrirni medij ispoda na gore - što znači 30% smanjen protok i filtrirni medij če se brzo zatrpat različitom prljaštinom.

Svakako je najupotrebljivija shema 3, a kot sheme 1, se težko podesi protok i visine vode - za pravog majstora ni to nije problem.

Na shemi 1 fali još samo ventil na izlazu sa kojim reguliramo protok, koliko ulazi toliko izlazi, i fali tako zvani  "iberlauf" jedna cijev montirana iznad filtrirnog medija i gladine vode iznat medija, ova cijev služi u primeru kad filtrirni medij više ne propušta vodu, tada se nivo vode u filtru podigne i da ne dodže do izliva, voda proteče kroz ovu cijev nazad u ribnjak.

Koji filtrirni medij?

Sa iskustvima, mogu kazat,da se u praksi pokazao kao najbolji medij plava spužva i kofil vata, kofil vata je vata koja ostaje kao odpad kot proizvodnji tapiciranog nameštaja, i može se je dobit skoro džabe.


Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #44 u: Travanj 09, 2013, 08:24:26 prijepodne »
Protein skimer ne skuplja prljavštinu s površine, to radi površinski skimer. Protein skimer izdvaja iz vode najsitnije čestice prljavštine koje filter nemože zaustaviti. Može čak smanjiti i tvrdoću vode, može izvlačiti i parazite iz vode. Sam sam napravio skimer i koštao me oko 200tinjak kuna. Original se kod nas ne može kupiti, inače košta par stotina eura.
UV lampa ide odmah poslje pumpe, a nakon nje voda ide u filter.
Prljavštinu s površine nemožeš pokupiti ujutro, jer tokom noći uglavnom sva prljavština potone, a ponovo izlazi na površinu kad ugrije sunce.
Ako misliš praviti tako veliki filter (500l) savjetujem ti da napraviš po shemi 1 zbog lakšeg održavanja (čišćenja filtera), jer onda pereš samo gornji sloj filter mase, a voda ti i ovdje izlazi s gornjeg dijela filtera, pa možeš napraviti vodopad. Shema 2 je primjerenija za manje filtere, jer kad pereš filter moraš svu masu izvaditi i oprati (ja svoj filter moram prati svakih 10-15 dana), što je za 500l pre velik posao.

Ovo je protein skimer:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ox51ehL32iY

Offline klinci4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 83
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: vinkovci
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #45 u: Travanj 09, 2013, 09:21:11 prijepodne »
moj filter je sličan shemi 2 samo što voda iz ribnjaka ne ide direktno u cijev nego na filtrni sadržaj a čista mi izlazi kroz srednju cijev na vodopad.Učestalost čišćenja je malo veća samo na početku i do 3 puta u tjednu dok se ne pročisti kako treba a kasnije samo jednom tjedno čak i jednom u 2 tjedna jer sve zavisi od količine sunčanih dana pošto mi je ribnjak 10 sati na suncu
Skyp-klinci9    ako tko ima potrebu bržeg komuniciranja

Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #46 u: Travanj 09, 2013, 09:52:14 prijepodne »
Shema broj 2 nije najbolja, baš zbok toga što mora voda prolazit kroz filtrirni medij ispoda na gore - što znači 30% smanjen protok i filtrirni medij če se brzo zatrpat različitom prljaštinom.

Svakako je najupotrebljivija shema 3, a kot sheme 1, se težko podesi protok i visine vode - za pravog majstora ni to nije problem.

Na shemi 1 fali još samo ventil na izlazu sa kojim reguliramo protok, koliko ulazi toliko izlazi, i fali tako zvani  "iberlauf" jedna cijev montirana iznad filtrirnog medija i gladine vode iznat medija, ova cijev služi u primeru kad filtrirni medij više ne propušta vodu, tada se nivo vode u filtru podigne i da ne dodže do izliva, voda proteče kroz ovu cijev nazad u ribnjak.

Koji filtrirni medij?

Sa iskustvima, mogu kazat,da se u praksi pokazao kao najbolji medij plava spužva i kofil vata, kofil vata je vata koja ostaje kao odpad kot proizvodnji tapiciranog nameštaja, i može se je dobit skoro džabe.
šta će iberlauf, kad će izlaz bit cijev 50-60 nema potrebe jer će sva tuda proći



Offline cos994

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Dob: 29 Lokacija: Nova Gradiška
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #47 u: Travanj 09, 2013, 09:53:35 prijepodne »
Protein skimer ne skuplja prljavštinu s površine, to radi površinski skimer. Protein skimer izdvaja iz vode najsitnije čestice prljavštine koje filter nemože zaustaviti. Može čak smanjiti i tvrdoću vode, može izvlačiti i parazite iz vode. Sam sam napravio skimer i koštao me oko 200tinjak kuna. Original se kod nas ne može kupiti, inače košta par stotina eura.
UV lampa ide odmah poslje pumpe, a nakon nje voda ide u filter.
Prljavštinu s površine nemožeš pokupiti ujutro, jer tokom noći uglavnom sva prljavština potone, a ponovo izlazi na površinu kad ugrije sunce.
Ako misliš praviti tako veliki filter (500l) savjetujem ti da napraviš po shemi 1 zbog lakšeg održavanja (čišćenja filtera), jer onda pereš samo gornji sloj filter mase, a voda ti i ovdje izlazi s gornjeg dijela filtera, pa možeš napraviti vodopad. Shema 2 je primjerenija za manje filtere, jer kad pereš filter moraš svu masu izvaditi i oprati (ja svoj filter moram prati svakih 10-15 dana), što je za 500l pre velik posao.

Ovo je protein skimer:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ox51ehL32iY
pravit ću od 150-200l, jer nemam gdje uglavit 500l, šta se to tak često mora čistit??

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #48 u: Travanj 09, 2013, 10:50:59 prijepodne »
Nema tu pravila, moraš sam oučiti kad je vrijeme za čišćenje filtera. Dok su ribe male i ako ih nemaš previše, sigurno nećeš morati tako često čistiti.

Offline klinci4

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 83
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: vinkovci
Odg: filter za vrtno jezerce
« Odgovori #49 u: Travanj 10, 2013, 10:43:07 prijepodne »
kofl vatu obavezno stavi jer jako dobro filtrira a imaš je u svakoj trgovini koja se bavi preprodajom materijala za tapeciranje namještaja, imaš dvije debljine tanja je oko 25 kn a deblja 35kn. Ja sam jučer uzeo metar dužni deblje i miran sam cijelu sezonu
Skyp-klinci9    ako tko ima potrebu bržeg komuniciranja