Travanj 27, 2024, 19:15:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: zlatna leži  (Posjeta: 7935 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« u: Veljača 25, 2008, 17:56:00 poslijepodne »
jedna ribica zlatna mi nekad zna otić tokom dana dolje na dno i leži prije nikada nije od jučer to radi. jel netko zna zbog čega je to normalno jede i sve samo što leži dolje.
kasnije ju možda slikam pa ju stavim da vidite


Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatna leži
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2008, 21:42:00 poslijepodne »


Stavi slikicu!


Ali, po simptomima mi se baš ne sviđa stvar. Ne znam točno dijagnozu, no, pogledaj jeli joj tibica natečena, ima li kakve flekice, i jesu li joj ljuske malo nakostriješene... Uglavnom je dobro pregledaj i opiši, ako ne uspiješ slikati...


E, sad, što učiniti? Izdvoji je u karantenu, stavi na 10 l vode žličicu soli i povisi polagano temperaturu na najmanje 28 stupnjeva. Naravno, ako imaš pumpu za zrak, svakako joj stavi jer je aeracija jako važna! I daj joj sutra jesti par zrna kuhanog graška - i onda promatraj... Ako malo živne, drži je tamo pod tim tretmanom najmanje tjedan dana, ali, ako nastavi dalje kunjati, onda primijeni neki lijek širokog spektra i svakako joj daj vitamine...


I, svakako provjeri stanje u akvariju - jesi li nešto radio u zadnje vrijeme novoga? Mijenjao radikalno vodu?????

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #2 u: Veljača 25, 2008, 21:59:00 poslijepodne »
samo mijenjao 20 posto vode neki dan ko i prije ništ veliko.
te dvije zlatne ribice su kupite prije par dana tako da su one nove ova druga se normalno ponaša i sve, gledao sam ju danas i pod povečalom nema ništ na tijelu izgleda zdravu ni na peraji nema ništa. kad ih idem hraniti dođe gore po hranu jede sve normalno ne znam stavit ću ju u karantenu pa čemo vidjeti.
jedino sam sad kad sam čistio pumpu otovrio ju malo jače da baca kisik tako da im kisik baca više jedino to



Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #3 u: Veljača 25, 2008, 22:05:00 poslijepodne »
malo je trbuh joj veći od te druge al ovako ništ nešto drastično nema na tijelu budem ju sad probo slikat ili ujutro

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #4 u: Veljača 25, 2008, 22:33:00 poslijepodne »
A možda se i samo prenajela...Možda da malo pričekaš još sa solju...Ako nema ništa drugo po tijelu...

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #5 u: Veljača 25, 2008, 22:36:00 poslijepodne »
Ili da ti ih nije previše u akvariju...pa je možda puno otrovnih tvari...Koliko je velik akvarij i koliko je ribica?

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #6 u: Veljača 26, 2008, 09:51:00 prijepodne »
akvarij je negdje oko 95 litara ima unutra 5 zlatnih, 1 teleskop i 2 corydorasa.
pričekat ču još malo jer nema nikakvih znakova boelsti osim toga što leži budem vam javljao pa ako netko zna neka javi.
ja sam izbacio iz pumpe aktivni ugljen da ga vratim da te nečistoće bakterije proba pokupit jer sam stavljao za rast bilja i čistoću vode pa sam ga zbog toga uklonio al prije nekih 3 tjedna sam ga maknio.



Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #7 u: Veljača 26, 2008, 09:56:00 prijepodne »


Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #8 u: Veljača 26, 2008, 09:57:00 prijepodne »


Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #9 u: Veljača 26, 2008, 09:59:00 prijepodne »


Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #10 u: Veljača 26, 2008, 10:49:00 prijepodne »


A slatkica mala... Dok su tak male im ne bi smijelo biti premalo prostora. Zbilja ne znam. Ja bi ju ipak izdvojila i dala joj vitamine i naravno pratila stanje. Ali na slikama se ne vidi u kakvom su stanju perajice. Ako su cufaste onda treba lijek ili ako nastavi samo ležati. Sol joj još ne bi dala dok se ne vidi što je...da joj ne našteti, ako joj ne treba.


Ne bi povisila temperaturuda bakterije ne podivljaju ako su one.


Ak nastavi ležati daj joj ko kak je babyboomnapisao, neki lijek širokog spektra. U karantenu obavezno bar 2/3 vode iz akvarija!Edited by: Ribač

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatna leži
« Odgovori #11 u: Veljača 26, 2008, 12:15:00 poslijepodne »


čini mi se da je s akvarijem sve OK - male su, dakle imaju mjesta, voda je OK, jedino što kažeš da je nova u akvariju


dakle, vjerojatno je stres uzrokom, no ja bi je ipak izdvojila promatrala - i ne čini mi se da baš leži, već nekako nakoso pluta... ma, skoro definitivno bih rekla da je u pitanju stres i problemi s tibicom...


no, uglavnom, daj joj graška papati, pojačani kisik je odličan i nastavi tako, i kad se napapa graška, gledaj je taj dan - morala bi živnuti - ako ne živne, onda kreni s liječenjem


a ribač - povećana temperatura pojačava metabolizam uzročnika bolesti i bolest se brže liječi - zato se preporuča u bolničkim akvarijima povećanje temperature


sol se također preporuča kao dezinfekcijsko sredstvo i u toj količini sigurno nije štetna za ribicu - naravno da bi bila dugoročno (da je cijeli život u toj koncentraciji) - no mnogi akvaristi, pogotovo koji se bave hladnovodnima, stavljaju u akvarije pod normalno 1/3 žličice soli na 10 l vode kao preventivu i dobru dezinfekciju, i ribice su potpuno ok!



Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #12 u: Veljača 26, 2008, 13:55:00 poslijepodne »


Može biti. Samo sam htjela pomoći Sve ispravke prihvaćam!


Taj sam zaključak izvela čisto iz toga što na costapuru upozoravaju da se temperatura povisi i poveća areacija, a na baktopuru samo areacija.


Piše da se bakterijska oboljenja kao sekundarna ( kod icha, konkretno), javljaju jer bakterije podivljaju zbog visoke temperature i puno se brže razmnažaju.


E, piše ida se unutarnje infekcije ne mogu vidjeti izvana.Edited by: Ribač

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #13 u: Veljača 26, 2008, 14:38:00 poslijepodne »
sol ne mogu stavljati zbog corydorasa stavio jesam jednu žličicu na taj akvarij al više se bojim da mi oni nebi oišlia simpatičnu su kako lete po akvariju
stavio sam joj graška danas tako da vas budem izvještavao, al ona kad dođe na dno onako se kao namješta i vrti repićem dok ide leći kao da ide mrijestiti ne znam uopće mi ne izgleda bolesna


Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatna leži
« Odgovori #14 u: Veljača 26, 2008, 15:09:00 poslijepodne »


svakako nisam mislila da ti staviš sol, pogotovo korićima - eventualno ako izdvojiš zlatnu, onda samo njoj!


slažem se ribač kod icha je upravo tako, no ovdje se po mome radi o stresu i problemima s probavom...


jedino, možda treba pratiti jel se češe o podlogu...i, kolega, svakako gledaj kako kaka (jel su kobase ili bijelo končasto...) -to bi moglo riješiti zagonetku!

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #15 u: Veljača 26, 2008, 15:23:00 poslijepodne »
Najvjerojatnije da i jesu. Al svejedno ju motri!

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #16 u: Veljača 26, 2008, 20:31:00 poslijepodne »
bijelo crno tako koliko sam odmah vidio

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatna leži
« Odgovori #17 u: Veljača 27, 2008, 08:19:00 prijepodne »
niš, davaj joj još par dana grašak, pa ćeš vidjeti...

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #18 u: Veljača 27, 2008, 19:35:00 poslijepodne »
samo da vam javim danas je uginula tako da ne znam od čega i šta joj je bilo nije išlo na bolje od kako sam joj davao graška slabije je sve jela i manje se kretala eto čujemo se

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #19 u: Veljača 27, 2008, 21:22:00 poslijepodne »
Baš mi je žao...Uopće mi sad nije jasno što joj je bilo. Možda prevelik stres ako je bila nova...Jesi im stavio nešto protiv stresa u vodu?( mislim da i aquatan pomaže.)

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatna leži
« Odgovori #20 u: Veljača 28, 2008, 10:48:00 prijepodne »
jadničak....slijedeći puta kad nabavljaš novu ribicu, uporabi neko sredstvo protiv stresa kod transporta, i pooooolako je adaptiraj na novu sredinu... (ono, par dana karantena s postepenim dodavanjem vode iz glavnog akvarija....)

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #21 u: Veljača 28, 2008, 16:39:00 poslijepodne »
koristio sam start plus i onaj blue od dajane prije nego je ušla

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
zlatna leži
« Odgovori #22 u: Veljača 28, 2008, 17:59:00 poslijepodne »


start plus od nutrafina? ako je njihov, onda mi stvarno niš nije jasno...


ma, iskreno - u početku našeg bavljenja hladnovodnima imali smo prilično pomora...zašto, nemam pojma...naime, štreberski smo sve radili kako nam je savjetovano od stvarno ljudi koji znaju što je akvaristika...ono, karantena, sredstva za smirenje...i niš, opet je bilo pomora...


a onda - jedna vrlo jednostavna riječ zbog koje smo totalno dosadni i sebi i "mlađim" kolegama - strpljenje - karantenu držati 7 do 8 dana...postepeno dodavati vodu iz akvarija...i da vidiš .... lijepih, debelih, ogromnih (prevelikih već, ali veliki akvarij čeka novo mjesto)...zdravih riba (sad držim fige da neš ne ureknem)...


no, da ne duljim - želim ti od srca da s ovim ribicama koje su OK bude sve u redu i da sa slijedećima imaš više sreće!

Offline Ribač

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1512
zlatna leži
« Odgovori #23 u: Veljača 28, 2008, 18:08:00 poslijepodne »


Ja tistvarno ne znam...Isto sam početnik...


Jedino ako se neke unutarnje infekcije ne mogu prepoznati po ničemu izvana...


Sretno s drugima!

Offline darko098

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 106
  • Lokacija: Osijek
zlatna leži
« Odgovori #24 u: Ožujak 01, 2008, 10:11:00 prijepodne »
isto start plus sam koristio od dajane uvijek pri izmeni dio vode sam to stavljao.
evo ostale mi ribice sad izgledaju presretno tako da se nadam da će bit sve uredu bar s njima