Travanj 23, 2024, 21:13:45 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima  (Posjeta: 27746 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« u: Kolovoz 21, 2010, 11:06:28 prijepodne »
Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima


Još uvijek se možemo na forumima susresti sa zabludama da višak nutrijenta uzrokuju alge u biljnim akvarijima.
Glavni ''krivac'' u većini slučajeva bude PO4.
Mnogo akvarista zaključuje da višak PO4 uzrokuje alge na temelju svojih zapažanja , tj. primjećuju da se  razvoj algi smanjuje sa smanjenjem količine dodanog PO4 i isto tako nakon ponovnog dodavanja PO4 se alge pojavljuju.

Ali…
…isto tako ima mnogo akvarista koji dodaju velike količine PO4 u svoje akvarije i istovremeno nemaju nikakvih problema sa algama.
To pobija tvrdnju da veća količina PO4 uzrokuje alge jer bi onda  došlo do pojave algi i u drugim akvarijima.

Znači problem (uzrok) je negdje drugdje , jer kako može visok PO4 uzrokovat alge u jednom akvariju a ne uzrokovat ih u drugom.


Druga činjenica koja pobija tu tvrdnju je ta da ne možemo limitirati alge smanjenjem nutrijenata u biljnom akvariju bez da limitiramo rast biljaka jer su količine nutrijenata u ppm-ima  koje su potrebne algama za rast , mnogo niže od količina koje treba bilje tako da dok dođemo do tih niskih vrijednosti u vodi koje su potrebne da bi limitirali alge , do tada je bilje već teško limitirano i spriječen je daljnji rast.


Šta se zapravo dešava kad  smanjenjem PO4 nestaju alge?
Po Liebigovom zakonu , recimo da je (loš) CO2 limitirajući faktor….
..dešava se to da smo smanjivanjem PO4 smanjili potrebu bilja za co2 i tako postigli da taj glavni makroelement ne bude u deficitu.
Zapravo smo zamijenili limitirajuće nutrijente , sa limitiranog CO2 na limitirani PO4.
Deficit PO4 bilje puno bolje podnosi od deficita CO2.
Kad je limitiran CO2 , makroelement koji je najbitniji za rast bilja i kojeg treba bilje u najvećim količinama , onda rast bilja stagnira , listovi propadaju i ispuštaju NH4 čija je prisutnost vjerovatni uzročnik algi.

Ovo objašnjava da su zapažanja sa početka teksta istinita , ali isto tako objašnjava i zašto za mnoge , dodavanje velike količine nutrijenata popraćenih dobrim CO2 daje dobre rezultate.

Postavlja se pitanje ; Zašto onda ne bi limitiranjem fosfata pa makar indirektno riješili problem sa algama? Zvuči jednostavnije smanjiti ili ukinuti doziranje PO4 nego povećavati količinu i distribuciju CO2 ili pak smanjivati prejaku rasvjetu.

Odgovor leži u činjenici da je komplicirano dugoročno održavati razinu PO4 u razini laganog deficita ( u C rasponu )  , pogotovo kod jakog svjetla , bez da se ulazi u razinu prejakog deficita (A i B raspon , što bi rezultiralo pojavom GSA i oštećenje biljki) ili pak   povratkom u nelimitiranu razinu PO4 ( D raspon) gdje bi opet  CO2 postao limitirajući faktor.

Puno je bolje rješenje poboljšati CO2 u odnosu na svjetlo ili ako je to zbog prejakog svjetla nemoguće onda smanjiti količinu svjetla koliko je potrebno da CO2 ne bude u deficitu.
Kad je osiguran optimalan rast biljaka u biljnom akvariju , onda nema algi.
Alge su simptom lošeg rasta biljaka .

Ako već dodajemo količine gnojiva koje su bilju nelimitirane , onda dodavanje još veće količine neće ubrzati rast biljki.
Ovo isto vrijedi kako za biljke tako i za alge.
Znači dodavanje gnojiva preko C raspona , ulazeći u D raspon , neće ubrzati rast algi.
Uzmemo li u obzir da je raspon koji je potreban za optimalan rast algi ( C raspon ) jako nizak (za Cladphoru otprilike 0,001ppm za PO4 i 0,01ppm za NO3) postaje nam jasno zašto NE MOŽEMO limitirati alge smanjenjem nutrijenata bez da prije toga potpuno ne limitiramo rast bilja.



O limitiranju NO3 u biljnim akvarijima samo ukratko:
Smanjivanje količine NO3 u biljnim akvarijima u cilju zaustavljanja rasta algi se ne spominje tako često kao i smanjivanje PO4 iz razloga što su negativne strane limitiranja nitrata  puno očitije negoli u fosfata.
Snažno limitiranje NO3 , dovođenje NO3 u  raspon A i B , dovodi do brzog uništenja biljaka i pojavu raznih algi i cijanobakterije.
Niska ali stabilna koncentracija NO3 može dovesti do promjene boje u pojedinih biljki kao što su Limnophilla aromatica ili Rotala  rotundifolia.
Bilje tada nije u stanju da proizvede dovoljno klorofila koji je zaslužan za zelenu pigmentaciju biljke pa tako crveni pigment više dolazi do izražaja.
Takvo limitiranje NO3 se često koristi u aquascapingu da bi se dobilo crvenilo u biljaka.


Sadržaj članka je složen na temelju raznih Tom Barrovih članaka , newslettera , forumskih rasprava itd. .

Ispričavam se na eventualnim pravopisnim greškama.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #1 u: Kolovoz 21, 2010, 11:59:20 prijepodne »
Nice ibanezfrelon :klap: :klap:

Imam jedan članak doma o režimu gnojenja koji je korišten tijekom 80-tih i 90-tih a bazira se upravo na limitiranju PO4, jer ga se smatra glavnim krivcem i uzročnikom svih algi u akvariju. To je vjerojatno i dan danas ostalo zapamčeno kod starije garde akvarista i prenosi se na manje informirane ljude, pa valjda nastaje ta zabluda. Probat ću ga negdje iskopat, pa staviti u ovu temu. U svakom slučaju mislim da je svima sada jasno da je glavni uzročnik neadekvatan co2 u večini slučajeva.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2010, 12:51:07 poslijepodne »
Da , misliš na PMDD

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2010, 19:07:31 poslijepodne »
odlicno :klap:
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #4 u: Kolovoz 21, 2010, 19:27:17 poslijepodne »
Tek sad mi nije ništa jasno  :up: :up: :up:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #5 u: Kolovoz 21, 2010, 19:37:30 poslijepodne »
Tek sad mi nije ništa jasno  :up: :up: :up:

 :D :D
a ja mislio da sam jedini  :D :D
--ja ću se držat starog onog, drži co2, svijetlo i gnojenje u pristojnim granicama i problema ne bi trebalo bit   :up:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #6 u: Kolovoz 21, 2010, 19:58:39 poslijepodne »
Da , misliš na PMDD

Da, baš sam imao odičan članak na engleskom o tom režimu gnojenja gdje su nabrojane sve njegove prednosti, ali na kraju i veliki nedostaci u limitiranju P . Nažalost, sve sam prekopao doma, ali ga nisam uspio pronaći...

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #7 u: Kolovoz 21, 2010, 21:53:13 poslijepodne »
Tek sad mi nije ništa jasno  :up: :up: :up:

jednostavno je to, SVE potrebno za rast biljaka MORA biti prisutno u akvariju, nedostatak samo jednog elementa dovodi do neiskorištenja ostalih elemenata, biljke stagniraju i alge dobivaju bitku
dakle, svjetlo, CO2, makro i mikro moraju uvijek biti prisutni u nekim razumnim količinama, višak fosfata neće donijeti nikakvo zlo ako su prisutni i ostali elementi

..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #8 u: Kolovoz 21, 2010, 22:26:58 poslijepodne »
svega mora biti...hm. dakle ovako:
 višak gnojiva ne uzrokuje alge - može ga biti viška do granice opasne po zdravlje riba
 CO2 je isto ograničen zbog riba  - dropchecker mora biti žuto zelen
to dvije stavke su relativno lako mjerljive

preostaje naći pravu količinu svjetla i svi su problemi rješeni?

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #9 u: Kolovoz 21, 2010, 22:41:25 poslijepodne »
svjetlo nije problem

prije nabavke akvarija treba razmisliti u kojem smjeru će se razvijati akvarij i koliko imaš vremena za održavanje, ovo početno razmišljanje će bolje proči kod iskusnog akvariste jer on točno zna što treba i nabavljat će tehnikalije za akvarij točno onakve kakve odgovaraju za njegov stil uređenja

pojednostavljeno, ako se kupuju cijevi, 2 lampe po dužini akvarija bi trebale biti dovoljne za 90% biljaka, s 4 lampe nema biljke koja bi ostala gladna svjetla, ali tu se već svaka greška skupo plaća

..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #10 u: Kolovoz 22, 2010, 07:27:13 prijepodne »
Svijetlo je  ono što određuje sve u biljnom akvariju.
Svjetlo diktira koliko ćemo dodavati co2 i ostalog gnojiva.
Gnojivo je lako rješivo ,  njega lako dodamo da bude nelimitirajuć a još uvjek daleko od toga da bude toksičan za ribe. Recimo, 35ppm nitrata i 8ppm fosfata su i više nego dovoljno za high light akvarij a  te količine nisu toksične za faunu.
CO2 je problematičan!
Ako pretjeramo sa svjetlom onda se može desiti da smo napravili to da je našem bilju potrebno više co2 nego što mi možemo pružit bez da ugrozimo ribe u akvariju.
Moj Rio180 ima dvije t5 sa reflektorima , daje  svjetlo od 50PAR na dnu akvarija što je više nego dovoljno za sve biljke , a akvarij je dubok 50cm , znači da bi u plićem akvariju PAR vrijednost bila još veća.
PAR (Photosynthetically active radiation) mjera je količina svjetla koje biljka može iskoristiti pa je tako ta mjera nama zanimljiva u akvarijima a ne LUX ili lumen koji su mjere za količinu svjetla koju vidi ljudsko oko.

Marko sp:
Citat:
preostaje naći pravu količinu svjetla i svi su problemi rješeni?
Tako je! Ako u startu imamo dobro svjetlo , da pokriva dobar dio akvarija a da nije prejakog intenziteta, onda je puno manje mjesta za pogrešku što se tiče co2 .

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #11 u: Kolovoz 22, 2010, 09:28:08 prijepodne »
PAR (Photosynthetically active radiation) mjera je količina svjetla koje biljka može iskoristiti pa je tako ta mjera nama zanimljiva u akvarijima a ne LUX ili lumen koji su mjere za količinu svjetla koju vidi ljudsko oko.

to je već kvantna fizika  :-[
čime mjeriš PAR?

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #12 u: Kolovoz 22, 2010, 09:34:20 prijepodne »
PAR (Photosynthetically active radiation) mjera je količina svjetla koje biljka može iskoristiti pa je tako ta mjera nama zanimljiva u akvarijima a ne LUX ili lumen koji su mjere za količinu svjetla koju vidi ljudsko oko.

to je već kvantna fizika  :-[
čime mjeriš PAR?
PAR metrom :D
Meni je kolega iz Nizozemske učinio uslugu i izmjerio svjetlo na Rio180 kod prijatelja , isto sa reflektorima.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #13 u: Kolovoz 22, 2010, 23:23:14 poslijepodne »
fi ste vec postali pravi kemicari a ja sam lud od toga bilja onaj kalkulator me muci ibanez ti gnois akvarij sa cim i koliko  ikako ali u mililitrima tako mi je lakse shvatit

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #14 u: Kolovoz 23, 2010, 05:31:56 prijepodne »
fi ste vec postali pravi kemicari a ja sam lud od toga bilja onaj kalkulator me muci ibanez ti gnois akvarij sa cim i koliko  ikako ali u mililitrima tako mi je lakse shvatit
Ne mogu ti u mililitrima napisat , sve ovisi kako ćeš ti smiksat gnojivo.
Ako imaš Chuck's planted aquarium calculator nije problem. ;)
Upišeš podatke , litražu akvarija , koliko praha miješaš sa koliko vode (ja koristim boce od 1 i 1,5 lit)  a on ti izračuna koliko ppm-a ti daje 1ml te otopine.
I onda dodaješ onoliko ml koliko ti treba.
Možeš makroelemente u pravilnom omjeru izmiksat u jednu bocu i izračunat tako da doziraš recimo 20ml dnevno itd.
Ako ti je to problem izračunat napiši ti ovdje koliko ppm-a želiš dozirat tjedno pa ću ti je (ili bilo tko) izračunat kakvu da otopinu napraviš i koliko ml da doziraš.

Ja trenutno doziram oko 25 ppm nitrata , oko 3 ppm fosfata , 30ppm kalija i sa CSM+b doziram 1ppm željeza tjedno.
Kalij i CSM+b ubacujem  tjednu količinu odmah nakon izmjene vode a NO3 i PO4 doziram dnevno.

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #15 u: Kolovoz 23, 2010, 07:40:03 prijepodne »
Uuuuuuuuu ja tek evoluiro do easy carba,eventualno razmišljam o profitu,a tu se pišu formule,ja imao 2 iz kemije  :D :D :D damn

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #16 u: Kolovoz 23, 2010, 09:37:22 prijepodne »
Ja ću se pridružit ekipi koja traži što jednostavnije i mislim da će ovakve tekstove skužit zbilja samo iskusniji biljni akvaristi koje to zanima. Rasponi A i B, C i D i način na koje je ovo sažeto,  još uvijek zbunjuju nove i potencijalne aquascapere koji pokušavaju skužit kako to ide kod uzgoja biljka. Mi smo ipak na akvarij.netu u situaciji da moram prvo postavit temelje aquascapinga da bi mogli pričat o ovakvim temama. Pa kad uskoro napišemo jedan tekst o miksanju gnojiva i načinima gnojenja onda će vjerujem puno više ljudi moći ovo razumjet. Inače zbilja zanimljiv tekst.  :up:

Mene osobno nikada nisu zanimale takve dubinske rasprave...već isključivo aquascaping. To mi i je razlog zašto nikada nisam ni sudjelovao aktivno u barrovom forumu. Svaka čast na EI doziranju i za to bi mu trebalo podić spomenik, al to koliko se tamo ide u dubinu u nekim raspravama mene jednostavno navodi na pitanje rade li ti ljudi na svojim akvarijima uopće ili samo pričaju o gnojenju, co2 i svjetlu?  :D   ;)

Al kako ide ona, sto ljudi sto ćudi...
« Zadnja izmjena: Kolovoz 23, 2010, 10:04:50 prijepodne od lp »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #17 u: Kolovoz 23, 2010, 10:07:21 prijepodne »
Ja ću se pridružit ekipi koja traži što jednostavnije i mislim da će ovakve tekstove skužit zbilja samo iskusniji biljni akvaristi koje to zanima. Rasponi A i B, C i D i način na koje je ovo sažeto,  još uvijek zbunjuju nove i potencijalne aquascapere koji pokušavaju skužit kako to ide kod uzgoja biljka. Mi smo ipak na akvarij.netu u situaciji da moram prvo postavit temelje aquascapinga da bi mogli pričat o ovakvim temama. Pa kad uskoro napišemo jedan tekst o miksanju gnojiva i načinima gnojenja onda će vjerujem puno više ljudi moći ovo razumjet. Inače zbilja zanimljiv tekst.  :up:

Mene osobno nikada nisu zanimale takve dubinske rasprave...već isključivo aquascaping. To mi i je razlog zašto nikada nisam ni sudjelovao aktivno u barrovom forumu. Svaka čast na EI doziranju i za to bi mu trebalo podić spomenik, al to koliko se tamo ide u dubinu u nekim raspravama mene jednostavno navodi na činjenicu rade li ti ljudi na svojim akvarijima uopće ili samo pričaju o gnojenju, co2 i svjetlu?  :D   ;)

Al kako ide ona, sto ljudi sto ćudi...

Pa, tekst možda i je malo teži, ali teško je objasnit zašto je naslov istinit bez odlaska u detalje.
U stvari , jedino što je stvarno bitno je ono što piše u naslovu ,  a sve ovo ispod naslova je objašnjenje za one koji žele u to ulazit :D


Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #18 u: Kolovoz 23, 2010, 10:24:56 prijepodne »
Je, u pravu si što si tiče teksta da ga treba pojasnit i super si to odradio.

Moje razmišljanje je da je ovo hobi i da prvenstveno želim lijep akvarij. Puno mi je onda zanimljiviji aquascaping world forum za to, ako već pričamo o stranim forumima, di je svaki drugi akvarij lijep i di mogu vidjet i naučit razne tehnike aquascapinga. Nego barrov, di se ulazi u takvu dubinu uzgoja biljaka  i priča o ne znam kakvim znanstvenim izrazima da mi se vrti u glavi od toga.

Te rasprave ubijaju samu poantu Estimative indexa, a to je da ti na jednostavan način omogućava da pažnju usmjeriš na kreativnost u slaganju akvarija jer s tim sistemom uzgoja biljaka nemaš ustvari brige oko biljaka. Samo druga je stvar što ga ne čitaju svi dobro u vezi svjetla i co2...pa onda imamo podforum kemija, biljke i alge i tako.  :D  ;)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 23, 2010, 10:28:38 prijepodne od lp »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #19 u: Kolovoz 23, 2010, 10:52:11 prijepodne »
Citat:
Je, u pravu si što si tiče teksta da ga treba pojasnit i super si to odradio.
:-[thnx :-[

Citat:
Moje razmišljanje je da je ovo hobi i da prvenstveno želim lijep akvarij. Puno mi je onda zanimljiviji aquascaping world forum za to, ako već pričamo o stranim forumima, di je svaki drugi akvarij lijep i di mogu vidjet i naučit razne tehnike aquascapinga. Nego barrov, di se ulazi u takvu dubinu uzgoja biljaka  i priča o ne znam kakvim znanstvenim izrazima da mi se vrti u glavi od toga.
Zato i imaš lijepo složen akvarij :up:
Mene to toliko ne zanima , taj umjetnički dio , ali me jako veseli kad uspijem uzgojit zdravu biljku , dobro si reko , sto judi sto ćudi :D

Citat:
Te rasprave ubijaju samu poantu Estimative indexa, a to je da ti na jednostavan način omogućava da pažnju usmjeriš na kreativnost u slaganju akvarija jer s tim sistemom uzgoja biljaka nemaš ustvari brige oko biljaka
Ne mora bit tako , EI je i dalje jednostavan i odličan način gnojenja i može ga se koristit kao takvog.
Mislim da je Barr kao autor toga osjećao dužnost da to što je napisao i u detalje potkrijepi.. ..opet, za one koje to zanima.

Ja sam samo ovim tekstom htio pomoći u razbijanju nekih mitova o gnojivima koji su još uvjek prisutni , možda najviše zato što se ljudi informiraju iz zastarjelih izvora..
Kad se neke istine prihvate kao činjenica onda to u mom mišljenju dosta pomaže akvaristiki , ljudima koji imaju biljne akvarije..
..a ne da kad netko sljedeći put dođe sa problemom sa algama u biljnom akvariju da dobije 5 savjeta da prestane gnojit i 5 da počne gnojit itd. :D

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #20 u: Kolovoz 23, 2010, 10:59:46 prijepodne »
... mene jednostavno navodi na pitanje rade li ti ljudi na svojim akvarijima uopće ili samo pričaju o gnojenju, co2 i svjetlu?  :D   ;)

nekima bilje raste samo tako, a većini  izgleda da baš i ne. badava ti aquascaping s trulim biljem, golim stabljikama i hrpetinom algi. mi smrtnici tek kad postignemo da nam bilje konstantno bujno raste, možemo razmišljati o nekom ozbiljnijem aquascapingu

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #21 u: Kolovoz 23, 2010, 11:48:07 prijepodne »
Mene to toliko ne zanima , taj umjetnički dio , ali me jako veseli kad uspijem uzgojit zdravu biljku , dobro si reko , sto judi sto ćudi :D

A zamisli samo tu zdravu biljku na pravom mjestu u akvariju, u grupi ili kao fokusna točka, kako perla, i kako čini dio tvoje kreacije...ma milina.  :nyam:

Aj nemoj zahebavat, malo manje vremena kod barba Tome, malo više po siteovima o aquascapingu i da vidiš scapera od tebe. Za godinu dana više si ne sjećaš EI doziranja u orginalu.  :D

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #22 u: Kolovoz 23, 2010, 11:50:54 prijepodne »
nekima bilje raste samo tako, a većini  izgleda da baš i ne. badava ti aquascaping s trulim biljem, golim stabljikama i hrpetinom algi. mi smrtnici tek kad postignemo da nam bilje konstantno bujno raste, možemo razmišljati o nekom ozbiljnijem aquascapingu

Pa dobro to je...moraš prvo biljke naučit uzgajat kako spada za aquascaping. Al vjeruj mi, lakše je što manje ideš u dubinu i manje razbijaš glavu o Ei doziranju, već ga samo kreneš koristit i uhvatiš se u koštac s tim. Još ako metneš dobru podlogu ne moš fulat.  ;)

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Višak nutrijenata NE uzrokuje alge u biljnim akvarijima
« Odgovori #23 u: Kolovoz 23, 2010, 12:07:18 poslijepodne »
lp koje stranice za aquascaping preporučuješ?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org