Travanj 26, 2024, 09:29:56 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 200 litara Low Light  (Posjeta: 48777 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #100 u: Listopad 11, 2011, 12:28:42 poslijepodne »
Hvala svima na komplimentima.

BItno je održavati određene omjere i koncentracije elemenata u vodenom stupu ... smatram da je ključno tu korištenje nekih osnovnih testera kao NO3, PO4, Fe i Kh
Sijamci su preventivno ubačeni u tank, ali nisu nikada ustvari imali posla

Da li je moguće da pokreneš neku sticky temu u podforumu bilje i gnojenje za newbie?
Koliko vidim, predobro barataš pojmovima i imaš znanje, koje bi bilo dobro da svi mi imamo, ko se pokušava baviti biljnim, imalo zahjevnijim postavom,

Recimo, meni još uvijek nije jasna priča o ciljenim vrijednostima nutrijenata, te kako ga dobiti, kako u tu formunu uračunati N i P dobijen od riba i opadne hrane i sl, i ????
 :zagrljaj:  :up: :up: :up:

RO voda nije obavezna, ali eto, olakša malo cijelu stvar ... več neko vrijeme radim na jednom akvariju sa običnom pipovačom i razlika je u tome što treba  prilagoditi gnojenje malo višem Ph i Kh kojeg takva voda daje u akvariju. Isto tako biljke osjetljive na teške metale neče biti lako održavati, ali upotrebom kelata izbjegne se i taj problem.
Odabir biljki po potrošnji je jako bitan, tako na prmjer u postavu sa pipovačom imam malo više rotala macandri koje prvenstveno troše kalcij itd...
Kako prilagoditi gnjojenje PH i KH? i koje bilje "troši" pojedine elemente da ga znamo koristiti za ispravak i sl.

 :zagrljaj: :up: :up: :up: :up:


Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #101 u: Listopad 11, 2011, 12:30:54 poslijepodne »
Ne zovem ja njega bezveze veliki G...i ja bih volio makar da shvatim koliko toliko...te neke pojmove..a naravno i onako upijam od njega sve sto se upit da... :AkTer:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #102 u: Listopad 11, 2011, 12:43:54 poslijepodne »
nisam nigdje vidio da si napisal, kaj imaš od bilja unutra ?
mada mi sve izgleda kao nezahtjevno ;)

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #103 u: Listopad 11, 2011, 16:37:06 poslijepodne »
nisam nigdje vidio da si napisal, kaj imaš od bilja unutra ?
mada mi sve izgleda kao nezahtjevno ;)
Nasaea Crassicaulis, Alternanthera R. , Hemianthus callitrichoides, Ludwigia Glandulosa, Rotala Macrandra, Mayaca fluvialitis...  evo tu par tzv. zahtjevnih koje rastu u tom tanku.
Ima inače oko 40 vrsta, tako da cijelu listu neču stavljati, a nekim vrstama niti neznam ime.

Sa druge strane, svako ima definiciju zahtjevnosti definiranu da drukčiji način... zahtjevna za svijetlom, zahtjevna za gnojenjem, zahtjevna za substratom, zahtjevna za stabilnim parametrima itd... tako da je teško tu misliti na istu stvar.  Ja u ovom tanku zahtjevno kažem za bilje koje traže puno svijetla npr.  jer mi je u tom akvariju svijetlo naj slabija točka;  U drugom tanku di imam dosta svijetla ču zahtjevno definirati biljke koje traže posebne tretmane sa gnojivima... itd...

@DeX_13:
Nije moguče na žalost... takve teme uvijek dovedu do prepucavanja, tako da sam od toga davno odustao.
Ako te šta zanima, pitaj na pp i dat ču ti moje mišljenje, ili postavi post sa problemom, pa ako slučajno naletim na njega ču ti odgovoriti ako smatram da ti mogu pomoč.

Citat:
- Kako prilagoditi gnjojenje PH i KH?
- Niski Ph zahtjeva manje količine željeza u tanku na primjer i opčenito svi kelirani elementi ostaju duže dostupni u akvariju radi same stabilnosti kelata.
Npr. dostupnost kalija biljkama uvelike ovisi o kiselosti vode pa tako ako imaš kiseliju vodu nekih če elemenata trebati u manjim količinama nego ako imaš lužnatu vodu, dok nekih če sa druge strane trebati više
Potraži ma netu tablicu o dostupnosti elemenata u hidrokulturi na raznim vrijednostima Ph (ti podatci vrijede i za akvarije)

« Zadnja izmjena: Listopad 11, 2011, 17:32:08 poslijepodne od gstaraz »

Offline Vonfy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 573
  • Spol: Muški   Lokacija: Kc
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #104 u: Listopad 11, 2011, 16:55:39 poslijepodne »
G. ti si car biljne akvaristike i vidi se da znaš znanje!!
Svaka čast!!  :klap:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #105 u: Listopad 11, 2011, 17:26:46 poslijepodne »
ne to je tuljan :) ostali samo pokušavamo dobit najbolje od onoga što znamo, a naspram njega znamo jako jako malo ;)

ontopic

istina je gianni što kažeš da svaki ima svoju definicju zahtjevnosti bilja..ja mogu reč da je limun zahtjevna biljka, jer neće pa neće rast, mogu kemijat kolko želim, al neće :D :D

nego, divim ti se kako ti se da toliko mjerit i pratit parametre vode, i toliko "filozofirat" oko tanka, meni se iskreno ne da, niti me baš previše ne zanima sama voda, držim se nekih svojih principa (mislim da svatko tako radi)..
..a bilo bi lijepo vidjet kad bi kroz cca 2 godine (ako će toliko držat tank, nadam se da ga nećeš rasturit), pa onda lijepo uzet sve parametre i stvit ih u neki graf, svaki element posebno, N,P,K i Fe kao najzanimljiviji ;)
..a vidim da si ko i ja, ne težišp aquascapeu, nego fiziologiji bilja, samo drugačiji pristup :)
živio  :up:

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #106 u: Listopad 13, 2011, 20:27:11 poslijepodne »
@Cann:

Pa i nije neko pretjerano mjerenje: jednom tjedno, prije promjene vode izmjerim 4 parametara u tanku... svega 15 minuta posla, a nerijetko se desi da mjerim svaka dva tjedna.
Voda, njena struktura, parametri i kemija su me uvijek zanimali, tako da mi to ne predstavlja problem pratiti i proučavati... dapače, predstavlja mi užitak... to što nekom to zvuči kao filozofiranje, na to nemogu niti želim utjecati.

- Akvarij neče trajati 2 godine, nakon oko godine i par mjeseci sam več razmjestio dosta bilja a u planu mi je prebaciti cijeli akvarij u malo jednostavniji postav za održavanje, sa biljkama koje sam odabrao od svih koje sam isprobao i uzgojio. (nazvao bi ovaj period "cikliranje akvarija")

Što se grafa tiče, ovih oko godinu i pol, jednostavan je: u tanku su ustvari stalno iste koncentracije elemenata sa time da kad je akvarij friško podšišan i biljna masa se prepolovi, gnojim iste doze jednom tjedno; a kada je akvarij na svom maksimumu ili nešto ispod toga, gnojim iste doze dva puta tjedno. (nikakve filozofije ili komplikacije)
Kod takvog načina gnojenja je jedino bitno da točno znaš koliko čega tank troši sa biljem kojeg imaš, da bi odredio doze raznih elemenata (testeri)

Laički rečeno:
Nađi koncentracije gnojiva u tanku pod kojima bilje zdravo raste a da ne izazivaju alge i jednostavno ih održavaj konstantnima.
Tako funkcijonira 6 biljna akvarija koje imam u kuči i nikada nisam imao problema sa algama u niti jednom od njih.
Mislim da jednostavnije od ovoga nemože biti.
Ako imaš low light češ rijeđe gnojiti, ako imaš high light češ češče gnojiti.
Brzina rasta bilja određuje učestalost gnojenja.

Što se testera tiče, bilo je dosta diskusija o tomu, i ja ih još uvijek smatram neophodnim, isto kao što mehaničar ima svoj alat, kuhar svoj, kemičar svoj; tako i akvarista ima svoj alat!
A akvaristički alat nisu samo pinceta i ADA škare po mom mišljenju ;) (bez alata nema zanata)
_________________________________________
Reči češ mi: pa ima predivnih akvarija pi EI metodi...
Odgovorit ču ti: pa i mehaničar može šeraf skinuti sa brusilicom  :)

Živio!

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #107 u: Listopad 13, 2011, 20:37:07 poslijepodne »
svaka čast na odgovoru ...divim ti se, u tome što toliko vremena prvodiš sa tankom, i ja bi, kad bi mogao uhvatit vremena..i mene iskreno jako zanimaju paramteri vode (iskreno ne bi se po tome ravnao i gnojio, jer si i sam lijepo reko, da se držiš onoga pod čim bilje dobro raste i nema frke s lagama), samo što eto, nemam vremena živjet, ni za ženu ni djete, po 12 sati na poslu..upravo promjenio vodu u tanku, smusal staklo i bio gotov za 10 minuta, sa sipanjem gnojiva u tank...

sorry na malo OT priči ;)

i za kraj, za mene je ei metoda gnojenja akvarija, mila majka, jer se ne moraš s ničim opeterčivat, samo tjedno iumjeniš 50% vode i šibaj dalje..trenutno mi tako odgovara, uz ovakav način života, pa se ne zamaram sa ostalime..sad me treutno brine boca za co2, jer je pri kraju i ko za vraga će nestat za vikend :D :D

..ajde g...pišemo se već  :up:

Offline tonkovic.kreso

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski brod
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #108 u: Listopad 13, 2011, 21:46:51 poslijepodne »
od ovakvih aq.me samo glava boli jer vidim da moj još uvjek nevalja staraz svaka čast neznam kako ti to uspjeva al ti se divim
jer moj je moto da akvarij prvo mora biti bistar-proziran a kamoli još ovo bilje ja hebeno nemogu vjerovat PRELJEPO I PREUREDNO :nerd:

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #109 u: Listopad 24, 2011, 05:12:30 prijepodne »
Ovako izgleda tenutno akvarij
(sorry na kvaliteti slika, čim naleti neko sa boljim aparatom uploadam jasniju sliku)

Inače što se tehničkih djelova i gnojenja tiče, sve je isto; podloga je stara, smo je dodan panj i presloženo bilje prije neka dva mjeseca.


Offline tonkovic.kreso

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski brod
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #110 u: Listopad 24, 2011, 09:15:01 prijepodne »
nemoj više stavljat slike otiči če mi oči stalno gledam tvoje slike svaka čast najuredniji akvarij u ovoj rubrici :klap: :P

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #111 u: Listopad 24, 2011, 13:20:28 poslijepodne »
ejjjjjjjjjjjjjjjj veliki GGGGGGGGGGGGG pa dokle vise..... :klap: :klap: :klap: :klap: tita mi odlicno kod tebe bas bilje dise

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #112 u: Listopad 24, 2011, 13:49:08 poslijepodne »
Gianni,kad dođeš do mene? Rakija te čeka! Normalno,prije toga kvalitetna mesna hranjiva podloga!

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #113 u: Listopad 24, 2011, 14:15:37 poslijepodne »
POlako Jurice..ima nas jos u redu-))))) :zagrljaj:

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #114 u: Studeni 17, 2011, 12:11:39 poslijepodne »
Evo malo bolje slike akvarija prije podrezivanja:


Offline meristark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 388
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: V.Gorica
  • ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #115 u: Studeni 17, 2011, 13:28:31 poslijepodne »
ona kao djetelina (ne znam kako se biljka zove :-[ ) koja je bila na prosloj slici u lijevom donjem uglu akvarija, ti je propala ili?
super mi je ta biljka, super izgleda, i ja sam je imala ali mi je otisla u rekordnom roku, koda sam je stavila u wc a ne u akvarij.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #116 u: Studeni 17, 2011, 14:03:07 poslijepodne »
Ma izgleda odlično, kao i uvijek, a vidim i puno novosti :)

Sjeti me se ako budeš imao viškova pa ćemo nešto dogovorit :)

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #117 u: Studeni 17, 2011, 14:50:21 poslijepodne »
ona kao djetelina (ne znam kako se biljka zove :-[ ) koja je bila na prosloj slici u lijevom donjem uglu akvarija, ti je propala ili?
super mi je ta biljka, super izgleda, i ja sam je imala ali mi je otisla u rekordnom roku, koda sam je stavila u wc a ne u akvarij.
Nije propala, nego sam stavio kamen na nju radi Altispinosusa, da imaju di eventualno jaja položiti... no, počela se več probijati od ispod kamena, tako da če u par tjedana opet napraviti neki polu tepih u onom kutu.
Zove se Hydrocotyle, a sad nisam siguran dali je tripartita, sibthorpoides ili sp. Japan ... malo ih je teško razlikovati.
Kod mene je došla od Karla i dosta joj je trebalo da se privikne na uvjete kod mene.

Inače puno riba voli grickat tu biljku, pa možda imaš kakvog bandita u tanku koj ju je sredio

Ovako izgleda u drugom akvariju di ju ne maltretiram:

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #118 u: Studeni 18, 2011, 11:03:34 prijepodne »
hebate ovo je ludilo od aq, toliko detaljcica i sve ukomponirano a bilje puca od vedrine samo mogu reci veliki  :respekt-ss:

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #119 u: Studeni 18, 2011, 13:21:43 poslijepodne »
Kada covjek vidi kak omu ide to lako shebe se..... :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj:

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #120 u: Studeni 18, 2011, 13:30:10 poslijepodne »
sto reci...svaka cast!  :klap: :klap: :klap: :klap:
TikaTaka, MadaFaka

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #121 u: Studeni 20, 2011, 15:27:28 poslijepodne »
Hvala svima  :up:

Offline NEYMAR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: VIROVITICA
  • MOJ AKVARIJ
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #122 u: Prosinac 05, 2011, 18:15:46 poslijepodne »
prelijep ti je

Offline Marko Jurković

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #123 u: Prosinac 05, 2011, 18:27:16 poslijepodne »
odlican je  :klap:

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: 200 litara Low Light
« Odgovori #124 u: Prosinac 05, 2011, 18:34:21 poslijepodne »
Kolega sta reci osim svaka cast...:) :) Ako imas volju i vremena za neku zamjenu Hydrocotile trebat ce mi... javi se na PP...