Travanj 16, 2024, 21:44:04 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Eheim professionel 4+  (Posjeta: 3131 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Eheim professionel 4+
« u: Siječanj 26, 2017, 14:59:22 poslijepodne »
Prije koji tjedan zamjenio sam već vremešni Eheim professionel II 2224 sa novijim većim bratom Eheim professionel 4+ 600 pa čisto da napišem neki komentar..  :)

Migracija je bila više nego lagana. Dobio je koji cm u širinu u odnosu na 2224 ali zato sve je otišao dosta u visinu.  Crijeva su ostala ista, tako da sam iskoristio već postojeća.

Ono što je vrlo pozitivno da dolazi sa potrebnim filter materijalima odnosno:

Eheim MECH
Eheim bioMECH
Eheim SUBSTRAT

E sad, Eheim MECH izgleda kao sitno cjeckana tičino cijev. Trenutno sam ga ostavio samo u jednom odjelju. Drugi sam zamjenio sa nečim konkretnijim..

Ono što se vidi ako ga usporedim sa 2224 modelom je nešto lošija plastika od koje je uređaj izrađen. Nema više onu čvrstinu i subjektivno imam osječaj da je dosta osjetljiviji.
Gumene nogice se lijepe na filter, tako da ću ih sigurno vrlo brzo pogubiti.. Mogli su to ipak malo elegantnije riješiti..

Izbacili su iz standardne opreme silikonsku mast, tako da vodite računa da će te je morati kupiti prilikom nabavke filtera..

Ono što je super 6.5 litara predviđenih za filter materijal..
Zatim super je što je i dalje vrlo tih... Kako se radi o malo snažnijoj pumpi potrošnja je narasla na nekih 16W..

Za sve ponosne vlasnike ove igračkice, kakva su vaša iskustva?
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Darac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Borongaj
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2018, 13:29:01 poslijepodne »
Da malo aktiviram neke stvari pa bar ovo sa Eheimom.

Ja sam nedugo prije cca 6 mjeseci nabavio 4e+ 350 pa me zanima kaj koristis od materijala inace....
Onu plasticnu narezanu cijev (Mech) sam izbacio i stavio Seachem - Matrix, pa me zanimaju tvoja iskustava sto se tice ostalog materijala i naravno preporuke....

Fala

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2018, 13:50:25 poslijepodne »
Izbacio sam plastiku.. tako da sam sada ostao na :

Eheim bioMECH
Eheim SUBSTRAT

+

Sera siporax
Nešto slično siporaxu iz zadnjeg filtera..

Načelno sam zadovoljan sa ovom kombinacijom.. čistim ga svakih 6 mjeseci..

Bilo je ok i sa Eheim MECH, ali su me živcirali kod svakog čišćenja što su mi izletjeli iz komore jer su lakši od vode..

If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2018, 15:13:37 poslijepodne »
ja imam 600 vec nekih 5 mjeseci u pogonu, Zamijenio je fluval 405 na 230l akvariju.
Kvalieta izrade generalno puno losija nego kaj je to prastari 2222 koji jos uvijek radi. Nije da se nesto raspada, klima ili slicno ali jednostavno materijal i zavrsna obrada nisu vise kao nekada. Ali navikli smo na to, tak je sa svime danas.  -?
E sad ono bitnije, kakav je kao filter. Ja ga jos uvijek gonjam sa original materijalom kak je dosao iako sam bio skeptican po pitanju te kombinacije. I cistio sam ga vec 3x. Ne zato kaj se zacepi nego zato kaj je kombinacija materijala u kombinaciji sa konstrukcijom losa. I zato kaj sam stavio flourite. Kod fluvala niti nakon 6 mjeseci nije bilo toliko prljavstine u samom filter materijalu koliko se ovdje skupi kroz 2 mjeseca. Ova ideja da je predfilter na vrhu izgleda super ali desava se to da se vrlo lako smece prelije dolje u sami filter i onda obzirom na cinjenicu da u kosarama uopce ne postoje spuzve sve to relativno lako prodje skroz do gore i one fine vate. Vata to zadrzi, uglavnom, ali je sama glava i impeler toliko prljavi kao da sam ispumpavao mocvaru neku. Vjerujem da kad se odlucim na spuzve to vise nece biti slucaj ali bas sam htio provjeriti kakva je situacija sa original materijalom. A i realno, tko ce cistiti samo predfilter? Vjerujem da nas vecina to drzi u ormaricima i da ga vadimo van za bilo kakve intervencije. A u tom slucaju mogu i sve kosare izvaditi van kao i na 2222 i baciti vodu i talog.
A pranje glave rezultira time da bez obzira koliko pazim uvjek udje nesto vode unutra koja onda kapa kasnije.  :-X
Onaj nepovratni ventil (crveno govance) je isto iritantan, nije da ima neku svrhu ali ako ne sjedne kak treba onda ruzi do bola.
Onaj zavrsni poklopac koji razdvaja predfilter od ostatka je isto naporan za postaviti.
Uglavnom, previse filozofiraju oko trivijalnih stvari. Onaj sistem za izbjegavanje predfiltera je isto glupost. Ne kuzim kaj bi on uopce trebao promijeniti obzirom da voda pada na predfilter a preljev je iznad razine predfiltera.  :question: Taman da stavim kamenje unutra opet ce se voda preljevati preko. Jedino da stvarno ne cistim 5 godina i da se sami materijal zabetonira i onda to otvorim pa bi voda isla direkt u gornju kosaru i odmah u glavu.

Nije mi krivo kaj sam ga uzeo, krivo mi je kaj mi FX4 ne stane u ormaric  :D A 406 bi me kostao skoro isto (i jos je manji) a nakon 4669 strganih poklopaca impelera na 405 nekako mi se i nije dalo probavati opet. Pogotovo obzirom da opet koda nas nema nis dijelova po ducanima za fluval.

Uglavnom, mislim da kad zamijenim plastiku iz prve kosare sa keramikom a iz druge sa grubom i finom spuzvom budem dobio na tome da se ostatak ne prlja toliko i da ga necu trebati otvarati vise od 2x godisnje.

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2018, 15:44:04 poslijepodne »
Zanimljivo..
Meni se ne prlja previše.. I da, onaj poklopac za predfilter je malo iritantan..

Zanima me ona kontrola protoka, jel' ti radi?
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #5 u: Siječanj 10, 2018, 17:22:18 poslijepodne »
ne kuzim na kaj mislis. Kontrola protoka je klasicna. Ako mislis na taj xtender, to mi je debilana zesca

u teoriji, odlicno. Voda dolazi ispod spuzve, spuzva zadrzava grubu prljavstinu a mehanicki relativno cista vo da se preljeva preko u dno filtera. U praksi, taj grubi bio otpad se relativno brzo razgradi i prodje kroz spuzvu obzirom da je protok mocan i protjera sve i onda hrpa toga se prelije preko zajedno sa vodom.
A xtender bi trebao vodu direktno pustiti u filter

samo kaj bih rekao da je ova njihova ilustracija pogresna odnosno zbunjujuca jer u prvom slucaju voda ide kroz spuzvu gore pa onda preko ruba dolje dok u drugom slucaju ide direktno u gornju kosaru filtera i vrlo vjerojatno veliki postotak odmah izadje van bez da je uopce prosao filtraciju.
Ne vidim jednostavno potrebu za time jer filter je toliko mocan da ne vidim situaciju prilikom normalne upotrebe u kojoj bi se taj predfilter toliko zacepio da smanji protok. Taman i da je gore vata umjesto one (mozda i pregrube) spuzve.

Offline Darac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 105
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb - Borongaj
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #6 u: Siječanj 10, 2018, 17:38:28 poslijepodne »
Ok ja nemam model o kojem pisete, imao sam 2222 i fakat je bio zakon. Ono kaj ja mogu reci za svoj 2274 da nemam nikakvih problema, kapanja, zmazanoce u velikim kolicinama i sl. Jedino kaj sam i prije napisao na zivce mi je isla ona nakomadana plasticna cijev tzv MECH bas kak je Seba rekao jednom sam ga cistio i puna kada toga. Kao da je nekom na gradilistu toga ostalo pa ajmo to ubaciti u filter i prodat.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #7 u: Siječanj 10, 2018, 18:04:51 poslijepodne »
ma gle, nije to nis kaj bi trebalo nekoga odvratiti od filtera. Kao i svaki drugi, ima prednosti i mana. No cinjenica je da izmisljaju toplu vodu a realno taj tvoj (ili moj) 2222 u dimenzijama ovog pro4 600 ne bi bio ni mrvicu losiji filter. Bez obzira na nedostatak predfiltera i cinjenicu da voda ide direktno dolje ispod kosara. Meni je 2222 natrpan bioballsima dolje ispod kosara i to sluzi kao jako dobar predfilter. U prvoj kosari jos imam 2 sloja grube spuzve i jedan fine i u drugoj 3 sloja fine. Nema bio materija sa milion kvadrata po litri niti vate.

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #8 u: Siječanj 10, 2018, 22:12:24 poslijepodne »
Na to čudo sam mislio.. Zaboravih točan naziv.. :)
U kojem položaju ga koristiš jer je navodno redirekcija samo privremeno rješenje.
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #9 u: Siječanj 10, 2018, 22:48:35 poslijepodne »
pa skroz lijevo, normalbetrieb  :D

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Eheim professionel 4+
« Odgovori #10 u: Siječanj 10, 2018, 22:55:14 poslijepodne »
:D
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.