Ožujak 28, 2024, 21:42:18 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uredenje akvarija  (Posjeta: 5723 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alfa romeo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Uredenje akvarija
« u: Kolovoz 02, 2011, 14:51:33 poslijepodne »
Postovani. Zanima me imam mali akvarij (hladna voda) i par zlatnih ribica. Pa me zanima dali mi mozete rec kako se uredi akvarij? -? sto je sve potrebno? dali sljunak mogu negdje sama uzet?  :o i dali se kakvo drvo moze stavit??? :punch: i koju biljku??? gdje biljku mogu nabavit??? tj. kakva mora bit?????? :roll: molim pomagajte !!!!! :zagrljaj:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #1 u: Kolovoz 02, 2011, 16:17:42 poslijepodne »
Poz!

Definiraj "mali akvarij"..... rijec "mali" i rijec "zlatna ribica", a tek nedajboze rijeci "par zlatnih ribica" nikako ne ide u istu recenicu.... Drugim rijecima, zlatne ribice se NE drze u malim akvarijima. Opet, neznam koliko litara je to "mali akvarij", ali.....

Ako "par ribica" podrazumjeva bilo koji broj veci od 2 komada.....sve ispod 100 litara ti nebih preporucio. Ukoliko pricamo o nekoj od "fancy" zlatnih ribica (teleskopi i slicne), s obzirom da ne narastu pretjerano velike, mozes se progurati s nesto manjom litrazom, ali i one vole plivati, vole prostor, dakle, ni one ne idu bas u mali akvarij.

E sad, ovo sto si pitala...

Sljunak na dno je obavezan, ne prekrupan, ali ne ni presitan, jer zlatne stalno ruju po dnu, podizu ga, pljuckaju.... Sto se samog sljunka tice, najsigurniji si s akvarijskim proizvodom, iako, mozes negdje nabaviti i obicni rijecni sljunak (dravski recimo, svako stovariste bi ga trebalo imati), dobro ga oprati, iskuhati, i to je to.... Ovisno o velicini akvarija, stavis sloj sljunka od 2-5cm, kako ti pase, ne moras pretjerivati, ali nemoj staviti ni premalo....

Drvo - u principu moze bilo koje (osim hrasta,crnogorice i slicnih) ako je a)suho, b)temeljito namakano u vodi, c)nije tretirano nekom kemijom protiv parazita, nametnika i slicno, i najvaznije d) dobro prokuhano. Najbolje je pronaci komad vinove loze, ocistiti, iskuhati i to je to....samo pazi da je komad suh, i da je iz vinograda koji nije tretiran kemikalijama i slicnim....

Biljke i zlatne bas i ne idu zajedno...u vecini slucajeva.... ono sto prolazi 99,9% su ti anubiasi, crypte, microsorumi i slicne tvrdolisne biljke, dakle nikako ne neke mahovine, ili njezne biljcice tankih listova. Gdje nabaviti? U lokalnom pet shopu, ili preko forumskog oglasnika.... Idi na biljke koje ne zahtjevaju hranjivu podlogu (kao ove nabrojane), eventualno pod korijen crypti stavis onu jbl kuglicu i to je to.... i da, sa cryptama sacekaj malo, ne stavljaj ih u friski akvarij.....

Takodjer, mozes staviti i koji kamen, nadjes ga bilo gdje, polijes malo octa na njega, ako ne pjeni i ne susti, iskuhaj i moze slobodno u akvarij. Uredjenje je ustvari vise rezultat tvoje maste, volje i truda, nema bas (koliko ja znam) nekakva pretjerana i prevelika lista sto se smije a sto se ne smije raditi....

I jos jednom...ako je akvarij bas "mali, mali"....ne drzi zlatne u njemu....to je najbolje sto mozes napraviti.....

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #2 u: Kolovoz 02, 2011, 17:13:23 poslijepodne »
Damir je u pravu, ali ne daj se smesti, čak i da imaš manji akvarij... Kada sam ja počinjao dobio sam 2 zlatne ribica u nečem što bi danas nazvao vazom... Pa onda polako, informacija ovdje, informacija ondje, pa koji dobar savijet... Pa duplo veća vaza, pa prvi pravi akvarij...

U svakom slučaju, sve što stavljaš u akvarij dobro isperi i po mogućnosti prokuhaj... Nemoj se začuditi ako staviš panj u akvarij da ti se voda zažuti...

Ako nemaš pozadinsku tapetu, možeš staviti crnu vreću od smeća na zadnju stranicu, već će s time to izgledati bolje... U svakom slučaju, jako bi pomoglo da daš malo više informacija, po mogućnosti slikicu akvarija, tako ćeš dobiti više dobrih savjeta..

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #3 u: Kolovoz 02, 2011, 19:26:05 poslijepodne »
Slazem se - nedaj se smesti....cak i i savjetujem da skupljas lagano informacije, dobro zagrizes u ovaj hobi, uzitak i dusevni mir pri svakom pogledu na akvarij je zajamcen, usprskos tu i tamo kojem problemu koji se moze pojaviti....

Da, i ja sam, a valjda je to klasika, prve zlatne drzao u nekakvoj posudi, par litara (ako i toliko), ali onda, znatizelja je prevladala, malo procitas, malo cujes, malo istrazis, i ubrzo se nadjes u razmisljanima kako i 500l "i nije bas nesto, brzo se to napuni".... :D  :D

Offline alfa romeo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #4 u: Kolovoz 02, 2011, 19:36:06 poslijepodne »
e hvala :klap: da imam mali akvarij, i 2 zlatne ribice. Mislila sam jos eventualno 1 kupit..... Malo bi uredila akvarij.. Ali za sad veci akvarij necu uzimat. Nadam se da ce ovak biti ok  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #5 u: Kolovoz 02, 2011, 20:22:17 poslijepodne »
(Opet) nisi navela litrazu, dimenzije, ili bilo sto da lakse skuzimo sto je "mali akvarij"..... No, nikako ti ne preporucam nabavku jos stanovnika, ako je to "mali" ispod 50L..... sad ti se mozda cini kao dobra ideja, ali vjeruj mi, biti ce ti zao, ako u taj akvarij natrpas riba, i onda shvatis da im to steti, a da uopce nemas ljep pogled, i nikakvo uzivanje u akvariju, jer ces gledati mirne i staticne ribe, koje se nece imati gdje okrenuti a kamoli plivati, vodu neces moci odrzavati cistom, da ne pricam o kemijski stabilnoj vodi, osim kompletnim izmjenama vode svakih 2-3 dana.....sto dodatno "ubija" ribice... vjeruj mi, bio, probao i nikad vise....

Ako si vec zapela na tom akvariju, nemas namjere uzimati veci.....ostani pri ovom broju riba, pokloni ih, prodaj ih, radi bilo sto, ali ne stavljaj nove ribe unutra....

I mali savjet, znam da ga nisi trazila, ali..... SVE novaca sto mislis sad dati za novu ribicu, sljunak, podlogu, panj, koju biljku i slicno..... stavi na hrpu, i otidji i kupi veci akvarij, za cca 150-200kn mozes i birati (pricam o samom staklu) i dobi akvarij od 50-tak litara, koji ce tvojim ribama i prazan, bez ikakve dekoracije i icega biti 100 puta bolji dom od malog akvarija kojeg ces jos dodatno natrpati kojecime....

Offline alfa romeo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #6 u: Kolovoz 02, 2011, 22:01:50 poslijepodne »
Da imas pravo, necu uzimati vise ribica :) zadrzat cu ove dvije, i uredit cu im akvarij  ;) nadam se da ceju dugoooooooooooooooooooo ostat zive :P za njih je taj akvarij ok :klap:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #7 u: Kolovoz 02, 2011, 22:07:19 poslijepodne »
hajde, zagrist cu jos jednom..... 8)

ali mi i dalje neznamo koliki je to akvarij

Zar je toliki problem napisati litrazu akvarija, pa dobiti neki pametan odgovor, nego tvrditi "bit ce im to dobro"..... -?

Offline alfa romeo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #8 u: Kolovoz 02, 2011, 22:10:25 poslijepodne »
 8) ima 50 litara

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #9 u: Kolovoz 02, 2011, 22:16:48 poslijepodne »
Eee, to....vidis, nista lakse...

50 litara je za pocetak cisto ok, za 2 zlatne.... uzmi 3 kile pakovanje sljunka, imas toga po svim pet shopovima, kostat ce te cca 20kn, dobro ga isperi (kuhati ne moras), i ljepo ga istresi na dno akvarija. Sto se panja tice, mozes uzeti kakav gotovi u pet shopu, ali ne umjetni, trazi mopani ili mangro, ili jos bolje, posto je hladnovnodni akvarij, pronadji kakav komad loze, dobro ga ocisti, ostruzi, isperi, iskuhaj i namaci dok ne potone, i bez brige u akvarij....

Od biljaka nadji na forumu tko prodaje anubiase, cijene anubiasa po shopovima su katastrofalne, i rijesila si problem.... mozes uzeti i kokosov orah, ocistiti, iskuhati, i onda i on moze u akvarij. I jos, svakako si gledaj nabaviti jednog ancistrusa, samo pazi da ti ne podvale pleha....i to drustvo ce biti zadovoljno s tih 50l za pocetak..... :up:

Akvarij, tj., filter je vec zacikliran, ili.....?

Offline alfa romeo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #10 u: Kolovoz 03, 2011, 00:01:03 prijepodne »
Pa filter za vodu smo stavili vec. ali voda se odma nakon 2 dana dosta zamuti nije bistra.... pa stalno mjenjam vodu. X-( a citala sam da ako se stavi sljunak i koji kamen da ce se manje prljat voda.... :rolleyes: i da je to za ribe bolje!!!! :question: a kaj ti je to ancictrus??????? -?

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #11 u: Kolovoz 03, 2011, 08:51:37 prijepodne »
Pozdrav i dobrodosla!

Pohvalno je sto zelis poboljsati zivot svojoj ribici i da bi to mogla uciniti moras ju upoznati i obavezno puno citati, a posebno:
- vodic za pocetnike sa naslovne strane:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498

- i jako dobar clanak o zlatnim ribicama:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=565:zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica&catid=20:anci&Itemid=63

Citaj i uzivaj!


"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #12 u: Kolovoz 03, 2011, 09:35:19 prijepodne »
Kamen, sljunak, panj, biljke.....nista od toga nema prevelike i direktne veze sa prljanjem ili neprljanjem vode...

Svi tvoji trenutni problemi su uzrokovani "kemijskom" nestabilnoscu akvarija (da se tako izrazim), odnosno, ti sad imas posudu s vodom, koja mora proci odredjene procese, dok takva voda, a kasnije i sve sto je u vodi poput podloge, panjeva i slicno, ne bude u biolosko-kemijskom smislu spremna za prihvat zivih bica i njihov zivot u tom izuzetno malom i zatvorenom eko-sistemu. Ovo ti je na hrpi mjesta, a i u vodicu za pocetnike objasnjeno pod pojmom cikliranje.

Nazalost, ti si taj korak preskocila, jednostavno si natocila vodu, stavila ribe, i sad krecu problemi.... Vodu ne smijes stalno mjenjati, posebice ne SVU vodu. Najbolje sto trenutno mozes napraviti je prebaciti ribe u nekakvu kantu, pribaviti sljunak, kamenje i dekoraciju, temeljito oprati akvarij, sloziti ga i dekorirati, naliti vodu, te staviti neke od bakterija,recimo sera nitrivec, pustiti 24 sata da se voda razbistri i vratiti ribe nazad. Nije idealno, nije ni najbolje rjesenje, ali u praksi funkcionira.

S time da moras imati na umu, iako na prozivodu pise da ribe mogu ici u vodu nakon 24 sata, da to nije isto sto i dobro i na "prirodan" nacin zacikliran akvarij. Dakle, svaka 2-3 dana ces morati mjenjati malu kolicinu vode, istocis 2-3 litre, pa stavis friske vode (odstajale ili tretirane aquasafeom)..... Svaka izmjena vode je odredjeni stres za ribe, ali dok ti se akvarij malo ne uhoda, idi s malim izmjenama, nakon tjedan dana recimo produzi period na 2 puta tjedno, onda na jednom tjedno, a kad se akvarij ustabili, mjenjat ces vodu svakih 15-20 dana, i nikakvih problema nece biti.

Procitaj vodic za pocetnike sve ce ti biti puno jasnije, vidjet ces gdje si pogrijesila, jos nije kasno da to ispravis i sredis svojim ribicama pravi dom...

Usput, ancistrus je riba, popularno ga zovu cistac za staklo, iako je on puno vise od toga.... proguglaj malo....

Offline alfa romeo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Uredenje akvarija
« Odgovori #13 u: Kolovoz 03, 2011, 13:38:47 poslijepodne »
 :D :up: