Travanj 19, 2024, 00:29:11 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Anketa

S kojim bolestima ste imali najvise problema i koje ste lijekove koristili

Kozni i Skrzni paraziti
2 (14.3%)
Crijevni Paraziti
3 (21.4%)
Hexamita
7 (50%)
Bakterioze
1 (7.1%)
Discus Plague
1 (7.1%)
Mikoze (gljivicna oboljenja)
0 (0%)
Ostalo (ako je to navedite s cime ste imali problem)
0 (0%)

Ukupno Glasova: 14

Glasanje završeno: Prosinac 14, 2012, 10:38:37 prijepodne

Autor Tema: Lijecenje Discusa  (Posjeta: 13461 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Lijecenje Discusa
« u: Studeni 14, 2012, 10:38:37 prijepodne »
Dakle uz izabranu opciju napisite simptome,s cime ste tretirali,kako je napredovalo lijecenje i je li lijek dao pozitivne ucinke ili su ucinci izostali.
Pa cemo svi skupa probati vidjeti koje bolesti su kod nas i s cime to rijesiti :up:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Lijecenje DIscusa
« Odgovori #1 u: Studeni 14, 2012, 10:41:22 prijepodne »
Odlična tema i kao diskusara povratnika, ali svejedno početnika za moje pojmove, ovo me također poprilično zanima ..

Također , da li se osim recimo Preis Colya , što ja znam, pojavilo u zadnje vrijeme dobrih preparata, čuo sam da eSHa labs dobre stvari rade, ali još srećom nisam imao prilike isprobati :)

Offline legolas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Split
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #2 u: Studeni 14, 2012, 10:43:13 prijepodne »
Polako, ima vremena  :up:
Život je lijep, potroši ga dobro...

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #3 u: Studeni 14, 2012, 10:52:06 prijepodne »


Evo da se ja prvi javim :)

Ja sam svoje ljećio eSHA Hexamitom i nakon dva dana su počeli jesti. Navodno eSHA ne ubija filter, ali otom potom.

JA sam zadovoljan, sada jedu ko prasci i više nisu sramežljivi.

Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #4 u: Studeni 14, 2012, 10:57:47 prijepodne »
Odlična tema i kao diskusara povratnika, ali svejedno početnika za moje pojmove, ovo me također poprilično zanima ..

Također , da li se osim recimo Preis Colya , što ja znam, pojavilo u zadnje vrijeme dobrih preparata, čuo sam da eSHa labs dobre stvari rade, ali još srećom nisam imao prilike isprobati :)
Po meni je Preiss Carely samo preventiva,jer smatram da ekstrakt cesnjaka je pre slab da bi rijesio prekobrojne parazite.Esha labs koristio sam njihov preparat za alge protalon 707 i bio prezadovoljan,ali po stranim forumima se dosta koriste preparati iz njihove palete i uglavnom su pozitivno ocjenjeni.



Evo da se ja prvi javim :)

Ja sam svoje ljećio eSHA Hexamitom i nakon dva dana su počeli jesti. Navodno eSHA ne ubija filter, ali otom potom.

JA sam zadovoljan, sada jedu ko prasci i više nisu sramežljivi.


Evo i jedan zadovoljni korisnik i kod nas. :up:

Za hexamitozu sam koristio toliko  hvaljeni sera flagellol,nakon 3 dana ponovio dozu i nakon 5 promjenio vodu,te 10 dan nadjem komad bijelog izmeta stavim pod mikroskop i nadjem zivog spironucleusa,malo iznenadjenje je bilo,jer svaki lijek koji sam koristio je bilo potrebno ponoviti,pa tako bi savjetovao i flagellol ponoviti 10 dan (ovo je iz mog iskustva,ne mora biti pravilo)
« Zadnja izmjena: Studeni 14, 2012, 11:02:58 prijepodne od mbogdan »

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #5 u: Studeni 14, 2012, 11:50:05 prijepodne »
e vidiš, MirkoScope :D

Koji bi bio odgovarajući za kućnu apoteku i lab, po tvojem mišljenju, kako se cijene kreću i kog se vraga mora gledat kad pogledaš kroz njega? :D

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #6 u: Studeni 14, 2012, 11:58:06 prijepodne »
povecanje do 600x je dovoljno.to su ti oni sto se djeci kupovalo za skolu  cca 300-400kn .Obicno se za uzorak istiska sadrzaj crijeva,komadici skrga,uzima se stakalcem strugotina iza skrga,traze se crvi,gliste i ostali nametnici :up:

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #7 u: Studeni 15, 2012, 11:56:49 prijepodne »
 Lječio sam sa Aradolom od JBL-a po savijetu penanga i nakon tretmana i dva dana posta diskusi se više ne skrivaju i puno bolje napreduju. :up:
Who dares-wins!

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #8 u: Studeni 15, 2012, 16:44:38 poslijepodne »
PP "Bok,trebam pomoc diskusi mi se cesu ,,jedu svi osim jednog najmanjeg,jesu to paraziti i kak rijesit i ocistit,hvala"

Evo ovdje javno cu reci u vezi diskusa na PP vise ne odgovaram
(cijenim napor i volju moderatora i administratora),otvoren je ovaj podforum ali nece biti u funkciji ako ce se komunikacija vrsiti pp

Ovako ribe se mogu cesati i kod promjena ph,moze biti i da se cesu jer imaju na sebi kozne parazite.
Ako riba ne jede treba ju pratiti da li je ta riba maltretirana od strane drugih riba,odnosno da li je ostali tjeraju od hrane,treba vidjeti kakav izmet ima riba i da li je potamnila!
Prati ovo sto sam naveo,ovdje napisi da ti mozemo dati savjete za dalje! :up:

Offline mrki13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zg
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #9 u: Studeni 18, 2012, 00:42:35 prijepodne »
Diskuse imam više od 3 godine, samo jedan je toliko i star. Pola ih je bilo bolesno i zakržljalo, a druga polovica je uginula mojom krivnjom..

Što se tiče liječenja najbolji lijek je bez lijekova. Ukoliko su im životni uvjeti optimalni ribe se same oporave. Liječenjem nisam spasio ni jednog, a uvijek su se razbolijevali kada sam imao najmanje vremena. Po meni liječenje se ne isplati ukoliko ga se dosljedno ne držite. Samo još stvarate dodatni stres ribama i trošite novce.
Nedavno sam nabavio novog diskusa koji fizički izgleda zdravo, ali je imao bijeli prozirni izmet. Naravno nisam ni pokušavao liječiti ribu. Riba jede svu moguću hranu, izmet joj je sada normalan i još se mrijestila 3 puta u zadnja 3 tjedna. Da sam trpao ljekove možda bi se i razbolila.

A što se tiče kožnih parazita, velikim ribama (odraslim) nemogu ozbiljnije naštetiti, ni toplovodnim ni hladnovodnim.
Uvijek je bolje izmjeniti vodu i pregledati parametre nego napadati s lijekovima. To su mi savjetovali iskusniji.  :up: To su moja iskustva, i dok god riba jede sve vrste hrane nemam straha da bi se mogl razbolit. Najveće probleme su mi stvorile ribe koje su bile naviknute samo na meso.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #10 u: Studeni 18, 2012, 08:36:33 prijepodne »
djelomicno se slazem:
dobri zivotni uvijeti osiguravaju da se riba ne razboli,redovna izmjena vode,stabilni parametri,higijena,raznolika prehrana itd
ali ne slazem se da hexmita,capillaria,oxyruda,dactylogyrusi mogu proci bez lijekova
Ako riba jede i napreduje tad anije bolesna,a ako riba jede i stagnira tada je bolesna i treba djelovati....

Offline diskusizg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • ...........DISKUSI MELEM ZA OCI..................
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #11 u: Studeni 18, 2012, 09:43:11 prijepodne »
Imao sam diskusa koji je jeo sve, bio zivahan, tukao se s drugi nekada znaci normalna riba, ali bijeli izmet nekoliko dana p onda normalan izmet par dana po opet bijeli izmet. Ljecio ga i flagelolom i nematolom kako pise i na kraju opet bijeli izmet, a pojest hrpu hrane ali nije rastao.
dragi Mario sta mislis zasto i gdje sam grijesio

Pozzz

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #12 u: Studeni 18, 2012, 09:46:53 prijepodne »
napisao sam gore da sam lijecio flagellolom po uputama i nakon toga pod mikroskopom pregledom izmeta nasao zivog spironucleusa,dakle trebalo je ponoviti tretman 10-ti dan i nakon toga ih vise nije bilo iako su ribe jos 3-4 tjedna imale bijeli izmet (posljedica ljecenja,mikroflora crijeva je bila unistena),nakon toga izmet je normalan i nema problema.

Offline diskusizg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • ...........DISKUSI MELEM ZA OCI..................
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #13 u: Studeni 18, 2012, 09:51:57 prijepodne »
Ok, znaci kada riba jede,stagnira i ima bijeli izmet sa flgelolom lijeciti prvi i 10 dan ako sam shvatio, samo koliko dugo drzati u flagelolu diskusa

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #14 u: Studeni 18, 2012, 09:56:25 prijepodne »
Ok, znaci kada riba jede,stagnira i ima bijeli izmet sa flgelolom lijeciti prvi i 10 dan ako sam shvatio, samo koliko dugo drzati u flagelolu diskusa
ne nisam to rekao samo sam naveo primjer kako po uputama doziranje ne bi dalo rezultate.
Ako riba jede,a stagnira,tada ima crijevne parazite odnosno nematode,sad koji rod  (capillaria,oxyrude,cammalus),tako treba prilagoditi lijecenje

Offline diskusizg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • ...........DISKUSI MELEM ZA OCI..................
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #15 u: Studeni 18, 2012, 09:59:48 prijepodne »
Ok

Sada kad vec pises mozes li napisati kako ljeciti hexamitu i ovo kada riba jede a stagnira koji i kakvi ljekovi i kako ljeciti ako ne jujem da znam za ubuduce sorry na pitanjima

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #16 u: Studeni 18, 2012, 10:03:20 prijepodne »
Ok

Sada kad vec pises mozes li napisati kako ljeciti hexamitu i ovo kada riba jede a stagnira koji i kakvi ljekovi i kako ljeciti ako ne jujem da znam za ubuduce sorry na pitanjima
Malo po stranim forumima malo po akvarij.net -u sam nasao dosta pozitivnih informacija o ESHA Hexamita lijeku,dosta je hvaljen i ljudi doziranjem po uputama rjesavaju hexamitu.
Lijekovi za nematode su Jbl Nedol i Sera Nematol,ali i oni sa prazikvantelom daju dobre ucinke Jbl Gyrodol 2 i Sera Tremazol :up:

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #17 u: Studeni 18, 2012, 10:05:12 prijepodne »
Ok, znaci kada riba jede,stagnira i ima bijeli izmet sa flgelolom lijeciti prvi i 10 dan ako sam shvatio, samo koliko dugo drzati u flagelolu diskusa

Imaju upute za lijecenje flagelolom na samom lijeku.

Ne traje lijecenje jedan dan, nego 3. nakon toga za 10 dana bi valjda trebalo ponoviti?

Ja sam liječio flagellolom, i nisam ponavljao tretman.
Vratilo se nakon nekog vremena.


Lijecio sam mjesec dana kasnije i medazolom. Nije skroz otišlo.

I dalje ribe imaju bijeli izmet, ali jedu. Neke se dobro razvijaju, neke ne. Ali mislim da je sad vec prekasno za razvoj pošto su ribe stare 7-8 mjeseci, a par komada nije uopce naraslo otkad su kod mene.
Inace, kad sam kupio ribe, u karanteni sam ih tretirao i protiv nematoda, tako da sam te parazite iskljucio. A moguce da su i onu u crijevima pošto 2-3 ribe nisu ništa narasle otkad su kod mene, a jedu normalno, i ne sakrivaju se i aktivne su.

Trenutno pokušavam drzat dobru kvalitetu vode, i nekih 8 od 15 riba (nije baš lijep omjer) mi fino raste.

Bijeli izmet imaju, pa nemaju i tako stalno.

Nakon 3 mjeseca od svih ovih tretmana lijecio sam sa esha hexamita, i sad su ribe ok, ted je prošlo oko mjesec dana od tretmana, ali valjda ce se sve oporaviti.

Mislim da sam utrošio previše love na lijekove, i njima uništio ribe u želji da istrijebim parazite, a nisam uspio u tome.
Žao mi je sto možda nisam u početku ponovio tretman flagelollom, ali nisam znao da je dobro ponoviti nakon 10-ak dana.

Manje bih mucio ribe i ubijao im jetru svim ovim preparatima.

Sad ne diram vise nista :)

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #18 u: Studeni 18, 2012, 10:06:42 prijepodne »
Uglavno, potaknut pisanjem po forumu pokušao sam od samog pocetka ici sa karantenom i preventivnim čišcenjem svih riba nematolom i flagelollom po uputama, ali ocitno nije dobro prošlo, i samo sam izmucio ribe.




Offline diskusizg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • ...........DISKUSI MELEM ZA OCI..................
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #19 u: Studeni 18, 2012, 10:09:26 prijepodne »
Uglavno, potaknut pisanjem po forumu pokušao sam od samog pocetka ici sa karantenom i preventivnim čišcenjem svih riba nematolom i flagelollom po uputama, ali ocitno nije dobro prošlo, i samo sam izmucio ribe.

Pa dali onda g. Mario moze reci kako koliko dugo, s cime ribe ocistiti od raznih nametnika da ribe budu zdrave i da ih se ne muci




Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #20 u: Studeni 18, 2012, 10:28:08 prijepodne »
treba provesti lijecenje samo ako vidimo problem,a ne ici s lijekom ako riba nije bolesna,samo dobijemo negativne efekte,ubijemo pozitivnu mikrofloru u crijevima ribe.
Znaci lijecenje i preventiva se provodi samo na skalarima i cistacima,a diskuse treba pratiti i vidjeti da li pokazuju znakove bolesti i koje,a ne u kratko vrijeme istretirati ribe svim i svacim.
Osobno sam u ciscenju isao sa 2 lijeka
Sera Flagellol  prvo doziranje po uputama izmjena 50% i 10-ti dan ponoviti dozu istu kao i prvi puta
Jbl Gyrodol 2 1.dan 48h lijek u vodi izmjena 30%
                    7.dan
                  14.dan
                  21.dan
Razmak izmedju ova 2 tretmana ne bi smio biti manji od 20 dana.
U medjuvremenu propisanu dozu vitamina nakapati na hranu,nikako duplu,troduplu ilistatijaznam vec,jer riba iskoristi dio vitamina koliko je propisan,a ostalo unisti svjetlost i izmjenom vode se izbace van.
P.S.nisam gosp. :D ,nisam ja nista vislji i ne drzim se tako,barem se nadam da to i ne izgleda tako ;)

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #21 u: Studeni 18, 2012, 10:36:28 prijepodne »
Ok, znaci kada riba jede,stagnira i ima bijeli izmet sa flgelolom lijeciti prvi i 10 dan ako sam shvatio, samo koliko dugo drzati u flagelolu diskusa
Ovo za ponovnu dozu sam napisao iz svog iskustva i onoga sto mi je rekao mikroskop,ovo s ponavljanjem nije iz uputa :up:

Offline diskusizg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • ...........DISKUSI MELEM ZA OCI..................
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #22 u: Studeni 18, 2012, 10:44:06 prijepodne »
Hvala mislim da je ovo dobro objasnjeno

Reci ovaj ljek za hexamitu filipu se pokazao dobar

Vidim da si i ti napisao da si cuo da su ok ljekovi

Znaci potpisujes za taj ljek ili.....

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #23 u: Studeni 18, 2012, 10:47:31 prijepodne »
Ne potpisujem nista sto ne probam i ne vidim ucinke,ali vjerujem da je dobar,jer kako sam naveo i po stranim forumima se prica dobro o njemu,jer kako pisu nema negativnih efekata na bakterije u filteru,a sad oni koji su koristili mogu reci nesto vise o tome  ;)

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Lijecenje Discusa
« Odgovori #24 u: Studeni 18, 2012, 11:39:41 prijepodne »
Ok, znaci kada riba jede,stagnira i ima bijeli izmet sa flgelolom lijeciti prvi i 10 dan ako sam shvatio, samo koliko dugo drzati u flagelolu diskusa
Ovo za ponovnu dozu sam napisao iz svog iskustva i onoga sto mi je rekao mikroskop,ovo s ponavljanjem nije iz uputa :up:

Da, tu je problem, što to ne piše na lijeku pa ja zato i nisam išo s tim duplo.

A što se tice lijecenja, ja kad sam kupio diskuse, tjedan dana sam ih ostavio na miru u karanteni i promatrao ih. Nakon tjedan dana su se dva ili tri odvojila u kuteve, potamnila i nisu jeli nekih tjedan dana niti izlazili van.

Nakon toga sam išo sa flagellolom po uputama., nakon tjedan dana sa nematolom po uputama. mjesec dana poslije tretmana ona dva bolesna diskusa pocinju naglo mrsaviti i nedugo nakon toga ugibaju.

Tad sam ostavio sve tako jos neko vrijeme u karanteni, i nakon toga prebacio diskuse u veliki akvarij. Još uvijek povremeno vidim bijeli izmet. Jedan diskus je bio mjesec  dana u kutu, nije izlazio na hranjenje, ali jedan dan me docekao na staklu i sad jede sa ostalima. Sam od sebe.

Da sad idem iz pocetka, krenuo bih isto sa karantenom i pratio diskuse. Ako bi sve bilo u redu, nakon sto vidim da su svi poceli normalno rasti, i svi normalno jedu, prebacio bih u veliki akvarij.

U slucaju hexamite, definitivno bih iso tretirat sa esha hexamita, i ponovio bih lijecenje nakon 10 dana. 

Nabavit cu ja sebi mikroskop, pa probat malo pregledat taj bijeli izmet.

E sad, što se tice nematoda, znaci u tom slucaju diskusi normalno jedu, ali ne razvijaju se dobro? Dal potamne, skrivaju se u kuteve?  Je li nužno da imaju vidljive crve iz anusa? Mario, jesi kad imao nematode kod diskusa? Ako jesi, jesi primjecivao sta  u izmetu golim okom, ili samo pod mikroskopom?