Travanj 20, 2024, 16:31:48 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: podloga  (Posjeta: 2593 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline znatiželjko

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: ČAĐAVICA
podloga
« u: Veljača 04, 2012, 08:03:27 prijepodne »
ola
zanima me ako uzmem gotovu podlogu u kantici jel da dodajem još neke supstance npr vulkanit ili lateralit ili nešto drugo u nju za srednje zahtjevno bilje i koja količina odprilike za 95x50x50 :P

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: podloga
« Odgovori #1 u: Veljača 04, 2012, 12:49:26 poslijepodne »
ja sam uvijek za zemlju, samo moraš pazit da je kvalitetna.ovi gotovi supstrati su uglavnom nekvalitetni i skupi.
zemlju bi trebalo namakat jedno 3 tjedna u vodi ,iako sam ja već nekoliko puta stavljala zemlju direkt iz kese i nije bilo nikakvih problema.zemlju preporučam samo ako misliš imati dosta ubiljen akvarij sa srednje jakom-jakom rasvjetom i sloj od nekih 2 cm je sasvim dovoljan.ja sam dosad uz zemlju gnojila easy carbom i profitom i nikad nisam imala problema sa algama ili rastom bilja.
Our fears are only what we tell them to be...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: podloga
« Odgovori #2 u: Veljača 04, 2012, 13:58:55 poslijepodne »
to ovisi sto zelis od akvarija, klasicni natural style mi nikad nije izgledao bas...ali to ovisi o ukusu.
-a inace, zemlja je super kada se mineralizira, samo ja jos nisam vidio da se puno ljudi drzi pravila. niti je zemlja, zemlja, niti se moze samo uzeti i baciti unutra bez pripreme.
a ako vec kupujes uvjek ti je bolje ubaciti sto vise mozes, nemislim kolicinski vec izmjesati, bilje ce dobivati puno vise iz podloge a ti ces imati puno manje za dodavati kroz vodu
uostalom, imas vec puno toga pisano na netu, i diy i gotove substrate, pa potrazi sto i kako, bolje ces nauciti nego da ti samo mi tu trubimo svako svoju mudrost

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: podloga
« Odgovori #3 u: Veljača 07, 2012, 23:33:13 poslijepodne »
ja nisam primjetio da su gotovi substrati nekvalitetni,dapace,imam pomjesan tetrin substrat sa jbl-ovim substratom,i dodao sam jos vulkanit i bilje raste jako dobro i kvalitetno,je malo skuplje al nema namakanja zemlje tjednima pa cekanje hoce li sta se desit i sl ...mada bez co2 tesko postic dobre rezultete bez obzira na podlogu...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: podloga
« Odgovori #4 u: Veljača 08, 2012, 00:27:47 prijepodne »
nisu svi nekvalitetni i naravno da ima i vrhunskih, samo isto tako ima sr..nja koje si mogao sam bolje smjesati, tipa glavna tvar-glina i treset.
-sa mineraliziranom zemljom se nece nista desiti ali problem je sto se ljudi nedrze metode, prvo kupe krivu zemlju jer topsoil neznaci zemlja za cvijece bogata umjetnim gnojivima koje ni nebi trebali biti tu i onda namacu da izide a izici nece nikada, druga stvar, koliko znas ljudi da je prosijavalo tu zemlju a onaj koji i je promovirao tu metodu siroj javnosti je fino rekao da svako drvce i sve organsko ce pomoci kasnijem stvaranju algi(a racunaj da nasu kupovnu moras prosijat hoces neces jer ima pun k.. toga u sebi) i onda kaze imam problema s algama. mislim, ja nisam nimalo strucnjak za to ali svaka logika mi govori da ako ides raditi precace gdje ih nebi trebao raditi onda ce i koncan proizvod tako izgledati..na precac :)
-talbot tvrdi da nece biti ikakvi problema koji nebi bili i s komercionalnim substratom, da je barem jednako dobra kao i oni i da ta zemlja moze tajati dugi niz godina u akvariju. neznam, nisam imao srece da tako dugo isprobam na svojoj kozi ali nevidim zasto strucnjak veci nego svi u hr zajedno bi blatio svoje ime i govorio lazi na proizvodu koji neprodaje i nikada ni nece moci prodavati http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/library/52554-how-mineralized-soil-substrate-aaron-talbot.html
-valjda je to recept za mineraliziranu zemlju, ako netko skrati, prekrsi neko pravilo, dal je to napredak ili nazadak? ako je ovo drugo, dali onda kriviti sebe ili orginalni recept?

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: podloga
« Odgovori #5 u: Veljača 09, 2012, 16:31:53 poslijepodne »
prva i najvažnija stvar kod kupnje bilo kojeg proizvoda jest pročitati sastav!
ja sam već nekoliko puta koristila zemlju marke "Gabrijela" i prezadovoljna sam.zemlja je kvalitetna i 100% sigurna za akvarij i možeš ju stavit bez namakanja.zemlju bi trebalo promjeniti čim primjetiš da bilje stagnira ili propada.
Our fears are only what we tell them to be...

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: podloga
« Odgovori #6 u: Veljača 09, 2012, 16:59:18 poslijepodne »
za sve sto ti nije za ljudsku konzumaciju nisu duzni staviti tocan sastav.

Offline znatiželjko

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: ČAĐAVICA
Odg: podloga
« Odgovori #7 u: Veljača 21, 2012, 05:33:36 prijepodne »
evo zemlja substral terra magma ali zanima me dali bi možda valjalo one glinene kuglice što se stavljaju u tegle na dno da zdrobim pa pomješam ako tko zna

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: podloga
« Odgovori #8 u: Veljača 21, 2012, 12:29:29 poslijepodne »
to je neka expandirana glina, potpuno inertna, nema nista hranjivo u sebi, jedina je prednost da rahli zemlju, ali za to mozes bolje dodati zeolita i/li ugljena ako vec zelis. mozes i vulkanit staviti, aqualit, itd.. i nije ti nista puno skuplje nego te kuglice

Offline znatiželjko

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: ČAĐAVICA
Odg: podloga
« Odgovori #9 u: Veljača 28, 2012, 20:11:50 poslijepodne »
evo zemlja substral terra magma ali zanima me dali bi možda valjalo one glinene kuglice što se stavljaju u tegle na dno da zdrobim pa pomješam ako tko zna

evo namaće se zemljica sad pitanjce dali je obvezno dolje po staklu posuti KCl kalij klorid i gdje da ga nabavim jer sam pitao u apotekama i nema

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: podloga
« Odgovori #10 u: Veljača 29, 2012, 10:30:29 prijepodne »
nije obavezno.kod mene sve odlično funkcionira i bez njega. ;)
Our fears are only what we tell them to be...