Ožujak 28, 2024, 14:34:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj prvi - cirkulacija i filtriranje  (Posjeta: 900 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MaliLuka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Moj prvi - cirkulacija i filtriranje
« u: Kolovoz 27, 2019, 15:03:55 poslijepodne »
Pozdrav svima,

evo me novi u akvaristici i novi na forumu sa prvim akvarijem. Za početak: akvariji smo planirali planirati par mjeseci, a na kraju smo imali tek tjedan dana za sve. Akvariji od moje drage, star 6 godina, trebalo je hitno rasformirati i njenje dvije ribice (botia macracantha i hypostomus plecostomus) udomiti kod nas. Dogovor je pao, kupili smo Wave Aquarium Riviera 80 LED početkom srpnja i krenuli slagati gusto zasađeni akvariji po Walstad metodi. Ili smo barem tako mislili :)

Postav:
  • 80x32x45 cm, neto 85 litara
  • unutrašnji filter max 520 l/h
  • LED 18W 7000K (30 bijelih i 6 crvenih po 0,5W i 6 plavih), uključeno: 07:00-13:30 i 15:30-21:00. Ukupno 12 sati daylighta.
  • podloga ispod: HomeOgarden organski supstrat u debljini 2,5 cm (biljni organski prirodni supstrat izrađen od kokosovih palmi)
  • podloga gore: šljunak granulacije 0-2 mm u debljni 4 cm
Bilje:
  • prema metodi - sve što nađete probajte. Nažalost, nismo vodili evidenciju pa nemam popis koje je sve zasađeno :/ planiramo istražiti :D
Stanovnici:
  • prije navedeni botia i pleco, obje 6 godina i 10ak cm
  • 2 amano shrimp
  • 4 corydoras paleatus
  • 6 zebra danio
  • 2 nerite puža

To sve je bilo do kraja srpnja, dakle u manje od mjesec dana. Znam da nije dobro i zdravo, ali nije bilo previše izbora. Sredinom kolovoza nas je pleco napustio :(
Dva tjedna smo bili na godišnjem i na prvoj slici se vidi kako su alge napredovale, a na drugoj je kada smo podrezali bilje. Puno bilja zapravo.

Zelena končasta alga... pokupili smo ju sa jednom "vlasuljom" koja na kraju nije preživila... no alga se proširila u dijelu akvarija gdje skoro pa uopće nema cirkulacije vode pa pretpostavljam da je to problem. Ne gnojimo i nema CO2. Improvizirao sam spray-bar još krajem srpnja ali nije baš nešto uspješno ispalo. Planiram popraviti kruženje vode pa je svaki savjet dobrodošao. Prva ideja je napraviti novi i bolji spray-bar.

Druga ideja je u potpunosti izvaditi filter i pumpu van te staviti dvije protočne pumpe. Koliko je to pametno? Biološka filtracija možda i nije potrebna s obzirom na podlogu koju imamo u akvariju, a mehaničku ionako mi radimo svaki tjedan s 20-30% izmjene vode.

Imate li neki bolji prijedlog, ideju?

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Moj prvi - cirkulacija i filtriranje
« Odgovori #1 u: Kolovoz 28, 2019, 11:01:55 prijepodne »
Na tvojem mjestu filter ne bi vadio, jer bakterije koje se trenutno nalaze u akvariju ne mogu podržati navedenu kolicinu organizama.
S obzirom na kolicinu algi, gubitke, te proteklo vrijeme, rekao bih da cikliranje nije do kraja završeno..

Cirkulaciju možeš popraviti sa jednom dodatnom pumpom..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.