Ožujak 28, 2024, 09:41:38 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: kornjača u vrtnom jezercu  (Posjeta: 6611 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
kornjača u vrtnom jezercu
« u: Veljača 25, 2012, 15:55:59 poslijepodne »
evohtio bi kornjaču i da bi bila u pravilnim uvjetima ali nemam mjesta vise u kuci i sad idem za koji mjesec radit bazenca dimenzija oko 100x60x60 i sad bilo bi unutra lopoča i sad si mislim da bi mogao imat unutra kornjaču  :rolleyes: sad trebam par savjeta dali je to uopce dobro i sve ... bila bi crvenouha kornjača ako je to premalo nek me ispravite .... kupio bi kornjaču od kojih 5 cm  :up: samo bi problem bio zima to neznam kako riješiti  -?
« Zadnja izmjena: Veljača 25, 2012, 16:00:51 poslijepodne od phasid man »
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2012, 16:18:57 poslijepodne »
bok,
vrtno jezero je odličan ljetni smještaj za kornjače jer im omogućuješ prirodno sunce,ali pazi,- ako crvenouhu kornjaču od 5 cm staviš u jezero može vrlo lako pobjeći (pogotovo jer je mala).možeš napraviti "kavez"oko jezera ,ali ni to nije 100% da kornjača neće nestati(znam jedan takav slučaj).pogledaj ovu temu:http://www.kornjace.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1260&forum=27

- pravokutno jezero od 100*60*60 je oko 360L,na izravnom suncu ta količina vode se može brzo pregrijati ( a to kao što znaš,nije dobro)
za daljnje javi će se neko ko će ti još reći,ja se sad žurim ;)
pogledaj sljedeće linkove:
http://www.austinsturtlepage.com/Care/caresheet-red_ear_slider.htm

bok
« Zadnja izmjena: Veljača 25, 2012, 16:34:29 poslijepodne od H&S »

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #2 u: Veljača 25, 2012, 16:54:33 poslijepodne »
to da zna pobjeć sam ja cuo vise puta  :D ... stavit cu drvenu ogradu i mrežicu da nemože prekopat  :up:

znam dosta toga samo me zanima vase misljenje .... a i nebi bilo na suncu nego samo 15 % bi bilo na suncu ... ali sad to je za ljeto a što za zimu ? pa nemogu ih samo tako vani ostavit ... to je za sad jedini problem ...  -? kako vi ljudi koji imate vani kornjaače to riješavate ?

hvala
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #3 u: Veljača 25, 2012, 19:15:05 poslijepodne »
Mozes imati unutarnji akvarij ali si rekao da nemas prostora, sad ne kuzim se u to ali mozda bi mogao hebirnirati kornjacu, cekaj da se Kori javi on ce znati. :up:
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #4 u: Veljača 25, 2012, 20:04:07 poslijepodne »
citao sam i citao i rekli su da crvenouhe ne hiberniraju ... -?

za sad je mala promjena plana 100x60x60 mi se cini jako malo pa sam oznacio i počeo kopat 110 x 70 x 70 cm :) ako kornjača odpadne da ipak zlatice mogu nutra  :up:
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #5 u: Veljača 25, 2012, 20:37:14 poslijepodne »
Sto vise to bolje. :up:

Mozda sam u krivu ali danas sam bio u Maksimiru i jezero je zaleđeno, kako bi kornjace mogle prezivjeti u njemu da ne hebirniraju...
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #6 u: Veljača 25, 2012, 20:49:42 poslijepodne »
pa tamo su crvenouhe ? ubiti na forumu sam nasao temu neznam kako staru da je netko mislio da mu kornjače hiberniraju ali je isto nepoznati clan foruma napisao da ne hiberniraju nego da imaju upalu pluča i tešku prehladu -? ...
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #7 u: Veljača 25, 2012, 20:52:27 poslijepodne »
Tamo ih ima kolko oces  :D :D vise nego riba... naravno nije im tu staniste ali ih ljudi pustaju a one uspiju prezivjeti i namnoziti se.

Mozda sam u krivu ali mislim da ce moci hebirnirat.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #8 u: Veljača 25, 2012, 21:09:14 poslijepodne »
riješeno  :up: 

pročitao sam da nije preporučljivo da hiberniraju u jezercu ... pise isto da se stave u kantu s pjeskom (vlažnim) i da se busti dva mjeseca na mjestu di temperatura nepada ispod 4+ stupnja ... ja sam se bojao da necu imati mjesta za aq za hibernaciju ali ako je ok mogu ju staviti u kantu od kojih 100 l sa pjeskom ili od kojih 30 l puno pjeska :) imam aq od 60 ili 70 l koji pušta pa bi mogao to upotrijeit za hibernaciju ? 

a to koliko ih ima ... rekla je Kori da neprežive vise od 10 godina na europskoj klimi ... ispričavam se na tome da one nehiberniraju :hi:
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #9 u: Veljača 25, 2012, 21:34:05 poslijepodne »
riješeno  :up: 

pročitao sam da nije preporučljivo da hiberniraju u jezercu ... pise isto da se stave u kantu s pjeskom (vlažnim) i da se busti dva mjeseca na mjestu di temperatura nepada ispod 4+ stupnja ... ja sam se bojao da necu imati mjesta za aq za hibernaciju ali ako je ok mogu ju staviti u kantu od kojih 100 l sa pjeskom ili od kojih 30 l puno pjeska :) imam aq od 60 ili 70 l koji pušta pa bi mogao to upotrijeit za hibernaciju ? 

a to koliko ih ima ... rekla je Kori da neprežive vise od 10 godina na europskoj klimi ... ispričavam se na tome da one nehiberniraju :hi:

E super. :up:

Samo sam negdje citao da im hebirnacija skracuje zivot ali ionako zive 30-40 godina. :up:
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #10 u: Veljača 25, 2012, 21:43:50 poslijepodne »
to si pročitao u temi gdje i ja :D
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #11 u: Veljača 25, 2012, 21:53:22 poslijepodne »
to si pročitao u temi gdje i ja :D

Kojoj temi... :huh: to sam jos davno procitao u zoloskom. :up:
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #13 u: Veljača 26, 2012, 09:00:24 prijepodne »
citao sam i citao i rekli su da crvenouhe ne hiberniraju ... -?


više ništa ne razumijem u ovoj temi,ali ovo je krivo !
dole ste nešto pisali ali evo...
subtropske kornjače,u koje spadaju i crvenouhe mogu hibernirati u zatočeništvu jer hiberniraju i u prirodi
tropske kornjače ne hiberniraju,niti u prirodi,niti u zatočeništvu!

neznam čemu ovo kompliciranje...
pa nemožete kornjaču iz toplog akvarija stavit na +4,C
temperatura se mora postepeno smanjivat,rasvjeta se postepeno smanjiva,to mora kroz par tjedana,a ne kroz par sati.
sve ljepo piše i ovdje i na www.kornjače.com.

EDIT Kori nije rekla,nego rekao
neznam zašto si baš zapeo za crvenouhe,kojih inače ima i previše...
ako im ne možeš priuštiti pravilne uvjete,nemoj ih nabavljati
ako nećeš biti u mogućnosti hibernirati kornjače kako si rekao,one će morat bit u akvariju,za kojeg si rekao da nemaš mjesta...
« Zadnja izmjena: Veljača 26, 2012, 11:10:18 prijepodne od Chilii »

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #14 u: Veljača 26, 2012, 11:12:37 prijepodne »
ja sam samo citao po forumu ...

evo jedan citat :
preko zime ne moze nigde drugde prezimiti osim u jezeru koje ima oko 7000L i 1.2m maksimalne dubine i vise plicih terasa i  mjesta gdje moze stati i odmoriti se. jezerce je bogato biljem: mnogo razlicitih vrsta lopoca i lotusa i povrsinskim biljem. problemi su ovi: na jesen odlazim u zagreb na studij pa bi se moji roditelji morali brinuti, hranjenje nije problem, ali hibernacija bi mogla biti ako ne smije vani hibernirati, ali s obzirom da su crvenouhe invazivna vrsta na ovim podrucjima trebala bi i zutouha moci?
Nije preporučljivo da hibernira u jezercu, ali mogla bi, recimo bolje je rješenje ako imaš neki podrum ili garažu gdje temperatura ne pada ispod +4 da je tamo staviš da hibernira. Ako ti nemože tako hibernirati onda ti jezerce mora biti napravljeno tako da kornjača nakon hibernacije može "išetati" po dnu na kopno, jer nakon hibernacije ne može plivati. A gle, nemaju ti šta roditelji sa hibernacijom, samo kad zahladi neka je stave u kantu sa vlažnim pijeskom (tako sam ja ) ili u kantu pa sipaju vode toliko da joj prekrije tijelo, a da glava kada je digne iz vode slobodno bude na zraku.
hoće li dirati bilje?
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #15 u: Veljača 26, 2012, 11:13:55 prijepodne »
Ako bas hoces kornjacu a nemas bas mjesta onda je najbolja mosusna kornjaca, mislim da one ne mogu biti u vrtnom jezercu ali za jednu ti je dovoljan akvarij od 80*35*40. :up:

Tu imas nesto o njima-http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=454:sternotherus-odoratus&catid=56:gmazovi&Itemid=176
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #16 u: Veljača 26, 2012, 13:11:22 poslijepodne »
mislim da one ne mogu biti u vrtnom jezercu ali za jednu ti je dovoljan akvarij od 80*35*40. :up:


Da.
nema smisla stavljati takvu malu kornjaču u vrtno jezero.
1-njoj nije nužna uv rasvjeta odnosna sunce,za razliku od crvenouhih(to je jedan od glavnih razlika,zašto uopće radimo jezero)
2-takva mala kornjača bi se mogla provuć kroz neku rupu vrlo lako
3-te kornjače većinu vremena provedu na dnu,odnosno netreba im toliko puno prostora kao crenouhim,jer su za razliku od njih mošusne slabiji plivači.
pozdrav.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #17 u: Veljača 26, 2012, 13:21:21 poslijepodne »
Jezero dimenzija 110*70*70 cm je pomalo na knap za jednu odraslu crvenouhu/zutouhu/trostovu kornjacu, pogotovo ako ne kopas cetvrtastu rupu nego onaj standarni oblik jezerca cije stranice imaju nagib, terase i sl. Ali ako bas zelis jednoj kornjaci unutra i ne bi bilo toliko lose. Jezero bi treba ograditi jako dobro, s obzirom na malu velicinu sagraditi cijeli kavez oko njega sto ti je vec H&S linkao: LINK.
U tako malom jezeru obavezno moras napraviti dobru filtraciju inace ce ti se voda dosta brzo zagaditi i potencijalno ugroziti zdravlje kornjace.

Sto se tice same kornjace, preporucam ti da udomis vec malo vecu kornjacu, barem nekih 10-15 cm, mozes i skroz odraslu. Na taj nacin ces uciniti dobro djelo i proci besplatno. Sa malo vecom kornjacom je puno lakse jer su manje sanse da ce ti se provuci kroz ogradu, pokupiti neku bolest, mozes ju sljedecu zimu odmah staviti u hibernaciju itd.

Za kontroliranu hibernaciju ti je potrebna neka prostorija (garaza, supa, podrum) gdje ti se temperatura nikada ne spusta ispod nule, idealno se drzi na kojih 4-6 stupnjeva iznad nule. Kornjaca mora biti dobro uhranjena i potpuno zdrava inace nije u stanju prezivjeti hibernaciju. Kornjacu se treba poceti pripremati za hibernaciju tako da joj se 2-3 tjedna prije prestane davati hrana kako bi se probava mogla skroz isprazniti (kako hrana tijekom hibernacije ne bi trulila i ubila kornjacu). Kada je kornjaca u vanjskom jezercu ona sama prestane jesti kako temperatura postepeno pada. Kornjacu se zatim stavlja u posudu sa vodom na mjesto hibernacije. Voda mora biti dovoljno plitka da kornjaca moze stajati unutra i gurnuti glavu van po zrak, a opet dovoljno duboka da se sama moze okrenuti ukoliko se prevrne na oklop. U prostoriji ne smije biti glodavaca ili kornjaca mora biti jako dobro zasticena da ju ne bi izgrizli. Hibernacija se provodi u potpunom mraku. Eto, to je ukratko o hibernaciji.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #18 u: Veljača 26, 2012, 15:45:34 poslijepodne »
puno hvala!  :up:
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: kornjača u vrtnom jezercu
« Odgovori #19 u: Veljača 26, 2012, 22:16:03 poslijepodne »
puno hvala!  :up:
pa nema na čemu
samo čitaj  i bit će sve jasno  :-[
Lp