Travanj 19, 2024, 22:39:15 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: početnici, totalni - 125 litara mora  (Posjeta: 39821 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« u: Srpanj 13, 2007, 22:59:00 poslijepodne »


Alo, morski! Poštovanje i molimo pomoć. Kanimo napraviti morski u rio 125. To bi bio neki recimo morski nano. Valjda. O morskoj akvaristici nemamo blagog pojma, a sve radimo jer nas je Vedran na to prisilio. Šala. Konkretna pitanja na koja ste već vjerojatno 100 puta odgovorili, al evo, nama bi pomoglo.


1. OPREMA - je li dosta imati: juwel rio 125, R/O uređaj, neku pumpu za protok. Koju pumpu, koja je cijena? Koji R/O, koja jecijena?Treba neki hang-on skimmer - koji i cijena? Rasvjetu mislimo možda kupiti onu neku od Aquamedic overtop (t-5 lampe). Kaj staviti u oriđiđi filter od ria? Spužve, aktivni ugljen, nešt drugo?


2. KAMENJE I PIJESAK - kako se nadamo nekoj donaciji živog razraštenog kamenja, nećemo trebati sve kupiti. Gdje je najbolje kupiti živo kamenje? Razmišljali smo skoknuti do Vilija. Ima tam kaj ok? Je ponuda u Sloveniji bolja? Gdje? Treba pijesak? Koliko za 125 litara?


3. INFORMACIJE - kupujemo literaturu za početnike u morskoj - hrvatski i engleski dolaze u obzir. Preporuke? Ako netko ima nešt za prodati - PP.


Dakle, plan je sljedeći - tijekom tjednauputili bise u Zagreb (vjerojatno Vili) i kupili potrebnu opremu (rasvjeta, pumpa, R/O uređaj) i sol. Akvarij treba ispraznitii očistiti (to će biti u ponedjeljak), tak da u utorak, srijedu, četvrtak napravimo taj inicijalni shopping i zasolimo vodu. Kad može kamenje unutra? Kak? Kaj? Zakaj? Otkud? Sčim? Kak to?... sorry

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #1 u: Srpanj 13, 2007, 23:02:00 poslijepodne »
imam ja neku knjigu od Rukija, jeftino Vam je uvalim, samo da Ruki ne skuzi... nemojte previse siriti da sam Vam prodao...
Dobrodosli u morsku akvaristiku...

ZG,Vrapče

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #2 u: Srpanj 13, 2007, 23:05:00 poslijepodne »
Ima di uopće R/O uređaja u Zg za kupiti?

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #3 u: Srpanj 13, 2007, 23:06:00 poslijepodne »
Krajten, ak valja, uvaljuj, ali jeftino...

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #4 u: Srpanj 13, 2007, 23:10:00 poslijepodne »
ja bih preporucio austriju, usteda je 100 %
ZG,Vrapče

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #5 u: Srpanj 13, 2007, 23:10:00 poslijepodne »
JBL Osmose 120 za 1350 kn - jel to valja ili ne?

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #6 u: Srpanj 14, 2007, 00:47:00 prijepodne »
Kako ne bi valjala - 99 E minus merver u Austriji
Novi Zagreb

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #7 u: Srpanj 14, 2007, 16:04:00 poslijepodne »
Ajde napokon da i vas dvoje krenete u bespuća mora. Mislim da to vaše znanje, entuzijazam i ljubav prema akvaristici općenito....već odavno zaslužuje.

Ne znam da li ću vam moći pomoći jer sam u svemu ovome jako zelen još ali eto malo mojih iskustva.

Ljudi pričaju da Juwel Rio nije baš najsretnije riješenje za morsku iz više razloga (mislim da Brada tu dosta zna o Riu i moru), no sve se ipak može.
Ja sam na svojih 60l sam složio rasvjetu tj. nisam kupovao gotovu i dosta sam zadovoljan. Toliko zadovoljan ustvari da mislim i da na većem akvariju neću kupovati gotovu i to pogotovo overtop jer bi ipak htio imati poklopac.

Za pumpu zbilja ne znam, ja u svom malom imam Mareu najslabiji model i meni koliko god je dosta vama bi ipak predložio nešto jači modej jer ova 2400 Marea na nekih 50-60 cm podosta gubi snagu (opcija je i 2 pumpe).
O hang on skimmeru ne znam baš ništa, ali znam da ga ja vjerojatno nikad neću imati, nego će meni stajati u budućnosti u nekom sumpu ispod akvarija. Probajte razmisliti odmah o toj opciji ako je moguće.
Što se tiče filtera, mislim da ljudi miču orginal juwel filtere i stavljaju druge (no to bi opet moglo imati veze sa sumpom), a od filter materijala idu ugljen i po mogućnosti Rowa.

R/O uređaj je preskup za 1300 kuna, probajte naći neki polovni jeftiniji, ja sam nekidan platio polovni (baš tu JBL 120) nekih 3 puta manje. A i Profa je dobro rekao za Austriju, ma ustvari najbolje je komplet tehnikalije u Austriji kupiti jer ćete puno jeftinije proći, a i vrijeme je gužvi na granici pa carinici valjda ne gledaju baš u aute :)

Kamenje i pijesak...
Hm... Kila živog kamenja u Viliju je nekih 130 kuna, i ja sam kupio nešto tamo ali sam i s njim dobio Aiptasiu a kamen nisam liječio :(. Kod kamena se pazite da je što veći a ujedno i što lakši, to znači porozniji i kad kupujete pomirišite ga da ne smrdi. Ako netko donira živo kamenje i ja se dobrovoljno javljam jer sam u totalnom deficitu sa kamenjem. (to se isto definitivno isplati kupiti u Austriji). Na vašem Riu bi trebalo oko nekih 10 kila dobrog kamenja da to bar na nešto liči, no mislim da će trebati i više.
Što se tiče pijeska ja ga još nisam stavljao, a mislim da ni neću još par mjeseci a možda uopće dok ne napravim veći morski, uglavnom borba sa Ciano.
Što se tiče ponude u Sloveniji mislim da je Korala ok (drugi kažu, ja nisam bio).

Što se tiče literature, je nisam pročitao nijednu knjigu (nije pohvalno ali tako je), sve što sam načio je bilo preko foruma, interneta općenito i uživo maltretirajući ljude. Ova stranica mi je ok pa pogledajte ako hoćete.

Kad nabavite vodu i sol pustite da se malo miješa pa tek onda ubacite živo kamenje (moje se miješalo u praznom akvariju nekih 3 dana ali mislim da netreba toliko). Sol ide ak se dobro sjećam nekih cca 2 kile na 60 litara ili u vašem slučaju oko 4 kile vam treba za početak, ali odmah kupite više. O tipovima soli neka netko drugi piše, ja sam uzeo za početak Reef Crystals, a svatko ima drugo mišlejnje. I kupite salinimetar odmah, neki bolji, nisu tak skupi.

Ono sa čim sam ja još imao problema a vi niste naveli je temperatura vode, naime pakao je vani i penjat će se jako visoko. Ja sam to riješio sa postavljanjem akvarija u hladniji dio sobe i ugradnjom PC ventilatora i sad mi temperatura varira od nekih 23-27 stupnjeva najviše ovisno o vanjskoj što mislim da je prihvatljivo.
E i da... smeđa alga (ili ne znam kako se točno zove), to me podosta nervira ali svi kažu da je normalna stvar kod novog akvarija, pa da i vi očekujete. Smanjit ćete ju upotrebom R/O vode u startu.

E sad... ja još jednom napominjem da sam zbilja novi, moj morski akvarij ima nekih 2 mjeseca, i možda netko drugi ima drugačije i/ili bolje mišljenje o svim stvarima koje sam napisao, no ovo je ono što sam ja prolazio i naučio i stvar kod mene funkcionira zasad i svaki dan uživam u nečem novom, pa vi kako hoćete.


I na kraju... očekujem od vas vodič za početnike u morskoj... kroz par mje
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #8 u: Srpanj 14, 2007, 17:31:00 poslijepodne »


E, Roni, fala od srca. Informacije su zaista korisne.


Ovak, nemam pasoš (idem ga napraviti ovaj mjesec - tak da je gotov tko zna kad i do onda neću čekati Austriju) Kaj segranice tiče - nemam baš želudac ne prijaviti ono kaj vozim, tak da me carina ne bi zaobišla. Lova nije frka - štedjeli smo i mislimo kupiti novi R/O (novo je novo), vjerojatno neku overtop rasvjetu(pa valjda onda neće biti frke s temp - stan je klimatiziran)i pumpu Marea - e sad bi nam pomoglo da nam napišete koji model za rio 125.


Nadamo se da će nam oko 5 soma kuna biti dovoljno za neki početak u morskoj s obzirom da akvarij imamo. Živo kamenje bi možda uzeli i u Sloveniji, ako se isplati više. A organizme i ribe - to nam se ne žuri - pomalo i polako - kad nešto naučimo.



Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #9 u: Srpanj 14, 2007, 22:53:00 poslijepodne »


Dobro došle nove žrtve!!! Roni je sve lijepo napisao. Nema velikih tajni više, sve se može nabaviti! Nije problem u RIO akvarijima, već u akvarijima bez unutarnjeg preljeva. Nano može raditi bez sumpa jer je lakše baratati sa hang-on filterom na maloj količini vode, ali iznad 100tke stvari postaju zahtjevnije. Istina, Julian Sprung je pokazao da reef akvarij može raditi i bez filtracije (dovoljno je kamenje i softy) ako ne opterećuješ akvarij velikim brojem riba.
RO je vrlo potreban (ili demineralizirana voda) jer sol koju koristimo ima sve minerale. Reef chrystal ili Tropic Marin su kod nas najzastupljeniji u koraljnoj akvaristici.
Marea Stream je OK ako je jača od 2400 lit/h. Za 125 će biti dovoljne 2 X 3400. U unutarnji filter stavite kemju, a za skimmer će dati netko drugi preporuku
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #10 u: Srpanj 14, 2007, 23:29:00 poslijepodne »


Marea stream 3400 bi bile oko 450 kn? Znači 2 komada. 900 kn? ajme...


Da li je skimmer potreban ili ne? Ne bismo imali puno riba. Sump nismo predvidjeli.


Rasvjeta... sve više razmišljam o nadogradnji s još dvije lampe (možda t-5) plus ventilator od kompa. Ako bi bile 4 lampe - što preporučate? (2x t-8, 2x t-5 - ili možda jednostavno 4x t-8) - koje lampe i koliko?

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #11 u: Srpanj 15, 2007, 00:09:00 prijepodne »
Ja "vozim" na 4 X T5, a počeo sam sa 3 X T8 na rekordu. Tri su dovoljne za mekane koralje, ali obavezno treba reflektore.Ako imaš materijal za nadogradnju, upotrebi ga.Skimmer izvlači otopljene proteine i drugi organski otpad. Kad se počnu stvarati alge, uhvatiti će vas panika. Skimmer dosta pomaže u rasterećivanju bio filtracije. Ventilator je "must have", jer griju lampe, a griju i pumpe.
U prvoj godini se ograničite na "soft" koralje, par Lysmata i 2-3 manje ribe, a dalje ćete vidjet kakva je situacija (i nove rutine). Zbog grijanja i ventilatora će trebati dosta RO vode za nadolijevanje (slatke), pa možda da razmislite o Top-on uređaju (ako vas nema par dana doma). Dnevno i do 2 litre za vaš volumen akvarija!
Za početak vam ne bi preporučio pijesak na dno (zadržava detritus) jer ćete imati ubrzo rat sa algama (i bez pijeska)!!
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #12 u: Srpanj 15, 2007, 10:11:00 prijepodne »
Ovo za pijesak smo iskopali i kužimo - bez pijeska. Za početak ćemo krenuti s low-tec aparaturom i manje zahtjevnim organizmima, ALI... 100 % ćemo u kredite za neko vrijeme... . Totalni start će biti s dvije lampe, a za ugradnju 3.kad će biti potrebe treba mi 3-4 sata. Ventilator ću odmah staviti - vjerojatno ugrađen u stražnji poklopac s nekom metalnom mrežicom za zaštitu.

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #13 u: Srpanj 15, 2007, 10:49:00 prijepodne »


Oni koji me malo bolje poznaju znaju kakav je moj stav prema polutrajnim, DIY rješenjima. Po meni, nema te šanse da ćete na taj način nešto uštedjeti. Kako vrijeme bude prolazilo samo će vas sve više smetati ovo i ono, biti ćete sve nezadovoljniji sa onim što imate i na kraju ćete puknuti i potrošiti hrpu novaca i nabaviti opremu kako se spada (a sve što ste do tada nabavili ćete baciti ili prodat u bescjenje). Bez obzira na to što mnogi misle drugačije, ja sam uvjerenja da se morska akvaristika bazira (gotovo) isključivo na tehnici, i čak bi išao toliko daleko i rekao da se ne mora imati ne znam koje beskrajno znanje ako se ima dobra ikvalitetna tehnika. Dakle, ako nemate sada novaca, rađe se strpite još koji mjesec pa skupite još koju tisućicu pa onda krenite kako se spada, nego da sada brzate pa potrošite novce za stvari koje ćete kasnije zamjeniti.


Samo moje razmišljanje....


Novi Zagreb

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #14 u: Srpanj 15, 2007, 10:57:00 prijepodne »
ako se ne varam rio 125 je 80 cm širine,...preporučam da ne stavljate T8 rasvjetu, već da se odmah prebacite na minimalno 4 * 24 T5. Takvu rasvjetu vrlo povoljno možete složiti sa prigušnicama iz štednih žarulja,...

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #15 u: Srpanj 15, 2007, 12:27:00 poslijepodne »


Pričekajte još koji mjesec, godinu, a onda složite akvarij kao Lucifer, a s obzirom da je on student (možda griješim), vaš bi morao biti i lijepši!!!!


Samo moje razmišljanje....
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #16 u: Srpanj 15, 2007, 14:34:00 poslijepodne »


Kak napreduju pripreme?? Je Vedran i Skorpac su definitivni krivci kaj i mene vuce k morskom.


Vedranov morski mi je super, jos da vidim od Sase i evo mene u morskoj, al nista prije proljeca, treba dosta love skupit.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #17 u: Srpanj 15, 2007, 14:38:00 poslijepodne »


@ Brada: Nema čekanja. U srijedu idemo u Zg po osnovno za soljenje i miješanje vode. Vjerojatno ćemo do onda razmisliti i o rasvjeti. Morski neće biti veći od 125 litara (to je sigurno jer za veći neće biti love - moramonešt ijesti).


Mi smo mislili složiti nešt ovako: [url]http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content& ; ; ;task=view&id=137&Itemid=90 [/url]


Dakle, jednostavni morski akvarij. Znam da se može potrošiti brdo love, slagati polako, složiti čudesa... Ovaj će biti za početak sasvim dovoljan. A nadogradnja nije nikad problem, ne?


Antimone, prijedlog nije loš, samo ja bi da rasvjeta izgleda lijepo, a DIY zna ispasti... kad bih radio od neke crne plastike.. kaj ja znam. Imam nekih ideja, ali treba nabaviti dobar materijal i imati dobar alat, a ja to nemam.


@ Serafin: danas smo počupali svo bilje iz ria, sutra ribe idu ća (u školu glavnina, a nema ih puno) akvarij se prazni i dezinficira. Srijeda ZG i onda punjenje do vikenda, miješanje vode i drugi tjedan kamenčići. A Vedran... eee, Vedran, VedranEdited by: Elena & Davor

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #18 u: Srpanj 15, 2007, 14:43:00 poslijepodne »

Citat: Elena & Davor

Antimone, prijedlog nije loš, samo ja bi da rasvjeta izgleda lijepo, a DIY zna ispasti... kad bih radio od neke crne plastike.. kaj ja znam. Imam nekih ideja, ali treba nabaviti dobar materijal i imati dobar alat, a ja to nemam.
pa možeš sve to ukomponirati u postojeći Juvel poklopac. Samo obavezno stavi ventilatore, ukoliko će akvarij biti pod poklopcem,...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #19 u: Srpanj 15, 2007, 14:46:00 poslijepodne »
Da ne stave ventilatore, na koliko voda moze doci?
Sori zbog offtopica, ali mislim zatvoreni slatkovodni s 4 t5 lampe napraviti i ne da mi se jos ventilatore stavljati, jesu nuznost?

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #20 u: Srpanj 15, 2007, 14:53:00 poslijepodne »
Jesu, imam na riu 180 4 t-8 lampe i voda se značajno zagrijava kad sve 4 rade. sad se temp vode diže na 31 - 32 CEdited by: Elena & Davor

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #21 u: Srpanj 16, 2007, 11:01:00 prijepodne »


ne postoji jeftin morski akvarij postoji kupi pa se rugaj ili kupi da kupi ponovo za 4mj. naucio sam u morskoj akvaristici vaznu stvar u svom zivotu a to je da sam pre siromasan da kupujem jeftino.


profa je to dobro elaborirao

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #22 u: Srpanj 16, 2007, 12:29:00 poslijepodne »


nešto mi se štuca...



Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #23 u: Srpanj 16, 2007, 13:35:00 poslijepodne »
Citat: Vedran



nešto mi se štuca...








i treba ti se stucat, ti si kriv za sve

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
početnici, totalni - 125 litara mora
« Odgovori #24 u: Srpanj 16, 2007, 16:00:00 poslijepodne »


I meni se štuca. Od Vedrana..


Danas akvarij ispražnjen, očišćen, i napunjen otopinom hipermangana. Dezinficiranje do sutra. Onda pražnjenje i još jedno ispiranje. U srijedu idemo u ZG po prvu turu opreme - R/O, sol, pumpa, filter materijal, lampe... I onda laganini soljenje