Travanj 16, 2024, 13:31:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Vivarij - Dendrobates  (Posjeta: 66570 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Vivarij - Dendrobates
« u: Prosinac 06, 2010, 13:09:53 poslijepodne »
Bok,

evo i ja sam se napokon odlućio za svijet dendrobatesica. Nije baš preteško složiti vivarij, ali treba dobro razmisliti prije neg krenete u izradu istog.

Sa svojim sam pri kraju slaganja, sad još čekam nekoliko biljaka i mjerim temperaturu i vlagu, jer kad ubacim žabice, više ih niko ne izvadi van :). U ovoj temi budem opisao i stavio fotke kako sam ga slagao, ali za sada samo dvije fotke... kroz par dana ostatak fotografija i tekst ... !

Lp
Saša
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #1 u: Prosinac 06, 2010, 13:16:30 poslijepodne »

Uh, nevidjen je, svaka Čast :klap: ... Koju vrstu planiraš da uzmeš?

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #2 u: Prosinac 06, 2010, 13:21:31 poslijepodne »
predivno! kad vidim takvo nešto, odma pozelim napraviti nešto slično :D :D :D! ali ne smijem, nemam gdje! daj mi reci, ima li kakav link vezan uz vivarije, da se malo više upoznam s time! baš me zanima! hvala!

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #3 u: Prosinac 06, 2010, 13:31:17 poslijepodne »
Hvala Djapo :) ... za početak ubacujem D. auratus iz domačeg uzgoja, a nabavio sam i jednu Epipedobates tricolor .. dal ih budem stavio skupa još nisam siguran ... čekam par odgovora od uzgajivaća :)

... ovo dolje je fotka tricolorke.

.. kaj se tiće linka za vivarije ... pa meni jedan od naj dražih je Black jungle ;)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #4 u: Prosinac 06, 2010, 13:32:48 poslijepodne »
Prekrasno...prekrasno.....a , jbg....majstor je majstor....sada ce mene biti sram staviti slike :D :D
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #5 u: Prosinac 06, 2010, 13:38:01 poslijepodne »
Ne seri :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #6 u: Prosinac 06, 2010, 13:40:27 poslijepodne »
Prelepo.......jedva cekam da vidim zabice u ovom raju. Nego gde ide ova voda sto pretpostavljam pada uz panj, ne vidim da se negde skuplja, da ima zatvoreni krug.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #7 u: Prosinac 06, 2010, 13:49:36 poslijepodne »
uh al me pogodi sa ovom temom,...čut ćemo se  ;)

Offline birdeater

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 374
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Split
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #8 u: Prosinac 06, 2010, 15:24:11 poslijepodne »
E moj Saša, e moj Saša!! N e znam šta da kažem, jednom riječju odlično!!!  :klap: :up:
Glupi ljudi su dobri ljudi.
Djeca vole dobre ljude.
Vole li vaš vaša djeca?

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #9 u: Prosinac 06, 2010, 16:25:15 poslijepodne »
daj cijelu sliku, da se sve vidi!

Offline tarantula 87

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1673
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #10 u: Prosinac 06, 2010, 16:37:14 poslijepodne »
daj cijelu sliku, da se sve vidi!
i jedno pitanje..dali moze u takvom vivariju biti nesto drugo osim zabica i dali mora ici neko posebno bilje?

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #11 u: Prosinac 06, 2010, 16:57:51 poslijepodne »
Mrak izgleda!
Pošto znam da su Phalaenopsise sigurno gnojene, jel postoji kakva opasnost za žabice?
I jeste uspjeli nabaviti Drosophile koje ne mogu letjeti ili ih hranite onim domaćim?
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #12 u: Prosinac 06, 2010, 21:57:11 poslijepodne »
Prelepo.......jedva cekam da vidim zabice u ovom raju. Nego gde ide ova voda sto pretpostavljam pada uz panj, ne vidim da se negde skuplja, da ima zatvoreni krug.

..oš reć, pada NIZ panj :) ..... je, curi u bazenčić, pa kroz kamenje do pumpe gore i tako u krug. :)

Ante, čuli smo se :)

daj cijelu sliku, da se sve vidi!
i jedno pitanje..dali moze u takvom vivariju biti nesto drugo osim zabica i dali mora ici neko posebno bilje?

... može .. mogu npr. P.laticaude ići. .. bilje.. ovisi o životinjama koje češ u njemu držati.

Mrak izgleda!
Pošto znam da su Phalaenopsise sigurno gnojene, jel postoji kakva opasnost za žabice?
I jeste uspjeli nabaviti Drosophile koje ne mogu letjeti ili ih hranite onim domaćim?

Hvala :), nema opasnosti za žabice, one ne jedu bilje :) ... nabavili smo Drosophyle, ali nisam uspio nabaviti hidaye ... nebitno... ove samo skakuću :) .. ali ne lete.

Fotke će kao što sam rekao biti ... znaći od A-Ž .. samo da uhvatim malo vremena.... fotke imam, ali trebam sjesti i napisati.... uglavnom sada testiram temperaturu i vlagu te čekam bilje, grane i lijane :)
I evo fotka kak to sad izgleda... žao mi je što se na fotki gubi dubina ( kad bude gotovo, napraviti ću 3d fotografiju!)
« Zadnja izmjena: Prosinac 06, 2010, 22:04:42 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #13 u: Prosinac 07, 2010, 06:14:06 prijepodne »
Vrhunska pozadina! :klap:

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #14 u: Prosinac 07, 2010, 07:44:18 prijepodne »
Hvala, vidjeti češ kako sam je napravio :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #15 u: Prosinac 07, 2010, 11:00:38 prijepodne »
Nisam ja mislio na to da žabice grickaju biljku  :D već znam iz iskustva kad se kupuje u cviječarni takve orhideje onda se na površini od pregnojavanja kristalizira sol pa ako se stavi u terarij onda u kontaktu sa vlagom bi se stvorila neka kiselina koja bi možda mogla našteti žabicama (dok hodaju po njoj). Tek sad sam na zadnjoj slici vidi da si promijenio substrat, no ako si stavio u kokosov treset mislim da će ti brzo propasti pošto su skoro sve orhideje epifiti i korijenju treba zraka, a Phalaenopsisu jako lako propada korijenje ako je konstanto u mokroj podlozi bez zraka.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #16 u: Prosinac 07, 2010, 13:46:47 poslijepodne »
Ovo je odlično, predobro! jedva čekam slike s opisom slaganja.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #17 u: Prosinac 07, 2010, 16:59:39 poslijepodne »
Nisam ja mislio na to da žabice grickaju biljku  :D već znam iz iskustva kad se kupuje u cviječarni takve orhideje onda se na površini od pregnojavanja kristalizira sol pa ako se stavi u terarij onda u kontaktu sa vlagom bi se stvorila neka kiselina koja bi možda mogla našteti žabicama (dok hodaju po njoj). Tek sad sam na zadnjoj slici vidi da si promijenio substrat, no ako si stavio u kokosov treset mislim da će ti brzo propasti pošto su skoro sve orhideje epifiti i korijenju treba zraka, a Phalaenopsisu jako lako propada korijenje ako je konstanto u mokroj podlozi bez zraka.

.. eee vidiš tu sam te čekao :) ... vidiš da je orhideja na povišenom? .. eto, fora je u tome što je korijenje iznad treseta ... korijenje je u velikim komadima kore drveta .. ona jako krupna granulacija za podloge u terarijima . znaš na kaj mislim?!? ... i to je lagano navlaženo .. ispod toga ima jedno 4-5cm zračnog prostora do treseta .... i taj dio ima dosta vlage i zraka ... samim time sam skoro pa stvorio idealne uvjete za nju .. no da li sam u pravu .. brzo budem vidio :)

Uglavno i od toga bu fotka da se vidi :)

Svejedno hvala na savjetu.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #18 u: Prosinac 07, 2010, 20:12:18 poslijepodne »
Vivarij je dimenzija 50x50x60 (60 je visina)

U nekoliko fotografija i par rečenica ću pokušati kako sam složio vivarij.
Kao prvo sam si u glavi složio cijeli koncept, nakon toga sam skicirao na papir pa krenuo i izradu istog.
Terarij sam dao izraditi po svojim dimenzijama, a ostalo sam slagao sam. Terarij mi se doista nije dao lijepiti .. .. jednostavno sam bio ljen! :)

Prije izrade sam išao u nabavu materijala...  kupio sam Cork bark ili po našem ... kora hrasta plutnjaka. Tu koru sam dobro pregledao i planski izrezao. Napravio sam kalup po dimenzijama terarija, te kalup obložio najlonom. Prvo sam na podu složio kore kako mi se sviđa, tada sam u kalup našpricao pur pjenu i na nju naslago kore i košarice za saditi bilje.  (fotka Vivarij_006).
 Rupe sam dodatno napunio pur pjenom.

Sutra dan kad se je pjena stvrdnula, pozadinu sam izvadio iz kalupa, te na krajevima izrezao višak, ali tako da na knap uđe u vivarij. Nakon par minuta pozadina je pripasana i uglavljenja u vivarij.( fotka Vivarij_007 i fotka Vivarij_008)

Na fotki fotka Vivarij_009 se vidi kako je košarica uglavljena. Na dnu košarice je izbušena rupa kako bi višak vode mogao iscuriti van.

Nakon što je pozadina pripasana, sada je treba dovršiti. Pozadina je izvađena, izrezbarena i izrezana pur pjena , probušene su rupe i provučene cijevi za drenažu te za cijev od slapa. (fotka Vivarij_011)

Nakon toga sam na pur pjenu počeo navlačiti crni silikon, a na silikon stavljao treset (fotka Vivarij_010).

Sutra dan kad se je sve dobro osušilo, istresao sam višak treseta te pozadinu usisao. Ubacio sam je u vivarij te počao slagati. Dolje sam složio bazen ili jezerce od ostataka Juwelove pozadine. Dan prije sam ga sastavio silikonom, a kod slaganja ga zalijepio za dno... samim time sam dobio jedno fiksno jezerce, ali sam ujedno provukao kabelski grijać i kabel pumpe za slap. (fotka Vivarij_012 i 013)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #19 u: Prosinac 07, 2010, 20:18:13 poslijepodne »
Nastavak.....

Na fotki Vivarij_014 se vidi kako je višak crijeva odrezan i kako je rupa smanjena, dok na fotki Vivarij_015, je ista pritvorena, odnosno stavljen je ispred rupe komad kore da mlaz ne šprica po prednjoj šajbi nek da lagano curi prema dolje :). Sa lijeve strane sam napravio mjesto za orhideju, ona je na povišenom mjestu, korijen joj nije zasađen u mokri  treset. Sve se to može vidjeti na fotki Vivarij_016.

Kad sam vidio da jezero radi kako treba i nigdje ne pušta, počeo sam puniti podlogu. Po rubovima sam stavio treset, postavio kabelski grijać, a nakon toga sam ubacio glinene kuglice koje dobro zadržavaju vlagu. ( fotka Vivarij_017)

Kuglice sam prekrio slojem treseta i dobro nabio. ( fotka Vivarij_018)

Nakon toga sam ubacio ostatk treseta, pa počeo saditi bilje i treset prekrivati mahovinom. ... tu sam si dao oduška jer stvarno volim uređivati terarije ( fotka Vivarij_018)!!!

Za sad to izgleda ovako kao na fotki ( fotka Vivarij_020).

Uglavnom te je za sad to... pokazati ću kroz koji dan kako se rade lijane i grane za terarij .. jer još ih nisam počeo raditi .. sada se još uvijek mjere temperature i vlaga, ujedno budem objasnio kako sam zaštitio jezerce od tiga da žabice ne povuće pumpa!
Nadam se da sam barem malo razjasnio. Uglavnom još imam toga za pisati pokazati.... tehnikalije, kako sam i kuda žice provlačio ...  budem kad sve to pofotkam i napišem.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #20 u: Prosinac 07, 2010, 20:22:55 poslijepodne »
Super, svaka čast, na sve si mislio, impresioniran sam :klap: baš me zanima kak će se razvijati! Inače postoji ti i mini Phalaenopsis orhidejice koje se meni osobno čine adekvatnije za terarij nego ove veće...


PS: Jeste sigurni da unutra imate žabice, ja ni kod tebe ni kod Delbija još ništa ne vidim :D
« Zadnja izmjena: Prosinac 07, 2010, 20:27:51 poslijepodne od frga »
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #21 u: Prosinac 07, 2010, 20:29:06 poslijepodne »
.. to i je Phalaenopsis :)

... unutra još nisu žabice, vivarij još nije do kraja složen i testiran! :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #22 u: Prosinac 07, 2010, 20:29:23 poslijepodne »
vivarij ti je mrak ;)

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #23 u: Prosinac 07, 2010, 20:37:17 poslijepodne »
fantasticno.....majstorski!
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Vivarij - Dendrobates
« Odgovori #24 u: Prosinac 07, 2010, 20:49:03 poslijepodne »
Da ja sam pod mini Phaleonopsis mislio na ovu malu ljepoticu lijevo, ja sam ih u jednoj cviječarni našao po 10 kn. A cvateju prekrasno ko velike... :zagrljaj:
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein