Travanj 26, 2024, 01:39:42 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: filter materijal  (Posjeta: 8978 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #50 u: Lipanj 06, 2012, 21:25:35 poslijepodne »
Upravo zbog bioloske filtracije. Cak mozgam da u usisnu komoru od plesiglasa napravim moving bad filter ak znas o cem se radi pa njega povremeno izvadit ak bude pun.

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: filter materijal
« Odgovori #51 u: Lipanj 06, 2012, 21:54:42 poslijepodne »
Upravo zbog bioloske filtracije. Cak mozgam da u usisnu komoru od plesiglasa napravim moving bad filter ak znas o cem se radi pa njega povremeno izvadit ak bude pun.

ovo je i meni palo na pamet  :up: šteta da se "gubi" filtracijski prostor kad se može iskoristit :D :D :D


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #52 u: Lipanj 06, 2012, 22:21:20 poslijepodne »
Upravo zbog bioloske filtracije. Cak mozgam da u usisnu komoru od plesiglasa napravim moving bad filter ak znas o cem se radi pa njega povremeno izvadit ak bude pun.

ovo je i meni palo na pamet  :up: šteta da se "gubi" filtracijski prostor kad se može iskoristit :D :D :D

ajd kad smo vec kod toga dali znas jel u moving bad moraici pupa s zrakom da vrti plastiku ili je dovoljno da ju vrti protok. tj. zanima me dali ta pumpa za zrak sto ju stavljaju u m.b. filter ima neku biolosku funkciju ili samo da okrece i vrti plastiku.

Offline smileyzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1601
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Kvatrić
Odg: filter materijal
« Odgovori #53 u: Lipanj 06, 2012, 22:28:46 poslijepodne »
koliko sam ja proučavao, M.B.F. radi isključivo na principu zračnog filtera, tako da taj zrak vrti vodu i medij...

s druge strane vidio sam F.B.F. (Fluid Bed Filter) koji radi kao kanister filter, samo što nema spužve već su metali pjesak unutra te je protok pumpe vrtio taj pjesak unutar filtera.

mišljenja sam da bi se mogao iskoristiti protok vode da pokreće filter medij. Kad poljepim akvarij probat ću nešto improvizirati u filteru i vidjeti kako će se ponašati... tj. da li će funkcionirati kako sam zamislio...


"It's your road, and yours alone! Others may walk it with you, but no one can walk it for you..."

Offline DRC VZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Varazdin
Odg: filter materijal
« Odgovori #54 u: Lipanj 07, 2012, 08:57:36 prijepodne »
hrhonda zasto si stavio keramiku ispod prve spuzve stavi ju ispod druge mislim da je jednostavnije kad peres spuzve ja imam tako i perem samo prve dvije spuzve i barem nemoras vadit keramiku

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #55 u: Lipanj 07, 2012, 12:42:22 poslijepodne »
Neznam dali je istina no ondrej mi je rekao da ljudi inace ne znaju da keramika nakon sest sedam mjeseci gubi svoju funkciju i da ju je potrebno izvadit i prokuhat u soli da bi je poslije opet vratili i ponovno razvili nove kolonije u njoj.... Tad sam si tako slozio jer sam ju planirao tako odrzavat no neznam dali to njegovo pije vodu ili ne.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: filter materijal
« Odgovori #56 u: Lipanj 07, 2012, 13:46:36 poslijepodne »
nisam nikada cuo za tu foru, uvijek i svugdje pise da se keramika ne dira, eventualno malo propere u akvarijskoj vodi.

Sve je to ok, ali ako filtraciju baziras na puno keramike, kuhanjem ces ubiti sve u njoj, a kod se ona opet zaciklira to potraje, neznam sto se desava s filtracijom u tom periodu, jer si prakticki prepolovis ucinkovitost filtera.

Ali zanimljiva je teorija.

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #57 u: Lipanj 07, 2012, 13:54:28 poslijepodne »
Za sada je necu dirati... Jos istrazujem dali ta Ondrejova teorija istinita..  ako se uspostavi da je sigurni necu svu keramiku vadit odjednom nego kilu po kilu kak su i pakirane u vrecici no ponavljam moram prvo dobiti sigurnu informaciju da je to tocno... Jer ako je onda stvarno nema smisla drzat ju bez odrzavanja a opet ako nije nema smisla unistavati razvijene kolonije.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: filter materijal
« Odgovori #58 u: Lipanj 07, 2012, 14:05:01 poslijepodne »
stvarno neznam. ali na dosta mjesta pise da filter materijal tek nakon nekih 6 mjeseci dostize svoju punu zrelost i naseljenost, te da tek onda "radi" punim kapacitetom, tako da mi stvarno onda ne sjeda bilo kakvo prckanje po istom, bez obzira dali je spuzva, keramika ili nesto trece... jasno, osim onog osnovnog i povrsnog ciscenja tu i tamo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: filter materijal
« Odgovori #59 u: Lipanj 07, 2012, 17:29:16 poslijepodne »
Samo pitanje - mora li taj unutarnji pregradni filter biti dio akvarija, odnosno dali se pravi samo L profil (pa za zadnju i bocnu stranicu se koristi staklo akvarija), ili moze biti "samostalna" kutija koja se stavlja u akvarij, znaci da ima kompletnu svoju konstrukciju i stranice?

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #60 u: Lipanj 07, 2012, 19:05:45 poslijepodne »
Pa mozes i jedno i drugo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: filter materijal
« Odgovori #61 u: Lipanj 07, 2012, 19:10:05 poslijepodne »
varijanta da je kompletno napravljen s svojim stranicama mi pase, tako ga mogu upogoniti u akvariju direktno, ne moram prazniti, pa silikonirati, pa cekati da se susi.....

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: filter materijal
« Odgovori #62 u: Lipanj 07, 2012, 21:10:50 poslijepodne »
varijanta da je kompletno napravljen s svojim stranicama mi pase, tako ga mogu upogoniti u akvariju direktno, ne moram prazniti, pa silikonirati, pa cekati da se susi.....

A šta nemaš mjesta pored akvarija za filter?

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #63 u: Lipanj 07, 2012, 21:18:47 poslijepodne »
Pazi samo da bude bar pola centa nizi od akvarija da u slucaju zastopljavanja ne isprazni pumpa filter i prelije tank a kad je nizi opet se u tom slucaju koji je vrlo rijedak prelije nazad u njega a ne van

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: filter materijal
« Odgovori #64 u: Lipanj 07, 2012, 21:41:09 poslijepodne »
Therion> nazalost ne moze, 2 akvarija su jedan kraj drugog, nema mjesta. moze ispod, ali....

Hrhonda> cijela ta skalamerija ce biti niza od akvarija, naravno. ali cak i da nije, od ruba vode do vrha akvarija ima 4cm, a tu stane puuuno vode, dok ne pocme preljevati...

Offline hrhonda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Osijek
    • Tanganiyika 840l Frontosa zaire kitumba
Odg: filter materijal
« Odgovori #65 u: Lipanj 07, 2012, 21:50:09 poslijepodne »
U mom akvariju bi cetiri centa uzela 60l vode meni je samo cenat do vrha stakla voda . Pojacanja su mi 1,2 mm a cak su i oni uronjeni do pola u vodu :D :D :D al sam skrt za vodu

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: filter materijal
« Odgovori #66 u: Lipanj 07, 2012, 22:09:21 poslijepodne »
meni je voda doopjacanja, ali su ona dosta nisko.

nego, prva pregrada, koliko treba biti visoka, ako je kompletna konstrukcija 35cm visine? 30cm ili moze i manje? Isto pitanje za drugu pregradu, kolika rupa mora biti od dna do pocetka pregrade?

Offline Cvele

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1914
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-I.REKA
  • Vjetropirac
Odg: filter materijal
« Odgovori #67 u: Lipanj 08, 2012, 21:47:44 poslijepodne »
hvala svima na savjetima.
greška mi se nekako zamela i prilikom zadnjeg pranja filter materijala stavio sam na dno gustu spužvu ,a na nju rijetku i kada se ova rijetka začepila morao sam čistiti.
Ovako kako sam sada stavio ne mislim dirati donju spužvu, samo bijelu i ti rijetku, pa ćemo vidjeti kako će se voda ponašati.
 danas sam premijesti izbijeglice koja sam uzgajao u pregradnom filteru.
sutra ču obnoviti temu s njima i nekoliko novih slika.