Travanj 29, 2024, 00:11:02 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: kalijev fosfat  (Posjeta: 14487 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AquaMike

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 278
kalijev fosfat
« Odgovori #25 u: Studeni 23, 2005, 18:25:00 poslijepodne »


Citat: Ruki
KH2PO4, kako se to zove, kalij fosfat, kalij-dihidrogenfosfat?



KH2PO4 = Kalij-mono-fosfat
 

Offline Toce

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 547
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
    • Sportska medicina
kalijev fosfat
« Odgovori #26 u: Studeni 24, 2005, 07:52:00 prijepodne »
Mislim: Kalij fosfat ili Kalij ortofosfat (jer je od orto fosfatne kiseline H3P04)

"mono" sigurno nije

ako imas npr. tri natrija onda ti je trinatrij fosfat (Na3PO4); dva onda je dinatrij itd,...





Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
kalijev fosfat
« Odgovori #27 u: Studeni 24, 2005, 10:22:00 prijepodne »
Ja izbjegavam upotrebu imena spojeva i koristim njihove forule iz par razloa, prvo večina dostupne literature je na engleskom i lako se dogodi da fulam u prevodu a kemiju sam odavno položio i previše tog zaboravio, drugo zbog lagane disleksije mi se često dogodi da nitrati postanu nitriti i obrnuto a treče jednostavnije mi je i krače.
Slažem se da bi bilo dobro (i ljepo   ) upotrebljavati ispravne hrvatske nazive spojeva ali s obzirom da smo svi ipak samo hobisti mislim da nam se može oprostiti i ovakav način pisanja.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
kalijev fosfat
« Odgovori #28 u: Studeni 24, 2005, 10:26:00 prijepodne »
 
Citat: Toce
Mislim: Kalij fosfat ili Kalij ortofosfat (jer je od orto fosfatne kiseline H3P04)
"mono" sigurno nije
ako imas npr. tri natrija onda ti je trinatrij fosfat (Na3PO4); dva onda je dinatrij itd,...



Pročitat ču danas točno s kutije da nebi bilo zabune  
Bože nadam se da ovo ne čita ni jedan profesor kemije, odmah bi nas sve vratio u 5. razred osnovne škole      
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
kalijev fosfat
« Odgovori #29 u: Studeni 24, 2005, 10:32:00 prijepodne »


Citat: Tuljan
Možeš dodavati Hagenino "zeleno" gnojivo, jedino koje ga kod nas ima ali u praksi pre skupo.
Drugi način je da u apoteci tražiš KH2PO4 (ili u nekom od medicinskih laboratorija za krvne pretrage ). Za dodavanje nitrata se koristi KNO3, način dobave isti.
Ali prije nego kreneš prignojavati na taj način trebao bi se na APC-u upoznati s osnovama EI i PPS sistemom.
Spremam se več dugo napisati članak o tom ali imam dojam da to ljude ne zamima pretjerano a i da nemaju potrebu za tim, dva Anubiasa i šaka Javanske mahovine u 100l akvariju teško da se mogu nazvati biljnim akvarijem. Karikirano ali večina akvarija tu na forumu spadaju u tu kategoriju.



nemoj tako ima nas koji zbiljam pokusavamao sloziti pristojan biljni akvarij, a gnojivo kupovno nam je uzasno skupo.Pricao si mi u Delnicama o nacinu na koji spravljas gnojivo i bio sam odusevljen, tako da i ja a i sigurno drugi zeljno ocekujemo tvoj clanak i dan kad cemo moci puno jeftinije a ucinkovitije gnojiti nase akvarijske biljke


stoga nedaj se smesti nego pozuri i bit cemo zahvalni...
ZG,Vrapče

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
kalijev fosfat
« Odgovori #30 u: Studeni 24, 2005, 10:34:00 prijepodne »


inace koristim taj zeleni nutrafin NKp i imas pravo oko 50 kunica kosta 150ml..sto je uzasno skupo a traje mi mjesec dana..


samo naprijed TUljane...
ZG,Vrapče

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
kalijev fosfat
« Odgovori #31 u: Studeni 24, 2005, 10:40:00 prijepodne »
A sto se tice nomenklature, ne inzistiram ja na hrvatskom nazivlju nego me zanimalo kako se to zove da znam traziti!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: kalijev fosfat
« Odgovori #32 u: Listopad 24, 2010, 11:08:10 prijepodne »
Bit cu slobodan prokomentirati kako je hrvatski naziv za KH2PO4 kalij dihidrogen fosfat.
Moze se jos reci i monokalijev fosfat. Iako je prema IUPAC nomenklaturi i ovaj naziv apsolutno tocan, bolje je koristiti kalij dihidrogen fosfat, jer kad tako kazete svaki kemicar s hrv. govornog podrucja (a i sire) ce odmah znati o cemu govorite. 

pozdrav

Offline arbor

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: kalijev fosfat
« Odgovori #33 u: Siječanj 15, 2011, 14:42:09 poslijepodne »
Evo što će kemičar reći na to:   ;)

KH2PO4 - ispravan naziv je kalijev dihidrogenfosfat, i nije isto što i kalijev fosfat. Monokalijev fosfat je stariji naziv koji (neki) kemičari priznaju, samo po ''starijoj nomenklaturi''. To je kalijeva sol fosforne(fosfatne) kiseline, neki kažu i ortofosforna kiselina, iako kemičari niti ne koriste taj naziv, to je samo naziv koji se koristi u industriji tako da se soli ne mogu zvati ortofosfati. I u imenima soli ne koristimo povlake (npr. ''kalijev-dihidrogenfosfat'') i prefiksi (mono, di, tri...) se ne pišu odvojeno od ostatka(npr. kalijev-dihidrogenfosfat).  :up:
KNO3 - kalijev nitrat
K2SO4 - kalijev sulfat
KCl - kalijev klorid

Često, djelatnici u ljekarnama neće znati o kojim je kemikalijama riječ, pa čete morati i reći latinski naziv kemikalije.  :)

Pozdrav, arbor