Travanj 27, 2024, 11:08:00 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Bradata agama-Pogona vitticeps  (Posjeta: 13900 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Bradata agama-Pogona vitticeps
« u: Ožujak 12, 2012, 23:04:08 poslijepodne »
Pozdrav, ja sam novi u teraristici pa me zanimaju par stvari koje neznam. Kupio sam si bradatu agamu u petak i neke stvari mi ne dostaju jos te molim za pomoc svakoga ko zna. Zbilja mi se svida ta zivotinja i zelio bi joj pruziti sve kako ne bi uginula. Dakle imam terarij 80x40x50 (duljina x sirina x visina). Kupio sam JBL reptil spot 60W neznam dali je to dovoljno za suncanje ili treba jaca.. ispod te lampe ima drvo na koje se popne i sunca. Stavio sam zuti pjesak 15 kg od JBL-a tako da ima 5 cm pijeska. Kao dekoraciju sam stavio umjetni kaktus, i uzeo sam umjetno bilje ficus kako bi se mogla sakriti ispod njega. Ono sta mi ne dostaje koliko sam shvatio je UVB rasvjeta. Razmisljao sam o neonskoj rasvjeti i kupio bi neonku od exo terre repti glo 10.0 od 20w to je 60 cm i dali bi ona bila dobra i kako da ju stavim unutar terarija jer mi je gore staklo pa sta sve trebam kupiti za tu neonku kako bi radila i kako bi je zalijepio nekako na staklo (inace se ne razumijem nimalo u elektroniku i te stvari pa zato pitam).
I dali je ta rasvjeta dovoljno dobra za nju ili treba jos nesto i dali je ta neonka bolji izbor od exo terre repti glo 10.0 zarulje.
I kolika bi vlaga preko dana, a kolika preko noci trebala biti za agamu, a koliko temeprature?
Hvala svima unaprijed!

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #1 u: Ožujak 12, 2012, 23:23:45 poslijepodne »
Kao prvo to je premali terarij! Te dimenzije mogu biti dostatne za životinju do nekih 7,8mjeseci a nakon toga minimalne bi trebale biti 120x60x60.
Mislim da je užasno neodgovorno šti si nabavio životinju za koju nisi pripremio uvjete -ali nažalost što je tu je.

Temp na hot spotu MORA biti između 43-45 stupnjeva a to se mjeri termometrom. S obzirom da je kod mene upravo spotica od 150W da bi bila ta temp ne vjerujem da 60 doseže tu temp. Pod HITNO ti treba UVB žarulja ili UVB neonka, svjedno. I obična neonka ili čak dvije jer bradate trebaju jako puno svjetla.

Za vlagu se ne brini, neka ima malu posudicu uvjek sveježe vode i to je to. Temp dakle na hot spotu mora biti 43-45.

Vadi van umjetne biljke jer one ne idu s bradatom agamom - agama pojede plastični komad i ugiba od začepljenja!!!!

Koliko je bradata stara?

I sve me strah pitati - što imaš od hrane za nju i s čim ju hraniš?


Pročitaj ovo pa će ti biti jasnije - http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=219:pogona-vitticeps-bradata-agama-ukratko-i-openito&catid=56:gmazovi&Itemid=176

« Zadnja izmjena: Ožujak 12, 2012, 23:27:04 poslijepodne od Chilii »

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #2 u: Ožujak 12, 2012, 23:33:20 poslijepodne »
A imam farmu fobasa, kupio sam od jednog covjeka. Hranim ju tim crvima, susenim cvrcima sta sam kupio od trixie i salatom svaki dan.
A znam da je neodgovorno da, ali jedina koja je bila ostala u ikojem ducanu sa zivotinjama i nisam zelio da se proda pa sam ju kupio u pet centru. Neznam koliko je stara, mozda malo vise od pola godine mislim.
A sta mi sve treba za neonku da nju ugradim?
I brine me vlaga zato jer mislim da je previsoka. Doduse u mojoj sobi je vlaga visoka, tako da agami preko dana uspijem drzati vlagu oko 45-50%, a ujutro kad se probudim kad ona jos spava vlaga joj je 70%...
I dali mi treba mozda grijaci kabel ispod pijeska? I dali jos sta mi fali od opreme ili?

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #3 u: Ožujak 12, 2012, 23:41:25 poslijepodne »
Trebaš napraviti ili kupiti novi terarij odgovarajućih dimenzija, taj tvoj je PREMALI za bradatu.
Za neoku treba stalaža za nju, ima je za kupiti u trgovinama elektroopreme.

Kako može biti 70% unutra? Vadi van ikakvu vodu i ulij malo u čep od neke boce i vlaga će pasti.

Treba ti terarij, UVB žarulja ili neonka, još jedna neonka ako je premalo svjetla, odgovarajuća soptica i termometar. I timer za reguliranje paljenja i gašenja svjetala. Ako temp u sobi ne pada ispod 18 onda nije potrebno ništa za noćno grijanje.

Fobasi nisu dovoljni treba imati raznoliku prehranu - dubije, lateralise, fobase, brašnare i (ŽIVE) cvrčke. Isto tako salata nije adekvatna hrana, ona jede matovilac, rikolu, mahune, jabuke, kruške itd. mislim da ima popis hrane na linku koji sam ti postavila.

Ima ovdje na forumu puno toga o pravilnom držanju bradate - upiši u forumsku tražilicu pa čitaj.

Prioritet je UVB a nakon toga adekvatan terarij.

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #4 u: Ožujak 12, 2012, 23:50:30 poslijepodne »
Sutra ujutro idem po tu stalazu za neonku probat kupit u bauhausu ili takvom nekom ducanu pa da odmah sutra to stavim joj.
nabavit cu veci terarij. Ali me zanimalo sto sve spada u tu stalazu za neonku i dali se to moze za staklo zalijepiti i koliko bi to otrpilike kostalo.
A neznam kako moze biti 70%, tako mi i u sobi, i milsim da sam cak izvadio bio vodu preko noci, cak sam kupio i onaj ceresit stop vlazi pred 2 dana kako bi smanjio vlagu, ali neznam dlai pomaze. Termometar imam. Preko noci temperatura ne pada ospod 20, ali preko dana se bojim da ne uspijem zagrijati dovoljno, valjda ce neonka pomoci isto u tome. A di ima za kupiti te timere za reguliranje svijetla? I kako to montirati?
i dali kabel grijac mi treba i za preko dana, jer za preko noci joj je tempratura bez ikakvog grijanja ok.
I koliko bi joj trebao fobasa dnevno davati a da mi ne nestanu jer neznam koliko se brzo razmnozavaju. Mislim da ih imam negdje 200 unutra.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #5 u: Ožujak 13, 2012, 00:00:42 prijepodne »
Ne znam kako postaviti neonku u stakleni terarij, ona se mora zašarafiti u nešto. Pod stalažu spada ono u što ide neonka evo ovo - http://www.google.hr/imgres?q=neonska+lampa&um=1&hl=hr&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:hr:official&biw=1366&bih=638&tbm=isch&tbnid=Ss7DC9jbIT1xIM:&imgrefurl=https://www.akvarij.net/forum/index.php%3Ftopic%3D3411.0&docid=55go7WUIiS0iUM&imgurl=https://www.akvarij.net/forum/uploads/Envy/Lampe4.JPG&w=640&h=480&ei=NH5eT5LKFsPitQbjheyuBg&zoom=1&iact=rc&dur=354&sig=114956361761902984251&page=3&tbnh=148&tbnw=196&start=45&ndsp=27&ved=1t:429,r:5,s:45&tx=88&ty=54 samo se makne ovaj plastični dio.

Neonka neće pomoći s obzirom da je to hladno rasvijetno tijelo - to se regulira jačom spoticom. Ako imaš termometar onda valjda znaš kolika ti je temp preko dana na hot spotu??

Timera ima za kupiti isto u trgovinama elektroopreme, Bauhausu i sličnim mjestima. Ima ih mehaničkih ili digitalnih a to je ovo - http://www.interonica.com/proizvodi/elektromaterijal/timer-mehanicki-24h/770/
U produžni kabel se uključi sve što ima u terariju pa taj produžni u termostat, njega se programira na 12 sati svjetla i 12 mraka i ušteka u struju.

Kabelski grijač ne treba već jača spotica jer bradatim toplina mora dolaziti od gore, dakle od spotice.

Bradata jede jako puno - davaj još koliko želi pojesti. 200 kom moja smaže u nekoliko dana!!!! Ne možeš razmišljati na način da ti ne nestanu već da je životinja sita!!!!

Ako pod hitno ne nabaviš živu hranu i adekvatan terarij ne predviđam sretan život bradate.


I naravno živu hranu trebaš suplementirati vitaminima - najbolje je koristi Nekton MSA i Nekton REP. Mladima treba posipati svaki dan vitamine po hrani, odraslima 2,3 puta tjedno.

« Zadnja izmjena: Ožujak 13, 2012, 00:04:52 prijepodne od Chilii »

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #6 u: Ožujak 13, 2012, 00:03:23 prijepodne »

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #7 u: Ožujak 13, 2012, 00:11:11 prijepodne »
A tu stalazu zalijepiti silikonom za staklu, jedino sta mi pada napamet.
Nabavit cu onda timer taj isto sutra.
A temperatura mi je na spotu 31 stupanj i to je premalo koliko vidim.
A imam od JBL micro calcium i terravit fluid, samo sto nikada ne pije vodu tako da neznam kako da joj dam taj terravit fluid na drugaciji nacin. A od jbl biotopol stavljam u vodu kako bi ubilo klor.
A koju spoticu od 150W imas. Jer ja zivim u Rijeci i prosao sam sve ducane koje postoje i nema bas preveliki izbor opreme i nisam nasao spotice bas pa sam uzeo ovu koju sam nasao i ta je bila najjaca.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #8 u: Ožujak 13, 2012, 00:21:36 prijepodne »
A pokušaj ali ne znam kako ćeš kabel provesti za van.

Definitivno preniska temperatura.

To nisu odgovarajući vitamini. Ne treba joj ništa za vodu. Imaš za naručiti vitamine na teraristika.hr - postavila sam ti link i poslat će ti se u Rijeku. Treba ti Nekton REP i Nekton MSA.

Trenutno imam od exo terre spoticu, ali ima ih za kupiti raznih, evo ovakvih npr. - http://www.teraristika.hr/web-trgovina/detail/160-dnevne-arulje/flypage/686-neodymium-basking-spot-lamp?sef=hcfp

Spotica može biti obična a njih zaista ima posvuda za kupiti.

Ne isplati ti se ulagati u taj terarij, kupi UVB žarulju i jaču spoticu za prvih nekoliko dana a u tom periodu kupi odgovarajući terarij.


Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #9 u: Ožujak 13, 2012, 09:21:16 prijepodne »
A vjeruj u Rijeci ih nema nigdje za kupiti osim u pet centru, a tamo sam nasao jedino ovo sta sam i kupio. Ocito preostaje naručiti preko te stranice jer mi drugo ne pada na pamet. Samo me znaima sta da uzmem od 100W ili ta nece biti dosta pa da uzmem od 150W?
A stalazu valjda rastaviti da izvadim kabel, provuc ga kroz one rupice za zrak i opet spojiti, vidit cu dal se moze.

I dal je bolje drzati spoticu u sredini terarija ili rade odabrati jedan kraj pa staviti na kraj?

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #10 u: Ožujak 13, 2012, 09:39:43 prijepodne »
Sve samo kupi na teraristika.hr , najjeftinije je i jako kvalitetno .... spotica ti mora imati jedno mjesto gdje ce grijati ili granu ili tlo da to bude topla strana terarija i on/ona ce se tamo grijati... UVB je za kosti da dobi d3 vitamin ,zbog toga da nedobi neku bolest kostiju ...
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #11 u: Ožujak 13, 2012, 09:43:01 prijepodne »
Da, a uzet cu onda valjda od 150W bolje da je jaca nego opet slabija. Ma ima ona granu ispod spotice na koju se popne i sunca, samo neznam dali je bolje imati to na sredini ili na kraju ili pak nema veze, jer ako je svjedeno onda bi ostavio na sredini.
a ta stranica je sigurna za kupovinu? koliko im treba da stigne to i kako se moze platiti, se moze prilikom preuzimanja robe ili?

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #12 u: Ožujak 13, 2012, 09:50:05 prijepodne »
Ma sigurno je 100% .... javi se ovdje na forumu StrichekMatiji na pp za sve sto te yanima u veyi stranice .... trebala bi bit toplija i hladnija strana terariju *ako je spotica dosta jaka onda bi jos mogla grijat oko 30 cm oko nje (ona 250 w )  ... tako je kod mene ...
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #13 u: Ožujak 13, 2012, 10:26:13 prijepodne »
A dobro onda ce proc ona od 150W na sredini.. sad cu se javiti njemu.

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #14 u: Ožujak 13, 2012, 10:30:59 prijepodne »
I nemogu pronac tog strichekmatiju. Nemogu mu poslati pp

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #16 u: Ožujak 13, 2012, 11:00:13 prijepodne »
E sada je bolje. Hvala na linku  :)

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #17 u: Ožujak 13, 2012, 11:59:57 prijepodne »
Trebaš testirati, ne znači da kod tebe ta od 150 neće biti prejaka. Kod mene je upravo postala jer su se digle temperature i mjenjam ju ovih dana za slabiju. Obična spotica dođe niekih 10setak kn i ovisno o temperaturi okoliša se mjenja - od jače prema slabijoj.

Uz spoticu pod OBAVEZNO nabavi UVB žarulju/neonku od 10,0.

phasid man - kakva spotica od 250w, o čemu ti???
Idem postavit slike kod kolege u temu, koji je pitao kako postaviti rasvjetu u terarij, pa pogledaj slike da vidiš kako treba izgledati terarij za bradatu.

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #18 u: Ožujak 13, 2012, 12:15:08 poslijepodne »
 :D ma imam onu infrared spoticu od 250 w neznam tocno koliko ima ... to je ona s cim se griju pilici ... velika je oko 20 + cm ....nisam svatio pitanje  :-[
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #19 u: Ožujak 13, 2012, 12:19:43 poslijepodne »
Pa ako moja spotica od 150W držim na hot spotu oko 45, koliko zaboga onda grije ta od 250W? I zašto imaš infrared spoticu koja je zapravo noćna rasvjeta? Ne kužim  -?

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #20 u: Ožujak 13, 2012, 13:04:17 poslijepodne »
a pa sad neznam, dali uzet od 100 ili od 150W, imam od 60W i temperatura mi je 30 stupnjeva tamo di se sunca, znaci trebalo bi dignuti za kojih 13 stupnjeva, ce to upjeti ona od 100 ili trebam od 150..

i di se moze kupiti ta obicna spotica za testirati?

i jos jedno pitanje, kad agami izgasim svijetla sva za spavanje jer treba biti potpuni mrak, tj zanima me dali joj smeta svijetlo od tv-a?

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #21 u: Ožujak 13, 2012, 13:13:31 poslijepodne »
:D ma imam onu infrared spoticu od 250 w neznam tocno koliko ima ... to je ona s cim se griju pilici ... velika je oko 20 + cm ....nisam svatio pitanje  :-[

Dakle ti s tom infrared spoticom griješ insekte a ne bradatu agamu. Da ne bi bilo zabune, ova žarulja se NE koristi kod bradate agame, jednako kao što se ni ne koriste spotice od 250W!!!!!

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #22 u: Ožujak 13, 2012, 13:16:35 poslijepodne »
a pa sad neznam, dali uzet od 100 ili od 150W, imam od 60W i temperatura mi je 30 stupnjeva tamo di se sunca, znaci trebalo bi dignuti za kojih 13 stupnjeva, ce to upjeti ona od 100 ili trebam od 150..

i di se moze kupiti ta obicna spotica za testirati?

i jos jedno pitanje, kad agami izgasim svijetla sva za spavanje jer treba biti potpuni mrak, tj zanima me dali joj smeta svijetlo od tv-a?

Kupiš obje pa prvo staviš jednu pa izmjeriš temp. Pa ako ne štima staviš drugu. - to se zove testiranje!

Već sam ti napisala a i postavila linkove - u svakoj trgovini gdje se prodaju žarulje. A UVB moraš kupiti baš u pet shopu. Vidim da njega ne spominješ a užasno je bitan faktor!

Ne smeta tv, moja se zavuče i ode spavati kad joj se ugase svjetla a mi dalje gledamo tv.

Offline gusteroljubac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 252
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb(Podsused)
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #23 u: Ožujak 13, 2012, 13:20:07 poslijepodne »
svjetlo od tv-a joj nebi trebalo smetat..ali sta ne gasis tv preko noci? :D
Gmazovi su ZAKON

Offline Dominik :)

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
Odg: Bradata agama-Pogona vitticeps
« Odgovori #24 u: Ožujak 13, 2012, 13:21:06 poslijepodne »
Ne spominjem UVB jer sam to odlucio da cu uzet neonku od 20W retpil glo 10.0,
ali samo me te spotice muce, jer preko teraristika.hr spotica ona od 150w dode 70 kn i onda ako ne valja opet moram kupiti od 100w za nekih 60 kn, a vec imam od 60w koja ocito nece nicemu sluziti.

i evo sad joj je vlaga 35% jeli to ok?

ma gasim, ali sam njoj nekako nastimao da se budi u 8 ujutro i da ide spavati u 8 navecer, a ja gledam tv do ponoc negdje..