Ožujak 29, 2024, 15:44:44 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Morske ribe - ponašanje u akvariju  (Posjeta: 2248 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Saša Petrić

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Velika Gorica
Morske ribe - ponašanje u akvariju
« u: Studeni 18, 2015, 08:56:39 prijepodne »
Namjera mi je da ovdje iznesemo svoja iskustva sa ribama koje smo imali ili imamo u svojim akvarijima, te time olakšamo drugima koji ih namjeravaju nabaviti. Mnogi od nas reagiraju impulzivno i informiraju se tek kad nabave ribu, a tada je već kasno. Zato Vas molim da opišete svoja iskustva sa ribama, ishranu, ponašanje prema drugim ribama....

Offline Saša Petrić

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morske ribe - ponašanje u akvariju
« Odgovori #1 u: Studeni 18, 2015, 08:57:44 prijepodne »
Evo nekih mojih iskustava:
Zebrasoma flavescens (Žuti tang) - odlična riba, jede sve kod mene čak i bubble algu, nije svadljiva ali zna pokazati tko je gazda, reef safe
Forcipiger flavissimus - odlična riba blagog ponašanja, dobra prema svima, jede sve, reef safe
Amphiprion ocelaris (popularni Nemo, klaun) - odlična riba, uzornog ponašanja, jede sve, nikad problema sa njima, reef safe
Amphirpion clarkii (Klarkov klaun) - riba s karakterom, nije agresivna ali zna pokazati tko je gazda, jede sve, zna ponekad repom dizati pijesak, moji su se ponekad svađali sa malim anđelom (Centropyge bispinosus), reef safe
Chrysiptera hemicyanea (Azurni damsel) - dobra riba, blagog ponašanja (Što nije običaj kod damsela), jede sve, drži se većinom uz greben, reef safe
Chrysiptera parasema (Žutorepi damsel) - nikad više, maltretirao nemaće u nano tanku dok nisu uginuli (možda zbog malog prostora), reef safe
Pseudocheilinus hexataenia (Sixline, Šesteroprugi wrase) - nikad više, maltretirao većinu ribe, mučio Grammu dok nije uginula
Halichoeres chloropterus (Pastelno zeleni wrasse) - riba dobrog ponašanja, tukao se jedino sa dotybackom, spava u pijesku i zna se zaletit u pijesak tražeći hranu, nije reef safe, pojeo jadranske kozice
Pictichromis paccagnellae (Dvobojni dotyback) - riba s karakterom, svadljiva, postavlja se na puno veću ribu, reef safe
Chelmon rostratus - moja preporuka NE KUPOVATI ako riba ne jede, to je bilo mučenje od par mjeseci
Synchiropus splendidus (Mandarinac) - odlična riba, samo za akvarije sa puno coppepoda i ostalog te velike litraže, imao sam sreću da je moj jeo smrznutu artemiju, reef safe
Valenciennea puellaris (Diamond Watchman Goby) - odlična riba, treba imat strpljenja za njezino prevrtanje pijeska, u akvariju imam oblak prašine, ali mi je pijesak čist, reef safe

Offline Saša Petrić

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Morske ribe - ponašanje u akvariju
« Odgovori #2 u: Studeni 18, 2015, 09:03:13 prijepodne »
Centropyge bispinosa (Coral Beauty) - odlična riba, uzornog ponašanja, nije 100% reef safe, jede večinom sve
Centropyge eibli - odlična riba, prekrasna, dobro se ponašala prema svima, nije 100% reef safe, jede sve

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Morske ribe - ponašanje u akvariju
« Odgovori #3 u: Studeni 18, 2015, 09:40:07 prijepodne »
Zebrasoma flavescens - vrhunska riba reef safe i preporuka. Jede sve i cupka alge su stakla i grebena.
Amphirpion clarkii - reef safe , ima karakter i gazda tanka blizu anemone gdje obitava. Jede sve.
Chrysiptera parasema - reef safe, kod mene nema problema mozda radi velicine tanka. Ne dira se u nikoga, jede sve.
Pseudocheilinus hexataenia - kod mene je bully ali sanse su 50:50 da bude takva. Ubila mi 3 ribe ali predivna i korisna riba. Jede flatwormse, copepode, i uvik nesto trazi po grebenu i dnu. Uglavnom zanimljiva ribica ali ponasanje prema drugima nekada moze bit gadno.
Synchiropus splendidus - famozna riba. Mirna, lipa i korisna . Doduse kod mene bija samo kratko ali ono sta sam vidija sve najbolje o njemu. Preporuka ne stavljati u tank mladi od 1 godine. Reef safe.
Valenciennea puellaris - najveci radnik u tanku. Jede sve i uz to cisti pijesak. Zna radit dine i zatrpavat koralje. Jako korisna i zanimljiva riba. Reef safe osim kada ne zatrpava koralje :D
Paracanthurus hepatus - Dora :D famozna riba. Dosta sklona ichu pa oprez s njom. Dosta razigrana riba i voli duge akvarije da moze radit " sprinteve " obozava se zaletit s jednog kraja tanka na drugi. Jede sve ne toliko alge koliko ostali tangovi ali uglavnom sve. Karakterno je posebna moja totalno ispaljena ka i u crticu. Moja preporuka samo oprezno jer su jako osjetljive na stres.
Acanthurus japonicus - Japanac je po meni jedan od najljepsih tangova. Svejed i posebno voli alge na staklu cupkat. Predivne boje i reef safe. Takoder oprez jer su osjetljivi na ich. Karakterna riba i neda da je se uznemirava odma poteze za svojim nozicem na kraju repa i pokazuje da s njim nema zezanja.
Acanthurus leucosternon - po meni najljepsi tang. Sve isto kao i japonicus samo druga boja.
Centropyge bispinosa - jako zanimljiv mali angel. Meni osobno jako drag jer je ziv i pun ga je tank. Nisam primjetija nikakvo kidanje koralja i po meni je reef safe. Boje prekrasne svejed i jako voli papat algu po videnom i vise od tanga. Nije skupa a prekrasna i korisna ribica
Centropyge bicolor - takoder mali angelic koji je zanimljiv. Ne voli algu kao bispinosus. Nisam primjetija nikako kidanje koralja iako je prijavljeno da zna nipat koralje pogotovo sps. Svejed i lipe boje. Osvjezenje u tanku takoder dobar plivac ima ga svugdje po tanku.
Chromis viridis - lipe jatne ribe ali nazalost kupis 10 a za pola godine imas 2. Meni osobno su dragi ali nekako premeki i dosta staticni. Drze se jata i to je to.Clarkii ih bas i ne vole te su ih potamanili za cca 6 mjeseci. Jede sve. Jako jednostavna riba.
Nemateleotris magnifica - prekrasna riba. Miran karakter. Dosta povucena ali graciozna i zanimljiva. Moja je dosta hrabra ali iz ostalih iskustava kada se priblizis staklu bjeg. Moja je uvijek di sam i ja. Predivna zivotinja reef safe i svejed.
Nemateleotris decora - Isto kao magnifica samo boje su fantasticne.
Siganus vulpinus - vrhunska riba karakterno i izgledom. Primarno algojed ali jede sve sta mu bacis. Oprez otrovne bodlje ne ledima izbjegavat. Zanimljiv pogotovo s kamuflazama koje koristi kada je prepadnut. Minja boje te je jako zanimljiv.
Labroides dimidiatus - lipa i zanimljiva riba usto i korisna. Cistac vecinu vremena provodi svugdje po tanku a kada mu ostala riba dozvoli onda ih cisti sta je jako zanimljivo za vidit. Svejed i reef safe.
Halichoeres chrysus - jako lip wrasse. Ako ste sretni riba koja ce pocistit tank od flatwormsa za 2 tjedna. Spava u pijesku tako da akvariji bez podloge nikako ne dolaze u obzir. Prekrasna zarko zuta boja. Jede sve i reef safe.
Pholidichthys leucotaenia - inzinjerac je zanimljiva riba. Izgledom kao mala zmija s prekrasnim sarama. Svejed i detritus cleaner. Voli rupe i skrivanje tako da mu se osigura neko misto di ce obitavat. Kada poraste nije bas siguran za rakove i puzeve te ako greben nije lipljen moze srusit isti. Oprez s njim ako nije lipljen greben. Meni osobno jedna od najdrazih i jako interesantnih pokreta ( kao zmija ) ribica. Moze narasti i do 30 cm duzine.

Eto to je sve sta imam ili sam ima u tanku koja sam iskustva ima. Nadam se da ce pomoci buducim generacijama :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Morske ribe - ponašanje u akvariju
« Odgovori #4 u: Studeni 18, 2015, 11:57:54 prijepodne »
Salarius fasciatus - zanimljiva riba, mirnog ponasanja, jede sve, a primarna hrana su mu alge, dnevno moze ocistiti veliku povrsinu, primarno zelenu algu s stakla i kamena. osim toga, jede i sve vrste hrane

Zebrasoma veliferum & desdjardini - odlicni algojedi, mirne ribe prema sustanarima, osim u slucaju kombiniranja s drugim pripadnicima zebrasoma porodice (favescenis), onda moze doci do povremenih sukoba, odnosno ganjanja po akvariju, ali bez ikakvih posljedica za njih ili ostale stanovnike, obicno se sukob prekida kad nalete na put dominantnijoj ribi u tanku, u mom slucaju je to bio hepatus. S hranjenjem nema problema, jedu sve vrste hrane.

Chelmon rostratus - odlicna riba, neumorni unistavatelj copepoda i slicnih bubica, vecina primjeraka jede i aiptasije. Miran, ne dira nikoga, niti njega itko dira. Hranjenje problematicno, treba ga nauciti da prihvaca smrznutu hranu i dagnje, ali jednom kad se nauci jede sve, u akvariju s velikom mikrofaunom proces hranjenja i privikavanja na umjetnu hranu nije dugotrajan ni problematican.

Zebrasoma scopas - manje vise sve sto vrijedi i za flavescenisa vrijedi i za njega, oprez u kombinaciji s vise pripadnika zebrasoma porodice.

Pteropogon kauderni - mirna, dosadna riba, lijepa dok je mala, kad naraste mi i nije pretjerano zanimljiv, niti koristan, tek u nekom jatu dolazi do izrazaja.