Ožujak 28, 2024, 20:57:00 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Preslagivanje akvarija  (Posjeta: 4975 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Preslagivanje akvarija
« u: Siječanj 14, 2021, 00:36:14 prijepodne »
Pozdrav,
Prije otprilike 5mj. na nagovor žene i moljakanje kceri(8) i protiv svoje volje nasao sam se u vodama o kojim pojma nisam imao -?, uglavnom, kcer je dobila akvarij Juwel 54l i bila presretna, žena se smjeskala a ja ljut je sam znao da ce sva briga oko održavanja pasti na mene.
Drugi dan nadobudno otisli nabaviti ribice u pet centar a tamo razočaranje kad nas je trgovkinje pitala jesmo li ciklirali akvarij :doh:, na srecu cura je bila vrlo ljubazna i ukratko nam objasnila proces startnja akvarij i uputila nas na Akvarij NET gdje sam pokupio osnovne informacije o akvaristici.
Ubrzo je poslozen akvarij, pijesak malo bilja, filter, grijač i proces cikliranja od mj. dana je odrađene bez vecih problema i ribice su bile tu :a02m6:.
Ne znam sto se dogodilo u tih 5mj. ali sad sam u fazi da JA nagovaram ženu da nabavimo akvarij bar 120l :D.
E sad kako je akvarij posložen na brzinu i bez puno znanja sad mi to tako jadno izgleda da sam odluci o sve presloziti.
Mislio sam uzeti hranjivu podlogu Tropica Aquarium Soil i zasaditi puno razlicitog bilja, tu se onda otvara i pitanje rasvjete, prehrane CO2 ali o tome poslije.

Interesuje me kako najlakse napraviti preslagivanje a da ne naudim ribicama, da li mogu vodu iscrpi ti u neku posudu, prebaciti ribice i filter, presloziti akvarij i nakon toga vratiti sve nazad ili takav novo postavljeni akvarij mora opet proci neku fazu prilagodbe prije vraćanja ribica.
Malo sam ga i ja razvukao nadugo i na široka ali valjda je neko uspjeo doci do mog pitanja na kraju :roll:

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #1 u: Siječanj 14, 2021, 10:08:59 prijepodne »
U idealnim uvijetima bilo bi savršeno kada bi imao 2 akvarija paralelno u isto vrijeme..
Složiš novi, prebaciš dio vode i dio filter materijala u novi akvarij, pričekaš malo i lagano u koracima prebacuješ ribe..

U ubrzanoj varijanti, prebaciš svu vodu, sav filter materijal i što više elemenata iz starog akvarija u novi, ubaciš neko sredstvo za cikliranje i trebalo bi biti ok..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #2 u: Siječanj 14, 2021, 10:42:01 prijepodne »
i uzmi u obzir da su neke ribe jako podlozne stresu tak da ako koja :dead: nemoj se iznenaditi. To je jednostavno tako, meni su znale riknuti i kad bi ih prebaciou u drugi akvarij a ne samo u neku kantu sa vodom u kojoj su bile.  :(

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #3 u: Siječanj 14, 2021, 21:44:52 poslijepodne »

Drugi dan nadobudno otisli nabaviti ribice u pet centar a tamo razočaranje kad nas je trgovkinje pitala jesmo li ciklirali akvarij :doh:, na srecu cura je bila vrlo ljubazna i ukratko nam objasnila proces startnja akvarij i uputila nas na Akvarij NET gdje sam pokupio osnovne informacije o akvaristici.


Ako me sad nije šlogiralo!  :o
Inaće u Pet centru obično uvale "čarobnu vodicu" za cikliranje i pošalju te s tim i s ribicama doma...
Ribe je najsigurnije kupovat u Viliju u Utrinama ili Aquashopu na Oranicama...

Da, neke vrste su poprilično njonjave pa treba pripazit.
Ak imaš mjesta, ostavi oba dok se drugi ne zaciklira.
U biti, uopće ne vidim razloga zašto nebi ostavio oba akvarija za stalno.  8)
Jedan je ionako samo za početak!  :D

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #4 u: Siječanj 14, 2021, 22:56:14 poslijepodne »

Da, neke vrste su poprilično njonjave pa treba pripazit.
Ak imaš mjesta, ostavi oba dok se drugi ne zaciklira.
Pa u tome i je problem sto nemam dva nego samo jedan :'(
A i ove moje ne djeluju bas njonjave, u ovih pet mjeseci ni jedna nije rikavela, a mnoze se ko lude, e sad se pitam jesam li samo imao srece ili sam stvarno sve dobro poslozio :21: :D, mislim da ipak ima vise srece nego pameti :lol:
Pitanje u vezi podloge, Tropica Aquarium Soil ili Tropica Aquarium Soil Powder, razlika je kako mi se Cini samo u granulaciji ili....  :hmmm:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #5 u: Siječanj 14, 2021, 23:11:39 poslijepodne »
Živorotke znači.
S njima nebi trebalo bit problema ak je kvaliteta vode OK.

Kolko znam, samo u granulaciji. To je poprilično našopano gnojivom tak da buš prvih nekoliko tjedana mijenjo 50% vode dvaput tjedno...

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #6 u: Siječanj 22, 2021, 23:01:48 poslijepodne »
Pozdrav,
Imam dva pitanja
Filter koji trenutno koristim je Aquael fan1 plus  i Cini mi se da ima premalo filter materijala pa se brzo zaprlja, može neka preporuka za nešto bolje, možda nešto ovako
https://www.aquaroom.hr/shop/oase-bioplus/
https://www.aquaroom.hr/shop/jbl-cristalprofi-greenline/
šta vi preporučujete
Drugo se tiče rasvjete
Akvarij je s poklopcem u koji je ugrađena rasvjeta T8 15w i to vjerovatno nije dosta ako mislim imalo ozbiljnije zabiljiti akvarij, e sada koje su opcije posto u poklopcu bas i nema nesto puno mjesta, a ne bih se riješio poklopca, i na kraju koliko svjetla je u biti optimalno za ovih 54l

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #7 u: Siječanj 22, 2021, 23:24:06 poslijepodne »
kupi eheim liberty 200, jeftiniji a bolji od ovih unutarnjih.
A optimalna rasvjeta......pa ja sam imao 2x24W u 54l tak da......U juwel poklopcu od 54l, znaci 60x30

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #8 u: Siječanj 23, 2021, 00:11:30 prijepodne »
kupi eheim liberty 200, jeftiniji a bolji od ovih unutarnjih.
A optimalna rasvjeta......pa ja sam imao 2x24W u 54l tak da......U juwel poklopcu od 54l, znaci 60x30
eheim liberty 200 mi bas i nebi išao ako mislim zadržati poklopac -?
A 2x24w bi se onda moglo ugurati nekako u taj poklopac ili...
Vjerovatno mislis na dvije T5 24w,a one su oko 55cm

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #9 u: Siječanj 23, 2021, 10:21:35 prijepodne »
da, 24W u onoj kracoj "juwel" dimenziji. Mislim da su oko 43cm zapravo. Ove od 55cm ti ne stanu jer jos imas grla a unutra nemas 60cm. To je vanjska dimenzija.
A filter.......imas onu perforaciju otraga na poklopcu koju izrezes da mozes objesiti filter.

Nekoc davno sam stavljao slike tog na forum ali nema sanse da to nadjem sad. No mislim da je poklopac jos uvijek negdje u garazi pa poslikam ako nadjem. Ja sam ga maknuo zato jer je nakon godina eksploatcije od strane macaka poceo pucati sa gornje strane. A i poromjena 2 T5 lampe svakih godinu i nesto nije bas ekonomski isplativa iz danasnje cijene LED rasvjete.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #10 u: Siječanj 23, 2021, 21:23:19 poslijepodne »
...

Pa ova dva filtera kaj si stavil linkove i nisu neka sreća. Pogotovo kaj moraš uzet model za do bar 100 litri da bi to na 50-litrašu kolko-tolko služilo nećem. Znači cca 350kn za to po meni nije isplativo.
Mislim da ti je bolje ić na veći akvarij...

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #11 u: Siječanj 23, 2021, 21:55:42 poslijepodne »

[/quote]


Mislim da ti je bolje ić na veći akvarij...
[/quote]
Uh ne spominji mi to :'(, muntam ženu vec mjesec dana za veci akvarij Al se ne da, tvrd orah :D
Znaci onda ovo sto je kinggo predlozio eheim liberty 200 ili..

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #12 u: Siječanj 23, 2021, 22:03:51 poslijepodne »
Znaci onda ovo sto je kinggo predlozio eheim liberty 200 ili..

Solidan filter i pouzdana marka.
Unutarnji ak valja bu ti zauzel 20% tog akvarija...
Ili ona spužva s powerhead pumpom, al ona nije baš lijepa za vidit...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #13 u: Siječanj 23, 2021, 22:36:14 poslijepodne »



Mislim da ti je bolje ić na veći akvarij...
[/quote]
Uh ne spominji mi to :'(, muntam ženu vec mjesec dana za veci akvarij Al se ne da, tvrd orah :D
Znaci onda ovo sto je kinggo predlozio eheim liberty 200 ili..
[/quote]
prespavaj.........
jer taj liberty ti bas i nece previse pomoci za veci akvarij. Znaci, ili bus imal 2, sto je skroz normalno, ili bacas pare ako ipak uskoro uzmes veci.
Zato ja uvijek kupujem najvece filtere pa onda nemam brige  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #14 u: Siječanj 23, 2021, 23:23:35 poslijepodne »
Znaci, ili bus imal 2, sto je skroz normalno

Kinggo te bezočno laže da je to normalno jer on ima samo dva akvarija!  :D

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #15 u: Siječanj 26, 2021, 23:51:46 poslijepodne »

A i poromjena 2 T5 lampe svakih godinu i nesto nije bas ekonomski isplativa iz danasnje cijene LED rasvjete.
Pa i nisu bas jeftine oko 150kn,a da li bi se mozda mogla neka LED rasvjeta smjestiti u taj poklopac

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #16 u: Siječanj 27, 2021, 10:08:31 prijepodne »
pa ne bas. LED treba hladjenje tak da nije neka ideja gurati ga unutra. Osim ako ne metnes neki koji se ne grije ali ni ne svijetli. Plus, treba biti vodootporan jer imas kondenzaciju.
Imas neki poseban razlog zasto si emotivno vezan za poklopac? Stavis one nosace i stakleni poklopac na to ako bas treba. Ili uzmes Chihiros WRGB i sjenila i to ti pokrije prakticki svih 30cm

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #17 u: Siječanj 27, 2021, 21:22:25 poslijepodne »

Imas neki poseban razlog zasto si emotivno vezan za poklopac?

 Ili uzmes Chihiros WRGB i sjenila i to ti pokrije prakticki svih 30cm
Ma s poklopcem mi izgleda kompaktniji i ljepše, a mozda se i varam :D
A ovaj Chihiros je ko suho zlato  :aq1: radije ja nesto iskemijam s T5 cijevima :b15[1]:
Da li bi ovo grlo olakšalo posao

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #18 u: Siječanj 27, 2021, 21:50:28 poslijepodne »
a gle, poklopac ima svojih prednosti i mana. Ja sam ga imao skoro 20 godina, Sad ga nema vec jedno godinu i pol i ne fali mi. Meni je najveca frka bilo radi macaka jer su one gore uvijek krmile na toplom. Na LEDu to bas i ne rade vise. I na pocetku su znale "pecati" bilje koj je bilo blizu povrsine ali i to ih je proslo. Sad samo povremeno idu popiti vode.

Ovo grlo bi pomoglo estetski. Ali ne mozes imati 2x24W cijelo vrijeme, to je neodrzivo. Moje lampe su bile odvojene i jos sam imao timer u onoj kutiji gore. Znaci jedan timer je palio lampu i davao struju u poklopac a onda se u jednom trenutku ukljucivao taj drugi.
Rekoh, LED kosta. Ali ja tad bas i nisam imao neku drugu opciju osim opet neke T5 rampe za brdo love. A kako sam strujic onda mi to i nije bio neki problem sloziti. Danas to ne bi radio, nema smisla. Financijiski to je 1/3 tog chihirosa ali kaj se tice estetike, prakticnosti i cinjenice da za godinu i pol opet trebas 2 lampe za 300kn......
Imas jeftinijih chihirosa, A serija isto nije losa. Ja sam uzeo taj WRGB zato jer daje vise mogucnosti za podesavanje spektra nego RGB A serija i zato kaj je jaca, moze se koristiti na 80x40x50 ako bas treba. U mom slucaju ne ide preko 60% tak da se ne grije a samim time ima i sanse za bitno duzi radni vijek.
Imas preko nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir kad kupujes tak nesto. Bolje se malo istovariti pa je to to nego stalno po malo samo zato kaj si lago sam sebe da ce biti dobro ono kaj si znao da nece. A i kod mene je sad staklo 40 visine a ti imas 30.

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #19 u: Siječanj 28, 2021, 00:41:42 prijepodne »


 
 Bolje se malo istovariti pa je to to nego stalno po malo samo zato kaj si lago sam sebe da ce biti dobro ono kaj si znao da nece.


Imas jeftinijih chihirosa, A serija isto nije losa.



E  ovdje si ga pogodio u sridu,uvijek kada sam nesto kemijo nebih li uštedio koju kunu na kraju sam duplo platio, ali lako je tebi kad si ti električar :D pa znas sta trazis...
Da li bi ovo prošlo
https://www.aliexpress.com/item/4000580585341.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.11625ca3YMzRNl&algo_pvid=d76bc834-09ef-4fd0-ae8e-5b6e1bbdbf67&algo_expid=d76bc834-09ef-4fd0-ae8e-5b6e1bbdbf67-20&btsid=0bb0622f16117872380145264eb63f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
ili ovo
https://www.aliexpress.com/item/4001097621292.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.38835ea76h4zPE&algo_pvid=72f3210d-49cb-4025-b89c-f78b43dbb016&algo_expid=72f3210d-49cb-4025-b89c-f78b43dbb016-1&btsid=0b0a556c16117911282114297e38bb&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

nekako mi se cini prejeftino ili je to samo neki kineski dupljak
« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2021, 00:46:15 prijepodne od sheja »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #20 u: Siječanj 28, 2021, 09:56:49 prijepodne »
a gle, to je A serija, najjeftinije kaj imaju. Uglavnom, ja bih radije onda RGB A Plus seriju
https://www.aliexpress.com/item/33052186196.html?spm=a2g0o.detail.1000023.1.78bb1461Li6dNi
za tih 30€ vise dobijes prave RGB LEDice unutra, manje bitno ali.....i kontroler je ugradjen, inace ti je onaj vansjki oko 20€. Cak je i samo dimmer oko 10. A treba ti nesto od toga. I vjerojatno ces platiti PDV na to.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #21 u: Veljača 10, 2021, 21:51:54 poslijepodne »
Malo kasnim s odgovorom, al valjda bu ti pomoglo...
Vrlo slicnu situaciju sam i ja imao - preslagivanje juwel 54. Sve sam ribice (i nesto bilja da se imaju di skrivati) prebacio u plasticnu kadu na 2-3 dana i kasnije vratio nazad. Drzao sam jedno vrijeme stari i novi filter da ubrzam cijeli proces. 2-3 neonke nazalost nisu prezivjele.
Filter na kraju imam modificirani hang-on koji izgleda kao nekakva velika grba na tom akvariju, ali sam ga ostavio zbog prakticnosti. Poklopac sam bacio, sto su neke neonke iskoristile za bijeg na slobodu... Sad imam druge ribice koje za sada ne pokazuju takve tendencije:)
Lampa - Chihiros C2. Mogu reci da mi je to najbolja investicija. Premala je za taj akvanrij (nekih 25 cm), ali mi je akvarij slozen tako da svjetla ima taman tamo di treba, dok na drugim mjestima imam sjenu u kojoj su anubijasi i sl.. Vec od samog svjetla akvarij ljepse izgleda, a i biljke su s vremenom dobile jace boje. Kad sam ju kupovao na amazon.de nije bilo RGB verzije koja je nesto skuplja/jaca/bolja (115€). Ako ne ciljas high-tech akvarij ova ti je lampa do  :-X !
Mozes vidjet kako izgleda ovdje https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=105313.0

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #22 u: Veljača 10, 2021, 23:38:15 poslijepodne »
Malo kasnim s odgovorom, al valjda bu ti pomoglo...
Vrlo slicnu situaciju sam i ja imao - preslagivanje juwel 54. Sve sam ribice (i nesto bilja da se imaju di skrivati) prebacio u plasticnu kadu na 2-3 dana i kasnije vratio nazad.
Mozes vidjet kako izgleda ovdje https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=105313.0
Eh da, tako nekako sam i ja planirao napraviti, međutim situacija se upravo danas promijenila, kao poklon za  rođendan (koji je danas :D) od kćeri dobijem novi akvarij 96l  80x30x40  :clap: i sad mi se sto stvari vrti po glavi sta, gdje, kako, dali preseliti sve u novi pa sta bude bude ili ovaj zaciklirati pa tek onda napraviti seobu :hmmm:
E sad to povlaci pitanje novog filter, vjerovatno neki vanjski, a najviše me muci ta rasvjeta, sto vise citam o tome to manje znam, sve mi se to zbrkalo wati, lumeni,kelvini, CRI, PAR, spektri ko ce ti znati sta sve ne :nerd:
Vidjeo sam  da za neko ne zahtjevno bilje je otprilike 0,5w/l,a za zahtjevnije 1w/l i više, e to vrijedi za T5 i T8, a sta je onda s led rasvjetom tu mi ta teorija s watima ne pije vode onda valjda  gledam lumene ili što...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #23 u: Veljača 10, 2021, 23:57:20 poslijepodne »
PAR...... ako ti lampa moze dati vrijednost 100 na dnu onda u principu mozes svo bilje imati sa njom.

Offline sheja

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Preslagivanje akvarija
« Odgovori #24 u: Veljača 23, 2021, 09:23:41 prijepodne »
Pozdrav ekipa,
Da li je neko koristio ovako nesto DIY CO2 Generator https://h5.aliexpress.com/item/33017086888.html
Ovo kinesko cudo i da li to šta vrijedi.