Travanj 28, 2024, 20:26:20 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??  (Posjeta: 6026 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« u: Srpanj 24, 2013, 16:44:16 poslijepodne »
Ne znam kamo bih stavila ovu temu/pitanje, ako je ovo krivo mjesto-premiještajte:) Vidim po forumu da ima dosta ljudi koji uzgajaju ribe, neki prodaju i na Njuškalu, a neki prodaju dugo pa ne uspiju prodati. Osobno sam sve svoje ribe kupila preko ove stranice, ne tražim rijetke vrste i volim da su iz Hrvatske. Ne želim podržavati maltretiranje riba prijevozom i sva usputna uginuća, a o lovu iz divljine da ne pričam..Da se razumijemo, ne osuđujem nikoga, ja sam išla na jednostavnu varijantu akvarija i kratko sam u akvaristici pa možda još nisam razvila zahtjevnost. Dakle, tko voli rjeđe vrste neka izvoli..Da ne pišem puno, moje pitanje je: zašto u hrvatskim dućanima prodaju gotovo isključivo ribe iz uvoza, makar to bile i vrste koje se uzgajaju u Hrvatskoj? Shvaćam da je možda jeftinije kupiti u Singapuru i pobacati mrtve i bolesne, ali svejedno mi je to sumanuto!!!! Činjenica je da su većinom ljudi neznalice i nebrižnici pa ni ne vide što kupuju jer to nije auto nego "nešto" za 20 kuna pa koga briga, ali možda bi dućanima prodaja hrvatskog bila dobra reklama, a možda i nije toliko skuplje nabaviti od hrvatskih uzgajivača?? Brža roba, manje stresa, manje bolesti.. Ne mogu razumjeti to i bok! Prosvijetlite me, molim, možda sam u krivu, možda barem neki dućani prodaju hrvatsko?!

Offline Dahaka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Nikšić
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #1 u: Srpanj 24, 2013, 17:10:23 poslijepodne »
Ne znam kamo bih stavila ovu temu/pitanje, ako je ovo krivo mjesto-premiještajte:) Vidim po forumu da ima dosta ljudi koji uzgajaju ribe, neki prodaju i na Njuškalu, a neki prodaju dugo pa ne uspiju prodati. Osobno sam sve svoje ribe kupila preko ove stranice, ne tražim rijetke vrste i volim da su iz Hrvatske. Ne želim podržavati maltretiranje riba prijevozom i sva usputna uginuća, a o lovu iz divljine da ne pričam..Da se razumijemo, ne osuđujem nikoga, ja sam išla na jednostavnu varijantu akvarija i kratko sam u akvaristici pa možda još nisam razvila zahtjevnost. Dakle, tko voli rjeđe vrste neka izvoli..Da ne pišem puno, moje pitanje je: zašto u hrvatskim dućanima prodaju gotovo isključivo ribe iz uvoza, makar to bile i vrste koje se uzgajaju u Hrvatskoj? Shvaćam da je možda jeftinije kupiti u Singapuru i pobacati mrtve i bolesne, ali svejedno mi je to sumanuto!!!! Činjenica je da su većinom ljudi neznalice i nebrižnici pa ni ne vide što kupuju jer to nije auto nego "nešto" za 20 kuna pa koga briga, ali možda bi dućanima prodaja hrvatskog bila dobra reklama, a možda i nije toliko skuplje nabaviti od hrvatskih uzgajivača?? Brža roba, manje stresa, manje bolesti.. Ne mogu razumjeti to i bok! Prosvijetlite me, molim, možda sam u krivu, možda barem neki dućani prodaju hrvatsko?!

Pa prosto ti je, ekonomija na prvom mjestu, nema tu patriotizma. Nije to samo u HR nego i u Bih i SR i MNE
dodje za malo para iz uvoza i onda se preprodaje tebi za podosta vise.
A dok bi neko organizovao proizvodnju u HR recimo, naisao bi na gomilu odredbi u zakonu (pogotovu sada u EU) koji neidu na ruku tom proizvodjacu.
Neidu iz razloga sto bi morao da taj proizvod bude skuplji i oni koji prodaju dalje u svojim radnjama nece tako skuplje ribice. Manje se zaradi, pa makar to bio samo 1 cent  :star:

A da bi pobijedio tog nekog uvoznika treba da imas da kazem pomoc drzave, koju sigurno neces dobiti jer je ipak slobodna ekonomija u akvaristici dominantnija.
Znaci zakljucak je da je ekonomija kriva za sve, ne samo u akvaristici nego i u mnogo drugih grana.
Ai da krenes da proizvodis toliku kolicinu ribica trebal obi mnooooogo monca za start i jedan veliki rizik da to sve uspije.

A i ovi koji u svojim kucnim uslovima dobiju mlade nemaju pravo zakonsko da to distribuiraju dalje.
Jer isto zakon ogranicava iz razloga sto nije registrovao firmu koja se bavi proizvodnjom ribica ili vec neceg.

Tako da bice samo ribice iz uvoza pa bio Singapur ili Njemacka ili neko treci.

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #2 u: Srpanj 24, 2013, 17:20:28 poslijepodne »
Zakon znači? Moraš registrirati obrt.. Ok onda. Mislila sam zašto npr. netko tko uzgoji parstotinjak riba godišnje, a takvih je ovdje puno, ne bi mogao doći u dućan i prodati svoje ribe tamo? Makar bila samo jedna vrsta. Odgovorio si na pitanje, hvala.

Offline ciko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 690
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #3 u: Srpanj 24, 2013, 17:24:06 poslijepodne »
Ali hvala dragom Bogu pa imamo forum i sve blagodati koje on pruža  ;)

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #4 u: Srpanj 24, 2013, 17:27:05 poslijepodne »
Aleluja:)

Offline Dahaka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Nikšić
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #5 u: Srpanj 24, 2013, 19:18:53 poslijepodne »
Vazda  8)

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #6 u: Srpanj 24, 2013, 20:11:26 poslijepodne »
Amen


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #7 u: Srpanj 24, 2013, 22:44:25 poslijepodne »
Ali hvala dragom Bogu pa imamo forum i sve blagodati koje on pruža  ;)

soooori djeco, s forumom nema toliko veze eterični nevidljivi svevišnji koliko preko nekoliko vrlo vidljivih i materijalnih višegodišnjih bauštelaca s mazohističkim porivima ;) :diablolol:


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #8 u: Srpanj 24, 2013, 23:03:07 poslijepodne »
A i ovi koji u svojim kucnim uslovima dobiju mlade nemaju pravo zakonsko da to distribuiraju dalje.
Jer isto zakon ogranicava iz razloga sto nije registrovao firmu koja se bavi proizvodnjom ribica ili vec neceg.

bas i ne.

nitko tebi ne brani da ti prodajes nesto sto si sam uzgojio, bez obzira o cemu se radi, bez obzira o kojim novcima se radi. macke, psi, ptice, ribice, krave, prasci janjici.... i niti jedan zakon, barem ne izricito, ne brani da osoba a proda osobi b macku, psa ili svinju iz svog legla.

ali, to vrijedi samo kad osoba a prodaje osobi b,c,d,e,f..... i tu sad stupa ovo o cemu ti pises - osoba A, kao fizicka osoba, ne moze tu robu prodati niti jednoj pravnoj osobi, iz jedostavog razloga sto ne moze ispostaviti racun za robu. nekakav shop ili firma bez racuna robu ne moze staviti u prodaju.....itd,itd,itd...

i da, apsolutno si u pravu. kad osoba A prodaje ribu, ona kosta 5kn (recimo). kad osoba A, koja ima registriranu uzgajivacnicu prodaje istu tu ribu, ona kosta 20kn. vrijedi i za macke, pse, posebice za njih. a u tom scenariju, uvijek je uvoz jeftiniji, nazalost.

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #9 u: Srpanj 25, 2013, 00:08:59 prijepodne »
Upoznat sam malo sa situacijom pa otprilike znam šta je problem.
Problem broj jedan je: Ako je Pero Perić uzgojio 100 gupija on ode u zooshop i proda ih trgovcu. Trgovac zadovoljan i sve pet.
Ali onda nastaje problem kada trgovac nazove Peru za 15-20 dana i ponovno traži 100 gupija.
Pero odgovara pa nemam tek su 1cm dužine imat ću ih za dva mjeseca.
I onda se trgovci ne žele zafrkavati sa sitnim uzgajivačima već samo potegnu za telefonom i evo 100 gupia iz uvoza.
Dakle trgovci žele jedan kontinuitet tako da kad u bilo kojem trenutku nazovu, mogu dobiti traženu ribu.
Česi su efikasno riješili taj problem da su stvorili udrugu.
Npr. udruga ima 10 uzgajivača. Svaki uzgajivač se bazira na uzgoj dvije vrste. Pero će uzgajati samo gupie i platie, zatim Marko švertove i coridorase itd. Odnosno svaki član uzgaja drugu vrstu ribe tako da im udruga u bilo koje doba raspolaže sa 20-30 vrsta ribica.
Onda udruga može prijaviti obrt i bez problema plasira svoje ribice na tržište.
Također ta udruga mora i biti konkurentna. Odnosno ako netko od nas prodaje svog gupia 3kn/kom, član udruge prodaje za 2kn. Zakon tržišta. ;)

Offline adrijanazg32

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Lokacija: Vrbani
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #10 u: Srpanj 25, 2013, 08:10:09 prijepodne »
Dajte se onda aktivirajte:) Ne prodaju dućani valjda sto riba iste vrste tjedno. A ionako kad dobiju vrstu stoji u dućanu u akvariju mjesecima pa kad vide da se zaliha prazni naruče nove.. Ne znam što me se toliko dojmila tema, valjda zato što i wc papir uvozimo, a i zbog patnje riba. Ja bih npr u dućanu rado platila dvostruko ribu da podržim otkup od Hrvata:)  Vedrane, svevišnji ipak ima veze s forumom jer je i stvoritelje foruma stvorio:) aleluja:)

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #11 u: Srpanj 25, 2013, 09:43:59 prijepodne »
ljudi moji, nema tu puno mudrosti ... jednostavno smo premalo tržište, a uz to smo u poprilično jadnom stanju (većina) da bi se kod nas bilo šta moglo uspješno uzgajati i prodavati s nekom zapaženom zaradom .. a za kikiriki nitko neće raditi ..

Hrvatska ima ukupno stanovnika kao neki veći EU grad, o čemu mi pričamo ... ;) .. a ponašamo se lakomije i bahatije nego da smo USA :D

a ja evo upravo imam pred sobom cjenovnik gdje je od preko 70 vrsta ribica najskuplja ispod 10 kuna ... jelda zvuči zanimljivo ... :D ... a čovjek i na to uvijek ubaci neki gratis .... :D
uvijek dostupan na [email protected]

Offline gollum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #12 u: Srpanj 25, 2013, 10:08:52 prijepodne »
a ja evo upravo imam pred sobom cjenovnik gdje je od preko 70 vrsta ribica najskuplja ispod 10 kuna ... jelda zvuči zanimljivo ... :D ... a čovjek i na to uvijek ubaci neki gratis .... :D

Ako je tako pošalji cjenik na PP da se patim
Pozdrav iz Karlovca

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #13 u: Srpanj 25, 2013, 10:11:22 prijepodne »
Andrijana nisu svi kao ti spremni platiti duplu cijenu,ja sam uzgajo mikre i bile su jeftinije nego u ducanu,zdravija i mlađe ribe,i vjeruj da sam se nasluso svakakvih prica prilikom trgovanja,ljudi su uzasni,ne cijene neciji trud,rad kroz par mjeseci

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #14 u: Srpanj 25, 2013, 10:16:35 prijepodne »
samo što čovjek nije u HR ... :D

ali šaljem cjenik ..
uvijek dostupan na [email protected]

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #15 u: Srpanj 25, 2013, 11:24:02 prijepodne »
Gollum i meni please...


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Offline Dahaka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Nikšić
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #16 u: Srpanj 25, 2013, 11:31:01 prijepodne »
Misli osam pravnom licu da distribuira...

A to kao udruženje može, samo se isto mora sankcionisati uvoz.

Teško li je to organizovati ali nije ni nemoguće.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #17 u: Srpanj 25, 2013, 12:12:31 poslijepodne »
zašto sankcionirati uvoz ?  ... ako su ispunjene sve zakonske i etičke norme ne vidim problem u uvozu ... ;)

Platiti duplo za šta ? samo zato jer je ribica uzgojena u HR ... po toj logici bi ta ribica trebala biti upola jeftinija jer nemaš apsolutno nikakvih troškova ničega osim samog uzgoja, a ribica iz Kine (karikiram zemlju porijekla) treba biti i uzgojena i transportirana i proći karantenu da bi se našla u trgovinama ...

I onda se opet vraćamo na nas kao premalo tržište ... kad bi u HR imao samo tri velika uzgajivača oni nebi imali kome prodati ribu jer smo jednostavno mali i malo nas ima..
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #18 u: Srpanj 25, 2013, 12:46:03 poslijepodne »
Pa dupla cijena bi bila fer,iz par razloga
Prvo sto ribe kod nas se uzgajaju u akvarijima,moraju imati grijace ili grijane prostorije i onda je tu jos rasvjeta,onda voda,i RO uređaji i redovito mijenjanje filtera za RO uređaje,onda filtracija za akvarije,i na kraju potrosnja struje,nosenje vode u kantama i vrijeme koje ulazes u samo odrzavanje cijeloga sistema
To kada sve zbrojis i podvuces crtu,dupla cijena bi bila vjeruj jako fer i korektna

Nasuprot imamo velike uzgajivace iz singapura,tajvana i okolice
Ribe se drze u jezerima,betoniranim bazenima,voda je iz okolnih potoka,svijetlo je od sunca,filtere nemaju niti imaju potrebu za njima
Ulozeno vremena za odrzavanje takvog sistema je minimalno,mogu reci gotovo ga niti nema,jedino hranjenje riba svaki dan,i lov za prodaju
Veliki minus hrpa parazita unutarnjih i vanjskih,dalek put koje ribe moraju bolesne pretrpiti

Na kraju da podvucemo,u akvarijima svi mi koji uzgajamo idemo na kvalitetu ne na kolicinu,dok je njima jedino bitna kolicina u tisucama komada,a kvaliteta ribe im je nebitna

Svatko neka kupuje gdje zeli,ali jednostavno rasprave na forumu na tu temu su pokazale,da se ne isplati kupovati jeftiniju uvoznu ribu,jer nesto ti odma krepa u par dana,ostale lijecis,pa karantene,pa rasturanja akvarija i zaraze drugih stanovnika akvarija,jednostavno previse posla i kasnije vise novaca,nego da se npr kupila kvalitetna domaca riba

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #19 u: Srpanj 25, 2013, 12:55:25 poslijepodne »
Poslao sam već par PPova sa cjenikom koji sam naveo ... ;) ... a sve ribice su iz "kućnog" uzgoja sa filterima, grijačima, čistom vodom ITD, a nema skuplje od 10 kn ... ;) ( i ne, ne prodajem ih ja, nemam od toga nikakvu proviziju i/ili korist, čak ne navodim ni o kome se radi jer nisam ja oglasnna ploča :D )

a to što netko nosi vodu u kantama jer ne želi "uložiti" u posao ne moram ja plaćati kao krajnji kupac... reci mi da bi ista ribica trebala biti skuplja ako se uzgaja na drugom katu nego ova na prvom jer uzgajivač mora prijeći 30 stepenica više..  :D :D

A pogotovo bi cijena trebala biti manja jer svi ovdje na forumu (koliko sam uspio pročitati) uzgajaju ribice iz ljubavi, a ne radi zarade, pa što ih onda i ne prodajete iz ljubavi, a ne radi zarade ?  :o

uvijek dostupan na [email protected]

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #20 u: Srpanj 25, 2013, 13:10:27 poslijepodne »
Vjerujem da te ribe po 10kn su ribe koje se vrlo lako razmnozavaju,prihvacaju svu hranu i ne traze nikakve specijalne uvijete

Slazem se da uzgajivac sam treba uloziti da njemu bude lakse,ali ulozeno bi se trebalo vratiti,ali sta ako ne prodas ribu,onda je to sve skupa jako veliki rizik

Sto se tice uzgajanja iz ljubavi,ja zbog riba ne znam koliko nociju nisam prespavao,jucer sam do 3 ujutro skupljo jaja,i to isto nekome ne mogu naplatiti,isto tako kad ja nabavljam ribe uzimam iz divljine placam skupo jer ih nema u hrvatskoj,lijecim,privikavam na hranu i vodu,znaci jako puno truda vremena i novca u to ulazem,i na kraju da prekrasne zdrave rijetke ribe poklanjam mi je totalno glupo,jer ni meni ih nitko nije poklonio,niti platio lijekove da ja te ribe dovedem u tip top stanje,niti preuzeo rizik i nadoknadio za svaku uginulu

Tako da na kraju mozemo zakljuciti,uvijek ce biti odlicne i kvalitetne ribe sastrane za one koji to cijene i vole kupiti domace ali ce morati prvo pronaci uzgajivaca,mozda cak i pricekati koji mjesec da dođu do zeljene ribe jer ih je uvijek malo
Ali bice puno vise one losije uvozne za sve ostale dostupne u pet centrima odma  :)

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #21 u: Srpanj 25, 2013, 13:15:51 poslijepodne »
ja sam prestao kupovati po pet shopovima prije nego sam i počeo... jer sve do jedne koju sam kupio u pet shopu morao sam ljiečiti i držati u karanteni ... a otkako sam došao u kontakt sa ovim čovjekom o kojem govorim ribicu bez imalo beda i straha direktno iz vrećice stavljam u akvarij i nemam ni malo brige ni straha, niti jedna nije uginula niti sam imao bilo kakvu bolest....

čovjek ima preko 70 vrsta ribica stalno na stanju i uzgaja ih već 40 godina .... ali i dalje su mu ribice ispod 10 kn .. :)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #22 u: Srpanj 25, 2013, 13:46:59 poslijepodne »
Razumijem obje strane priče i potpuno se slažem sa obojicom. Svaka roba ima svog kupca. Većina ljudi akvarij koristi kao estetski ukras u prostoru u kojem boravi. Takvim ljudima je cijena ribe primarna stvar. Druga skupina ljudi pak ima neku posebnu vrstu riba iz nekog svog unutarnjeg zadovoljstva i neće im biti problem prijeći preko 1000 km da dođu do pojedinog primjerka i za njega iskrcati preko 2000 EUR... Sve ovisi o motivima...

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #23 u: Srpanj 25, 2013, 13:52:14 poslijepodne »
O takvoj razlici uvijek možemo pričati, ali bojim se da ovdje nije riječ o tome...

stvar je u tome da jedan mladi skalar kod čovjeka košta 3-5 kuna ... a kod drugog košta 15-20 kuna ... znači nikakva egzotika... ;)
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Dahaka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Nikšić
Odg: Zašto su samo uvezene ribe u našim dućanima??
« Odgovori #24 u: Srpanj 25, 2013, 14:10:49 poslijepodne »
Zašto sankcionisati uvoz?
Moraš sankcionisati uvoz ako želiš prosperitet svog tržišta.
U suprotnom nema šanse da proizvedeš jeftiniju ribicu i da od te neke proizvodnje neko zivi.
Nemoguće je boriti se protiv proizvodjaca koje je opisao @strasilo
А nemaju oni problema sa bolestima da ih to nešto fatalno pogađa
njima je doboljno da ta ribica proživi do kupca dalje od tog im ne treba, kvantitet
i pošto ekonomiju ne možemo da isključimo onda dođemo do zaključka da uprkos kvalitetu ribica
ovi sa kvantitetom sigurno pobjeđuju.

Mali je jludi koji brižno brinu o svojim akvarijuma naspurot gomili onih koji kupe ribicu i ona im krepa istog dana pa ponovo i tako u nedogled.

Evo da ja proizvodim 1 000 gupika mjesečno ođe kod nas u CG nema šanse da prodam to jer nema tržišta.
A sve da HR prodavnice žele da otkupe od mene te ribice imali bi probleme oko carina,  transporta, raznih papira i na kraju se ne ispati.
Bakan prosto ne sarađuje sam sa sobom. Kažete da je HR malo tržište, jeste ali Balkan nije.
E sad da bi se, ribice proizvedene u HR ili nekoju od drugih zemalja, našle u drugoj državi u komšiluku ima da se dobro naplaćaš raznih taksi.
Sve dok je takvo stanje ribice iz pomenutih država će da preplavljuju tržište. Kvantitet je dominantan.

E sad ako u HR uspiejte da proizvedete 1 000 000 ribica x 50 vrsta :D hahaha onda možete da ih izvozite u ove pomenute države sa druge strane svijeta