Travanj 16, 2024, 14:21:14 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koje Ribice?  (Posjeta: 1761 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Koje Ribice?
« u: Studeni 05, 2020, 07:41:31 prijepodne »
Dobar dan, evo novi sam na forumu i u akvaristici, pa sad nisam preveć pametan oko izbora ribica.
Kupili smo tank komplet laddy 60 - 54 litre i slozili ga kao na slici - supstrat, kamencici, biljke, panj, mahovina i sad to ciklira vec par dana...



Biljke vidim da rastu, sto je OK.

Od ribica bi stavili npr:

- 2 ancistrusa ili otocinclusi
- 3-4 guppya ( 1 muski i 2-3 zenke ) - moja kcerka ih zeli
- ja bi stavio malo jato corydorasa ( 4-5kom ), bas su mi super
- i htel bi koju kozicu - ako ih nece ribe rasturiti
- pužek jabučnjak 1-2 kom

Pitanje:
1. Da li je to previse svega unutra? Htio bi imati ribe koje hrane na dnu i na površini, te ove za kaj jedu alge
2. Da li staviti ancije ili otiće?

Hvala Vam unaprijed,

pozdrav
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2020, 07:45:51 prijepodne od bubi123 »

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #1 u: Studeni 05, 2020, 09:19:20 prijepodne »
Dobar dan, evo novi sam na forumu i u akvaristici, pa sad nisam preveć pametan oko izbora ribica.
Kupili smo tank komplet laddy 60 - 54 litre i slozili ga kao na slici - supstrat, kamencici, biljke, panj, mahovina i sad to ciklira vec par dana...



Biljke vidim da rastu, sto je OK.

Od ribica bi stavili npr:

- 2 ancistrusa ili otocinclusi
- 3-4 guppya ( 1 muski i 2-3 zenke ) - moja kcerka ih zeli
- ja bi stavio malo jato corydorasa ( 4-5kom ), bas su mi super
- i htel bi koju kozicu - ako ih nece ribe rasturiti
- pužek jabučnjak 1-2 kom

Pitanje:
1. Da li je to previse svega unutra? Htio bi imati ribe koje hrane na dnu i na površini, te ove za kaj jedu alge
2. Da li staviti ancije ili otiće?

Hvala Vam unaprijed,

pozdrav

Pozdrav!!!

Evo ja sam isto prilično novi u hobiju, ali ipak mogu ponešto reći iz vlastitog iskustva... A pošto ujedno i znam, kako je kada se kreće, a imaš 100 pitanja...

Otocinklusi... Definitivno ih preporučujem!!! Malo su osjetljiviji i trebaju se ubaciti u akvarijum tek nakon zavšenog procesa cikliranja, pošto se često zna desiti da u prvih
3-4 sedmici jednostavno uginu (pročitano iz priručnika o njima)... Ja sam uzeo 6 komada i eno ih 5 vec dva mjeseca zadovoljni i sretni, jedan mi je nazalost uginuo...
Nakon prve noći provedene u akvarijumu, sve naslage prašinaste zelene i smeđe alge su nestale... :) Po cijeli dan vise po staklu i lišću... Ma predobri su!
E sad, šta bi mogao biti problem sa njima... Kada nestane algi, trebaju se dodatno hraniti... Ja sam pokušavao sa tabletama od algi, kuvanim krastavcem, tikvicama, špinatom, rukolom... Ma ni da priđu... A sve to po priručniku jedu... Kod mene izgleda nemaju problem sa algama u izvornom obliku, s obzirom na moj hronični problem sa sitim... Hahahah... I još jedna stvar. Treba da budu u grupama, pošto su društvene ribice... Minimalno 5 komada... To je ono što sam pročitao...

Gupike... Obrati pažnju na njihovu sposobnost rapidnog razmnožavanja... U tome su eksperti (iskustva drugih, ne moje - nisam ih nikada držao)!

Kozice... Ako ćeš ih uzimati, obavezno uzmi minimalno 10 komada, ako želiš poneku da vidiš u akvarijumu! :)
Ja imam 10-13 red cherry i 10 amano kozica, ali po nekom pravilu primjetiš ih samo po 4-5 od jedne vrste... Ostale su ko zna gdje! :)
U svakom slučaju ogromna preporuka! Nezahtjevne, korisne, a super izgledaju... Red cherry naročito. Mada su amano daleko korisnije, a narastu i veće... Amano su najbolji
tamanitelji zelene končaste alge u akvarijum hobi svijetu... Da drže alge pod kontrolom preporučuje se minimalno 10ak komada... Kako god, treba ih uzeti minimalno 10,
da bi imali svoju malenu koloniju... I još jedna stvar... Amano se ne razmnožavaju u slatkoj vodi, tako da... :)
P.S. Red cherry vizuelno ostavljaju mnogo veći utisak sa svojom jarko crvenom bojom, dok amano za svojom prozirnom bjelkastom tačkastom strukturom, lebde po vodi kao duhovi.. hahahaa.... Ali su po meni mnogo korisnije...

Puževi... O jabučnjacima ne mogu ništa reći, ali o nerita zebrama mogu... :) Imam ih tri... I neumorno kruže po akvarijumu... Po svemu apsolutno... Neumorni algojedi!!!
Navodno su najbolji tamanitelji zelene tačkaste alge, mada to i ne mogu potvrditi... Ono što sigurno mogu je, da neumorno jedu alge i kruže po apsolutno
cijelom akvarijumu. Ono što ja vidim kao problem je njihovo prilagođavanje na novu sredinu... Meni su dva do sada uginula... Na samom početku. Nažalost. Ali to se dešava, i naglašeno je pri kupovini... Ali jednom kada se priviknu, žive i do 5-6 godina... I još jedna stvar... Ne razmnožavaju se u slatkoj vodi... :)

Da li je to što želiš mnogo???
Hummm... Ja na 110l imam 10 crvenih neonki, 10 espei rasbora (Triginostigma espei), 10-13 red cherry i 10 amano kozica, 5 otocinklusa i 3 zebra nerita puža... Možda zvuči previše, ali ono što ja iz iskustva mogu reći je, da je taman...:) Kozice se uglavnom kriju među biljem, kao što spomenuh može se istovremeno vidjeti samo po 4-5 od jedne vrste... Otocinklusi su stalno po staklu i bilju, kao i puževi... Jedino jatašice zauzimaju prostor za plivanje... Definitivno im nije gužva, pošto nisu velike (ca. 2-3cm) i predivne su! Definitivno jatne ribe moj prvi izbor prije ostalih - kad vidiš, znaćeš zašto....:)

Gnojim po EI metodi već dvije sedmice, jednom sedmično izmjena 40-50% vode, koliko vidim nemam problema sa filtracijom vode, kristalno je čista... Filter 600l/h... Što se tiče broja jedinki kod mene, za sada ja problema nemam... Sa algama sam problem imao od samoga početka, ali sada i to dolazi na svoje čini mi se, mnogo je bolje, kako biljke preuzimaju i rastu...

Moja preporuka - strpljenje! Imaćeš probleme sa algama u nekom trenutku, sigurno, ali ne odustaj...

Ti odluči šta ti je bolje, a pričekaj pokoju preporuku i od iskusnijih, mada je forum u hibernaciji već duži period...

Eto, nadam se da sam bar malo pomogao!

Živio!
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2020, 09:35:33 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #2 u: Studeni 05, 2020, 09:52:41 prijepodne »
2 ancija za 54l mi je malo previse, zapravo, anci kad naraste i jedan ti moze raditi prilican nered u akvariju.
Otocicnclusi su OK. Ali, to su porđprilicno skupe ribe a trebas ih barem 7-8 i poprilicno osjetljevi tak da ih ja ne bi uzeo u razmatranje dok ne prodjes prvu godinu sa tim akvarijem i vidis kako to sve hoda.
Gupiji.........stavi samo muske
Cory moze
Jabucari ti vole pojesti biljke tak da......
Kozice mozes staviti

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #3 u: Studeni 05, 2020, 10:41:58 prijepodne »
2 ancija za 54l mi je malo previse, zapravo, anci kad naraste i jedan ti moze raditi prilican nered u akvariju.
Otocicnclusi su OK. Ali, to su porđprilicno skupe ribe a trebas ih barem 7-8 i poprilicno osjetljevi tak da ih ja ne bi uzeo u razmatranje dok ne prodjes prvu godinu sa tim akvarijem i vidis kako to sve hoda.
Gupiji.........stavi samo muske
Cory moze
Jabucari ti vole pojesti biljke tak da......
Kozice mozes staviti

U kojem smislu su otići osjetljivi. Na sta moram obratiti pažnju? Ja sam prvotno i bio za otice, jer bi htio sitnije ribice, a ne monstrume kojih se kasnije moram rjesavati, ali iz jednog izvora sam cuo da je bolje da uzmem ancija.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #4 u: Studeni 05, 2020, 16:27:17 poslijepodne »
na kvalitetu vode, odnosno opcenito zdravstveno stanje akvarija. A za to prvo treba proci dosta vremena a drugo, treba ti nesto bolje od ovog filtera koji dodje u setu.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #5 u: Studeni 05, 2020, 20:10:03 poslijepodne »
Ovo me sjetilo na jednu anegdotu sa gupijima i jabucarima...
Imao sam nesto gupija, neonke i 2 jabucara (moguce i jos ponesto, ali ne sjecam se vise). Prva tura izelgnutih gupija nestala je netragom, pojele su ih ostale ribe. Iz druge ture uspio sam spasiti nekih 20tak punoglavaca i stavio ih u plasticnu perforiranu kutijicu koja je plutala u akvariju. Ribice su danima lijepo rasle i bile sretne i vesele. Kako je gazda (gazda=ja) bio malo lijen, tako nije bas stavljao poklopac na kutijicu. Jednoga jutra, u kutijici se osim malih gupija nalazio i jabucar. Problem je bio sto je taj usrani jabucar sve do jednog gupija ulovio i unakazio. Cijela kutija je bila razljepljena sa komadima malih gupija. Sva sreca da sam ih vidio prije nego su mi se klinci probudili...
Zvuci nevjerovatno, ali eto.
Jos jedna stvar sa jabucarima - redovito su ostavljali jajasca na poklopcu, i ako ih nebi na vrijeme vidio za par dana akvarij bi preplavili mali jabucari, koje nije jednostavno pocistiti.

Sto se tice ribica, ja sam u takvom (54L) akvariju probao sa nekoliko vrsta, ali generalno su se neonke (i par corija) pokazale kao najzahvalnije. Slijedece cu vjerovatno probati sa hemigrammusima.
Ancistrusa sam imao jednog i da, narastao je u monstruma koji se uvijek skrivao. Na kraju sam kod nekog ciscenja samo pronasao kostur.
Cory su super, samo neznam koliko ce im se svidjeti tvoja podloga.
Ribice ubacuj postepeno nakon 3-4 tjedna, kozice mozes i prije.
I kako kinggo kaze, dobro bi ti dosao bolji filter, pogotovo ako ces naseljavati puno zivina.

Offline stanky069

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #6 u: Studeni 06, 2020, 22:02:28 poslijepodne »
Ancistrusi dva komada su previše za taj akvarij,eventualno ako ceš ih držati dok ne narastu pa pokloniti dalje,ja sam imao jednog u Eheim akvariju 54L,pa je pravio smeće,kopao,čupao biljke pa je deportiran.

Jabučari mi nisu nikad jeli bilje,ali imaju tendenciju brzog razmnožavanja,ja trenutno ima dva velika žuta,ali su obje ženke,pa samo legu jaja,ali nista od njih.
Dok ovi roza,plavi i lila su jos premali za razmnožavanje.
Možda  par helena unutra da tamane male jabučare redovito,pa da se njihov broj drži na minimumu.

Kozice imam red rili i yellow fire.
Oboje su neumorne,nonstop prebiru po akvariju. S tim da mi se red rili već razmnožavaju,imam nešto malaca,plus par ih nosi jaja.

Ove yellow  su mi nešto osjetljivije,imao sam par uginuća.



Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #7 u: Studeni 14, 2020, 16:55:42 poslijepodne »
na kvalitetu vode, odnosno opcenito zdravstveno stanje akvarija. A za to prvo treba proci dosta vremena a drugo, treba ti nesto bolje od ovog filtera koji dodje u setu.

Kinggo - eheim ecco 130... ;)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #8 u: Studeni 14, 2020, 17:22:55 poslijepodne »
errrrr.....ne. Taj ecco je meni glupav model filtera i ne kuzim na koga ciljaju sa time. Xperience po meni boji filter, veci filter, jednostavniji filter i manje kosta.

Offline bubi123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #9 u: Studeni 14, 2020, 18:29:53 poslijepodne »
errrrr.....ne. Taj ecco je meni glupav model filtera i ne kuzim na koga ciljaju sa time. Xperience po meni boji filter, veci filter, jednostavniji filter i manje kosta.
Gotovo...vec kupljen...naspram onog asapa je space shuttle...
Pa koliko kosta taj xperience? I gdje mogu vidjeti cijenu? Bas me zanima. Gledao sam jos jbl402...nesto vislje mi ne igra...ovaj je bio nesto jeftinije....zbilja izgleda mocno...meni za sad super i ok

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Koje Ribice?
« Odgovori #10 u: Studeni 14, 2020, 18:39:22 poslijepodne »
njemacki ebay......najjeftinije za eheim. Ili greenaqua.......kod njih je super kaj je shipping 9.90€ za sve do 30kg cini mi se.