Ožujak 28, 2024, 10:02:00 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: re-startanje akvarija  (Posjeta: 3262 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
re-startanje akvarija
« u: Ožujak 18, 2020, 19:17:33 poslijepodne »
stara postava:
54l, unutarnji filter i grijac, 1 lampa (juwel komplet)
14 neonki, 2 somica, 1 liri
nana, mahovina, leca i jos nesto grmoliko
pjesak

ovo gore je funkcioniralo nekih 6 godina uz minimum odrzavanja, ali je pomalo dotrajalo. kutija (i spuzva) od filtera se raspala, lampa je stara bar 2 godine, biljke gube bitku sa algama i puzevima 

vec godinama mislim to presloziti i napraviti biljni akvarij, samo da uhvatim vremena...
i gledam tako u petak kako moram opet ribati alge... i zavrsim u pet centru.
kupio sam Jbl aquabasis plus i manado, lysimachia nummularia i neki crvenkast grmic, i godinama imam i novi hang-on filter koji ceka da ga upotrebim.

prebacio sam sve u nekakvu improviziranu 45x80 kadicu, pocistio akvarij, stavio podlogu i posadio bilje (staro i novo). stavio sam pjesak iz starog akvarija (ociscen i ispran) u kuteve gdje ne planiram bilje i oba filtera, nebi li ubrzao cikliranje.

e sada, problemi i pitanja.
1. prezivljavanje
ribice su na podu u plasticnoj kadi (40tak l) bez filtera, sa ono nesto bilja (manje vise smeca) i kamenjem iz starog setupa. iako im mijenjam 6l svaki dan, ne izgleda mi bas kao idealni uvjeti za zivot. da li je manje zlo drzati ih u toj kadi, ili ih vratiti u novi akvarij? da li 2 pumpe imaju smisla, ili bi trebao napraviti upravo suprotno - smanjiti protok vode na minimum?
2. otvoreni akvarij i lampe
stari poklopac ima mjesta samo za jednu lampu, a ja bi zelio puno bilja. pored toga, poklopac ne moze ici sa novim hang-on filterom. mislio sam da to nece biti problem - odem u shop i uzmem one lampe sto se montiraju na akvarij bez poklopca. hladan tus je bila cijena kvalitetnih lampi ~1000kn. nasao sam malu lampu od 9w i 260 kn, ali bi trebao barem 2 takve sto je opet preskupo i upitne kvalitete. akvarij je 60x30x30, a hang-on zauzima 20tak cm sirine, pa mi vise odgovaraju 2 ili 3 kratke lampe koje bi stavio uzduz ovih 30 cm. pitanje je gdje i kakve lampe nabaviti i ima li uopce smisla takav setup bez poklopca? neki shop u zg ili ebay? koliko se komplicira odrzavanje u tom slucaju (vise vode hlapi, tvrdoca, prljavstina...) mozda je bolje nabaviti sto jacu lampu u poklopac, kupiti novi unutarnji filter i nadati se najboljem? ...iako mi otvoreni akvarij puno bolje izgleda. trenutno palim staru lampu 6-8h, ali to ocito nece biti dovoljno.
3. CO2
pretpostavljam da za pocetak ne trebam gnojiti (imam profito) jer i biljkama treba vremena da se "prime", a i imaju dovoljno svega iz podloge. stavljam svako jutro 5-10ml easy carbo. da li ga za pocetak treba stavljati manje/vise, i da li to moze biti dugorocno dovoljno, ili cu ipak morati sloziti posteno rjesenje? ako vec moram, postoji li neki carobni recept za efikasno rjesenje uz minium odrzavanja?
4. zivine
uz neonke mislio sam staviti crvene kozice, recimo 5 komada. negdje sam vidio da je dobro staviti i puzeve svrdlase da kopaju po dnu. pretpostavljam da su kozice ok, imaju li smisla puzici?
5. biljke
htio bi zasaditi "travicu", nisam za sada nasao (a ni pretjerano trazio) nista adekvatno, npr micranthemum sp. monte carlo. da li se mozda moze pronaci nesto slicno ovjde na forumu, pa platiti npr. pivom?

zahvaljujem svima koji su imali strpljenja procitati do kraja, a jos vise hvala na odgovorima:)

i za kraj, znam da je ovdje napravljeno puno pogresaka, neke nisam niti spomenuo, ali je najbolje sto se dalo izvesti u kratkom vremenu. sad cekam da vidim sta ce iz svega toga ispasti...

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #1 u: Ožujak 18, 2020, 20:02:07 poslijepodne »
1. pa stavi jedan filter u tu kantu. Ili tu svu vodu prebaci u akvarij i nadaj se najboljem uz dva filtera.
2. U nacelu se taj poklopac da modificirati da ti stanu 2xT5 24W ali...... to isto kosta. Ako zelis i dalje zatvoreni onda ili to ili one kopce koje idu na staklo pa onda neki poklopac na to a lampe iznad. E sad..... lampa ce te kostati. Ove po par W zaboravi ako mislis imati bilje. Ja imam Chihiros WRGB 60 i ta prica sa kontrolerom me izasla oko 1300kn. Opcija koju sam ja gledao je bilo 2x Aquael leddy slim duo 16W ali ih nije bilo kod nas a iz Poljske je postarina bila skuplja nego lampe pa sam zato uzeo kineza.
3.Ako mislis imati ozbiljno bilje, trebat ce ti. Mozes probati sa easy carbo ali mislim da ce ti trebati boca.
4. Moze
5. Manado i travica, cuba, tepih....... u nacelu ne drzi vodu. Imam manado i sve to sitno bilje se toliko zgusne da na kraju izadje iz manada jer je jako lagan a korjienje je sitno. Ono kaj prolazi ti je staurogyne repens, tripartita i hemianthus micranthemoides jer ipak imaju vece korijenje.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #2 u: Ožujak 19, 2020, 00:13:57 prijepodne »
hvala za odgovore i savjete!

1. kadica je plitka, ali mi zapravo uopce nije palo na pamet da onaj unutarnji filter ne treba sajati uspravno... pogledao sam maloprije vodu, gore se stvorio nekakav mutni film, pa se necu zamarati vise. zamjenio sam 6l, ali sutra sve ide nazad u novi akvarij.
2. ok, u svakom slucaju ceka me ozbiljnija investicija, bilo modificirani/novi poklopac ili bez poklopca. malo cu proguglati ove lampe sto ih ti imas, malo po shopovima... probati vidjeti prednosti i mane sa i bez poklopca. valjda nece sve pozatvarat prije nego se smislim;)
3. ehm, ok. pocet cu guglat i CO2
4. ok
5. super, bas takav savjet mi je i trebao. da budem iskren podloga mi se za sad ne svidja. prelagana je i sve biljke su nekako prelabavo "sjele" u to i bojim se da bi ih somici mogli isceprkat van prije nego se korjenje pricvrsti.

voda u novom akvariju je skroz bistra (bila je lagano bijela). jedan grmic iz starog akvarija od prije ima sitne ostatke algi, ali mi se cini da su se pocele pojavljivat i nove:(
sutra prebacim ribice pa cemo vidjet dalje.
plan je nabaviti sto prije lampe i tako ostaviti dok ne dobijem kakvu takvu stabilnost. ako sve prodje ok dodam kozice, ili vec nesto

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #3 u: Ožujak 19, 2020, 09:01:56 prijepodne »
znaci pricam o ovome....

i onda na to stavis staklo. Problem je kondenzacija pa to trebas redovno bristati. Pomaze i ak je jedna strana visa pa se onda lakse ocijedi.

A mando........ gle, dobra je to podloga ali ne bas za sve. Kao i svaka druga. Uglavnom, s vremenom on postane malo "tezi" i bez problema drzi sve bilje koje ima korijenje. Jedino kaj uz manado ne mozes imati botie, L-ove ili bilo kaj divljega. No corydorasi nisu problem uopce, njima je super jer se lagano da ceprkati po tome.
Cuba stvarno ne ide nikako ali pravula se cak i da izvuci ako ju redovno sisas ili ako ju drzis u manjim grupama jer onda imas manju povrsinu za uzgon.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #4 u: Ožujak 19, 2020, 15:43:54 poslijepodne »
super, sad kuzim sta si mislio. najvjerovatnije cu tako i sloziti, samo da pronadjem lampe
jutros je voda u kadici izgledala strasno. na vrhu se napravio stakleno-bijeli tepih, 2 neonke su riknule, pa sam prebacio brze bolje sve nazad u akvarij. somici mi izgledaju super, kopkaju, ganjaju se, rekao bi da su zadovoljni. neonke za sada uglavnom preplaseno miruju u jednom kutu i ne mrdaju bas. leeri je cudan, malo je bio preaktivan, vidio sam ga par puta kako hvata zrak, sad se uglavnom skriva iza panja. sve skupa ne izgleda tako lose za sada.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #5 u: Ožujak 23, 2020, 06:19:43 prijepodne »
5-10ml esey carbo...., pazi da si ribe ne ubis, miss da je 1 ml na 50l, max 2ml...
Prijeđi na bocu Co2 ili domaći DIY za manji tank mozda bude sasvim dovoljno.
Ako ides na bocu, nemoj uzimati visoko bilje, ja na 50cm moram bilje obrezivat svaka 2 tjedna...


Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #6 u: Ožujak 23, 2020, 20:35:12 poslijepodne »
znaci pricam o ovome....

i onda na to stavis staklo. Problem je kondenzacija pa to trebas redovno bristati. Pomaze i ak je jedna strana visa pa se onda lakse ocijedi.


Gdje si nabavljao ove držace?
Dobio sam ih par uz jedan akvarij ali sam ih pogubio kroz vrijeme..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #7 u: Ožujak 23, 2020, 20:44:56 poslijepodne »
paaaaa, aliexpress...  :)
recimo...  -?
kad prođe ova jebena korona...  :)
ako prođe...  -?

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #8 u: Ožujak 24, 2020, 09:27:09 prijepodne »
ili ebay......
ili kod mene, mijenjam za drek papir  :D

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #9 u: Travanj 05, 2020, 16:03:44 poslijepodne »
update - akvarij je za sada stabilno, alge se ne pojavljuju, biljke su skoro sve zdrave i debele, ribice veselo plivaju.
jos nisam kupio lampe, za sada koristim staru lampu i poklopac koji stoji na koso preko hang-on filtera, ali biljke se za sada ne bune.

gledao sam malo lampe, u pet centru imaju AQUAEL Leddy Slim Sunny&Plant (hvala kinggo) ali samo od 10w. na ebayu sam nasao nesto ovako shorturl.at/fgQS8, pa i da kupim 2 komada, i dalje sam u pola cijene u odnosu na leddy slim, a dobijem duplo vise svjetla (20W). ima li to smisla ili da se drzim "kolko para tolko svjetla" filozofije?

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #10 u: Travanj 05, 2020, 17:44:36 poslijepodne »
link ti je nes bzvz..... ili barem meni otvara neki pinterest

Imas i ledy slim duo od 16W, to bi ti trebalo biti OK za tu litrazu. Kod nas nema ali potrazi vani, oko 70€ je cijena

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #11 u: Travanj 05, 2020, 19:05:10 poslijepodne »
...

Dobre su ti te lampe, imam dve doma. Jednostavne su i jeftine. A i ovdje kod nas se deru debele marže, pogotovo kad je nešto kao "posebno" za ljubimce i slično...
Samo nemoj uzet te s lunapark rasvjetom nego uzmi s običnom bijelom.  :D
I pazi na priključak za struju, da bude za naše tržište...

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #12 u: Travanj 06, 2020, 00:52:35 prijepodne »
kinggo - ne znam zasto ti ne otvara, evo novi link dolje
dante - pretpostavljam da mislis na ovo: https://www.ebay.com/itm/Super-Slim-LED-Waterproof-Aquarium-Light-Fish-Tank-Plant-Grow-Clip-on-Lamp-220V/183860946808?hash=item2acef76778:m:mHRwiz48dbRhlEDmwnDvQzQ
razmisljam da uzmem 2 takve. ako se i pokazu losima, nisu to neki novci...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #13 u: Travanj 06, 2020, 14:23:36 poslijepodne »
Pa nije to neka velka mudrost. Plastični nosač sa zakačkom za staklo, par ledica i komad kabla sa štekerom i prekidačem...
Ja sam sa svojima zadovoljan. Mislim da su me dvije na aliexpressu izašle kojih 80kn.
Kod nas bi tak nekaj bar 4-5 puta skuplje platio...

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #14 u: Travanj 06, 2020, 16:22:08 poslijepodne »
Izgleda ko moja dennerlevoa  9 w ako se ne varam na kockun30x30
Rijeka/Hrvatska

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #15 u: Travanj 19, 2020, 22:28:37 poslijepodne »
krenuo sam u subotu u potragu za novim stanovnicima, ali vratio se kuci samo sa neonkama i 2 amano kozice.
da li netko mozda na podrucju ZG ima nesto od:
tepih (preporucio kinggo :)):
- staurogyne repens
- hemianthus micranthemoides
- tripartita
pozadina (iza/oko kamena):
- Limnophila sessiliflora
- Rotala rotundifolia
- ili ona visoka trava
zivine:
- red charry
rekao bi da platim pivu, ali obzirom na situaciju bojim se da je i to nemoguce:(

inace akvarij je odlicno za sada. alge skoro uopce ne vidim, voda je bistra i lagano crvenkasta od panja, ribe mi izgledaju veselo, biljke su se sve fino primile, jedino mi se anubias raspao na 100 djelova (skoro pa svaki list za sebe). ostavio sam ih sve unutra pa cu vidjeti sta ce se iz toga razviti ili istrunuti. bio sam danas na sljemenu i pokupio nesto kamenja, pa cu i to jedan dan posloziti...

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #16 u: Travanj 20, 2020, 10:21:01 prijepodne »
anubis ti se raspao jer si ga zakopao u podlogu kao i drugo bilje pretpostavljam.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #17 u: Travanj 20, 2020, 12:29:52 poslijepodne »
nije bio zakopan, bio je samo svojim lijanama zakacen za panj. 7 velikih listova je otpalo uglavnom svaki za sebe, a 5 manjih je ostalo na hrpi, iako ni jedan list ne izgleda nezdravo.

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #18 u: Travanj 20, 2020, 20:57:54 poslijepodne »
a onda ne znam zasto...... ali ako je rizom ok, nije mekan i truo onda ga ostavi, mozda potjera opet

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #19 u: Travanj 20, 2020, 21:26:25 poslijepodne »
Dam ti ja par Red cherry koza...
Tolko bu se našlo viška...
Žal mi se njih riješit!
Držim ih u nekom prastarom osmeroktiću od kojih 8 litri! Imaju jedino nekakvu najobičniju lampicu, čisto da malo bilja tam preživi... Vodu nadotočim kad padne ispod pola! I navek ih se nađe nekaj viška...  :)
Najbolje koze na svijetu! A neke vrste, daj ih dadiljaj ovak pa sad onak...

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #20 u: Travanj 20, 2020, 21:33:42 poslijepodne »
dante, mjenjas vodu kod tih kozica ili samo nadopunjavas?

Planiram u 10l, sa zračnim ubaciti par onih mose kuglica i kozica l, pa me bas zanima koliko na tako malo projektu je potrebno to ili ucestalo?

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #21 u: Travanj 20, 2020, 21:46:44 poslijepodne »
Nadopunim kad shlapi... :-[
Ma za koze ti je, ak nemaš dobar poklopac, najgora ta zračna pumpa!
Mjehurići ih dignu gore, splaše, a one onda ak imaju kud, često iskoće iz akvarija....
Pa i kroz najmanji prorez između poklopca i stranice...
Tak je i ak ih ribe naganjaju...
Zato im je najbolje kad su solo u bilo kakvom akvarijiću...
Govorim o pravim kozama, tipa Red cherry, a ne o nekakvim njonjavim, kaj im sve smeta!  :D


Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #22 u: Travanj 20, 2020, 21:56:50 poslijepodne »
Super dante, hvala!
Sad kad si ovo napisao... akvarij je 30x30x60 sa neonkama, coridasom i leerijem, hang-on filter... i bez poklopca.
Jel to znaci da cu ih traziti po dnevnom boravku?:)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #23 u: Travanj 20, 2020, 22:20:08 poslijepodne »
Ak ih neonke budu ganjale...  -?
Il ih strujanje vode splaši...
Al može lako bit da buš i neonke tražil po podu...  -?
Ak misliš držat razinu vode blizu ruba...

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: re-startanje akvarija
« Odgovori #24 u: Travanj 20, 2020, 22:55:22 poslijepodne »
a ništa, budem malo popričao s njima i sve im objasnio... :)