Ožujak 19, 2024, 12:24:39 poslijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Basiliscus plumifrons - njuškica  (Posjeta: 2729 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BlackAndLight

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Basiliscus plumifrons - njuškica
« u: Rujan 11, 2013, 12:24:37 poslijepodne »
Pozdrav!
Naš basilisk ima ranicu na njuškici jer se zabijao u staklo terarija. Rana više nije otvorena i sad se ne zabija, ali me zanima hoće li to u potpunosti zacijeliti i mogu li nekako ubrzati oporavak.
Ima li tko kakav dobar savjet?
Hvala!

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Basiliscus plumifrons - njuškica
« Odgovori #1 u: Rujan 11, 2013, 13:39:43 poslijepodne »
Ako je uklonjen uzrok nastanka rane (udaranje u stijenke terarija), i rana zacjeljuje nema potrebe za bilo kakvim tretmanom. Inače je svježu ranu dobro tretirati Betadinom (otopina joda) da se spriječi eventualna infekcija. Rana će zacijeliti, ali rostralna pločica (koje trenutno nema) nikada neće biti kao originalna. Šteta, baš lijep primjerak mužjaka.
Koliko je velik terarij? Postavi neke slike terarija da se vidi kako je uređen.

Offline BlackAndLight

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Basiliscus plumifrons - njuškica
« Odgovori #2 u: Rujan 11, 2013, 13:58:15 poslijepodne »
Ako je uklonjen uzrok nastanka rane (udaranje u stijenke terarija), i rana zacjeljuje nema potrebe za bilo kakvim tretmanom. Inače je svježu ranu dobro tretirati Betadinom (otopina joda) da se spriječi eventualna infekcija. Rana će zacijeliti, ali rostralna pločica (koje trenutno nema) nikada neće biti kao originalna. Šteta, baš lijep primjerak mužjaka.
Koliko je velik terarij? Postavi neke slike terarija da se vidi kako je uređen.

Hvala na odgovoru.
Terarij je velik, 200x100x90 ja mislim, neznam sad napamet, stavit ću sliku kasnije (sad malo žurim), ali nije se on udarao u tom terariju, on je takav nama došao od prvog vlasnika.
Još jednom, puno hvala na odgovoru.

Offline BlackAndLight

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Basiliscus plumifrons - njuškica
« Odgovori #3 u: Rujan 11, 2013, 19:44:33 poslijepodne »
Evo, slike terarija!
Znam da je izvan teme, ali samo da usput pitam znaš li gdje se može nabaviti vermiculite za lijeganje jaja i koliko košta? Mi imamo perlit, ali svi spominju da je taj vermiculite bolji.
Hvala!

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Basiliscus plumifrons - njuškica
« Odgovori #4 u: Rujan 12, 2013, 13:00:36 poslijepodne »
Znam da je izvan teme, ali samo da usput pitam znaš li gdje se može nabaviti vermiculite za lijeganje jaja i koliko košta? Mi imamo perlit, ali svi spominju da je taj vermiculite bolji.
Hvala!

Da odmah rasčistim - perlit i vermikulit se koriste za inkubaciju jaja, a kao podloga za polijeganje se obično koristi vlažni pijesak, mješavina pijeska i treseta ili čisti treset (ovisi o vrsti guštera).

Za inkubaciju je dobar i perlit, a ako baš hoćeš vermikulit, ima ovdje: http://www.teraristika.hr/

Offline BlackAndLight

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Basiliscus plumifrons - njuškica
« Odgovori #5 u: Rujan 12, 2013, 15:54:16 poslijepodne »


Da odmah rasčistim - perlit i vermikulit se koriste za inkubaciju jaja, a kao podloga za polijeganje se obično koristi vlažni pijesak, mješavina pijeska i treseta ili čisti treset (ovisi o vrsti guštera).

Za inkubaciju je dobar i perlit, a ako baš hoćeš vermikulit, ima ovdje: http://www.teraristika.hr/

[/quote]

Da, zbog inkubacije sam i pitala. Hvala puno na informacijama :)