Veoma je lakona ovo pitanjeodgovoriti ali veoma tesko tou praksi primeniti

Svakako da manje ili vise od 1mm, ne bi trebalo da bude. Ali to je tesko odrediti a jos teze izmeriti

Za tako nesto treba iskustvo, znaci dosta akvarijujma izlepljenih da bi se to tako pravilnouradilo.
Ako bi silikon previse istisnuli i smanjili debljinu silikona izmedju tih povrsina koje se spajaju,takva veza bi bila cvrca ali silikon ima manju elasticnu moc hocu reci, manje se isteze i njegova granica (maksimalna tacka )istezanja je manja. Kod takvog spoja usled velikog dejstva pritiska vode na stranice, dolazi do jedne specificne pojave, da na mestima spoja slikon "pobeli" . To je znak da je silikonska veza odnosno silikon, dosao do krajnje tacke istezanja. To moze ali i nemora da bude alarmantno, jer takvih akvarijuma u praksi je puno.
Mnogi majstori, akvaristi,nije bitno ko,kada lepe akvarijume satavljajuci stranice ,istisnu toliko silikona koliko jepotrebno da se ne pojavljuju vazdusni mehuri koji su takodje nepozeljni. E sada tu nastaje problem ako nam dodirne povrsine (staklo gde se lomi-"lom")koje se sastavljaju, nisu u potpunosti ravne ,pod pravim uglom. Tada sloj silikona nije potpuno isti duz stranica koje zalepljene i zbog nejednakosti debljine silikonskog spoja ,dolazi na tim mestima gde je tanji silikonski spoj , da nam se pojave te belicaste strafte u spoju.
A ako bi smo povecali debljinu silikonskog spoja vise od 1 mm ,taj efekat ne bi imali ali zato bi veza bila slabija i stranice bi se vidno pomerale pri dejstvu sile pritiska vode.
Moj savet je da, svaki veci akvarijum ne radite ako nemate iskustva sa lepljenjem. Akvarijume manje zapreminemozete lepiti i sa ovakvim pojavama ne bi ste imali nekih vecih problema ali sa velikim ,...moze da bude veoma opasno.
