Ožujak 28, 2024, 18:59:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: akvaterarij za mošusnu kornjacu  (Posjeta: 36659 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #75 u: Siječanj 20, 2012, 23:48:20 poslijepodne »
moj kornjo uglavnom spava na kopnu
na 1,slici se probudio kad je čuo da prtljam oko akvarija, na zadnjoj je još beba
;)
« Zadnja izmjena: Siječanj 21, 2012, 00:17:45 prijepodne od hologram »
:AkTer:

Offline bena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: ZeGe
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #76 u: Siječanj 21, 2012, 00:01:20 prijepodne »
Moja mošusna uopće ne izlazi na kopno, preko dana većinu vremena provede kod drveta ispod povrsine vode, samo nos izbaci van, a cim se svjetlo ugasi kreće uvoditi reda  :D

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #77 u: Siječanj 22, 2012, 18:28:12 poslijepodne »
Evo stigle dvije mošusne, konačno  :zagrljaj: :zagrljaj:
Ubacio sam jos iz malog biljnog par ribica:
2x odrasla corydorasa panda
1x ancistrusa (cca 5-6cm)
1x aymoner (cca 8-9cm)
2x otocinclus
1x sijamski algojed (cca 6cm)
8x jabucara (cca 1-1,5cm)

Ubacio sam i jednu sylvania-u reptistar (UV-B (5%)  UV-A (30%) neonku. Sada imam 1x 30w powerglo i 1x30w reptistar, plave ledice za moonlight i spotlight 50w.

Pa evo jos par slika i pitanja  :)

Kupio sam od hrane dvije kutijice (tetra reptomin baby i jbl turtle food).
Prvo su mali valjčići, a drugo je neki mix svega i oboje pluta. I sad imam mali problem oko hranjenja. Naime kornjacice se najvise secu po dnu i love pueze, i fakat im nedaju mira. Znam da su puzevi njihova hrana, ali vec su veci i mislim da neki budu prezivjeli njihove napade. Znam da mogu biti i zarazeni s bakterijama, posebno ako jedu kornjacin izmet. No eto... Pitanje je oko hranjenja, naime izlaze na povrsinu samo na tren da udahnu i onda opet dole na dno. Tak da niti ne vide kaj im pluta, jednog je slucajno spazila, onaj valjcic i cijelog ga je progutala u komadu. mucila se, ali ga je uspjela progutat. Vec sam mislio da ce se zagutiti. No sve ostalo kaj sam ima dao, ne dozivljavaju ni 5%. Samo trune na povrsini. Kak imam riba nutra, ubacio sam im neke MIX granulice i 2-3 zelene tablete za vege. ribe tipa ancistrusa. I to oboje tone i na to su navalile.
Imate kakav prijelog oko hranjenja.
Znam da nije ih dobro hraniti samo s tim suhim, naso sam na netu neki popis svih stvari kaj biim trebalo dati, no eto kaj da radim dok se malo ne ufuram u sve kaj im mogu dati iz frizidera  :D
Mislio sam kupiti onaj plutajuci prsten pa u njega stavljati tu plutajucu hranu. Tako da im je na istom mjestu i da lakse ak ne pojedu bacim visak. A isto tako, struje odnesu hranu uz pozadinu, uz grane koje strse, pa te granule i skampe kornajce bas ni ne vide, jer su stalno na dnu.
Ima neka hrana koja tone, to bi im bilo puno lakse za naci i pojesti. Mozda kasnije kad narastu budu bile brze, vece i lakse/cesce budu se budu kretale po povrsini.

I jos jedno pitanje, s cim da operem stakla s unutarnje strane stakla? Jako se nakupilo kamenca i ruzno izgleda.
« Zadnja izmjena: Siječanj 22, 2012, 19:04:01 poslijepodne od traxman »

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #78 u: Siječanj 22, 2012, 19:07:27 poslijepodne »
kornjače su prekrasne, ovako male!
kada bi barem takve i ostale ;)
puževe će one smlatiti tako da bolje da ih odvojiš pa pustiš da se razmnože i kornjačama daješ malene već namrvljene puževe ( dok su kornjače male, kasnije drobe nemilice sve što im stane u usta)
ovaj problem plutajuće hrane imao je još jedan naš kolega koji će se vjerojatno javiti, ne znam kako je na kraju rješio problem, ja ti ne mogu savjetovati neku posebnu hranu jer moja je kornjača malo bolje pronalazila klopu , ali da te utješim, mošusi su kao mali vrlo usporeni, moj je mošus u početku bio sa žutouhom koja bi mu pojela svu hranu..
moj je prijedlog da u početku niti ne ideš puno sa umjetnom hranov već da im daješ meso, ono tone i to i je njihova primarna prehrana...
Pande mi je žao da držiš snjima jer su osjetljive pa se bojim da bi mogle  :dead:
bolje ih daj meni za moj biljnji ;)
Za otiće ja imam loš primer jer je jednog moj mošus krenu pojesti, pa mu je zapeo u grlu jer ima bodlje oko škrga pa smo na badnjak završili na hitnoj, na rentgenu, jedva izvukao živu glavu i to samo zahvaljujući Koriju, tnks  Kori još jednom!!!
Moij prijedlog su ancistrusi koji bi trebali biti u startu malo veći nego je veličina koju kornjača može ubaciti u usta, a oni će ionako rasti brže od kornjače ( po mom iskustvu)
Što se stakla tiče, boca octa uvijek mora stajati uz akvarij jer to su mali prasci, kasnije velike svinje koje često rade nered pa je staklo puno kapljica što  ružno izgleda.
Sretno i nadam se da ćemo se vidjeti i uživo da razmijenimo iskustva, baš mi je drago da se mošusni krug povećava!!
ps još jedan savjet, dobro je u ovakvim akvarijima imati živo bilje radi dodatne filtracije, zato bi dok su još kornjače male mogao ubaciti rogolist i pistiu kako bi se navikle na nju jer mi se čini da je onda manja vjerojatnost da uništavaju bilje što će raditi nered u akvariju radi ostataka, trruljenja i zaštopavanja akvarija,
leća mi se pokazala kao nepraktična iako efektna, naime zaštopava filter ;(, tako i riccia, makar kod koria je to funkcioniralo,,,,
« Zadnja izmjena: Siječanj 22, 2012, 19:14:42 poslijepodne od hologram »
:AkTer:

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #79 u: Siječanj 22, 2012, 19:27:22 poslijepodne »
Akvarij dobro izgleda, ako ikada planiras drzati pravo vodeno bilje isto ti preporucam da ga ubacis sto prije u akvarij da kornjace odrastu uz njega. Jer kasnije bi ti se moglo događati da kornjace iz znatizelje sazvacu bilje kada ga stavis. Tak je moj Junior raskomadao @hologramov rogolist na AkTeru :D
Nije cudno sto male mosusne kornjace ne kuze i ignoriraju granule jer to nije niti hrana s kojom bi ih trebao sada hraniti. Preporucam ti da u dno akvarija utisnes tanjur na kojeg ces spustati meso (piletinu, goveđe srce), ribu (sirovu pastrvu), smrskane puzeve i eventualno tubifex (smrznute kocke za ribe-koje prije otopis) dok kornjace ne pocnu prihvacati hranu sa povrsine. Najlakse ti je uzeti deblju plasticnu cijev i kroz nju ubacivati hranu na tanjur da ti ju strujanje vode ne raznese.
Ja sam nakon toga naucio kornjacu da jede sa plasticne pincete kao i sve ostale, i tada sam joj tim putem davao granule da se navikne na okus. Kasnije je sama pocela jesti sa povrsine.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #80 u: Siječanj 22, 2012, 19:28:27 poslijepodne »
kornjače su prekrasne, ovako male!
kada bi barem takve i ostale ;)
puževe će one smlatiti tako da bolje da ih odvojiš pa pustiš da se razmnože i kornjačama daješ malene već namrvljene puževe ( dok su kornjače male, kasnije drobe nemilice sve što im stane u usta)
ovaj problem plutajuće hrane imao je još jedan naš kolega koji će se vjerojatno javiti, ne znam kako je na kraju rješio problem, ja ti ne mogu savjetovati neku posebnu hranu jer moja je kornjača malo bolje pronalazila klopu , ali da te utješim, mošusi su kao mali vrlo usporeni, moj je mošus u početku bio sa žutouhom koja bi mu pojela svu hranu..
moj je prijedlog da u početku niti ne ideš puno sa umjetnom hranov već da im daješ meso, ono tone i to i je njihova primarna prehrana...
Pande mi je žao da držiš snjima jer su osjetljive pa se bojim da bi mogle  :dead:
bolje ih daj meni za moj biljnji ;)
Za otiće ja imam loš primer jer je jednog moj mošus krenu pojesti, pa mu je zapeo u grlu jer ima bodlje oko škrga pa smo na badnjak završili na hitnoj, na rentgenu, jedva izvukao živu glavu i to samo zahvaljujući Koriju, tnks  Kori još jednom!!!
Moij prijedlog su ancistrusi koji bi trebali biti u startu malo veći nego je veličina koju kornjača može ubaciti u usta, a oni će ionako rasti brže od kornjače ( po mom iskustvu)
Što se stakla tiče, boca octa uvijek mora stajati uz akvarij jer to su mali prasci, kasnije velike svinje koje često rade nered pa je staklo puno kapljica što  ružno izgleda.
Sretno i nadam se da ćemo se vidjeti i uživo da razmijenimo iskustva, baš mi je drago da se mošusni krug povećava!!
ps još jedan savjet, dobro je u ovakvim akvarijima imati živo bilje radi dodatne filtracije, zato bi dok su još kornjače male mogao ubaciti rogolist i pistiu kako bi se navikle na nju jer mi se čini da je onda manja vjerojatnost da uništavaju bilje što će raditi nered u akvariju radi ostataka, trruljenja i zaštopavanja akvarija,
leća mi se pokazala kao nepraktična iako efektna, naime zaštopava filter ;(, tako i riccia, makar kod koria je to funkcioniralo,,,,
A pa dobro nebudu bas tak puno narasle, 180L bude taman za 2-3 :)
kaj budu smlavile i najvece puzeve? kaj mogu pregristi i kucicu veceg jabucara?

a morat cu naci neku hranu kaj tone, bar za pocetak + naravno piletina/govedina i sl. jel znas jel smije svinjetina?
kak velike komade mesa im dajes?

corydorasi bi mogli krepati od prljave vode ili da ih kornjace ne načmu.
hm, a nis budem maknuo onda otocinkluse...

a znao sam i ja cistiti neonke(lampe) s octom, ali trebalo se dosta namuciti da skinem kamenac. Ali sam tada nasao solnu kiselinu, s kojom kad predjes 2 puta, kamenca nema, i onda samo obrisem s mokrom krpom. no malo me strah ici sa solnom kiselinom unutra. budem probo s octom prvo. tnx!!

hvala, pa ko zna, mozda jednog dana na akteru :D

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #81 u: Siječanj 22, 2012, 19:36:11 poslijepodne »
Akvarij dobro izgleda, ako ikada planiras drzati pravo vodeno bilje isto ti preporucam da ga ubacis sto prije u akvarij da kornjace odrastu uz njega. Jer kasnije bi ti se moglo događati da kornjace iz znatizelje sazvacu bilje kada ga stavis. Tak je moj Junior raskomadao @hologramov rogolist na AkTeru :D
Nije cudno sto male mosusne kornjace ne kuze i ignoriraju granule jer to nije niti hrana s kojom bi ih trebao sada hraniti. Preporucam ti da u dno akvarija utisnes tanjur na kojeg ces spustati meso (piletinu, goveđe srce), ribu (sirovu pastrvu), smrskane puzeve i eventualno tubifex (smrznute kocke za ribe-koje prije otopis) dok kornjace ne pocnu prihvacati hranu sa povrsine. Najlakse ti je uzeti deblju plasticnu cijev i kroz nju ubacivati hranu na tanjur da ti ju strujanje vode ne raznese.
Ja sam nakon toga naucio kornjacu da jede sa plasticne pincete kao i sve ostale, i tada sam joj tim putem davao granule da se navikne na okus. Kasnije je sama pocela jesti sa povrsine.
planiram imati neko bilje, ali mislio sam ga staviti kroz par mjeseci kad malo kornajce ocvrsnu, ikad podignem malo razinu vode. imam malo viska bilja u malom biljnom pa od tamo mislim ubaciti nesto bilja.
ma nije da ignoriraju hranu, jedu one i granule i racice, ali ih ne vide, jer su stalno dolje. kad im bacim pred nos, onda ju popapaju, inae nista.
a nista, sutra poslje posla uzimam komad piletine iz frizera i odvalit cu jedan komad mesa, pa onda taj komad rezati sa cvik-cangama (kljesta za rezanje) i ubacivati im komadice. Ak meso potone, u roku od 5min budu sigurno budu barem jednom prosle kraj mesa, a onda ga nebude vise :D
ovo s cijevi i tanjurom mi je malo "komplicirano" (baš mi se i neda :) )

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #82 u: Siječanj 22, 2012, 19:39:54 poslijepodne »
Jedno pitanje. Koliko ti je visok klizni poklopac i dali sa njim mozes dohvatiti svaki dio akvarija? :)
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #83 u: Siječanj 22, 2012, 19:45:42 poslijepodne »
Jedno pitanje. Koliko ti je visok klizni poklopac i dali sa njim mozes dohvatiti svaki dio akvarija? :)
Neznam na kaj mislis. kaj ti je klizni poklopac? mislis na "staklena vrata"? Ak na to mislis, visina prolaza je 25cm.
I da, mogu dohvatiti svaki dio, ali malo me vise ogranicava kopno i malo manje posude za cvijece.

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #84 u: Siječanj 22, 2012, 19:47:53 poslijepodne »
Mislio sam na cjeli dio sa staklenim vratima na vrhu. Aha znaci ta vrata su dovoljna kao otvor. Hvala na odgovoru. :up:
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline shadow

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 102
  • Spol: Muški   Lokacija: Vodice
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #85 u: Siječanj 22, 2012, 19:49:16 poslijepodne »
skini kamenac sa žiletom  ;)

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #86 u: Siječanj 22, 2012, 19:49:34 poslijepodne »
alkoholni ocat di je dobitna informacija, prvo malo namočiš vadu pa vatom pređeš po tvrdokornim naslagama a onda sastružeš platičnom karticom, nikako solna kiselina, to je preopasno
kornjače smlave sve živo i neživo, svako malo naberem puževa što ramshorn što svrdlastim i samo se čuje krckanje, kao u maminoj kuhinj pred božićkada ujo donese domaće  orahe ;)
a pročitaj i marekovu temu o komadaanju sustanara , naše su kornjače iz istog legla, a moja je kornjača ipak malo mirnija, nikada ne znaš...
kornjače su jako znatiželjne i zato je dobro odmah ubaciti u akvarij sve što želipš da ih dugoročno okružuje, tako je veća vjerojatnost da će se na to naviknuti, je kada odrastu vjerojatnoće sve novo demolirati po kratkom postupku
:AkTer:

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #87 u: Siječanj 22, 2012, 19:53:54 poslijepodne »
Citat:
hvala, pa ko zna, mozda jednog dana na akteru :D

AkTer kažeš,hmmm pa znaš ovako jedan lijepi akvarij bi bio jedan krasan izložak na Akteru  :angel:
« Zadnja izmjena: Siječanj 22, 2012, 20:06:00 poslijepodne od Chilii »

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #88 u: Siječanj 22, 2012, 19:54:03 poslijepodne »
skini kamenac sa žiletom  ;)
izbjegavam zilet koliko god mogu, jer sam vec na par mjesta staklo odero. dok sam imao ribe koristio sam magnetni cistac za alge, ali ovdje to nebi pomoglo. budem prvo probao s octom, da vidim kak ide

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #89 u: Siječanj 22, 2012, 19:55:51 poslijepodne »
Citat: traxman link=topic=67225.msg690289#msg690289 date=1327256907

hvala, pa ko zna, mozda jednog dana na akteru :D
[/quote

AkTer kažeš,hmmm pa znaš ovako jedan lijepi akvarij bi bio jedan krasan izložak na Akteru  :angel:
hmmmm, mislio sam kao gost :D a neznam, mozda ak se nadje neki prijevoz i ak bude u ZG-u... ;)

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #90 u: Siječanj 22, 2012, 20:03:36 poslijepodne »
U Zg-u je  ;) Dogovorimo se, što više ovakvih izložaka to bolje  :up:

Offline shadow

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 102
  • Spol: Muški   Lokacija: Vodice
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #91 u: Siječanj 22, 2012, 20:04:39 poslijepodne »
ja mislim da bi kamenac isao sa limunom  -?

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #92 u: Siječanj 22, 2012, 20:06:42 poslijepodne »
alkoholni ocat di je dobitna informacija, prvo malo namočiš vadu pa vatom pređeš po tvrdokornim naslagama a onda sastružeš platičnom karticom, nikako solna kiselina, to je preopasno
kornjače smlave sve živo i neživo, svako malo naberem puževa što ramshorn što svrdlastim i samo se čuje krckanje, kao u maminoj kuhinj pred božićkada ujo donese domaće  orahe ;)
a pročitaj i marekovu temu o komadaanju sustanara , naše su kornjače iz istog legla, a moja je kornjača ipak malo mirnija, nikada ne znaš...
kornjače su jako znatiželjne i zato je dobro odmah ubaciti u akvarij sve što želipš da ih dugoročno okružuje, tako je veća vjerojatnost da će se na to naviknuti, je kada odrastu vjerojatnoće sve novo demolirati po kratkom postupku
A nista, budem onda pobaco van umjetno bilje pa zasadio nesto crypte, anubiasa, sagitare i ak nadjem negdje kuge i rogolista. Mozda malo ubacim pistie, ali ne puno jer kopno i cvijece je dosta zasjenilo vodu.
ok, tnx na infu, budem probo s octom i nekom karticom.
trazio sam tu temu ali nisam naso, nema veze budem jos malo proceprko :)

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #93 u: Siječanj 22, 2012, 20:09:06 poslijepodne »
ja mislim da bi kamenac isao sa limunom  -?
moguce, to je isto kiselina, ali ga bas nemam cesto doma. octa hvala bogu ima :D

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #94 u: Siječanj 22, 2012, 20:10:38 poslijepodne »
nije ni loše da je zasjenjeno, jer kornjača voli sjenovita mjesta a i na taj način sprječavaš alge kojih ja dosta imam na šljunku otkada mi je propala sva pistia
;(
:AkTer:

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #95 u: Siječanj 22, 2012, 20:13:57 poslijepodne »
I moj akvarij ima puno kamenca na staklu i trebao bi oprat, ali jeli onda trebam mjenjat vodu ili ne.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #96 u: Siječanj 22, 2012, 20:17:18 poslijepodne »
I moj akvarij ima puno kamenca na staklu i trebao bi oprat, ali jeli onda trebam mjenjat vodu ili ne.
pa ako kapne i koja kap octa u vodu nebu se nsita lose desilo.
najbolje bi ti bilo, da ispustis 3cm vodu i ocistis s octom i malo prebrises s mokrom krpom i nali friske vode do zeljenog nivoa.

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #97 u: Siječanj 22, 2012, 21:35:35 poslijepodne »
Ok, naci ako mi kapne ocat u vodu nece se ništa dogodit.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #98 u: Siječanj 22, 2012, 21:54:32 poslijepodne »
Ok, naci ako mi kapne ocat u vodu nece se ništa dogodit.
Ma nece, nije to jaka kiselina!
Samo malo namoci maramicu ili jos bolje zensku blaznicu za skidanje sminke i trljaj po staku, poslje probaj s nekom plasticnom karticom postrugat i poslje prebrisi s nekom cistom mokrom krpom.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #99 u: Siječanj 23, 2012, 02:22:06 prijepodne »
A pa dobro nebudu bas tak puno narasle, 180L bude taman za 2-3 :)
kaj budu smlavile i najvece puzeve? kaj mogu pregristi i kucicu veceg jabucara?

a morat cu naci neku hranu kaj tone, bar za pocetak + naravno piletina/govedina i sl. jel znas jel smije svinjetina?
kak velike komade mesa im dajes?

corydorasi bi mogli krepati od prljave vode ili da ih kornjace ne načmu.
hm, a nis budem maknuo onda otocinkluse...

a znao sam i ja cistiti neonke(lampe) s octom, ali trebalo se dosta namuciti da skinem kamenac. Ali sam tada nasao solnu kiselinu, s kojom kad predjes 2 puta, kamenca nema, i onda samo obrisem s mokrom krpom. no malo me strah ici sa solnom kiselinom unutra. budem probo s octom prvo. tnx!!

hvala, pa ko zna, mozda jednog dana na akteru :D

Velike jabucare ce ti unakazit, pogrist im ticala, a ako ih uspiju dobro ugrabit izvuc ih iz kucice kad ce biti vece.

Od kvalitetnijih komercijalnih hrana ti sve plutaju, namjerno su tako napravljene. Te hrane gledaj samo kao povremene poslastice, riba, ziva hrana i meso su glavna hrana.

Svinjetinu izbjegavaj, masna je. Sto se tice velicine komada neka budu dovoljno mali da ih kornjace mogu progutati u jednom zalogaju, inace ce ti komadat meso prednjim nogama i stvarat ostatke koje ne mozes skupit.

Solnu kiselinu je samo sigurno koristit na kliznim staklima kada ih izvadis i temeljito isperes. Jos jedna jednostavna metoda za skidanje blazih naslaga kamenca sa stakla je stvrdnuti priljepak od staklenog termometra koji vise ne drzi. Namocis staklo i s njim skidas kamenac.

Okupljanje kornjacoljubaca bi trebalo biti puno prije AkTera, javim ;-)

planiram imati neko bilje, ali mislio sam ga staviti kroz par mjeseci kad malo kornajce ocvrsnu, ikad podignem malo razinu vode. imam malo viska bilja u malom biljnom pa od tamo mislim ubaciti nesto bilja.
ma nije da ignoriraju hranu, jedu one i granule i racice, ali ih ne vide, jer su stalno dolje. kad im bacim pred nos, onda ju popapaju, inae nista.
a nista, sutra poslje posla uzimam komad piletine iz frizera i odvalit cu jedan komad mesa, pa onda taj komad rezati sa cvik-cangama (kljesta za rezanje) i ubacivati im komadice. Ak meso potone, u roku od 5min budu sigurno budu barem jednom prosle kraj mesa, a onda ga nebude vise :D
ovo s cijevi i tanjurom mi je malo "komplicirano" (baš mi se i neda :) )

Ne moras cekat da odrastu, male se obozavaju verat po bilju.
Mislio sam da ti opcenito odbijaju hranu, ja sam se dosta nazezao sa svom dok je krenula jesti. Nije htjela nista osim zivih glista i tubifexa.
Sto se tice pripreme mesa i ribe najlakse ti je nasjeckati meso na male porcije i smrznuti. Tada odmrznes meso, nasjeckas ga na jos manje komadice i dajes kornjacama. Niposto nemoj kidati i ubacivati smrznute komade mesa u akvarij!

Nego sad sam tek primjetio da imas stream pumpu u akvariju, cemu? Mosusne kornjace nisu bas ljubitelji jakog protoka, izlaz iz vanjskog filtera preko spraybara ti je sasvim dosta, a i izbjeci ces raznosenje hrane po cijelom akvariju.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org