Travanj 28, 2024, 00:30:53 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prelazak T8->T5  (Posjeta: 7708 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Prelazak T8->T5
« u: Travanj 26, 2010, 21:38:08 poslijepodne »
Do sada sam na svom aq od 72L ima 2xGro-Lux + 2xAquastar T8 od 18W=72W  :). Aq je GUSTO biljni.
Lampama vrlo zadovoljan, bilje raste ko bedasto i nakon 20 mjesei ne mjenjanja lampi. Mislim da su lampe vrlo dobar omjer cijene i kvalitete.
Jedina mana je grijanje po ljetu  :devil-smiley-029:

Iz tehničkih razloga moram promijenit elektonsku prigušnicu, pa kad več kupujem novu mislio sam uzet 2x24W T5=48W. I onak sam mislio smanjit malo rasvjetu, ljeti će se manje grijat.....

Prvo sam mislio ostat vjeran Staroj kombinaciji Gro-Lux + Aquastar i onda pročitm članka http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=661:rasvjeta-biljnih-akvarija-&catid=35:ureenje&Itemid=119. Konkretno me zinteresirao dio o CRI indeksu.

Zanima me da li netko koristi neku od T5 lampi čiji je CRI indeks 1A ili 1B klase? Ako da, koje, koje kombinacije, gdje je nabavio, kolko love.... i sve drugo čega se sjetite?

Koliko se uopće isplati kemijat s kombinacijama ili jednostavno da ostanem vjeran staroj i isprobanoj kombinacij Gro-Lux + Aquastar?

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #1 u: Travanj 26, 2010, 21:43:48 poslijepodne »
Ne mogu nista reci za rast bilja. Ali moj razlog zasto sam presao na T5 je potrosnja struje.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #2 u: Travanj 26, 2010, 21:54:35 poslijepodne »
Ako ti je grijanje problem T5 ti se grije puno jače od T8. Lampe ne smiješ dotaknuti jer su vruće jako...

« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2010, 23:33:23 poslijepodne od lllnuclearlll »

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #3 u: Travanj 26, 2010, 23:13:23 poslijepodne »
Ako ti je grijanje problem T5 ti se grije stvarno jako. Puno jače od T8. Lampe ne smiješ dotaknuti jer su vruće jako...



Moram priznat da prvi put čujem da se T5 jače griju od T8  :roll:.

Al zato bolje pitat pa znat, nego se poslje čudit.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #4 u: Travanj 27, 2010, 07:53:12 prijepodne »
I onak sam mislio smanjit malo rasvjetu, ljeti će se manje grijat.....

2*24W t5 je jače svjetlo nego to što imaš, stoga ako misliš smanjivat rasvjetu to nije rješenje...izbaci jednu od 18W i to je manja rasvjeta.

A o grijanju da ne pričam. Nuklearni je u pravu.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #5 u: Travanj 27, 2010, 07:57:58 prijepodne »
koliko sam shvatio kolega priča da bi mjenjao rasvjetu jer se sadašnja prigušnica više grije od T5 prigušnice...
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #6 u: Travanj 27, 2010, 08:04:20 prijepodne »
Živjeh u zabludi  :(.
To što će bit više svjetla i nije neki problem, problem je grijanje. Zanči 2 T5 će više grijat nego 4 T8  -??

Prigušnica nije problem jer se ona nalazi izvana na poklopcu.

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #7 u: Travanj 27, 2010, 08:19:59 prijepodne »
Prigušnicu moram mjenjat jer je u banani.
Stara je 3 i pol godine i treperi. Nije problem u lampama, jer sam probao stavit nove lampe na nju i opet isto. Nekad uopće ne treperi, a nekad se uopće neda gledat u aq, bole okice. A kak je tek onim u aq.
Mislim da ju je sredilo to kaj je bila spojena na neki bezvezni analogni timer koj je izgleda propuštao malo struje, al opet dovoljno da napravi štetu. Skužio sam to tak da sma  imao moonlight u aq, bez da sam si ugrdio isti. Dignem poklopac, a lampe lagano rade. Iščupam utikač iz timera i okrenem ga, lampe ne rade. Zaštekam ga opet kak je bilo i lampe lagano svijetle. Ubrzo sam kupio digitalni timer al bilo je kasno, jer je prigušnica zvrndala, al bar je svjetlila normalno. Sad više ne zvrnda tolko, al trepere lampe.
Na prigušnicu mogu spojit 3 ili 4 lampe. Probao sam čak prespojit na 3 lampe, al ni to nije pomoglo.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #8 u: Travanj 27, 2010, 08:24:54 prijepodne »
Pa ne znam sad koliko sve skupa griju 4 T8 lampe, al T5 se ne mogu taknut kad gore.  To sto pitas ne moze nitko rec osim ako nije direktno koristio. Sto se isplativosti i kolicine svjetla tice, t5 su u prednosti visetrukoj nego t8. Duze traju (cca 3 godine), manje trose struje a vise svjetla, tanje su pa se bolje reflektiraju itd...al ti si rekao da hoces smanjit rasvjetu i grijanje. To neces dobit sa t5.

U biljnoj akvaristici po meni nije bolje imat vise svjetla, nego manje...zato jer rast biljaka ne ovisi samo o svjetlu vec i o co2, gnojenju, a to je teze uskladit sa puno svjetla. Ako ti je dosad bilje raslo kako kazes ko bedasto, onda ce ti sa t5 lampama rast jos brze. Ako to želiš onda odi na t5, ako si sad zadovoljan ne mjenjaj i to je to.

Nema neke previse nauke, nabrojio sam ti kako je sa t5, a znas kako je sa t8, pa sam odluci.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #9 u: Travanj 27, 2010, 09:34:49 prijepodne »
Al mi jedna stvar nije jasna. T5 lampa spojena na elektronsku prigušnicu i T8 lampa slične wataže spojena na elektromagnetsku prigušnicu i da će se T5 lampa više zagrijavati??

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #10 u: Travanj 27, 2010, 09:38:42 prijepodne »
Da griju bas tako kako sam napisao, isto tako t5 ce svjetlit na oko troduplo od t8 slicne duzine i wattaze.

Idi pitaj nekog strucnijeg zasto je tako, ja sam ti akvarist, a ne svjetleci...ne znam zasto je tako, al kad probas rukom i vidis okom, tako je. ;)


EDIT: ...o lampama govorim da se griju vise, ne o prigusnicama. Mozda se netko tu javi tko zna zasto je tako. Al onako logicki, ako svjetle puno jace lampe, onda je logicno da i griju puno jace.   
« Zadnja izmjena: Travanj 27, 2010, 09:49:42 prijepodne od lp »

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #11 u: Travanj 28, 2010, 21:04:45 poslijepodne »
Prigušnicu moram mjenjat, al šta ću ne znam...

To što s T5 neću smanjti količinu svjetla nije problem, problem je bio samo u dotrajaloj prigušnici. Mislio sam da ću se, uzput, riješit i suvišnog grijnja po ljetu, al kaj sad.

Inače meni nije logično da ako daje više svjetla da se i jače grije. Trebalo bi biti baš obrnuto, jer ako više struje troši za "proizvodnju svjetla" znači da manje struje ostaje za "proizvodnju topline". Žarulja s žarnom niti troši oko 10% struje za svjetlo, a 90% pretvara u toplinu i zato se tak grije. Florescentne lampe puno više struje pretvore u svjetlo, a mnej u toplinu. Al pustimo sad to...

Nego, ono što me najviše zanimalo nije nitko komentirao pa ponavljam pitanje:

Zanima me da li netko koristi neku od T5 lampi čiji je CRI indeks 1A ili 1B klase? Ako da, koje, koje kombinacije, gdje je nabavio, kolko love.... i sve drugo čega se sjetite?

Prvenstveno ciljam na lampe koje nisu specijalno rađene za akvaristiku, al se mogu koristiti zbog spektra, temperatur svjetla....

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #12 u: Travanj 28, 2010, 21:20:13 poslijepodne »
Ništa neću tvrdit , samo malo razmišljam.... -?
...i ja uvijek gledam kako t5 jače griju, i griju , onako... ...toplije su na dodir, ali..
t8 ipak griju na puno većoj površini od t5 pa je moguće ( i vjerovatno) da ipak t8 vipe zagrijavaju od t5 zar ne?
Jedan primjer: termo peć od 3000w se zagrije toliko da se može dirat rukom jer grije velikom površinom a lemilica od 50w se zagrije na jako visoku temperaturu i bude puno toplija od termo peći ali na puno manjoj površini tako da će termo peć koja je hladnija na dodir ipak jače grijat prostoriju od lemilice..

Ponavljam , ne znam koja cijev jače grije samo razmišljam naglas ;)

Offline hrvach

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #13 u: Travanj 28, 2010, 23:03:05 poslijepodne »
Dobro razmišljaš!

Još kad se uzme u obzir da T5 lampa ima veću nazivnu snagu (po jedinici duljine) od T8 lampe onda možemo zaključiti da T5 lampa manje grije tj. da je efikasnija...

Juwel Rio 125 + Fluval 205

Offline dkukanja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 138
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Vrgorac
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #14 u: Travanj 29, 2010, 06:15:03 prijepodne »
ovo mi je stvarno nejasno... ok, disipijacija topline u ovisnosti o površini ima veliku ulogu u hlađenju, i vjerovatno se zato čini da je T8 hladnija od T5 /dosta veća površina za istu izlaznu snagu/, ali koliko sam primjetio s mojim T5 lampama, ne griju se baš toliko, tj mogu držati ruku na njima dok rade (39W - ovo je subjektivan dojam, jer hlađenje lampe ovisi i o konfiguraciji akvarija tj. strujanju zraka oko lampe, a i nisam previše osjetljiv na dodir što se tiče topline).

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #15 u: Travanj 29, 2010, 10:44:43 prijepodne »
Pa sad kad to tako postavite ima nekog smisla...da je moguce da t8 vise griju. Kako nisam nekakav fizicar nisam o tome nikad razmisljao na taj nacin. Mogu sam rec iz iskustva da kad sam imao samo 2*15w t8 nisam imao problema u akvariju sa temperaturom, dok kad sam presao na 2*24W T5 ipak moram pazit na temperaturu. Al ipak je to vise nego dvostruko-trostruko svjetla tako da to nije za usporedbu. Da bi dirao t5 lampe, moram ih prvo pustit da se malo ohlade, ne mogu ih primit odmah pa sam zato to rekao.

Gorane prvo procitaj clanak o rasvjeti u biljnoj akvaristici - aquascape rubrika da ti bude jasno sve oko lampi. Onda odeš u bilo kakav specijalizirani dućan sa rasvjetom i tražiš lampe oznaka 860, 865, ili jos bolje 960,965 i to je to sta ti trazis. Ima i nizih temperatura, 840 i 940 itd...pa vidi sta ti se svida. Cijena im je bila nekih 20kn za ove sa CRI 80 i više, dok ove CRI 90 nikada nisam našao.  ;)

Offline goran_2711

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 455
  • Spol: Muški   Dob: 39
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #16 u: Travanj 29, 2010, 11:02:40 prijepodne »
Pročitao sam članak i to me baš potaklo na ovu rsapravu.
Sve mi je to jasno što se tiče lampi s oznakama 860 i 965, prvi broj je CRI indeks, druga dav je temp. u K, al ono što me muči, možada nepravdano, je spektar. Kad gledam onaj graf spektra za lampu znam da mora imat "visoku špicu" u plavom dijelu spektra, (možda negdje i u crvenom, al to nisam siguran) i mislm si kaj ako odokativno procjenim da je lampa ok, a ono fulo za 50nm.

Na kraju krajeva mogu si isprintat i spektar neke kvalitetne akvarističke lampe pa uspredit. Ono što sam htio je da ako netko ima dobrih iskustava s nekom određenom lampom da to iskustvo podjeli s nama.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #17 u: Travanj 29, 2010, 11:44:17 prijepodne »
Pa nemaš brige ako uzmeš bilo koju od lampi renomiranih proizvođača...osram, philips, sylvania tih oznaka dobit ćeš isto, jer je to standard.

Ne trebaš se zamarat s tim kako je graf nacrtan. Ja sam koristio sylvania luxline 860 i okay je, sve je raslo pod njom bez problema. Istina malo je prežućkasto za moj ukus i bilo bi bolje nać 6500-7000K. Sad koristim kombinaciju 9000K jbl akvaristička i sylvania luxline 840 i zadovoljan sam. Isto tako sam vidio akvarija sa onom Philips TLD 965 i biljke izgledaju odlično pod njom.


Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #18 u: Travanj 29, 2010, 11:51:43 prijepodne »
hmm... Jel bi dobro raslo bilje pod 9000K. Ja imam naprijed 9000K, a iza 4100K. Razmišljao sam možda stavit i iza 9000K, al ne znam jel može to tak. btw. Neonke i bilje pod 9000K izgledaju fenomenalno...
« Zadnja izmjena: Travanj 29, 2010, 20:05:47 poslijepodne od lllnuclearlll »

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #19 u: Travanj 29, 2010, 11:53:24 prijepodne »
Naravno da će rast dobro...mislim da ću i ja u slijedećem postavu samo njih ostavit jer su predobre. Bez kombinacija.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #20 u: Travanj 29, 2010, 13:03:45 poslijepodne »
hmm... Jel bi dobro raslo bilje pod 9000K. Ja imam naprijed 9000K, a iza 4100K. Razmišljao sam možda stavit i iza 9000K, al ne znam jel može to tak. btw. Neonke pod 9000K izgledaju fenomenalno...
Može ime od te Jbl lampe od 9000K?

Ja sam pronašao 954 lampu,jedina koju sam uspio pronači sa CRI indeksom 90> ,Također prežuta,više ne kupujem ni jednu ispod 6000k

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #21 u: Travanj 29, 2010, 13:34:14 poslijepodne »
JBL SOLAR NATUR ULTRA T5

Ova je akvaristička baš...skupa ko sam vrag al zbilja dobro svjetli. Onak plavičasto, al ne previše, taman, po meni.     ;)

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #22 u: Travanj 29, 2010, 14:26:48 poslijepodne »
Nešto kao Sylvania Aquastar?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #23 u: Travanj 29, 2010, 15:02:20 poslijepodne »
Pa ne ko aquastar...koristio sam je, i ona ti ima sličnu temperaturu kao ova o kojoj pričamo, ali ima puno niži CRI 60-70, pa ti sveukupni dojam akvarija izgleda isprano. Crvena nije baš crvena nego bljeda neka boja, sa zelenom isto. Zato sylvania kaže kombiniraj sa groluxom koja pojača crveno i daylightstar koja pojača zeleno. Sve njihove lampe su jeftine, osim daylighstara 5500K, jer imaju niski CRI.

A ova JBL natur zbog visokog CRI 98 ti vjerno reproducire boje, crvena je crvena kako spada, zelena je baš zelena, dok istovremeno cjelokupni dojam akvarija je pomalo plavičast, ne žučkast kao kod nižih temperatura. Zato toliko košta, dobiš sve odjednom, tu ti je kvaka.

Naravno stvar je ukusa šta se nekom sviđa...netko voli grolux-aqustar, nego daylight rasvjetu, a meni je ova savršena sama ili u kombinaciji sa 840 od iza ponekad, kad mi je sve bilje zeleno, pa da ne bude monotono, te ga pozadinsko 840 malo požuti. :)

« Zadnja izmjena: Travanj 29, 2010, 15:07:07 poslijepodne od lp »

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #24 u: Travanj 29, 2010, 15:10:01 poslijepodne »
Pa ne ko aquastar...koristio sam je, i ona ti ima sličnu temperaturu kao ova o kojoj pričamo, ali ima puno niži CRI 60-70, pa ti sveukupni dojam akvarija izgleda isprano. Crvena nije baš crvena nego bljeda neka boja, sa zelenom isto. Zato sylvania kaže kombiniraj sa groluxom koja pojača crveno i daylightstar koja pojača zeleno. Sve njihove lampe su jeftine, osim daylighstara 5500K, jer imaju niski CRI.

A ova JBL natur zbog visokog CRI 98 ti vjerno reproducire boje, crvena je crvena kako spada, zelena je baš zelena, dok istovremeno cjelokupni dojam akvarija je pomalo plavičast, ne žučkast kao kod nižih temperatura. Zato toliko košta, dobiš sve odjednom, tu ti je kvaka.

Naravno stvar je ukusa šta se nekom sviđa...netko voli grolux-aqustar, nego daylight rasvjetu, a meni je ova savršena sama ili u kombinaciji sa 840 od iza ponekad.  :)



Uff.. koji opis! Totalno si me navukao,moram ju probati! Ne znam čime se baviš,nije ni bitno ali mogao bi razmisliti o marketnigu,mislim da bi Jbl u ovom slučaju profitirao. ;)
Sad mi je iz tvog opisa i puno jasnije što zapravo znači CRI u praktičnoj primjeni.

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #25 u: Travanj 29, 2010, 20:10:19 poslijepodne »
LP koliko si platio JBL SOLAR NATUR ULTRA T5???

Ja koristim JUWEL lampu koju sam dobio s akvarijem od 45W. S tim da joj ne znam CRI jer nigdje ne piše, al mislim da nije ispod 80. Lampa košta cca 200kn
« Zadnja izmjena: Travanj 30, 2010, 17:11:41 poslijepodne od lllnuclearlll »

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #26 u: Travanj 30, 2010, 08:05:26 prijepodne »
Nuklearni to ti je otprilike ta cijena i za ovu lampu, ne sjećam se više točno...150-200kn.  Al to je t5, pise na njoj lifetime 10 000-20 000 sati. Ako ti prosječno gori svjetlo 8-10 sati, minimum tri godine si miran. Također ne mora se sve kupit isti mjesec.

Velebite nisam u JBL-u, samo kažem kak je.   ;)  :D

Evo našao sam onaj super link gdje se sve lijepo vidi, pa se uvjeri sam:

Aquastar - zelena je žuta, crvena i je roza, ljubičasta (nizak CRI),           Solar Ultra natur - boje kako spadaju (visok CRI) i meni najugodnije oku,
                 netko to voli, meni se ne sviđa                                                                        al ne mora značit da će tebi
   

Philips 965 - nije loše isto, malo žučkasto za moj ukus,
                   bolja mi je Jbl Natur



Imam doma 860, grolux, 840, aqustar i jbl natur, pa lako nađem dobru kombinaciju. S tim da sve ove nabrojane su ne koštaju kao jbl natur. Koliko para toliko muzike. Da mi je negdje nać t5 24W 965 onda bih vjerojatno to koristio zbog cijene, jer je to dobar kompromis cijene i izgleda akvarija. Inače ne volim baš kombinirat lampe, jer mi je onda dio akvarija druge boje, al može se postići i dobra kombinacija. U zadnjem akvariju sam imao sličnu kombinaciju ovoj ispod (840 i solar natur), i kad pogledaš logično ne razlikuje se puno od 965 lampe (6500K je između 4000K i 9000K). Da sam našao 965 stavio bih obje te, ne bi kombinirao sigurno.





Evo linka sa svim tim kombinacijama, već ga je netko prije stavio na forum davno: Valotesti

Poanta cijele priče je da ćete sa svim tim lampama od cca 4000K - 10000K bez ikakvih problema moć uzgajat biljke, naravno ako je sve drugo u redu (co2, gnojenje), a samo stvar je ukusa koje ćete stavit. Svi znamo da se ukusima ne raspravlja.
« Zadnja izmjena: Travanj 30, 2010, 08:21:05 prijepodne od lp »

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #27 u: Travanj 30, 2010, 10:56:15 prijepodne »
Da li dolazi jbl Solar Ultra natur i u T8 veriji ili isključivo kao T5? Ako dolazi isključivo kao T5 koji bi joj bio ekvivalent u T8 verziji?

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #28 u: Travanj 30, 2010, 11:02:15 prijepodne »
Na websitu http://www.jbl.de/?lang=en, pod products - aquarium - techinc - lighting piše da ima i T8. Valjda ima i kod nas onda.
Jedino sta kod T8 ode spektar nakon godine, pa se moraju češće mjenjat. ;)

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #29 u: Travanj 30, 2010, 11:47:48 prijepodne »
Odlično,hvala na svim odgovorima .
Več sam vidio taj link sa usporedbama lampi ali nisam nikad obratio pažnju. Nevjerojatna mi je razlika između prve dvije usporedbe a baš mi nekako u zadnje vrijeme ne sjeda Aquastarka u kombinaciji sa Gro luxom,mislim dobra je daleko od toga ali tražim prirodniju boju svijetlosti.

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #30 u: Travanj 30, 2010, 12:17:17 poslijepodne »
i kaj sad?.....lp-tebe najviše krivim X-( sad moram nabaviti  te skupe lampe a tak sam bila zadovoljna s aquastarkama i groluxicama...kak da ih stavim u novi akvarij kad si nam te fotke postavil? i to četiri komada moam kupiti;)

prvo pomice,sad natural lampa...tebe više nebum čitala :devil-smiley-029:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #31 u: Travanj 30, 2010, 12:38:40 poslijepodne »
Ma daaaaj, pa nemoj brijat...to je moj ukus. Velebit pitao, ja objasnio. :D

Ti radiš akvarije drugačijeg stila od mene. Kod mene je samo par grana, mahovina, paprati, bolbitisa i eventualno još nešto...max 5 biljaka, nature stil. Zato sam i gađao lampu slične Amanovima NA lampama od 8000K. A kod tebe je ipak puno više biljaka, fora složenih. Ja također rijetko kad koristim crvene biljke, a kod tebe se sve žari od crvenila i naravno da ti pašu lampe koje ističu crvenilo kao grolux. Ne bi ja ništa mjenjao na tvom mjestu za takav stil, i ako si zadovoljna. Eventualno neku "zelenu" 6500-7000K,  ako ćeš imat ikada tepih, pa da istakneš to zelenilo biljaka. Ona Sera brilliant daylight je isto predobra lampa. ;)

Pumice ako nabaviš negdje javi...prođemo jeftinije po pola jedno 50 puta nego sa vulkanitom iz shopova.

« Zadnja izmjena: Travanj 30, 2010, 12:47:10 poslijepodne od lp »

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: Prelazak T8->T5
« Odgovori #32 u: Travanj 30, 2010, 15:06:14 poslijepodne »
ma to sam htjela čuti :up:  moje jeftilenke u salatari :-[

pomice bum počela tražit ovih dana..ak nađem, naravno da bum javila :up: