Svibanj 15, 2024, 15:38:03 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: cijeđenje ikre  (Posjeta: 5975 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
cijeđenje ikre
« u: Travanj 24, 2016, 21:24:59 poslijepodne »
Možda ima već negdje tema ali nisam uspjeo pronaći preko tražilice ništa ,  dali je neko cijedio ikru koi šarana ?  zanima me postupak , gledao sam dosta videa na youtube ali opet zanima me dali je neko to radio od vas i na koji način  . Prije par dana mi je  u posjeti bio jedan frend koji je cjedio svoje ribe prošle godine uspješno  i otkrio mi je neke detalje  sad tražim nekoga ko  bi mogao reci malo više o cjelom procesu cjedjenja.
« Zadnja izmjena: Travanj 24, 2016, 21:29:38 poslijepodne od melek »
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline s.mozar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 167
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Pula
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #1 u: Travanj 25, 2016, 22:14:57 poslijepodne »
Pa da podjelim i ja iskustvo.Ni meni osobno nije strano.Posjedujem ženku aka bekko butterfly koja je pozamašnih porporcija cca 60 cm i ima kao malo zadebljanje na jednoj strani  stomaka.Dok je bila manja prije   spolne zrelosti nije se primječivala ta fizička  anomalija.I tako sazrijevši svake godine prije mrijesta se tako zadeblja da sam počeo sumljati na nešto ozbiljnije.Dok prije dvije godine nisam odlučio prigodom mrijesta uvidjeti o čemu se radi i okušati se o istiskanju ikre.Moram biti iskren da sam prethodno bio dobro potkovan teoretskim znanjem,mnogo pročitanih knjiga o ciprikulturi.Jednostavno tokom mrijesta,kad sam primjetio da  su je mužjaci počeli naganjati,odvojio sam je i smjestio u plastični škaf(posudu).Stari ručnik sam preklopio na pola i Koi sam položio u njega naopako držeći je  u lijevoj ruci.Desnom rukom s prstima,osrednjim stiskom sam od  sredine stomaka prema analnom i spolnom otvoru (jedna rupa dva izlaza)istiskivao ikru koja je štrcala u prethodno pripremljenu posudicu.Uz par ponovljenih poteza  stomak joj je splasnuo i koža  i  olabavio.Cijeli taj proces je bio kratak možda  30tak  sek, jer sam se bojao za pretrpljeni stres i duže  izbivanje ribe iz vode .Vratio sam je natrag u ribnjak te  Isti postupak sam ponovio s mužjakom.Moram priznati da mi je s njim bilo mnoo teže jer se koprcao i jako malo mliječi sam uspio istisnuti.Sadržaj sam pomiješao s slamkom i nakon minute ubacio u ribnjak gdje sam već imao ikru položenu od strane drugih ženki.Te godine  sam imao puno butterfly-a kao mlađi što je pokazatelj da je zadatak i test bio uspješan.Nisam poslije prakticirao ni s njom ni drugim Koi-ma,jednostavno ih pustim da to odrade prirodno.Ukratko od mene. :D

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #2 u: Travanj 25, 2016, 23:02:50 poslijepodne »
Hvala mnogo na podjeljenom iskustvu , mislim da ću pokušati i ja ove godine sa jednim parom . 
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #3 u: Svibanj 08, 2016, 14:30:12 poslijepodne »
nije ti problem iscijediti ikru  ni mliječ..ako je ženka spremna za mrijest to je stvar koju ženka obavi sama u tvojim rukama..samo je nježno maziš po stomaku da iscijediš sve.. stavljam snimku jedne moje ženke gdje sam joj pripomogao prilikom mrijesta, poslije sam uzeo mužjaka iz jezera i s njim ponovio postupak..pomiješao mliječ s ikrom i to je to..


Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #4 u: Svibanj 08, 2016, 19:13:08 poslijepodne »
 Je Sam moras znati kad je spremna ... Hm

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #5 u: Svibanj 08, 2016, 19:46:39 poslijepodne »
Polizneš i sve ti je jasno  :D :D

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #6 u: Svibanj 08, 2016, 20:50:31 poslijepodne »
Je Sam moras znati kad je spremna ... Hm

ako nisi siguran da li je ili ne.. mada već na pogled možeš to vidjeti jako je zaobljena i debela, doslovce kao da bude pukla, uhvati je i rukom prijeđi preko stomaka i ako je spremna odmah će početi ispuštati ikru, a ako nije neće ispustiti ikru..a možeš i vidjeti ako se počne ganjati po jezeru da je tad prekineš i uhvatiš i uzmeš ikru i mužjaka kojeg hoćeš..čak kad je i iscijediš ona će nastaviti s mrijestom po jezeru jer nikad ne možeš baš iscijediti sve..

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #7 u: Svibanj 08, 2016, 20:58:50 poslijepodne »
nije ti problem iscijediti ikru  ni mliječ..ako je ženka spremna za mrijest to je stvar koju ženka obavi sama u tvojim rukama..samo je nježno maziš po stomaku da iscijediš sve.. stavljam snimku jedne moje ženke gdje sam joj pripomogao prilikom mrijesta, poslije sam uzeo mužjaka iz jezera i s njim ponovio postupak..pomiješao mliječ s ikrom i to je to..


Koliko je stara ova tvoja na videu?Izgleda mi dosta mala

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #8 u: Svibanj 08, 2016, 22:07:51 poslijepodne »
nije ti problem iscijediti ikru  ni mliječ..ako je ženka spremna za mrijest to je stvar koju ženka obavi sama u tvojim rukama..samo je nježno maziš po stomaku da iscijediš sve.. stavljam snimku jedne moje ženke gdje sam joj pripomogao prilikom mrijesta, poslije sam uzeo mužjaka iz jezera i s njim ponovio postupak..pomiješao mliječ s ikrom i to je to..


Koliko je stara ova tvoja na videu?Izgleda mi dosta mala
ušla je u četvrtu godinu..

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #9 u: Svibanj 08, 2016, 22:42:21 poslijepodne »
Zadnjih nekoliko dana sam se načitao preko interneta svega i svačega vezanog za cijeđenje  i nagledao video materijala i skužio sam da ima nekih sitnica na koje treba obratiti pažnju ako želite da vam bude veći procenat ikre oplođen . Ikra se "aktivira"  u dodiru sa vodom i treba je brzo odma oploditi , zato mužijak ide odma iza ženke ...  Ako se cijedi trebalo bi u posudu bez vode zbog toga na snimcima koji su na youtube čak i obrišu ribu da ne udje vode uz ikru  , tako mogu da rade lagano imaju više vremena da iscjede mužijaka , jednog ili više njih  i veći procenat bude oplođen , mješaju  perom oko 30 minuta bez vode  i dodaje se mlijeko u sve to jer ono spriječava stvaranje grudvica tj.  ne dozvoljava da se ikra lijepi jedna za drugu , na kraju ikra potone na dno posude a mlijeko izbacite vani  i  ikra se ubaci u Egg Tumbler u kojem dolazi u dodir sa vodom ..tek tada dolazi do procesa oplodnje  , do tog trenutna je bila samo mješavina .. oplođena ika se  cijelo vrijeme vrti čak i dok izlaze ribice  .. 
Može i bez tog mješanja naravno ali ne bi dzaba na farmama mješali .. OVo je možda sve bitno osobama koje se bave uzgojem većih količina .

Sve ovo sam našao na netu i čuo od nekih osoba , do informacija sam došao  iz više različitih izvora  što ne znači da je tačno , ali pokušat ću pa čemo vidjeti . Uglavnom ima i ovih jednostavnih  i brzih  načina kao na videu gore , ali ko misli veći broj ikre da mu uspije treba malo obratiti pažnju na detalje  :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #10 u: Svibanj 09, 2016, 09:18:05 prijepodne »
.,eto moji ribeki jučer sami iscjedili što se imalo za iscjediti... ja sam se upleo samo toliko da maknem četke koje sam postavio još u proljeće da malo obrastu algama... četke su ostale u jezercu u jednom kavezu s finom mrežom da se velike nemogu gostiti i sladiti... pa što bude bit će! ...

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #11 u: Svibanj 09, 2016, 18:41:18 poslijepodne »
Složio bi se sa Mrljom , to je najprirodniji način mrijesta bez previše utjecaja čovjeka . Kasnije prirodna selekcija odradi svoje i ostanu samo najkvalitetnije ribice  :up:

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #12 u: Svibanj 13, 2016, 11:15:07 prijepodne »
pa mi i babica imamo na ovom forumu  :D ;)

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #13 u: Svibanj 18, 2016, 20:56:31 poslijepodne »
....meni u kavez s izvaljenim ribekima preko noći uskočio odrasli Koi i posladio se  :'( ... na godinu ću biti pametniji....valjda!
.a ovak se trenira strpljenje  :)

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #14 u: Svibanj 18, 2016, 21:19:34 poslijepodne »
A u k...to je Neki opaki mudonja kad te preveslao I uspio doci do malih...


Imas neku sliku tog kaveza kako si ga slozio!?
Hvala

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #15 u: Svibanj 18, 2016, 22:17:58 poslijepodne »
kod mene jos ništa... temperatura vode 15-16°C   -?

i mene zanima taj kavez  :)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #16 u: Svibanj 19, 2016, 09:12:03 prijepodne »
...ma niš' posebno nisam uslikao no, od plastične ograde metar visine "oka" 1x1cm, sam napravio jedan cilindar sa dnom u promjeru cca 45-50 cm... u njega sam stavio nešto manju finu mrežicu dubine cca 50-60 cm, četke sam stavio u tu finu mrežicu... sve je lagano opterećeno kamenom na dnu cilindra i potopljeno... mrežica viri par cm iznad vode što nije spriječilo "skakača" da se ubaci...
...sve je vrvilo ribekima al eto... vidim da ih ima još gdje koji "pikavac" pa možda koji opstane...
..mislio sam si kako bi možda ovo moglo funkcionirati jer voda se filtrira a na četkama ima algica pa za početak hrana nije niti potrebna... jedino sam primjetio da mrežica mora biti još finija, jasam koristio onu za komarce... naime maleni ribeki mogu u početku proći kroz "oko" mrežice...
..kad poslikam priljepim...                     
« Zadnja izmjena: Svibanj 19, 2016, 09:16:38 prijepodne od mrljo#2 »

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #17 u: Svibanj 19, 2016, 09:22:03 prijepodne »
...... jedino sam primjetio da mrežica mora biti još finija, jasam koristio onu za komarce... naime maleni ribeki mogu u početku proći kroz "oko" mrežice...
..kad poslikam priljepim...                   

pa di još manja od te, možda na par puta namotati !?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #18 u: Svibanj 19, 2016, 18:43:00 poslijepodne »
Mrljo moraš računati da riba (koić, zlatna) kad se hrani usisa određenu količinu vode i sa njom i hranu . Taj tvoj patent stvarno mora imati jako finu mrežicu da ribe ne usisaju mlađ . Inače pametno riješenje , samo ga treba doraditi  :up:

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #19 u: Svibanj 19, 2016, 19:03:13 poslijepodne »
Mrljo moraš računati da riba (koić, zlatna) kad se hrani usisa određenu količinu vode i sa njom i hranu . Taj tvoj patent stvarno mora imati jako finu mrežicu da ribe ne usisaju mlađ . Inače pametno riješenje , samo ga treba doraditi  :up:

..upravo zato, Max, napravljena je dvostruka ograda. Jedna kruta na slici zelena a druga meka mrežica unutar ove ali s manjim radijusom... hebiga trebal sam napravit i poklopac  :( , zbog a jerbo radi skakača u vis ;) ..

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #20 u: Svibanj 19, 2016, 20:10:45 poslijepodne »
Nisam skužio da je unutarnja mreža manja od vanjske  :up: . Ne trebaš raditi poklopac , samo nauči ribeke da ne uskaču unutra  :D :D

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: cijeđenje ikre
« Odgovori #21 u: Svibanj 21, 2016, 13:49:52 poslijepodne »
učimo se na zlatnim  :D  malo je nezgodno  držati ribu od 10 cm ali eto uspješno je završilo .. ustvari za par dana ću vidjeti jel uspješno  :D

ovo je muzijak i zenka koje sam koristio,i to je ikra iz jedne ribice



Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.