Ožujak 29, 2024, 16:25:14 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Početak  (Posjeta: 2117 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kir93VG

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Početak
« u: Ožujak 24, 2019, 12:25:36 poslijepodne »
Poštovani,

Pročitao sam priručnik i dosta pričao sa ostalim akvaristima, ali nikako da odlučim šta je bolje. Novi akvarij tipa juwel primo 110, ili rabljeni kao ovaj već uhodani, sa svime https://ibb.co/nLV9C8P ?
Ako novi dali je bolje naručiti iz Njemačke ili se ne isplati?
U akvarij bi premjestio 4 gupi ribice koje trenutno imam u malom akvariju, i s njima još jato neonki, moli, par čistača.
Planiram potrošiti do max. 1500kn pa eto, molim prijedloge .

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Početak
« Odgovori #1 u: Ožujak 25, 2019, 16:18:47 poslijepodne »
Pa uvijek je bolje uzet novi nego rabljeni.
Osim ako pouzdano znaš da taj rabljeni nije dugo korišten, nije dugo na suhom, nije izgrebano ili još pono gore, kvrcnuto staklo.
I naravno da je po nekoj simboličnoj cijeni...
Po meni, ti osnovni Juweli i nisu baš neka super kupnja jer taj njihov poklopac koji se natakne često curika sa strane od kondenzata.
Ostalo je OK. Uvijek mi se ko best-buy kupnja u tom cijenovnom rangu činio onaj poseidon 80 kod Vilija. Imam 2 doma!
100-litraš, solidno izveden poklopac i filter s pristojnom količinom filtermaterijala...
Za neke ne prezahtjevne setupe dušu dalo...

Offline Kir93VG

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: Početak
« Odgovori #2 u: Ožujak 26, 2019, 11:14:48 prijepodne »
Pa iskreno ako bi uzeo juwel onda bi ubrzo maknuo original filter i stavio vanjski.... Naravno glupo mi je kupit komplet da bi maknuo filter za par mjeseci i stavio novi... pa zato gledam rabljene.
Znači bolje uzet manji (110l) novi, nego veči (150-200) rabljeni par godina?
E sad rio bi trebao biti kao klasa iznad primo ako se ne varam... Iako nigdje nisam vidio koja je razlika osim u izgledu poklopca.
Koliko cca. kg podloge ide po litri akvarija? I koje bilje preporučujete početniku, i dali postoji koja biljka za "tepih" a da ne trebam imati co2?

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Početak
« Odgovori #3 u: Ožujak 26, 2019, 14:54:03 poslijepodne »
Pa iskreno ako bi uzeo juwel onda bi ubrzo maknuo original filter i stavio vanjski.... Naravno glupo mi je kupit komplet da bi maknuo filter za par mjeseci i stavio novi... pa zato gledam rabljene.
Znači bolje uzet manji (110l) novi, nego veči (150-200) rabljeni par godina?
E sad rio bi trebao biti kao klasa iznad primo ako se ne varam... Iako nigdje nisam vidio koja je razlika osim u izgledu poklopca.
Koliko cca. kg podloge ide po litri akvarija? I koje bilje preporučujete početniku, i dali postoji koja biljka za "tepih" a da ne trebam imati co2?

Bolje uzmi novi osim ako taj polovni nije u odlicnom stanju i jako jeftin. Kolicina podloge se racuna u litrama jer nemaju sve podloge jednaku gustoci i ovise o dimenzijama akvarija a ne samoj litrazi. Obicno ima na podlozi otisnuto kako se racuna za odredenu debljinu sloja.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Početak
« Odgovori #4 u: Ožujak 26, 2019, 17:05:24 poslijepodne »
Ja nisam reko da je bolji manji, nego da je bolji novi!  :)
Za cca 1500 kn moš dat napravit 200-litraša s pojačanjima, pregradnim filterom i improvizirat neke viseče led lampe iznad.
Poklopca onda nemaš, al ga riješiš tako da ti staklar izreže 2-3 stakla koja postaviš na pojačanja.
Ne zgleda super, al ak pikneš 3 pelcera puzavca u vodu pa da rastu po poklopcu može zgledat još i bolje neg plastični poklopac.
I neko nezahtjevno bilje u akvariju i dičeš bolje za male pare...  :)

Offline Kir93VG

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: Početak
« Odgovori #5 u: Ožujak 26, 2019, 21:17:03 poslijepodne »
Dolazi mi akvarij 180l kroz par dana, nije markirani, staklo je posebn, a poklopac je posebno, pa onda krećem polako slagati, i ciklirati. Hvala na informacijama.

Offline Kir93VG

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški  
Odg: Početak
« Odgovori #6 u: Ožujak 27, 2019, 06:44:40 prijepodne »
I još jedno pitanje.... Kad odlučim zamijeniti komplet filter novim...kako najbolje to izvesti, a da ne remetim vodu i ribe... Jel treba namočiti u vodu iz bazena spužvu iz novog filtera par dana ili je dosta samo staru spužvu staviti u novi filter.... Hvala na odgovoru

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Početak
« Odgovori #7 u: Ožujak 27, 2019, 07:20:55 prijepodne »
Pa najbolje ti je da neko vrijeme imas oba u pogonu. Ali isto tak ce biti ok da novi napunis sa malo vode i onda u tome dobro operes sav filter materijal iz staroga koji ne mozes iskoristiti u novome i to ce biti ok.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Početak
« Odgovori #8 u: Ožujak 27, 2019, 08:59:08 prijepodne »
Već mijenjaš filter koji još ni nemaš...  :D
A za postav koji si reko sa tim sitnim ribama ti vanjski filter ni netreba...