Svibanj 21, 2024, 21:53:28 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Hibernacija cancare (sumske kornjace)  (Posjeta: 11036 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Urke 02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Sad
Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« u: Listopad 23, 2010, 20:28:31 poslijepodne »
Imam cancaru oko godimu dana, proslu zimu je nisam pustio da udje u hibernaciju jer je bila jako mala i mlada, medjutim ove godine pre oko dve nedelje ona se sama zakopala u treset, ja je izdvojio na hladnije mesto, temperatura je bila oko 15 stepeni, evo danas se probudila, da li neko zna na koju temperaturu sam trebao da je stavim da bi spavala do proleca i da li ce se ponovo zakopati ako joj smanjim temperaturu?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #1 u: Listopad 23, 2010, 21:00:34 poslijepodne »
Ako imas podrum ili garazu slobodno je stavi u nju.
Mislim da treba biti oko 5-6 stupnjeva.
Neznam tocno za cancaru, al znam da se barske kornjace zakopaju u mulj na dnu mocvare, a tamo je temperatura oko 4 stupnjeva, pa vjerujem da malo veca temperatura mora biti cancari.

Neznam kako se krecu temperature podruma po zimi ali najbolje rjesenje ti je on...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #2 u: Listopad 23, 2010, 21:15:15 poslijepodne »
Imam cancaru oko godimu dana, proslu zimu je nisam pustio da udje u hibernaciju jer je bila jako mala i mlada, medjutim ove godine pre oko dve nedelje ona se sama zakopala u treset, ja je izdvojio na hladnije mesto, temperatura je bila oko 15 stepeni, evo danas se probudila, da li neko zna na koju temperaturu sam trebao da je stavim da bi spavala do proleca i da li ce se ponovo zakopati ako joj smanjim temperaturu?

Pozdrav i dobro dosao na forum!

Za pocetak nam napisi od kuda se javljas i koje je podrijetlo te kornjace. Da li je ta vrsta kornjace prirodno nastanjena na podrucju na kojem zivis, ili je donesena iz toplijih krajeva, npr. primorja? Gdje drzis tu kornjacu?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Urke 02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #3 u: Listopad 23, 2010, 23:30:17 poslijepodne »
Hvala na dobrodoslici, ja sam iz Novog Sada, kornjacu sam kupio u pet shopu, kornjacu drzim u terarijumu 60-40-30, leti sam je pustao u dvoriste u ogradjen prostor, podloga je zemlja za cvece pomesana sa piljevinom, tako da je rastresita da kornjaca moze da se zakopa, i jos jedna stvar kornjaca je pre nego sto ce se ukopati par dana vise jela i pila pa sada ne znam da li je to dobro i da li je stigla sve to da svari.Terarijum grejem sa sijalicom.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #4 u: Listopad 24, 2010, 02:48:52 prijepodne »
Ova vrsta kornjace nije bas za drzanje unutra. Ona je iskljucivo herbivor/biljojed i jako je ovisna o suncevoj svjetlosti sto zbog metabolizma kalcija, sto zbog mentalne dobrobiti. Kada vec imas prilike nastoj je drzati u vrtu pod pravim suncem sto je vise moguce. Kada je drzis unutra obavezno moras imati UVA-UVB rasvjetu. Najtoplije mjesto ispod lampe za grijanje bi trebalo biti oko 35 stupnjeva, vlaga do 50% Piljevinu kao podlogu izbaci.

Preporucam ti da kornjaca hibernira u podrumu ili garazi u kontroliranim uvjetima, ako je ostavis da se sama zakopava vani u vrtu postoji opasnost da se smrzne ili ima skracen zivotni vijek zbog hladnijih klimatskih uvjeta. Idealni raspon temperatura za hibernaciju je negdje 3-8 stupnjeva iznad nule. Temperatura od 15 stupnjeva je pre visoka i zato se kornjaca iskopala. Ovo je jos period u kojem se kornjaca priprema za hibernaciju, polako prestaje jesti i prazni probavni trakt.

Također provjeri da li je kornjaca u potpunosti zdrava. Ima li kakvog iscjetka na nos, cudnog disanja, sistanja? Da li je oklop cvrst? Jesu li oci otvorene i bistre bez ikakvih gnojnih nakupina?
Sa cime si je sve hranio? Preporucam da procitas ovaj clanak LINK, ovdje imas i popis LINK.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #5 u: Listopad 24, 2010, 11:19:52 prijepodne »
Cancare drzi vecinu njihovog aktivnog zivota u dvoristu. Kao podloga nisu ni piljevina a ni zemlja za cvijece pogodne.
Ono od kokosa ... mislim da se na nasi kaze "kokosov treset" ili tako nekako.
Idealna temparatura za hibernaciju je 4-6 stupnjeva, Sve iznad je vec riskantno da se kornjaca probudi i postane aktivna.
8 stupnjeva je vec previse (neki tkz. "strucnjaci" kazu cak da je 10 dovoljno, sto je apsolutna glupost).
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #6 u: Listopad 24, 2010, 13:12:58 poslijepodne »
A šumsko tlo sa lišćem?

U pravu si Tito, kokosov treset je ispravan naziv

Offline Urke 02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #7 u: Listopad 24, 2010, 15:58:46 poslijepodne »
Pa tokom leta je bila napolju u dvoristu, samo ogradjena, a sada je u terarijumu jer je napolju hladno, Sada sam razumeo sta sve treba da uradim da bude ok. Hvala svima
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2010, 17:00:15 poslijepodne od Urke 02 »

Offline korni123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #8 u: Studeni 03, 2010, 21:23:09 poslijepodne »
Pozdrav

Mene zanima kad bi bilo dobro da ih stavim u hibernaciju ... ovo vrijeme je totalno promjenjivo i temperature se kijenjaju iz dana u dan. Neki dan je bila niska i ja ih stavim u kutiju jer su se vec pocele po cijeli dan ne mrdat iz jednog kuta. I danas povirim u kutiju kad ono stoji otvorenih ociju. Pustio sam ih vani. Kolika bi trebala biti vanjska temperatura da bi ih stavljao u kutiju na "spavanac". Inace korni je prezimio vec puno zima pa se nadam da ni ovu nece biti mnogo problema :) .

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #9 u: Studeni 03, 2010, 22:16:42 poslijepodne »
Ne smije pasti ispod 4*C, a mislim da ne smije biti iznad 8*C.
Uglavnom 4-5*C je idealna.
« Zadnja izmjena: Studeni 04, 2010, 07:07:15 prijepodne od darx »

Offline jezurko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #10 u: Prosinac 10, 2010, 23:29:25 poslijepodne »
Poštovanje!

Imam i ja jedno pitanje. Naime kada se čančare zakopaju za hibernaciju (bilo same ili od strane ljudske ruke) dali im glava mora viriti malo van radi disanja ili su kompletno zakopane pod zemljom? Mogu li tako disati pod zemljom?

Hvala.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Hibernacija cancare (sumske kornjace)
« Odgovori #11 u: Prosinac 13, 2010, 12:40:35 poslijepodne »
Poštovanje!

Imam i ja jedno pitanje. Naime kada se čančare zakopaju za hibernaciju (bilo same ili od strane ljudske ruke) dali im glava mora viriti malo van radi disanja ili su kompletno zakopane pod zemljom? Mogu li tako disati pod zemljom?

Hvala.

Cancare se u potpunosti zakopaju sa uvucenom glavom u oklop. Tijekom hibernacije im se jako uspori metabolizam, otkucaji srca, pa tako i disanje. Kada se kornjaca zakopava uvijek ce ostati dovoljno prostora oko nje za disanje, međutim ako je covjek na silu zakopava moze ju ugusiti ili zakopati pre plitko ili pre duboko. Ako se radi o cancarama koje zive u njihovom prirodnom stanistu onda ih treba na vrijeme pustiti da se same ukopaju.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org