Travanj 27, 2024, 09:33:46 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: bradata agama  (Posjeta: 16387 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
bradata agama
« Odgovori #25 u: Srpanj 12, 2006, 12:16:00 poslijepodne »
Pozdrav,

čuj ja nisam stručnjak za agame, al znam da su sve agame koje sam vidio bile na pijesku... uvb lampu nabavi pod hitno.... žive hrane ima za kupit u pet centru u heinzlovoj, imaš cvrčke i fobase
 

Offline adrijan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
bradata agama
« Odgovori #26 u: Srpanj 12, 2006, 12:22:00 poslijepodne »


Za tu zivu hranu oni imaju kutije valjda???? neznam pa da nebi bili, neznam kak to ide!


 

Offline Night bird

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
bradata agama
« Odgovori #27 u: Srpanj 12, 2006, 12:30:00 poslijepodne »
Pa bradata agama je pustinjska životinja i kao podlogu treba imati pijesak
 

Offline Nik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
bradata agama
« Odgovori #28 u: Srpanj 12, 2006, 12:30:00 poslijepodne »
ma nemoj biti lud da kupuješ te kutije po 30+ kuna kad imaš tapervera u kineskom dučanu po 10 kn komad, za cvrčke trebaš nešto više, a za crvuljke malo veče tapervere i to ti je to... oni ti inače daju to u onim vrečicama u kojima ribice pakiraju
 

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
bradata agama
« Odgovori #29 u: Srpanj 12, 2006, 12:32:00 poslijepodne »
bradonje su iz australije..trebaju pijesak a ne "đunglu"....

Offline anči

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 275
bradata agama
« Odgovori #30 u: Srpanj 12, 2006, 13:20:00 poslijepodne »
Evo ja ti imam malog bradonju.UVB lampu pod hitno i pijesak pod hitno. Pijesak imaš isto po tim pet shopovima čak i u raznim bojama. Trebao bi u terariju imati i granu na koju se može penjati. A šta se tiče žive hrane držiš ih u plastičnim posudama i nemaš frke, bar nakon što se navikneš na te crve i sve to. Pošalji koju slikicu

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
bradata agama
« Odgovori #31 u: Srpanj 12, 2006, 13:20:00 poslijepodne »
 
Citat: adrijan


dugačka je oko 35cm, ima lampu za sunčanje ali ne i uvb lampu, to joj moram nabavit. Dobio sam je od jednog filmasa, dakle snimali su film pa im je trebao guster, i nakon snimanja su postojale tri opcije da ide meni, na pagu u prirodu u neki kamenjar ili natrag u petshop! meni se svidjela i ja sam je uzeo! Hranim je borovnicama, sumskim jagodama, zelenom salatom, muhe, rijetko naidem na skakavca, kucni pauci, neke bubice iz dvorista i dajem mu jos iz petshopa raffyI i raffyP! Jede, bez beda mi ide na ruku, izležava se po kamenu, super je! Jedino ta hrana, treba to lovit, trazit uf! Dal znate gdje je u zgbu u petshopu najveca vjerojatnost nac cvrcke zive, konzervirane?!?!? I da moj nema dole kvarcni pijesak vec iz petshopa kupljenu kao naribanu koru drveta, to mi je u petshopu prvi dan reko covjek kao da mu na džunglu izgleda jel to ok?!?!


...uuuuu joj! zakaj sad nema smajlića kaj se za glavu drži..  

Ovako...uf.. prvo me slomilo ovo da se bradonja pusti na Pagu??? Koji je to filmaš? molim te možeš mi poslati ime i na PP.

Drugo, bradonja je jako mali za svoju starost! Bradonja MORA imati UVB lampu pod obavezno ili pri svakom obroku mora uzimati D3 vitamin u obliku praha. To je životinja koja živi u Australiji i mora biti na pjesku...i zračena UVB svijetlošću koja odgovara njezinu podneblju, u pravilu bi za nju odgovarala lamba od exoterre repti Glo 8.0. Tu lampu i pjesak stavi pod obavezno.
Zatim.. hrana..(di si doma) Bradonje se u pravilu hrane živom hranom... cvrčci, fobasi, brašnari
.. uglavnom evo nekaj o držanju bradonje...

Cijeli tekst bu objavljen za koji dan....

Oko 6 mjeseci starosti težina je 200-250g, a dužina oko 30cm.Od 7– 8 mjeseci 250- 400g, dužina od  33-45cm, spolno su zreli, ali ne i gledano sa psihičke strane! Sve iznad je spolno zrelo, normalna težina iznosi između 400-600 grama, dužina od 45 – 56cm. Iako to ne mora biti pravilo.

Tearij:
Za male Pogone dovoljan je terarij nekih 70-80l, dok bi kod odraslih trebao biti nekih 500l. U pravilu dimenzije za jednu odraslu bi trebale biti: 100x55x55 i veće.
Terarij bi trebao imati i dobru ventilaciju, po mogućnosti dijagonalnu. Dobro je još postaviti i na gornju stranu, zbog toga da višak temperature može izaći van.

Rasvjeta:
Rasvjeta je uvijek veliki problem, kako u akvaristici tako i u teraristici. Vrlo je važno gmazovima (onim kojima je to potrebno) omogućiti zračenje UVB spektra (neon lampe), jer pomoću njega gmazovi sintetiziraju D3 vitamin. Ukoliko to gmazu nije omogućeno, isti se ne može normalno razvijati i tada dolazi do raznih komplikacija.
Potrebna je UVB lampa i lampa za sunčanje. UVB lampa bi trebala biti preko cijele dužine terarija. Jakost lampe za sunčanje ovisi o dimenzijama terarija i gdje je postavljena.
Lampa za sunčanje bi trebala biti postavljena tako da gušter ne može do nje, ali tako da ispod lampe bude složeno ugodno povišeno mjesto ( kamen, grana…) gdje se temperatura kreće između 40°C-46°C


Uređenje terarija:
Dno terarija bi trebalo biti pokriveno sa min 5cm pijeska.
Dekoraciju bi trebalo svesti na minimum. Grana ili kamen za sunčanje i mjesto za sakrivanje.
Bilje nije potrebno, jer će ga Pogona većinom pojesti.
Napomena: ne stavljati bodljikavo bilje u terarij da se Pogona ne ozlijedi.

Prehrana Pogone vitticeps

Pogona vitticepcs jede jako puno!
Kad su Pogone mlade one jedu 70% proteinske(mesne) hrane, a 30% biljne. Taj se omjer mijenja kako naša Pogona raste. Kad odrastu Pogone jedu 70% biljne hrane, a samo 30% proteinske. To se mijenja i kad dolazi do parenja, onda one opet počinju jesti više proteinske hrane. Dok je parenje u tijeku muške jedinke skoro da i ne jedu, stoga dosta gube na težini.

popis hrane....u grubo

Biljna hrana:
Povrće: Maslačak, endivija, radič crveni (endivija),matovilac, rikola, ze
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
bradata agama
« Odgovori #32 u: Srpanj 12, 2006, 16:58:00 poslijepodne »
Evo gle, kaj se veličine tiće ... ovo na fotki je moja ženka... izlegla se je 26.02.2006. , a sada je duga več skoro 42cm...

 

Ovo je mjereno digatalnim oblikom. To je SW za mjerenje zmija i zove se Snake Maesurer.

A cijeli članak o Pogoni vitticeps će biti objavljen sutra tokom dana.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
bradata agama
« Odgovori #33 u: Srpanj 12, 2006, 18:48:00 poslijepodne »
Aaaa...to je moja beba?

Offline adrijan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
bradata agama
« Odgovori #34 u: Srpanj 13, 2006, 12:46:00 poslijepodne »
Za tu neonku jel to baš treba bit ona iz petshopa ili moze i iz drugih ducana! Pitam jer su one u petshopovimaskuplje, mozda su one stvarno i puno bolje, ali dali je ova iz ducana isto za upotrijebiti, za tu jacinu 8.0 sam dozno i dal tak nes mogu kupit recimo u nekom elektricarskom ducanu???Kvarcni pijesak je dobar za agamu??? Evo imam doma 50ak phobasa i 40ak cvrcaka pa cu mu toga davat!! I da izmet moje agame mi je upitan, jel bijela boja izmeta uredu ili da se zapitam (ima i smedih dijelova)? ispricavavm se na ovom pitanju al me zanima?? Molio bih sto prije odgovor za ove neonke iz obicnog ducana, dajoj mogu slozit rasvjetudanas, jer sutra vjerojatno necu imat vremena!
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
bradata agama
« Odgovori #35 u: Srpanj 13, 2006, 13:12:00 poslijepodne »
u principu je svejdeno kojeg proizvođaća uzmeš' samo da ima UVB
inaće kad je vani lijepo' vrijeme najbolje uzeti neku "kutiju" flexarijum ili žićani kavez i staviti agamu na "sunce" (ovo shvati uvjetno) 20 minuta dnevno je da prikupi "dovoljno UVB" za cjelodnevne potrebe i nema bolje lampe od toga

pozdrav icek

zaboravih napomenuti da ako uzimaš' od exotere uzmeš reptil glo 8.0
((ma da sad dolazi 10.0 mislim da je nema kod nas ali se očekuje))
Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline adrijan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
bradata agama
« Odgovori #36 u: Srpanj 13, 2006, 13:31:00 poslijepodne »


znaci mogu u obicnom ducanu? I pitat dal im sta znaci jacina 8.0!


 

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
bradata agama
« Odgovori #37 u: Srpanj 13, 2006, 13:49:00 poslijepodne »

gle ak kupujes uv lampu kod nas onda ti izbor otpada na exo terrinu i silvanya neonku, ja sam u jednom terariju koristio ovu drugu koja je ujedno i jeftinija a nakon sta je proslo 6mjeseci, rok nakon kojeg svaka neonka izgubi svojstvo zracenja, zamjenio sam je sa exo terrinom 8.0, razlika je dosta velika, dobio sam puno vise svijetla, guster je ljepsih boja...i nije mi zao razlike u novcu, ionako zelim samo naj bolje za svoje zveri...s napomenom da iznad svake neonke stavljam juwelov reflektor sto bi svima preporucio....i kod opreme za gustere nema kalkulacija ako nemas za lampu ne uzmes gustera, ako nemas vremena ne uzmes gustera...
pozdrav
8.0 znaci da neonka zraci 8% uvb zracenje...??

Edited by: LeeMoon
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
bradata agama
« Odgovori #38 u: Srpanj 13, 2006, 13:50:00 poslijepodne »
kao što sam ti posalo u PP

postoji nekoliko proizviođaća neonki florescentnih cjevi koje sadrže UVB dio spektra te lampe su posebne znaći da nisu dostupne u "običnim dučanima" već da imaju specifičnu primjenu.
proizvođaći koji ih proizvode su Exoterra i Silvania...
s time da je exotera ajmo reći rasprostranjenija dok' je Silvanya nešto jeftinija

mislim da samo exoterine lampe imaju oznake "jačine" (intenziteta UVB-a)
pa tako imaš' lampe koje se zovu reptil glo; 2.0, 5.0, 8.0....

pozdrav icek Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
bradata agama
« Odgovori #39 u: Srpanj 13, 2006, 13:52:00 poslijepodne »
Adrijan.... takvih lampi nema u običnim dučanima, kod kupovine važno je navesti da je potrebno da lampa zraći UVB spektrom, ukoliko to nema, ta lampa nije dobra. A u pet dučanima su skuplje baš iz tog razloga što zraće UVB spektar.. obične lampe možeš kupiti i za 20 kn... ali čemu kada nema svoju svrhu! Pazi da ono 8 krivo ne shvate... t8- to je promjer lampe!
Fecet(izmet) se sastoji od bijele i smeđe boje...to je normalno...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
bradata agama
« Odgovori #40 u: Srpanj 13, 2006, 13:52:00 poslijepodne »
i kao sto je jedan decko napisao super stvar na svojoj stranici "nemoj da ti ovo bude jedini izvor informacija"...
 

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
bradata agama
« Odgovori #41 u: Srpanj 13, 2006, 13:59:00 poslijepodne »
Silvanya ne valja niš.... f**k this.....
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
bradata agama
« Odgovori #42 u: Srpanj 13, 2006, 14:09:00 poslijepodne »
 
Citat: Nino G
Aaaa...to je moja beba?


...      bila je dok je bila mala... sad je to moja curka, koja želi progutati sve što se miće...uključujući i ruku koja je hrani...    
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
bradata agama
« Odgovori #43 u: Srpanj 13, 2006, 14:31:00 poslijepodne »


Još jedno upozorenje:


Neki specijalizirani dućani rasvjetnim tijelima prodaju tzv. "Blacklight" UV cijevi, ali te su namjenjene disko klubovima i sl. Emitiraju vrlo malo vidljivig svjetla - obično sjaje tamnoljubičasto ili tamnoplavo kad ih upališ. To su one lampe od kojih ti u zamračenim prostorima "svjetle" zubi, bjeloočnice i bijeli odjevni predmeti. Za teraristiku nisu prikladne kao izvor UV-a jer zrače samo u UVA dijelu spektra (valna duljina 320-400 nm), dok je za sintezu D3 vitamina u koži životinja potreban UVB dio spektra (valna duljina 290-320 nm).

Offline marin81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 418
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zgb-Gajnice
bradata agama
« Odgovori #44 u: Srpanj 13, 2006, 21:15:00 poslijepodne »

Repti Glo 8.0 - kupi ovo i miran si, 119kn Belugo

Edited by: marin81

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
bradata agama
« Odgovori #45 u: Srpanj 14, 2006, 13:21:00 poslijepodne »
Evo novog sviježeg članka.
LINK
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti