Svibanj 11, 2024, 06:12:23 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Guppy peraje  (Posjeta: 1006 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brljo091

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Guppy peraje
« u: Srpanj 12, 2010, 22:50:42 poslijepodne »
AKVARIJ:
-   litraža 200l
-   temperatura možda jedan od problema
-   parametri vode (ako se znaju) -
-   vrijeme od pokretanja akvarija 3 mjeseca
-   kad su useljene prve ribice 2 mjeseca
-   period i količina mijenjanja vode jednom tjedno 40%

FILTER:
-   tip i marka filtera eheim 2213
-   način i periodi čišćenja 2 puta do sada, u akvarijskoj vodi malo ižmikane spužve i izbačen mulj s dna
-   filter materijal (ima li aktivni ugljen) spužve i kuglice

OSTALA OPREMA:
-   panjevi i kamenje podloga je kupovna zemlja sa supstratom, preko pijesak
-   grijač da
-   pumpa za zrak ne, filter mreška vodu
-   CO2 sustav – kakav DIY
-   kemija? makroelementi, svaki drugi dan, ciljani target pola preporučenoga zbog low light uvjeta

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka guppy - 20-ak, 4 sijamca, 5 ancitrusa, 2 botie modeste
-   starost ribica 6 mjeseci stari guppy
-   ima li potencijalnih „terorista“ Botia modesta?
-   hranjenje – koliko i što listići 2x dnevno po malo, tabletica za čistaće svaki treći dan, botie nedavno očistile od puževa

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) 2 botie modeste
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) primječujem male crvenkaste čestice da lebde u vodi
SIMPTOMI:
Što može na muškim guppyima (4 od 9) uništit repne peraje u roku od 12 sati?
Bolest, pa da idem kupit lijek, visoka temp. vode (nisam bio doma i nije klima radila), živčana botia modesta (opet, nisam bio doma pa nisam vidio) ili nešto peto? Kako kažu, savršen kraj savršenog dana -? -?!!
Akvarij 3 mjeseca savršeno funkcionira, ostale ribe (sijamci, ancitrusi, botie, ženke guppy) savršeno. Prebacio sam bolesne ribice u karantenu, ubacio malo soli, koliko vidim, nemaju bijele točke po sebi.

Offline ribafish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 755
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Guppy peraje
« Odgovori #1 u: Srpanj 12, 2010, 23:05:54 poslijepodne »
samo me bocnula ova rečenica o tome što može gupijima pojest peraje u tako kratkom vremenu... kad sam tek počela s akvaristikom kupila sam par gupija i stavila ih u zajednički akvarij, skup ostalim gupijima. uskoro je nastupio pomor, peraje su im stradavale i krepavali su. ispostavilo se kasnije (odnijela sam krepane ribe na veterinu) da su pridošlice bili zaraženi nekakvim sitnim organizmima koji su im se kačili na kožu i škrge i jeli im iste, gledala sam na mikroskopu kako doslovce ruju po ribama.

ne sjećam se jesu li to bili metilji ili pijavice ili nešto treće, ali bili su ubojiti. za par dana mi je otišla kompletna populacija gupija  :punch: tako da se više ni ne sjećam čime sam to pokušavala liječiti.

Offline JohnnyV

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: Sisak
Odg: Guppy peraje
« Odgovori #2 u: Srpanj 12, 2010, 23:57:55 poslijepodne »
Imao sam yoyo botiu i repovi muških gupija su joj bili specijalitet, voljela ih je više nego puževe, nje danas više nema a gupiji svi imaju raskošne repove. To ti je moje iskustvo, ti malo promatraj pogotovo kad se ugase svjetla u akvariju.
Sisak; N45°27.472692, E016°23.090616

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Guppy peraje
« Odgovori #3 u: Srpanj 13, 2010, 00:48:19 prijepodne »
od bolesti moglo bi biti bakterijsko raspadnaje peraja. simptom je zamućenje i crvenilo peraja na rubu, uzrok je bakterija pseudomonas, pojavljuje seuslijed loše vode, nehigijene, ozljeda. o lijećenju ne bih znao (malahitno zelenilo - nekad davno)

Offline Brljo091

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Guppy peraje
« Odgovori #4 u: Srpanj 13, 2010, 11:17:38 prijepodne »
Mislim da je kombinacija stvari u kratkom roku iznimno narušila kvalitetu vode. Povečanje temp. u kratkom roku, 75% stargrasa je pocrnilo (također previsoka temp. vode) i odbacilo strunule listove koje nisam isti dan pokupio i botie kad su odlučile napravit rupu ispod kamena su podigle zemlju/podlogu koja nije usisana isti dan. Ribice u karanteni su žive, plivaju, jedu i dalje bez bijelih mrlja.

Offline Brljo091

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Guppy peraje
« Odgovori #5 u: Srpanj 15, 2010, 12:54:43 poslijepodne »
Evo mali update i pitanje. Ribice koje sam prebacio u karantenu su i dalje bez bijelih mrlja, plivaju, jedu, rekao bih odlično da imaju cijele repove. Raspadanje se minimalno nastavilo prvi dan, kasnije je stalo. Liječio sam ih samo s kuhinjskom soli. U akvariju nije bilo novih slučajeva, očistio sam sve, filter i vodu promjenio, danas kupio i prvi puta usipo FFM.

I sad pitanje, kada mogu vratiti ribe u akvarij i koliki oporavak repova mogu očekivati?

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Guppy peraje
« Odgovori #6 u: Srpanj 20, 2010, 14:29:38 poslijepodne »
Ja bih sačekala dok repovi posve ne narastu i tek onda vratila...meni su ribe u bolnici po minimum 10 dana...a jedna i par mjeseci. Možda je samo vrućina povećala koncentraciju nečistoće pa ako je bilo naguravanja lako se ranice upale. U svakom slučaju ako imaš optimalne karantenske uvjete savjet je da ih držiš u što čišćoj vodi karantene da se na miru oporave. Posebno što gupićima paše sol u vodi što nije slučaj sa svim ostalim ribama.
 :)
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.