Travanj 25, 2024, 00:16:01 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Soko na mom prozoru  (Posjeta: 8378 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Soko na mom prozoru
« Odgovori #25 u: Veljača 05, 2013, 11:45:33 prijepodne »
Dok sam ih ja gledao uopće nisu treperili ili kako se već pravilno kaže za njih kad izvode "hover flight" baš su se ono naganjali po zraku i svako malo bi se jedan prevrnuo na leđa da okrene panđe prema partneru(oponentu?) nešto slično ritualnim borbama štekavaca kakve se mogu vidjeti u BBC dokumentarcima samo ovo je bilo bez fizičkog kontakta. BTW dok su tu još okupljeni znalci da pitam da li je način lova sa lebdenjem u mjestu zaštitni znak vjetruša ili to rade i neke druge grabljivice? Nešto slično rade vodomari ali njih bar mogu prepoznati bez pomoći ;) I ako imate kakve preporuke za vodiče za prepoznavanje ptica bilo on-line ili off-line - ono što sam dosad našao je uglavnom za britanske ili/i (srednjo/sjeverno)evropske ptice. Dosad sam se znalazio sa field guideom na poljskom koji baš i ne razumijem skroz ali ima znastvene nazive po kojima bih dalje tražio po wikipediji ili sl.

Offline zebo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Lokacija: c
Odg: Soko na mom prozoru
« Odgovori #26 u: Veljača 05, 2013, 12:12:03 poslijepodne »
Nažalost nisam vidio takvo nešto uživo, naziv vjetruša je upravo zato što joj je treperenje zaštitni znak, trepere često i škanjci, a ostale grabljivice rijetko. Čisto zato jer kobcu ili sivom sokolu koji se hrane pticama ne treba toliko stajanje na mjestu i promatranje. U Hrvatskoj se koristi http://www.ornitologija.hr/pomozite-pticama.html Ptice Hrvatske i Europe, koji ti izričito kod grabljivica neće puno pomoći. Ja nisam prepoznao na ispitu preparirane ptice  škanjca osaša (napisao sam jastreb) i malog sokola Colimbariusa  (napisao sam vjetruša) s tima da sam se sa svim tim pticama susretao u prirodi, ali jednostavno ne očekuješ toliku sličnost kada ti je u ruci. Savjetovao bih ti Collinsa "Birds of prey" ako te baš zanimaju grabljivice. Uglavnom svi počnu sa grabljivicama, a završe na ćurlinima :) nepisano pravilo, tako da je i ova knjiga na Hrvatskom odlična za početak.

P.S. Bavljenje akvarijem, wildlife-om i npr. još psima, garantira veće furenje bolje polovice bar  za 50%


Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Soko na mom prozoru
« Odgovori #27 u: Veljača 06, 2013, 13:16:32 poslijepodne »
Ustanovio sam da i u knjižnicama imaju "field guide" ili se bar tako zovu, ovo dobiješ ako utipkaš pravu predmetnu odrednicu:
http://www.katalog.kgz.hr/pagesResults/searchResults.aspx?sustavId=1&tvrtkaId=2&action=goBack&userInput=ptice%20%28aves%29&searchById=40&pagenumber=-1
kaže izdanje Donja Lomnica sa popisom ptica iz Zg. i okolice baš ono što mi treba - samo da još dođem do knjige pa da se uvjerim da je zaista tako. Malo mi je bedasto da se najbolje knjige u kategoriji kao Collinsov pocket field guide uglavnom ne mogu posuditi nego samo gledati u knjižnici. Ma ne zanimaju me toliko baš grabljivice nego bi želio identificirati ptice koje susrećem. Dok se idem vozikati biciklom oko Mlake, Ćeha, Obreža i Dragonožca skoro svaki put naletim na jednu grabljivicu srednje veličine dosad sam ga smjestio u škanjce. Nego da li se na Savicu može doći onako turistički ili samo kao posvećena osoba voljna dobrovoljno besplatno raditi na ornitološkoj stanici? Nisam bio 20 godina.

Offline zebo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Lokacija: c
Odg: Soko na mom prozoru
« Odgovori #28 u: Veljača 06, 2013, 14:06:16 poslijepodne »
Sad kada će na proljeće biti prstenovanje, ko god da naiđe smije prisustvovati (mislim da bi to i trebao biti cilj svake akcije), naravno može se i prijaviti u zavodu za volontiranje. Ograde nema, sve ovisi o susretljivosti smjene :) Collinse ne posuđuju jer i moji svi, zbog terena, izgledaju kao da su rat prošli, pa ih razumijem :)