Svibanj 15, 2024, 07:20:24 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: sump.. da ili ne  (Posjeta: 8481 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
sump.. da ili ne
« u: Listopad 09, 2012, 02:06:13 prijepodne »
ovaj mjesec idem u izradu novog 500 l akvarija. Bit ce dimenzija 145x55x65 . cuo sam da je sump jedan od najuncikovitijih i najzahvalnijih rijesenja(ulozeno-dobiveno). Malo sam njuskao po netu i nasao par zanimljivih sumpova. Molim iskusne da kazu svoje misljenje..kolika bi trebala biti protocnost pumpe..koje su kvalitetne..koliki mi sump treba itd. Kazu da voli napravit poplavu, kako to sprijecit ?? I koliko bi me izasao sump za takav akvarij?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #1 u: Listopad 09, 2012, 11:18:43 prijepodne »
sump ako je napravljen kako treba (prveenstveno osmisljen kako treba) vjerovatno je najkvalitetnije filtracijsko rjesenje, u smislu kolicine filter materijala i protoka kroz isti.

no, znam i poprilicno primjera gdje je sump pravio vise problema nego koristi. e sad....

Koliki sump - u pravilu sto veci to bolji. Jacinu pumpe odreduje velicina sumpa, odnosno vode koja ce kroz njega prolaziti, a to sve mora biti uskladjeno sa kolicinom vode koja dolazi u njega.

nadalje, sump mora uvijek moci primiti svu kolicinu vode iz akvarija koja do njega fizicki moze stici (odredjuje visina overflowa i rupa-vanjskog preljeva), isto tako, glavni akvarij mora moci primiti svu kolicinu vode koja je u sumpu, ili u pregradi gdje je pumpa.

ako bilo koji od ova 2 elementa iz bilo kojeg razloga zakazu imas poplavu. najcesce.

ako u sump moze doci vise vode nego sto on fizicki moze primiti, jasno je da se voda izljeva van. to je recimo slucaj da pumpa prestane raditi (nestanak struje, kvar). Ukoliko se zacepi cijev koja vodi vodu u sump, pumpa ne smije iz sumpa izbaciti vise vode nazad u akvarij nego sto on moze primiti. ako se to desi - poplava opet. Najbolja varijanta je pregrada ispred pumpe, ona ogranicava kolicinu vode koja dolazi do pumpe, pa u slucaju problema, pumpa ce izbaciti nazad u akvarij samo onoliko vode koliko je unutar pregrade, nova voda ne dolazi, problem je sto bi pumpa mogla pregoriti od rada na suho, ali izmedju toga i poplave, mislim da je to bolje rjesenje.

Nadalje, nije previse dobro da razina vode u sumpu varira, znaci treba postici stalni nivo, i dobar protok.

hocu reci, sump i njegova funkcionalnost je cista matematika i mora biti prilagodjen svakom akvariju posebno, tesko je ista univerzalno reci.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #2 u: Listopad 09, 2012, 12:53:21 poslijepodne »
 ??? I šta sad??nemam baš iskustva sa tim. Mislim..može mi ko iskusan reć dimenzije,simpa..snagu pumpe??

Dal je onda to pametno radit u mom slučaju ili ne??


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #3 u: Listopad 09, 2012, 12:55:51 poslijepodne »
..može mi ko iskusan reć dimenzije,simpa..snagu pumpe??

da, svatko tko ima sump ti moze reci kako je on to napravio. samo od toga slabe koristi, shvati da sump i svu opremu prilagodjavas TVOM akvariju, ne kopiras kako je to netko napravio.


ali hajde, sump od barem 100 litara, 80x40x30 ili neka slicna dimenzija, pumpa od 2500-3000 litara, ovisno kojeg promjera ce biti cijevi za dovod.

to ti je najbolje tamo gdje ti prave akvarij naglasiti da hoces sump, onda ce ti oni puno pametnije reci sve sto trebas.

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #4 u: Listopad 09, 2012, 13:20:21 poslijepodne »
moj je slicnih dimenzija kao i tvoj i imam sump ispod njega 90x40x40 tako da mislim da bi ti te dimenzije odgovarale,povratna pumpa mi je 3000 litara,moj je bez pregrada sto mi se pokazalo jako zahvalno jer imam mrcinu od skimmera koji je zauzeo skoro polovicu sumpa.. tocnije imam reef octopus extreme 250..kreni polako i nebrzaj jer ce te sve duplo kostati,prvo stavi na papir sto tocno zelis,a inda je lako pitat i promjeniti ono sto nevalja.
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #5 u: Listopad 09, 2012, 13:23:13 poslijepodne »
mislim da je ovdje rijec o slatkovodnom sumpu, znaci, skimmer ne ide. a i bez pregrada u slatkoj vodi je malo nezgodno. :up:

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #6 u: Listopad 09, 2012, 14:03:32 poslijepodne »
mislim da je ovdje rijec o slatkovodnom sumpu, znaci, skimmer ne ide. a i bez pregrada u slatkoj vodi je malo nezgodno. :up:


Ja sam radio takav filter i definitivno je, barem po mojem iskustvu, puno bolja opcija od nekog kanister filtera za tu litrazu.

Moj je sa pregradama, ali cak da radim ponovno, mozda ih nebi stavio. Radio sam ih iz jednog jedinog razloga, da drze filter medije na mjestu. Ali to se moze izvesti i na drugi nacin, npr nabaviti ili napraviti plasticne kosare za filter medije, a spuzve samo napraviti u dimenzijama sumpa, pa nagurati unutra.

Uz dobar predfilter, ciscenje ovakvog vanjskog staklenog filtera mozes svesti na jednom do dva puta godisnje.

Dimenzije mojeg filtera su 80x40x35, odnosno stari akvarij 120 litara juwel ili neki slican. Napravis takve slicne dimenzije, mozes slobodno i malo vece jer imas mjesta. Sto se tice pumpe, moja je 2000 litara na sat sto je skroz dovoljno za diskuse koje ja drzim. Ako planiras drzati neke ribe koje vole malo vece strujanje u akvariju, onda uzmes 3000 l/h.

Ja imam Y razvodnik na izlazu pumpe tako da imam dva povratna mlaza cime sam pokrio strujanje po cijelom akvariju. Preporucam isto rijesenje.

Ako ces se odluciti za ovakav filter, potreban ti je tzv. overflow box ili neki drugo preljev u akvariju, trebas busiti ili dno ili stranicu akvarija kuda ces izvesti preljev u filter.

Evo ti moja tema, mozda nije mjerodavna, ali sve je fino opisano i funkcionira. https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=65170.0


Vec neko vrijeme pisem clanak o izradi ovog akvarija, filtera, poklopca i postolja, ali nikako da stignem zavrsiti da dignemo na portal.  
« Zadnja izmjena: Listopad 09, 2012, 14:18:59 poslijepodne od Juricas »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #7 u: Listopad 09, 2012, 14:19:02 poslijepodne »
daj mi reci, ako ne koristis pregradu u dijelu gdje je povratna pumpa, kako reguliras koliko vode moze izaci iz sumpa?

jer ako je pumpa na dnu u jednom cosku, pregrade nema, ona ce ispumpati cijelu kolicinu vode koja stane u sump (tih 100 litara recimo) nazad u akvarij. a dotoka vode do sumpa nema, iz nekog razloga.

ili u glavnom akvariju nivo vode spustis za tih 100 litara?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #8 u: Listopad 09, 2012, 14:24:48 poslijepodne »
daj mi reci, ako ne koristis pregradu u dijelu gdje je povratna pumpa, kako reguliras koliko vode moze izaci iz sumpa?

jer ako je pumpa na dnu u jednom cosku, pregrade nema, ona ce ispumpati cijelu kolicinu vode koja stane u sump (tih 100 litara recimo) nazad u akvarij. a dotoka vode do sumpa nema, iz nekog razloga.

ili u glavnom akvariju nivo vode spustis za tih 100 litara?

Zapravo posto imam 2L sistem overfowa koji ima sigurnosnu cijev, nebi se smjelo dogoditi da nema povrata vode u sump iz glavnog tanka. Ako se jedna cijev zacepi iz nekog razloga, ostaje jos jedna da primi svu vodu. A malo je vjerojatno da ce se kroz cesalj na OF boxu provuci nesto sto ce zacepiti dvije cijevi po 32mm.

Inace, da imam samo jednu cijev za odvod vode, onda bih iz tog razloga stavio pregradu gdje je pumpa tako da u slucaju zacepljenja odvodne cijevi pumpa nemoze ispumpati sadrzaj sumpa u akvarij, odnosno preko ruba.

Dosta morskih sumpova u zadnje vrijeme je bez pregrade jer ima dvije cijevi za odvod.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #9 u: Listopad 09, 2012, 14:36:35 poslijepodne »
dobro, svakako su iznimno male sanse da ce obadvije cijevi u istom trenutku prestati funkcionirati.


Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #10 u: Listopad 09, 2012, 14:39:40 poslijepodne »
sump DA.
Da - previše toga za nabrojati.
Protiv - zauzima dodatni prostor

univerzalni dizajn ne postoji, rade se individualno prema željama/opremi/potrebi.

Treba razmisliti što sve se želi u akvariju imati, koje koralje držati, koju opremu kupiti. Prema toj opremi i organizmima isprojektirati sump tako da bude maksimalno iskoristiv.

Moj savjet tebi, više čitati po starim temama, ako nemaš vremena čitati, zahaltati nekog akvaristu na cugi da ti proba pojasniti. Vidjeti što više sistema u živo.

hope it helps! :up:

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #11 u: Listopad 09, 2012, 14:43:11 poslijepodne »
dobro, svakako su iznimno male sanse da ce obadvije cijevi u istom trenutku prestati funkcionirati.



Pa da, a kad napravis sump bez pregrade, lakse je rukovoditi opremom unutra. Povremeno je potrebno ocistiti pumpu ko i na svakom drugom filteru, ja cistim jednom tjedno predfilter vrecicu, i dosad sam jednom (akvarij je u funkciji skoro godinu dana) cistio cijeli filter, iako se nije tolko zaprljao, ali bilo mi je dosadno :)

Zato, ja glasam za ovakav filter u vecem akvariju. Jedini nedostatak je sto OF box zauzme malo mjesta u akvariju, ali opet je to znatno manje nego unutarnji pregradni filter, a dobijes puno filter medija.

U odnosu na kanister filter, za manje novaca dobijes puuno vise mjesta za filter medije. Kod mene ima oko 50+ litara filter medija.

Naravno, netko nema dodatno mjesto u ormaricu za toliki filter, ali ti ces imati na te dimenzije akvarija. 

 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #12 u: Listopad 09, 2012, 15:04:52 poslijepodne »
to je istina, koliko god veliki sump bio, i koliko god pregrade tanke bile - smetaju.

sad malo spamam, ali svaka informacija na temu sumpa kolegi koji je postavio pitanje moze samo pomoci, pa je valjda dozvoljeno.

koji promjer cijevi za odvod?

pricam o malom akvariju i malom sumpu, znaci povratna pumpa bi bila nekih 700-1000l/h maksimalno. negdje sam pronasao podatak da bi i 10-12mm unutrasnjeg promjera cijevi bilo ok, ako se koriste 2 cijevi. s druge strane, pisu nista ispod 25mm (1inch)?

I pitanje za bulk. pretpostavljam da bi on trebao-morao biti plasticni? metalni (kao za vodovodne cijevi  i sl) nije opcija?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #13 u: Listopad 09, 2012, 15:11:43 poslijepodne »
to je istina, koliko god veliki sump bio, i koliko god pregrade tanke bile - smetaju.

sad malo spamam, ali svaka informacija na temu sumpa kolegi koji je postavio pitanje moze samo pomoci, pa je valjda dozvoljeno.

koji promjer cijevi za odvod?

pricam o malom akvariju i malom sumpu, znaci povratna pumpa bi bila nekih 700-1000l/h maksimalno. negdje sam pronasao podatak da bi i 10-12mm unutrasnjeg promjera cijevi bilo ok, ako se koriste 2 cijevi. s druge strane, pisu nista ispod 25mm (1inch)?

I pitanje za bulk. pretpostavljam da bi on trebao-morao biti plasticni? metalni (kao za vodovodne cijevi  i sl) nije opcija?

Bulk definitivno plasticni, kao i ventil.
Cijevi za max 1000 litara na sat su ti dovoljne 10-15mm unutarnjeg promjera. 25mm je i vise nego dovoljno za 2000 l/h. Kod mene npr su cijevi 32mm, ali kad gledas da je ventil zatvoren do pola, ako ne i vise, sto znaci da bi cijev duplo manjeg promjera bila dovoljna, samo u tom slucaju nebih trebao zatvarati ventil toliko. Pumpa tjera deklarirano 2000 l/h, sto je realno manje jer dize vodu na 1.5m. U slucaju da zelim povecati protok dodavanjem jos jedne pumpe, imam mogucnost otvoriti ventil, a ovako nema smisla cijev od 32mm jer ionako nije iskoristena.

Vjerujem da ce kolegu zanimati ako ce ici na tu opciju filtracije.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #14 u: Listopad 09, 2012, 15:17:28 poslijepodne »
ma ja nesto eksperimentiram i igram se sa vanjskim overflovom, pa bih htio isprobati uz sto manje ulaganja u nesto sto mozda i necu koristiti.

pokusat cu sa 12mm crijevom i "bulkom", da vidim sto cu dobiti.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Re: sump.. da ili ne
« Odgovori #15 u: Listopad 09, 2012, 15:47:46 poslijepodne »
Sve zavisi gdje idu cijevi?ako je izlaz bocni nije isto kao i kad je busen u dnu.ja imam fi 32mm bocni bulk i pumpa tjera 1500l/h.nema sanse da bi 25mm bila dosta.jer voda ide slobodnim padom.a na kanisterima je drugaciji princip,koliko pumpa tjera van toliko vakuum vuce unutra.znaci imamo princip ispuh-usis,tu idu cijevi 12-16mm a ovo je zakon spojenih posuda,tako da je sistem potpuno drugaciji.treba vidjeti izvedbu da bi se znalo koliko debele cijevi staviti.

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #16 u: Listopad 09, 2012, 16:00:17 poslijepodne »
s obzirom da se radi u ovom eksperimentu o vanjskom overflowu, neznam ni ja koji promjer cijevi staviti. s obzirom na slabu povratnu pumpu, mislim da bi i 25mm bilo cisto dosta. ali dok ne probam necu znati.

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #17 u: Listopad 09, 2012, 16:52:18 poslijepodne »
lol cim vidio sump mislio morski :) gledao preko moba pa nisam ni vidio slatkovodna,ali zar onda nije se to moglo nazvati preljevni filter.. imao sam i to dok sam drzao diskuse,odgovor na pitanje bi onda bio DA,imas đule u mojoj temi kako sam radio diskus aq a i preljevni filter, veliki plus je sto mozes natrpat brdo filter materijala,minus i neznam neki jer oduzima mjesto u ili pored postolja isto kao i kanister filter... a za 500 litrasa treba i adekvatni filter nemoses staviti neki mali hang on ...
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #18 u: Listopad 09, 2012, 18:16:24 poslijepodne »
lol cim vidio sump mislio morski :) gledao preko moba pa nisam ni vidio slatkovodna,ali zar onda nije se to moglo nazvati preljevni filter.. imao sam i to dok sam drzao diskuse,odgovor na pitanje bi onda bio DA,imas đule u mojoj temi kako sam radio diskus aq a i preljevni filter, veliki plus je sto mozes natrpat brdo filter materijala,minus i neznam neki jer oduzima mjesto u ili pored postolja isto kao i kanister filter... a za 500 litrasa treba i adekvatni filter nemoses staviti neki mali hang on ...

Nisi jedini padobeanac
8)
:D

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #19 u: Listopad 09, 2012, 21:24:00 poslijepodne »
 Kod mene se radi o slatkovodnom aq. U njemu će biti diskusi koje već imam u svom 120 l. Na ovo sam se odlučio jer će ti diskusi narasti ubrzo. Samo da se zna da mi treba slatkovodni filter a ne morski. Još sam htio pitat mišljenje vezano uz filter..dal je bolje busit stranicu akvarija ili je ok i na one cijevi preko akvarija. Sorry al neznam za to stručne izraženu :(

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #20 u: Listopad 09, 2012, 21:25:43 poslijepodne »
ja sam imao i jednu i drugu verziju,daleko bolja je busit akvarij,sigurnije je nego petljat s cijevima :up:

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #21 u: Listopad 09, 2012, 21:51:59 poslijepodne »
Definitivno je sigurnija i bolja opcija busenje stakla kad vec kreces iznova s akvarijem.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #22 u: Listopad 09, 2012, 22:13:44 poslijepodne »
da ne spominjem da je vanjski gadno za napraviti, ja se danima patim s jednim od pleksija, prokleta stvar jednostavno ne funkcionira, vise neznam uopce u cemu je fora. sve napravljeno po uputstvima, ali kad ga uronis u vodu, on se napuni malo, koliko je nivo vode u akvariju, kad povuces zrak kroz cijevcicu nista se ne desi. malo vode krene preko, ali cim prestanes vuci, i voda stane.

zna netko u cemu je fora?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #23 u: Listopad 09, 2012, 22:29:13 poslijepodne »
da ne spominjem da je vanjski gadno za napraviti, ja se danima patim s jednim od pleksija, prokleta stvar jednostavno ne funkcionira, vise neznam uopce u cemu je fora. sve napravljeno po uputstvima, ali kad ga uronis u vodu, on se napuni malo, koliko je nivo vode u akvariju, kad povuces zrak kroz cijevcicu nista se ne desi. malo vode krene preko, ali cim prestanes vuci, i voda stane.

zna netko u cemu je fora?

Je, moras vuci tako dugo dok ne pocne voda slobodnim padom teci kroz odvodnu cijev i napravi se sifon.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #24 u: Listopad 09, 2012, 22:52:24 poslijepodne »
ma vraga, pluca su mi otpala, nema sanse, da to povuce treba mi usisavac.

jedino, pronasao sam alternativno rjesenje, gdje se cijevcica gurne u onaj obrnuti U, znaci ne kroz neku rupicu odozgor, vec kroz U, i onda se povuce zrak. moram isprobati.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #25 u: Listopad 10, 2012, 12:09:28 poslijepodne »
ipak je konstrukcijska greska s moje strane, ostala je mala rupica na gornjem dijelu spoja, odakle je vukao zrak.

sad se pokrece normalno. ali svakih par sekundi ispusti poprilicno glasan zvuk, i voda nikad ne napuni do vrha onaj obrnuti U. dali je ostalo jos zraka kojeg treba isisati ili je opet fora u necem drugom?

Inace, po prekidu dotoka vode, preljev staje, po podizanju razine vode automatski se pokrece. jos da rijesim pitanje protoka, zasto ne puni U do kraja....pa ako netko ima ideju?

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #26 u: Listopad 10, 2012, 12:55:33 poslijepodne »
Čitao sam nešto o tome...kad je taj obrnuti u velik tada se znaj stvarati mjehurici u cijevi..tipu se isto to dešavalo pa je stavio cijev manjeg fi i sad mu sve normalno funkcionira.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #27 u: Listopad 10, 2012, 13:00:44 poslijepodne »
Šta se tiče mog sumpa ...imam doma aq 100x60x35 viška pa sam mislio pitat dal bi se dao iskoristit za to. Dal je visina 35premala za sump??

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #28 u: Listopad 10, 2012, 13:03:23 poslijepodne »
ovisi za koliki akvarij, mislim da nije premala. bilo bi mozda lakse da je visi akvarij, ali, opet mislim da ne smeta.

sto se U tice, radjen je po dimenzijama, tako da problem nebi smio biti u tome. vjerovatno ga nisam dobro odzracio, ili jos negdje vuce malo zraka.

nego, vezano za to, citao sam da nebi bilo lose spojiti nekakav mali filteric, samo pumpu ustvari, koja ima onaj T nastavak za aeraciju. pa onda ovo crijevo za odzracivanje spojiti na tu pumpu. tako pumpica vrti vodu, nista ne filtrira, ali konstantno povlaci mozebitni zrak iz u dijela. jedino, mozda bi povlacila i vodu, neznam dali bi to bilo lose, ili ustvari pomoc u odrzavanju sifona?

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #29 u: Listopad 10, 2012, 13:24:51 poslijepodne »
Sump je za aq od 500l..a za tvoj problem sam vidio da znaju na taj u izbusit rupicu i provuc tanku cjevcicu i spojit ju na cijev od povrata do akvarija

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #30 u: Listopad 10, 2012, 13:38:36 poslijepodne »
da, to je variacija teme izgleda, ili spojiti na cijev, ili staviti pumpicu.

a sto se sumpa tice, mislim da bi ti taj bio itekako dovoljan.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #31 u: Listopad 10, 2012, 13:43:40 poslijepodne »
Al ti je po mom mišljenju bolje i lakše napravit cjevcicu jer si siguran da ako ti vuče vodu da će svejedno završit u aq. I povoljnije ti je šta te pol metra cjevi izdaje kakvih 2-3 kune

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #32 u: Listopad 10, 2012, 15:47:41 poslijepodne »
evo isprobano i radi, puno hvala.

stavio sam bulk sa 25mm unutr. promjera, i ide fino. jedino mi je povratna pumpa preslaba, 500l, pa kod prekida prodje neko vrijeme dok ponovo ne podigne nivo vode u akvariju.

dali da idem na jos vecu rupu, i u tom slucaju koju pumpu bi preporucili.

i isprike kolegi sto otimam temu, ali svaka informacija je dobrodosla i njemu, rekao bih.

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #33 u: Listopad 10, 2012, 15:52:18 poslijepodne »
Šta se teme tiče nemaš brige...za bulk su mi rekli da je bolje veći izlaz al da najbolji omjer koliki je ulaz da ti izlaz vode bude duplo veci(mislim na promjer rupe)
« Zadnja izmjena: Listopad 10, 2012, 15:55:24 poslijepodne od đule »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #34 u: Listopad 10, 2012, 15:56:47 poslijepodne »
e to je ono sto me pati - kako to izmjeriti? na neki jednostavan nacin.

mislim, s obzirom na namjenu, meni ne treba neki bijesan protok kroz sump, dovoljno je da voda kruzi, sump mi treba da posakrivam opremu i rasteretim glavni akvarij. a i same dimenzije glavnog akvarija i sumpa nisu bas impozantne, prema tome, cisto da voda kruzi.

zeznuto je sto bi pumpa trebala ici na neku visinu od 1,2-1,5m. a pumpe slabijeg protoka u biti i nemaju toliku snagu da dizu vodu do te visine. a ako stavim prejaku pumpu 1200l recimo, onda cu imati prejak povrat, to ovaj overflow mislim da nece moci pratiti.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #35 u: Listopad 10, 2012, 16:00:30 poslijepodne »
e to je ono sto me pati - kako to izmjeriti? na neki jednostavan nacin.

mislim, s obzirom na namjenu, meni ne treba neki bijesan protok kroz sump, dovoljno je da voda kruzi, sump mi treba da posakrivam opremu i rasteretim glavni akvarij. a i same dimenzije glavnog akvarija i sumpa nisu bas impozantne, prema tome, cisto da voda kruzi.

zeznuto je sto bi pumpa trebala ici na neku visinu od 1,2-1,5m. a pumpe slabijeg protoka u biti i nemaju toliku snagu da dizu vodu do te visine. a ako stavim prejaku pumpu 1200l recimo, onda cu imati prejak povrat, to ovaj overflow mislim da nece moci pratiti.

Ako stavis pumpu 1200 l/h, nebude ti prejak povrat.
Ja sam imao pumpu atman koju sam koristio kod promjene vode za nadolijevanje vode u akvarij (dizala je vodu na 1.5m visine), ali protoj joj je bio poprilicno slab, vjerojatno oko 400- l/h. Puno joj je pao protok na toj visini. Misim da ti je 25 mm odvod i ta pumpa skroz ok.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #36 u: Listopad 10, 2012, 16:16:52 poslijepodne »
hvala! pokusat cu, pumpa ce biti unutar pregrade u sumpu (ipak, da ja mirno spavam), tako da, u najgorem slucaju, ostat ce bez vode i krepat ce, ukoliko se pokaze da rupa na of-u nije dovoljna za tu kolicinu vode. ali bolje i to, nego poplava po parketu.

preljev je vec par sati na testiranju, zasada ne pokazuje nikakve probleme, uz ovu pumpicu od 500l, drzi konstantan nivo vode u sumpu, napunio sam ga samo malo, da vidim cirkulaciju, ako se overflow raspadne, nema dovoljno vode u sumpu da poplavi gornji akvarij.  :D :D :D

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #37 u: Listopad 10, 2012, 16:49:37 poslijepodne »
Daj ne zovi vraga!!!ako te strah od raspadanja kupi izolirke i udaraj u krug oko akvarija..10-15 izolirki će ti bit dosta  ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #38 u: Listopad 10, 2012, 16:59:48 poslijepodne »
ma...cvrsto vjerujem da postoji razlog zasto se sve posude koje drze vodu rade lijevanjem, iz jednog komada i bez savova. da bi bile 100% sigurne.

ovako, previse je tu ljepljenja i spojeva, pa ce svakako ispod tog overflowa ici jedna posuda da pokupi dio vode, za nedajboze.  :D :D

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #39 u: Listopad 10, 2012, 17:00:50 poslijepodne »
Šta se tiče mog sumpa..dal da budim samo izlaz na bocnoj str. Ili i ulaz. Na kojoj je visini idealno busit??

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #40 u: Listopad 10, 2012, 17:03:06 poslijepodne »
E Damire koji si ti car!!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #41 u: Listopad 10, 2012, 17:30:55 poslijepodne »
koliko sam ja shvatio cijelu pricu, a o svemu imam premalo pojma, bolje je busiti DNO akvarija.

recimo 2 rupe koje ce sluziti za odvod vode do sumpa, i 1 rupa kroz koju ce ici povratna cijev iz sumpa.

visinu ti odredjuje nivo vode u akvariju. odnosno, ako probusis rupu 5cm ispod ruba akvarija (karikirano), ta kolicina vode je ona koju sump mora moci primiti. Znaci, sve sto je vode preko tih 5cm ce se sljevati u sump. kad dodje ispod rupe, voda staje i ne curi vise u sump.

kad se nivo vode podigne, kroz rupu nastavlja curiti prema sumpu.

ako busis dno, cijevima odredjujes visinu, sto je bolje nekako, jer cijev uvjiek mozes skratiti-produziti, a ovako bocne rupe su fiksne, tesko je ista, osim mozda kakvim L profilima kombinirati.

dalje, busenje dna ti omogucava i 2L sistem cijevi. sto ga cini prakticki nemogucim za poplavu, jer ako se i jedna cijev zacepi, druga uvijek vuce. jedna vuce s dna, druga vuce s vrha. ako ides na klasicni sistem cijevi, uvijek jednu stavi pri vrhu akvarija, stajaznam, 1cm ispod samog ruba, a drugu stavi na ono mjesto i visinu koja ti ustvari treba za odvod vode. ovako, ako se jedna zacepi, ova visa, kako razina vode poraste, ce preuzeti na sebe cjelokupni odvod.

da se upustam u pricu s busenjem, busio bih dno svakako radije nego bokove, iako i to savrseno funkcionira.

sto se mog overflowa tice, stvar funkcionira savrseno. fore radi, stavio sam pumpu od 3000 litara i 30w snage (koja nece ici u finalni proizvod, jer pravi nevjerovatan tsunami na izlazu), tek onda je overflow profunkcionirao kako treba i protok vode se uduplao sigurno. sa 500 litara, povrat vode i protok kroz of je bio slab, dolazim do zakljucka, sto je jaci povrat, vise i vode prolazi kroz of, jasno do one njegove fizicke granice koliko moze progurati kroz sebe s obzirom na dimenzije. ili grijesim?

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #42 u: Listopad 10, 2012, 18:03:05 poslijepodne »
ovisi za koliki akvarij, mislim da nije premala. bilo bi mozda lakse da je visi akvarij, ali, opet mislim da ne smeta.

sto se U tice, radjen je po dimenzijama, tako da problem nebi smio biti u tome. vjerovatno ga nisam dobro odzracio, ili jos negdje vuce malo zraka.

nego, vezano za to, citao sam da nebi bilo lose spojiti nekakav mali filteric, samo pumpu ustvari, koja ima onaj T nastavak za aeraciju. pa onda ovo crijevo za odzracivanje spojiti na tu pumpu. tako pumpica vrti vodu, nista ne filtrira, ali konstantno povlaci mozebitni zrak iz u dijela. jedino, mozda bi povlacila i vodu, neznam dali bi to bilo lose, ili ustvari pomoc u odrzavanju sifona?
Bojim se da bi neprekidni rad doveo u pitanje cirkulaciju kroz OF. Kod povrata struje bi pumpica izvukla vodu iz "U" prije nego li bi povrat pokrenuo protok.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #43 u: Listopad 10, 2012, 18:11:15 poslijepodne »
Hvala. Imas pravo, probao, i nije me se dojmilo, ovako povuci jednom, isisaj zrak, i dalje se sistem sam starta, do sada sam ga ugasio-upalio barem 100 puta i svaki put je bez greske proradio.

eventualno akumuliranje zraka na gornjem dijelu U profila se rijesi povremenim isisavanjem zraka-vode (pljuc, pljuc), i to je to. Puno hvala!

Pitanje vezano za visinsku razliku, mora li sump bas biti na podu, u ormaricu ili sl. odnosno, moze li biti povisen od nivoa poda, ali i dalje da je ispod akvarija, radi pada vode? ako moze biti nesto visi, to mi rjesava puno problema. gubim li sto time?

Offline đule

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: rijeka
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #44 u: Listopad 10, 2012, 22:05:26 poslijepodne »
Nema ti to veze. To je zakon spojenih posuda tj da će ti vuc vodu iz aq sve dok ti se voda u obe posude ne izjednače...dok vođena linija ne bude u istoj razini

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #45 u: Listopad 10, 2012, 22:16:21 poslijepodne »
odlicno jer pase mi postaviti sump malo vise, da nije bas na podu.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #46 u: Listopad 11, 2012, 10:22:25 prijepodne »
Ideja sa pumpicom nije za odbaciti jer je već provjerena (koristio je Željkoc) ali u sprezi sa timerom. Zbog kavitacije i drugih pojava dolazi do "iskapljavanja" mjehurića zraka koji se akumuliraju u vrhu "U" cijevi te nakon nekog vremena smanje (prekinu) protok OF-a. Uz pomoć digitalnog timera se može postiči da počisti zrak svakih deset dana.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #47 u: Listopad 11, 2012, 10:50:46 prijepodne »
i to je opcija.

jedino, s obzirom da ta pumpica ne radi cijelo vrijeme, dali je bolje spojiti tu cijev direkt na ulaz pumpe, odakle vuce vodu, ili onako kako sam mislio, na nastavak za aeraciju?

s druge strane, ako tjedno mjenjam vodu, nije problem jednom tjedno prekinuti sifon u preljevu, pa ga ponovo pokrenuti i izvuci zrak, i opet sam miran tjedan dana.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #48 u: Listopad 12, 2012, 08:19:44 prijepodne »
Pumpicu postaviš u akvarij (ili OF), a tanku cijev (za zrak) uguraš do vrha "U" cijevi (sa unutarnje strane) do najviše točke u kojoj se skuplja zrak. Na taj način je osiguran start pumpice jer je uronjena u vodu ali je problem što se takve pumpice rade sa rešetkastim otvorom pa treba "kemijati" priključak za cijev. U dućanu imamo Wave Stream 230 l/h koja je minijaturna i mogla bi stati na dno OF, a ni u akvariju ne bi upadala u oči.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #49 u: Listopad 12, 2012, 08:43:07 prijepodne »
ma vraga, pluca su mi otpala, nema sanse, da to povuce treba mi usisavac.

jedino, pronasao sam alternativno rjesenje, gdje se cijevcica gurne u onaj obrnuti U, znaci ne kroz neku rupicu odozgor, vec kroz U, i onda se povuce zrak. moram isprobati.

pa naravno , ako ne gurneš cjevčicu kroz U - nema podtlaka - nema sifona  ....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #50 u: Listopad 12, 2012, 10:58:57 prijepodne »
ma mislio sam, umjesto da vucem zrak kroz cijevcicu koja je u gornjem dijelu obrnutog U (probuseno, zaljepljeno), da fizicki gurnem cijev do tog prostora, ali kad sam rijesio problem s vucenjem zraka kroz spoj koji nije bio dobro zaljepljen, i ovaj montirani sistem je proradio, tako da sad funkcionira bez greske.

jos samo moram pregradu u sump postaviti, ipak sam odlucio tako regulirati visinu vode u istom, za svaki slucaj.

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #51 u: Listopad 12, 2012, 15:06:45 poslijepodne »
jos samo moram pregradu u sump postaviti, ipak sam odlucio tako regulirati visinu vode u istom, za svaki slucaj.

ja isto kemijam kako ću složiti novi slatkovodni sa sumpom
akvarij cca 450-500 lit a sump oko 80-120 lit - biti će amazona

i mislim na pregrade u sumpu ići jer tako mislim natjerat protok u smjeru kojem ja želim preko filtera
i da smanjim visinu vodenog stupca u zadnjoj komori di će biti povratna pumpa ....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #52 u: Listopad 12, 2012, 15:28:24 poslijepodne »
e to je i mene mucilo, ako nema pregrade kod pumpe, onda nikako ne mogu odrediti sigurnosnu granicu, da izbjegnem mogucnost da pumpa vrati u akvarij vise vode nego sto on moze primiti.

eventualno postavljanjem pumpe na odredjenu visinu (umjesto pregrade), ali, s pregradom imam i stalni nivo vode u ostatku sumpa, a to mi treba.

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #53 u: Listopad 12, 2012, 15:49:45 poslijepodne »
e to je i mene mucilo, ako nema pregrade kod pumpe, onda nikako ne mogu odrediti sigurnosnu granicu, da izbjegnem mogucnost da pumpa vrati u akvarij vise vode nego sto on moze primiti.

eventualno postavljanjem pumpe na odredjenu visinu (umjesto pregrade), ali, s pregradom imam i stalni nivo vode u ostatku sumpa, a to mi treba.

da točno , plus meni je bitno da voda ide određenim smjerom (gore-dolje kao sinusoida)
kako bi prelazila preko filter medija kako ja želim , jer mi neće biti konstantno isti filter medij

plus imat ću pretkomoru koja će zadržavati veće ćestice i sa filter čarapom da mi smanji čišćenje filter medija


pazi ideju - mislim instalirat u srednju komoru (iza glavnog filter materijala) malu pumpu koja će tjerat već filtriranu vodu
u CO2 reaktor i vraćat je u zadnju komoru tik ispred pumpe za povrat , pumpa će biti mala da ima što manji protok da se CO2
što bolje otopi , a rezultat je da sakrijem u sump sve dodatne tehnikalije i da voda u akvarij dolazi obogaćena CO2 ali da nema
mjehurića u akvariju ....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #54 u: Listopad 12, 2012, 15:56:12 poslijepodne »
da, vidio sam negdje da ljudi prave takve co2 reaktore bas zbog sto boljeg otapanja, i onda voda obogacena co2 ide u akvarij preko pumpe, navodno da je to efektnija metoda.

iskreno, za to neznam, nisam proucavao, meni sump treba samo da rasteretim akvarij od opreme, i da eliminiram (u sto vecoj mjeri) mjehurice zraka od opreme, jer je sve hang-on, a ti klokotavci i ne mogu drugacije nego ubacivati mjehurice u vodu.

imas kakvu ideju kako, od cega (na najjeftiniji moguci nacin) napraviti tijelo i unutrasnjost reaktora?

jedino, vjerovatno znas, sto voda prelazi vise prepreka, gubi joj se protok, pogotovo tim setanjem gore-dolje ili lijevo-desno po sumpu.

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #55 u: Listopad 15, 2012, 10:58:51 prijepodne »
da, vidio sam negdje da ljudi prave takve co2 reaktore bas zbog sto boljeg otapanja, i onda voda obogacena co2 ide u akvarij preko pumpe, navodno da je to efektnija metoda.
iskreno, za to neznam, nisam proucavao, meni sump treba samo da rasteretim akvarij od opreme, i da eliminiram (u sto vecoj mjeri) mjehurice zraka od opreme, jer je sve hang-on, a ti klokotavci i ne mogu drugacije nego ubacivati mjehurice u vodu.
imas kakvu ideju kako, od cega (na najjeftiniji moguci nacin) napraviti tijelo i unutrasnjost reaktora?
jedino, vjerovatno znas, sto voda prelazi vise prepreka, gubi joj se protok, pogotovo tim setanjem gore-dolje ili lijevo-desno po sumpu.

jasno sump osim što povećava filter medij i ukupnu litražu akvarija
služi i za skrivanje opreme ...

što se tiče CO2 reaktora:
PA to je GROF jednom opisao kako se radi kalcij reaktor - ali slično je ....
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=639:uradi-sam-kalcij-reaktor&catid=22:uradi-sam&Itemid=544
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=743:uradi-sam-zeovit-reaktor&catid=22:uradi-sam&Itemid=544
jedino unutra treba staviti one bio ballse ili nešto slično, da mjehurići imaju što duži put
znači kombinirao bi ove dvije metode , ali mislim da ću kupiti CO2 reaktor ...
ovako to treba izgledati
http://www.aquashop.hr/Product-Aqua-Medic-CO2-reaktor-1000_825.aspx
http://www.google.hr/imgres?hl=hr&client=firefox-a&hs=ZU2&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1920&bih=901&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=jqu6DK1Y7ZF1bM:&imgrefurl=http://www.championlighting.com/manufacturers.php%3Fmanufacturerid%3D22&docid=WNXJgBYD0zNVZM&imgurl=http://www.championlighting.com/pics/careactorpics/CO2reactor1000.jpg&w=166&h=420&ei=ttB7UKqkAsn1sgb_-YCICA&zoom=1&iact=hc&vpx=180&vpy=126&dur=48&hovh=336&hovw=132&tx=89&ty=169&sig=107458136660858979926&page=1&tbnh=143&tbnw=60&start=0&ndsp=57&ved=1t:429,r:0,s:0,i:68

što se tiče cirkulacije u sumpu , mislim da me nisi skužio ...
ja ću u zadnjoj komori imati povratnu pumpu , a CO2 reaktor ću prištekati na jednu manju pumpu (tako da bude manji protok i bolja apsorpcija CO2)
koja će biti u predzadnjoj komori i voda obogaćena CO2 će se vraćati u zadnju komoru direkt na povratnu pumpu koja onda vraća čistu i obogaćenu vodu
CO2 nazad u akvarij

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #56 u: Listopad 15, 2012, 11:10:27 prijepodne »
vidio sam te clanke od Grof-a, vrhunska stvar, samo nazalost, nama iz manjih sredina su nekakve pleksiglas cijevi i slicne divote poprilicna nepoznanica, takvu cijev ja nisam uspio pronaci. zato sam i pitao za alternative.

a sto se cirkulacije tice, skuzili smo se mi nekako. jedino sam htio reci, ako u sumpu imas 4 pregrade, tok vode kroz sump (i kroz filter materijal) je drasticno sporiji nego da imas npr. samo 2 pregrade. ili nijednu. pa sukladno tome, vece cijevi za dovod i jaca pumpa za odvod, i to je to.

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: sump.. da ili ne
« Odgovori #57 u: Listopad 15, 2012, 11:14:19 prijepodne »
vidio sam te clanke od Grof-a, vrhunska stvar, samo nazalost, nama iz manjih sredina su nekakve pleksiglas cijevi i slicne divote poprilicna nepoznanica, takvu cijev ja nisam uspio pronaci. zato sam i pitao za alternative.

a sto se cirkulacije tice, skuzili smo se mi nekako. jedino sam htio reci, ako u sumpu imas 4 pregrade, tok vode kroz sump (i kroz filter materijal) je drasticno sporiji nego da imas npr. samo 2 pregrade. ili nijednu. pa sukladno tome, vece cijevi za dovod i jaca pumpa za odvod, i to je to.

da jasno , a što se tiče pleksiglasa , hmm neznam
mislim da ti onda nemogu pomoći ...  :dead: