Ožujak 29, 2024, 01:09:57 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: agava, aloa?  (Posjeta: 10025 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
agava, aloa?
« u: Ožujak 27, 2008, 21:16:26 poslijepodne »
sta mislite, bi mogla stavit jednu agavu koju sam drpila sa mora u terarij? ili alou?
znam, pitanja su stupidna, ali sta ces kad me zanima...

Offline RomanC

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 188
  • Spol: Muški  
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2008, 22:54:52 poslijepodne »
A za koju životinju?
Lampropeltis p. pyromelana, Elaphe schrenckii, Ahaetulla prasina (grey), Trimeresurus albolabris, Cerastes cerastes, Crotalus adamanteus, Agkistrodon taylori, Aspidelaps l. infuscatus, Acanthophis rugosus, Vipera a. ammodytes, Bitis arietans, Naja n. naja, Agkistrodon c. laticinctus

Offline nikily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1145
  • Spol: Ženski   Lokacija: R'lyeh
  • She's lost control
    • Chaos in motion
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2008, 10:23:07 prijepodne »
ups, zaboravila napisati.... leopard gekon

Offline N@meless

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 165
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zaprešić
Aloe Vera
« Odgovori #3 u: Srpanj 02, 2009, 18:17:36 poslijepodne »
Evo da e otvaram novu temu...
Dal može Aloe Vera u terarij (tarantula) i koko velika naraste, kakvi joj uvjeti trebaju?

Offline Letipasjegulja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Lokacija: OSIJEK
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #4 u: Srpanj 02, 2009, 18:58:02 poslijepodne »
gledaj da ne zahtjeva vise vode nego pauk vlage...

"Aloe vera je polupustinjska kaktusolika biljka iz porodice ljiljana...
...oko 60 cm visoke i 4-7 cm debele okrugle stabiljke, najbolje uspejeva u sredozemlju"...
za terarij ju moras odrzavt niskom i kratkom, znaci cesce rezat listove...


sta kazes na ovu:

meni je puno ljepsa a i manja je i moze u terari, podnosi veliku vlagu i susu, ne treba puno mjesta za korjen, jako prilagodljiva biljka...inace to je cuvarkuca, nznm neki strucniji naziv
U zivotu je vazno samo jedno, a to su  dvije stvari: red, rad i disciplina.

Offline viky_16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 501
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Zadar
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #5 u: Srpanj 02, 2009, 19:26:13 poslijepodne »
ako misliš baš na aloa veru,narastu jako velike...jednu vrstu imam  i velika je oko 120cm, i druga vrsta oko 50cm...
pva slika sta je Letipasjegulja  stavio,mi zovemo pazikuca...nju bez beda miožeš stavit u terarij i samo povremeno zaliti ili pošpricati, od nje imaš milijun vrsta u peveca i baumaxa... :) ;)
Ako morate birati između dva zla, odaberite ono koje još niste probali....

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #6 u: Srpanj 02, 2009, 20:07:40 poslijepodne »
pozdrav!

nisam strucnjak za teratistiu ali za ukrasno bilje jesam jer mi je to u opisu posla! :)

naime, agave i aloe su sukulentne biljke koje uspijevaju u aridnim (sto ce reci susnim) predjelima planete i

kao takve trebaju toplinu i puno svijetla da bi rasle i razvijale se do svog maximuma. zbog svog stanista te

vrste (kao i drugi sukulenti u koje spadaju i brojne vrste cuvarkuca (Sempervivum sp., Echeveria sp. ili

Crassula sp. iz porodice Crassulaceae), ali i mljecika Euphorbia sp. iz porodice Euphorbiaceae) imaju

zadebljale listove i/ili stabljike, koji su ponekad prekriveni raznim dlacicama, bodljama i zadebljanjima koja

ima omogucavaju obranu i sakupljanje rose i kisnice.

sto se konkretno agave i aloe tice, nisam bas presiguran da bi one bile dobre u terarijima zbog svoje

velicine. naime, agava naraste do 2m visine (samo listovi, a sa cvjetnom stabljikom i do 5m), a aloe naraste

do 1m. ali, tu sad dolazi druga strana medalje! i jedna i druga rastu sporo, pa im da dostignu te visine

trebaju godine. to je mozda i dobro jer ih se onda moze staviti u terarij dok su male i izvaditi kad postanu

prevelike. jos jedna stvar je dobra, a to je da u teglama rastu jos sporije zbog nedostatka prostora u kojem

bi se korjenov sustav mogao siriti i razvijati. s druge strane, cuvarkuce i mljecike su manjeg rasta sto ih

cini idealnima za upotrebu u malim prostorima.

jos jednu stvar trebam naglasiti. sve ove vrste koje sam nabrojao trebaju puno svjetla i nisku vlaznost zraka. u suprotnom, kada je vlaga zraka visoka, a svjetla premalo ili nije dobre kvalitete, biljke se izduzuju i postaju svjetlije (nedostatak klorofila). mislim da je to vazno za terarije ciji stanovnici trebaju visoku vlagu za zivot kao npr. kameleoni (jel tako?).

evo, nadam se da sam malo pomogao.

pozdrav!

davor

Offline N@meless

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 165
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #7 u: Srpanj 02, 2009, 20:21:38 poslijepodne »
Nisam se nadao ovak opširnim odgovorima...

Meznam baš kolko mi to odgovara kaj im treba puno svjetla a malo vlagr, jer moje tarantule vole baš suprotno...

Hvala

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #8 u: Srpanj 02, 2009, 21:18:09 poslijepodne »
mozda onda neke vrste mahovina ili paprati? recimo Polypodium vulgare ili Asplenium ceterach (btw. moja omiljena vrsta paprati  :) ).

pozdrav!

davor

Offline N@meless

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 165
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #9 u: Srpanj 02, 2009, 21:26:36 poslijepodne »
off topic

Možeš napisati nešto o njima... kak visoko rastu, di se mogu nabaviti, ...

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #10 u: Srpanj 04, 2009, 00:39:20 prijepodne »
paprati su vrlo raznolika skupina biljaka. postoje divovske vrste koje narastu preko cak do 10m visine! najvise im odgovaraju topli i jako vlazni uvjeti pa ih zato i najvise raste u australiji, novom zelandu, tasmaniji, africi. s druge strane ima vrsta koje su vrlo male i stoga jako prikladne za uzgoj u horikulturi bilo kao vanjsko ili kao unutarnje bilje (loncanice). necu ti sad navoditi sve bioloske karakteristike paprati jer mislim da to nije potrebno.

sto se tice vrsta koje sam naveo u postu, Asplenium ceterach bi nekako po mom misljenju za terarijsku upotrebu bila najprihvatljivija. niskog je rasta (cca 15cm u visinu i isto toliko u sirinu), nezahtjevna sto se tice podloge za rast (raste i u pukotinama suhozidova i stijena), dobro podnosi duge periode suse (dobro ako ju u terariju ne zalijes par tjedana :)) i atraktivnog je izgleda sa svojim sitnim lisnim stabljikama i svjezom zelenom bojom. druga vrsta (Polypodium vulgare) je malo viseg rasta (do 50cm visine i sirine) ali takodjer nezahtjevna (uspijeva i u losim uvjetima u pukotinama stijena i suhozidova). ima jos puno vrsta paprati koje su zanimljivog izgleda i pogodne za drzanje u terariju ali ove dvije sam se prvo sjetio.

sto se tice njihove nabave to je vec malo teze jer nasi vrtni centri bas i nemaju neki veliki izbor vrsta paprati cisto zbog male potraznje. zato im se ne isplati uzimati neke neprovjerene vrste pa da im propadaju. a i kupci s papratima skoro uopce nisu upoznati. ako ces ih traziti probaj u mbm-u lucko, pokraj zagreba, zrinjevcu na remetineckoj ili na netu decora.hr iz buzeta. ovi zadnji su specijalizirani za uzgoj trajnica, a u ponudi imaju i neke vrste paprati. ponuda im ovisi o sezoni i potraznji naravno! :)

ako sam prekrsio neka pravila o oglasavanju neka me moderatori slobodno cenzuriraju, a oni kojima ce trebati informacije mogu me kontaktirati preko pp-a.

pozdrav!

davor

Offline N@meless

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 165
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zaprešić
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #11 u: Srpanj 04, 2009, 14:33:00 poslijepodne »
a kak se ona ponaša ak "šišaš"? Kad naraste prevelika, da ju skratim...
kak brzo raste?

Offline davor

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 131
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: agava, aloa?
« Odgovori #12 u: Srpanj 05, 2009, 15:34:37 poslijepodne »
hmm... ak ju sisas? nisam siguran dal bi joj to pasalo. zato ti velim, najbolje da odaberes onu vrstu koja ti nije velika. ako pak uzmes neku koja je kad preraste izvadis iz terarija i das/zamijenis za nesto drugo pa nabavis novu mladu i malu. inace paprati rastu raslicito od vrste do vrste i ovisno o uvjetima koje imaju.

tesko je tocno reci kako ce koja biljka brzo ili sporo rasti jer ipak su i one zivi organizmi koji razlicito reagiraju na uvjete okoline.

pozdrav