Travanj 19, 2024, 21:13:56 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: ATS (Algae Turf Scrubber)  (Posjeta: 36592 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
ATS (Algae Turf Scrubber)
« u: Rujan 19, 2012, 15:47:56 poslijepodne »
Bok svima,

Potaknut nekim čitanjima po akvarističkim forumima ali i posjet kolegi Tuljanu, odlučio sam upogoniti ovaj sistem filtracije.
Trenutno prikupljam opremu za projekt i potrudit ću se ažurirati ovu temu kad pokrenem priču, da vidimo kako se stvar razvija.
Inače bila je tema (https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50954.0) već na forumu gdje je kolega Tuljan predstavio svoj akvarij pa ako nekoga zanima može i tamo pogledati.

Što je ustvari ATS?

Laičkim rječnikom je to princip filtracije koji odstranjuje "smeće" u našem akvariju na način da se isto to smeće koristi za rast algi.
Princip je ustvari jednostavan, hrapava rupičasta podloga po kojoj teče voda (dosta jako) koja je osvjetljena omogućuje da alge fino rastu.
Svakih 7-10 dana te alge se sastružu i bace i nove alge rastu.
Veličina ATS-a bi trebala biti ovisna o količini hrane koja se ubacuje u sistem, i to je usvari ključ priče.

E sad možda najzanimljivija ali i najkontradiktornija stvar u cijeloj priči je da ATS ako je dobro konstruiran može potpuno sam držati cijelu filtraciju akvarija.
To doslovno znači da ne treba skimer, biopeleti, DSB itd itd, i što je najbolje napravi ga se za malo novaca.

Znam da ovo zvuči čudno, pogotovo ljudima koji su dali par tisuća kuna za svoje skimere, ali tako bi trebalo biti.

Uz ATS ljudi vani uglavnom odaju Ca, MG itd ali to nema veze sa filtracijom.

Zanima me da li je netko koristio ili bar probao koristiti ATS kao filtraciju osim jednog kolege koji eto već 6 mjeseci nema skimer u akvariju.

Btw ja u narednih mjesec dana planiram upogoniti svoj prvi ATS i u budućnosti nadam se potpuno izbaciti skimer, reaktor sa biopeletima i ako to uspije biti će u najmanju ruku totalni zakon.

Kad stignem više ću napisati o samoj opremi i kako izgleda ali sa imalo korištenja gugla nađe se masu informacija o ATS-u


http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #1 u: Rujan 19, 2012, 18:16:43 poslijepodne »
Ja sam isto to istrazivao i jos uvijek sam zainteresiran za ovo, tako da mi je drago da ce neko napraviti prve korake i prenjeti iskustva  :up:

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #2 u: Rujan 19, 2012, 18:55:13 poslijepodne »
Drago mi je da ćeš pokušati.  :klap:

Mislim da bi uz ATS obavezno morao ići i AU. Koliko se sjećam, alge otpuštaju nekakve spojeve u vodu koje bojaju vodu i koralji ih baš ne vole.

Siguran sam da je za softije i lps takav način filtracije dovoljan. Vjerujem da bi bio i za sps ukoliko bi bio dovoljno velik (a što je teško u kućnim uvjetima).
 

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #3 u: Rujan 19, 2012, 20:47:14 poslijepodne »
Je, uz bilo koji algalni filter ugljen je obavezan.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #4 u: Rujan 19, 2012, 20:51:50 poslijepodne »
Pa baš nije potreban toliko veliki. Evo recimo ova podloga koju ću ja imati biti će veličine 15x20 cm, sa 2x24w lampi (ili LED). iznad toga cijev i to sve u nekakvoj kutijici. A akvarij mi je od cca 400 liara. Kažem nije toliko bitno koliki je akvarij nego koliko se hrani taj akvarij.

Što se tiče aktivnog ugljena, to bar nije neki problem, i ako će trebati lako se stavi a nije niti skup toliko. A žuta voda je prije bila dosta jaka tema kod ATS-a.
Ustvari cijela priča je bila dosta nekvalitetna prijašnjih godina, a jedna od stvari je da su se alge ispirale u akvarijskoj vodi. Sad su se pravila promijenila što se tiče čišćenja tako da više ne bi trebalo biti žute vode. Također treba dok se stvar ne upogoni paziti na alge i količinu algi prije čišćenja, jer ako se ATS predugo ostavi može izrasti toga previše pa donji sloj do kojeg zbog previše rasta ne dopira svjetlo počinje izumirati i to isto može biti razlog žućenja vode. Zato je redovno čišćenje 7-10 dana nužno.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #5 u: Rujan 19, 2012, 20:59:56 poslijepodne »
Ovaj tip filtracije mi nekak promaknuo ili jednostavno nisam obracao paznju na njega. Uglavnom pratim, ako bi bilo donekle ok di ces bolje  :up:

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #6 u: Rujan 19, 2012, 21:09:12 poslijepodne »
Malo o samom sistemu:

Osnovne potrebne stvari:

-mrežasta hrapava površina pogodna za rast algi
-cijev kroz koju teče voda koja je ispiljena po sredini za protok
-rasvjeta
-pumpa koja tjera vodu u cijev
-ostale sitnice

Slika kombinacije cijevi sa mrežicom učvršćena sa plastičnim vezicama:



ATS u akciji (isto jedan od sistema gdje same cijevi drže konstrukciju):



ATS i akciji 2 i 3 (čisto da dobijete sliku kako se sve može vrlo jednostavno složiti):



ATS 3:



Malo kompliciraniji i veći sistem sa T5 rasvjetom (ja ću raditi slično nešto samo bez T5 rasvjete jer je preduga na maloj vataži):



Jedan od načina postavljanja (ovo je interesantno jer ako priča funkcionira ispada da uopće netreba sump niti išta ispod akvarija):




Skica sheme u sumpu (jedan od načina postavljanja). Ja ću napraviti ispod kao neku kadicu pa iz nje povrat u sump da maksimalno stišam ATS:




kako to izgleda kad alge narastu na jednom golemom sistemu:


http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2012, 21:11:00 poslijepodne »
Vidio sam kod dvoje ljudi,ali uz to je ipak bio i skimmer.Pratim temu jer je interesantna,ali sam ipak dosta skeptičan u vezi izbacivanja skimmera jer osim što vadi otpad(što radi i ATS),idealan mi je za izmjenu plinova(moj tank je zatvoren)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #8 u: Rujan 19, 2012, 23:36:03 poslijepodne »
a i što se jeftinoće tiče... ok, inicijalno je jeftiniji, ali wataža na duge pruge također ima svoju cijenu..a 48 w tijekom godine također navuče određenu cifru...tu bi ti možda bilo pametno razmisliti o  LED-icama, nisu više toliko skupe u kelvinaži koja bi ovo mogla pogoniti...

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #9 u: Rujan 20, 2012, 07:04:05 prijepodne »
Kod LED-ica je pocetna investicija veca i stavit cu ih definitivno ako se prica pokaze kao uspjesna.
S druge strane to je i dalje manja potrosnja nego primjer kad zbrojim potrosnju pumpe od skimera i pumpu od pelet reaktora koje  ;)planiram izbaciti
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #10 u: Rujan 20, 2012, 08:20:16 prijepodne »
Vidim jos netko gleda LA Fishguys :)
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #11 u: Rujan 20, 2012, 08:45:42 prijepodne »
Za SPS akvarij, također upitno isplativo... koliko alge "pocuclaju" trace elemenata iz vode, upitno je koliko smo ušparali...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #12 u: Rujan 20, 2012, 10:19:22 prijepodne »
Silom prilika moj tank je sad več šest mjeseci samo na ATS-u, vrtio sam ATS uz skimer od samog početka sve od straha da samo alge nemogu odraditi posao, netočno, tank mi sad izgleda bolje nego ikad prije, ekspanzija polipa na SPS ovima je dobra, boje mi se čine zadovoljavajuče a i rast nije loš, LPS ovi uživaju.
Sistem ima puno prednosti. U dvije i pol godine sam u sistemu od cca 1000l promjenio 400l vode, jednom prošlo ljeto 200l jer su mi preko godišnjeg ipak malo previše hranili tank pa sam imao gubitaka i prije par tjedana još dvijesto jer sam odlučio da bi nakon više od dvije i pol godine  mogao usisati detritus iz sumpova.

Potrošnja trace elemenata je povečana ali to je i plus i minus, alge izvlače teške metale iz vode, skimer ne, a osim toga promjena vode nije nužna a i tjedno mjenjanje mora (ako nemaš dostupno pravo more) košta.
Ja momentalno dodajem puno toga ali sve je jeftinela i više to dodajem kao pokus, sve do prije mjesec dana  samo bi povremeno dodao stronci i coral a i b sve ostalo akvari je dobivao iz obilnog hranjenja riba.
 Sad dodajem sljedeče: jednom tjedno Coral A+B, pola doze joda (to ču vjerojatno izbaciti) Stronci (dodaju ga svi na ovaj ili onaj način) Željezo, jeftinela iz apoteke, Kali, počeo sam ga dodavati prije nekakva dva tjedna, čini mi se da se pojačala boje na SPS ovima, i SILICI  :) večina ratuje s njim i želi ga se riješiti zbog diatom algi ali kod mene ih nema ni u tragovima, kad ga ne dodajem nemoram brisati staklo akvarija po tri četri tjedna ovako jednom tjedno, diatome su hrana za copepode zato ih hoču u tanku bar malo.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #13 u: Rujan 20, 2012, 10:26:28 prijepodne »
Što se aktivnog ugljena tiče ja ga koristim, mjenjam cca 500ml jednom mjesečno ali jako puno ljudi koji su na ATS-u vrte tankove bez njega, tak da tvrdnja da je obavezan ne stoji. Po slikama koje sam vidio i nema bitne razlike između tankova s njim i bez njega.

Izmjena plinova se odvija i na ATS-u, dio CO2 iz vode upiju alge a kako voda u tankom sloju uz turbulenciju teče po mrežici svi plinovi se izjednače s vanjskim stanjem, kao i kod skimera.

I da zaboravio sam napisati, KH i Ca uspješno održavam samo s kalkwaserom, jedino povremeno dodam Mg.
« Zadnja izmjena: Rujan 20, 2012, 10:35:33 prijepodne od Tuljan »
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #14 u: Rujan 20, 2012, 12:21:35 poslijepodne »
Roni ajde baci koju sliku trenutnog stanja akvarija pa da vidimo napredak ili ne napredak kad slozis ATS..

Pratim ovu temu :up:
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #15 u: Rujan 20, 2012, 13:57:40 poslijepodne »
Što se aktivnog ugljena tiče ja ga koristim, mjenjam cca 500ml jednom mjesečno ali jako puno ljudi koji su na ATS-u vrte tankove bez njega, tak da tvrdnja da je obavezan ne stoji. Po slikama koje sam vidio i nema bitne razlike između tankova s njim i bez njega.



Imaš pravo krivo sam se izrazio, nema pravila da je ugljen obavezan nigdje pa ni kod algalnih filtera, funkcionirati će i takvi akvariji. Druga stvar je što ugljen u 9 od 10 slučajeva ima pozitivne stvari za reef akvarij. Kod korištenja algalnih filtera još i više, od smanjenja  obojanosti vode čime omogućava rasvjeti da dublje i jače prodire posebno za SPS akvarije, do upijanja svih izlučevina, aminokiselina, otrova algi kao i koralja....plus biološka filtracija aktivnog  ugljena.
Dobrobiti aktivnog ugljena uvelike nadmašuje njegove navodne manjkavosti. To što na slikama akvarija kod ATS-a koji koriste ili ne koriste ugljen razlika na koraljima nije vidljiva ljudskom oku ne znači apsolutno ništa u pro/contra argumentaciji da je ugljen u reef akvariju u najmanju ruku veliki plus iako zapravo spada u čiste osnove reef akvaristike. Nije sve ni vidljivo ljudskom oku niti su promjene nešto što se događa preko noći. Ja osobno danas nebi ni pokretao reef akvarij bez ugljena neovisno o bilo kojoj filtraciji.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #16 u: Rujan 20, 2012, 14:51:19 poslijepodne »

Roni ajde baci koju sliku trenutnog stanja akvarija pa da vidimo napredak ili ne napredak kad slozis ATS..



Odlična ideja!  :up:


Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #17 u: Rujan 20, 2012, 17:06:09 poslijepodne »
Renta ne slažem se s tobom (iako i sam momentalno koristim aktivni ugljen  :) )
Danas još uvijek premalo znamo o fiziologiji koralja (i drugih morskih organizama), puno toga ne možemo testirat, ono testova što imamo daje upitne rezultate, a kad i imamo rezultate (tipa TOC, DOC itd) pitanje je što s njima.
Prema tome jedini suvisli i po meni najbolji pokazatelj stanja u akvariju je vizualni izgled njegovih stanovnika, ok to ne mora nužno uvjek i pravi pravi pokazatelj stanja ali ako nešto dobro funkcionira godinu, dvije za pretpostavit je da u najmanju ruku nije pogrešno.
Ekipa koja ne koristi ugljen u ATS sistemima (ovdje pričamo samo o takvim sistemima) ima znanstveno potkrepljene argumente zašto ga ne koristi u najmanju ruku jednako valjane kao i kontra ekipa, neke od tih akvarija pratim (preko slika) več više od dvije godine i još nisu propali a niti ne izgledaju da će u skorijoj budučnosti.
Razlog zašto u 9 od 10  slučajeva (pričam samo o ATS-u) ugljen ima pozitivan učinak je u tome što ga 9 od 10 akvarista koristi ne zato što je nužan nego zato što su u ATS sistem stigli iz skimer sistema i još su puni predrasuda :).
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #18 u: Rujan 20, 2012, 20:06:31 poslijepodne »
Sto se tice slika, akvarij mi je trenutno rasturen zbog priprema za akter. Al isto tako posto cu nakon aktera skoro pa poceti od nule to je i dobra prilika za krenuti sa ATSom.
Probat cu pricu potkrijepiti slikama ali i testiranjima. Problem je sto sam nekad lijena trutina ali obecajem da cu se bar potruditi.

Vidim da se potegnula tema ugljena i reci cu samo ovo, ako je pitanje da li ut ats ide ili ne samo ugljen, to je zbilja najmanji problem jer se za njega reaktoric doslovno moze napraviti od plasticne boce, pumpice i malo gumenog crijeva  :)

E i da, ne razumijem bas prebacivanje teme u "opremu" jer ovdje se radi vise o nacinu filtracije nego o komadu opreme. Cak stovise ako se argumentira da se u kombinaciji sa ATSom koristi ugljen onda je to vise od same opreme.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #19 u: Rujan 20, 2012, 20:22:19 poslijepodne »

Tema je prebačena u opremu jer ispod naslova podforuma u zagradi stoji - filteri,... A ovo spada pod vrstu filtracije.

Drugi razlog je što po konstrukciji "uređaj" realno spada u opremu.

Treći razlog je što rasprava o ATS-u baš ne spada u uobičajenu sferu interesa početnika (a tamo si postavio temu), uglavnom ga ugrađuju napredniji reeferi bili stažom bilo znanjem.

A to pitanje si mogao postaviti i na PP da ne kvarimo temu.
« Zadnja izmjena: Rujan 20, 2012, 20:25:58 poslijepodne od Renta »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #20 u: Rujan 20, 2012, 20:32:18 poslijepodne »

A Tuljane samo pitanjce, ako uzmemo da ATS u vidu algi koje upijaju nutrijente i druge nusprodukte u akvariju u dobrom dijelu radi istu stvar kao i aktivni ugljen, kako misliš riješiti  bez ugljena problem žute vode i tko će upijati otrove koje same alge proizvode? Osim ako to ne smatraš problemom...

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #21 u: Rujan 20, 2012, 20:35:35 poslijepodne »
Renta jel znaš kako i zašto dolazi do žute vode?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #22 u: Rujan 20, 2012, 20:38:08 poslijepodne »
Mene interesira s obzirom na tak jako svjetlo koje je vrlo blizu ovih cijevi jel se one mogu zastopat? Mislim na cijev iz koje voda curi po algama?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #23 u: Rujan 20, 2012, 20:44:14 poslijepodne »

Treći razlog je što rasprava o ATS-u baš ne spada u uobičajenu sferu interesa početnika (a tamo si postavio temu), uglavnom ga ugrađuju napredniji reeferi bili stažom bilo znanjem.

A to pitanje si mogao postaviti i na PP da ne kvarimo temu.

Onda bi trebalo razbiti temu. Jedan dio u raspravu o samom načinu filtracije, zapažanja, iskustva, pro/contra, žuta voda, ugljen itd i to u podforum "naprednije reef spike" koji ne postoji ili recimo u "ostale morske teme" kad nema ništa pametnije. A drugi dio u opremu gdje se baš priča o kako stvar funkcionira, nacrti, protok itd...

Da mogao sam na PP, isto kao i ti odmah čim si vidio da ćeš ju prebaciti pa da se probamo dogovoriti i svi zajedno naučiti nešto o načinu filtracije čišćenju žute vode, korištenju ugljena (o čem si i sam pričaou temi o opremi). Al ok... filter je, imaš pravo, budemo u opremi onda, ti si mod.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #24 u: Rujan 20, 2012, 20:46:14 poslijepodne »
Mene interesira s obzirom na tak jako svjetlo koje je vrlo blizu ovih cijevi jel se one mogu zastopat? Mislim na cijev iz koje voda curi po algama?

PA teoretski se može sve zaštopat, ko i uvijek, al u cijevi je mrak skoro totalni. Po meni više problema radi svjetlo okolo pa alge mogu rast okolo.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)